Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Anne mezara, baba cezaevine… Çocuklar yine ortada kaldı

OHAL mağduru kanser hastası Fatma Kalem hayatını kaybetti. Eşi de tutuklu olan Kalem’in mezarı başında çekilen fotoğraflar yürekleri dağladı.

BOLD- KHK’lı emniyet müdürü Servet Deniz Kalem’in eşi Fatma Kalem yakalandığı kanser sonrası 12 Şubat 2020’de hayatını kaybetti. Eşinin cenazesine jandarmalar eşliğinde katılan Servet Kalem’in üç çocuğu artık hem annesiz hem babası kaldı. Defin işlemlerinden sonra baba Kalem tekrar cezaevine gönderildi.

Fatma Kalem’in ölüm haberini HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu sosyal medya hesabından duyurdu. “OHAL tüm acımasızlığıyla devam ediyor” diyen Gergerlioğlu, “Fatma Kalem acılara dayanamayarak genç yasta kanser oldu. Eşi cezaevinden mezarlığa getirildi. Anne mezara girdi, çocuklar kimsesiz kaldı, baba cezaevine döndü! Kıyım sürüyor!” ifadelerini kullandı.

TANRI ŞAHİDİM OLSUN Kİ…

Servet Deniz Kalem ve çocuklarının mezarlık başındaki görüntüleri ise yürek dağladı. İnsan hakları aktivisti Natali Avazyan, annesinin mezarına acıyla bakan kırmızı montlu kızının fotoğrafını paylaşarak “Tanrı şahidim olsun ki, bana güvenip çocukları emanet ederseniz Fatma hanımın yerini tutamam ama çok iyi bakarım.” dedi.

4. SINIF EMNİYET MÜDÜRÜ

Cemaat soruşturmaları kapsamında 3 Ağustos 2016’da tutuklanan 4. sınıf emniyet müdürü Servet Deniz Kalem, o günden beri Kütahya Cezaevinde tutuklu bulunuyor. Eşinin cenazesine jandarmalar eşliğinde katılan Kalem KHK ile ihraç edilmişti.

İŞ YERİNDE KELEPÇELEYİP GÖTÜRDÜLER

12 Şubat 2020’de vefat eden Fatma Koçaslan Kalem, Kütahya Tarım İl Müdürlüğünde ziraat mühendisi olarak çalışıyordu. Bir ifadede adı geçtiği için hakkında arama kararı çıkartıldı ve iş ortamında kelepçelenip gözaltına. Kolon kanseri teşhisi konulan Fatma Kalem’in yakınlarının belirttiğine göre ilk travmalarda yaşamak istemiyordu. Daha sonra evlatları hatırlatılarak hayat tutunmaya çalıştı ama çoklu metastazdan dolayı hayatını kaybetti. Hakkında açılan davaya bir iki kez katılabilen Deniz, tutuksuz yargılanıyordu. Kalem’in cenazesi Bursa’da defnedildi. Geride kalan biri kız, ikisi erkek olmak üzere 3 evladıyla şimdilik aile yakınları ilgileniyor.

KHK’lı polis memuru cezaevinde 3 kez kalp spazmı geçirdi

Gündem

OIAD’den infaz düzenlemesi açıklaması: “Hiçbir şart koşmadan herkes serbest bırakılmalı”

Uluslararası Tehlikedeki Avukatlar Gözlemevi, infaz düzenlemesinde kapsam dışı bırakılmak istenen siyasi tutuklularla ilgili açıklama yaptı: “Tahliyede hiçbir şart koşulamaz”

BOLD – Fransa, İspanya, İtalya Ulusal Baro Konseyleri ve Paris Barosu’nun oluşturduğu OIAD-Uluslararası Tehlikedeki Avukatlar Gözlemevi (@ProtectLawyers) Türkiye’nin gündeminde olan infaz düzenlemesiyle ortaya çıkabilecek erken tahliye yasasına iliskin acıklama yaptı.

Açıklamada, düzenlemeyle; aslında darbeyle hiçbir ilişkisi bulunmadığı halde tutuklanan avukat, gazeteci, hakim ve akademisyen gibi sadece mesleğini icra ettiği için tutuklanan kişilerin kapsam dışı bırakılmak istendiği hatırladılarak, ‘hiçbir şart koşmadan’ bu tutukluların da serbest bırakılması istendi.

OİAD’nin açıklaması şöyle:

“Covid-19 salgının Türkiye’de bulunan 375 hapishanede yayılması neticesinde ortaya çıkabilecek yıkıcı bilançoya karşısında, 280 bin tutukludan 100 bin tutuklunun serbest bırakılmasına imkan tanıyacak af yasası hala hazırlık aşamasında bulunmaktadır. OIAD özellikle tutuklu Türk avukatlarının serbest bırakılması için yıllardır mücadelesini sürdürmektedir. OIAD Türkiye’deki hapishanelerde hamile kadınların, hasta tutukluların ve 743 çocuğun bulunduğunu büyük bir üzüntü ile bildirir. Türkiye’de birçok hapishanede 20-30 kişilik koğuşlarda tutukluların barındırıldığı bilinmektedir.Bununla birlikte Af Yasası, Türk hukukunca tam olarak tanımlanmamış ve tartışmalı olan terör örgütüne üye olma, propoganda yapma ve darbeye kalkışma gibi suçlamalarla tutuklu bulunan avukat, gazeteci, hakim ve akademisyen gibi -esasında mesleğini icra ettiği için hapishanede bulunan-  kişileri kapsam dışı bırakmaktadır. Türk hükümeti esasında avukat, gazeteci veya politik muhalif olup olmadığına bakmadan bir baskı politikası yürütmektedir. OIAD, yüzelerce avukatın terör örgütü üyesi olmak veya ayaklanmaya kalkışmak gibi suçlamalarla yargılanan müvekkillerini temsil ettiği için tutuklu bulunmasından endişe duymaktadır. Bu noktada OIAD Türkiye’de bulunan avukatlar ile dayanışma için olduğunu ifade eder ve Türk hükümetine hiçbir şart koşmadan avukatların, politik tutukluların ve sağlık açısından risk taşıyan tutukluların serbest bırakılması için Türk hükümetine çağrıda bulunur..”

Okumaya devam et

Gündem

Tedavi edildiği hastaneden kaçan koronavirüs hastası hayatını kaybetti

Tokat’ta tedavi gördüğü hastaneden izinsiz ayrılan ve ekipler tarafından evinde bulunarak tekrar hastaneye yatırılan kişi hayatını kaybetti. Diğer illerde özel bir ekip tarafından defnedilirken, A.Ü’nün cenazesi yakınlarına teslim edildi.

BOLD – Tokat’ta koronavirüs şüphesi ile gözlem altında tutulduğu hastaneden kaçan 74 yaşındaki kişi tedavi altına alındığı hastanede hayatını kaybetti. A.Ü.’nün cenazesi bugün 4 yakını tarafından hastaneden alındı.

EŞİ DE GÖZETİM ALTINDA TUTULUYOR

Tokat Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümünde koronavirüs şüphesi ile tedavi gören 74 yaşındaki A.Ü. yaşamını yitirdi.Bir süredir aynı hastanede tedavi gören A.Ü.’nün koronavirüs testinin pozitif çıktığı belirtildi. A.Ü.’nün cenazesi bugün 4 yakını tarafından hastaneden alındı.

Hayatını kaybeden yurttaşın eşi H.Ü.’nün ise gözetim altında tutulduğu, testlerinin negatif çıktığı belirtildi.

“Bana ve eşime 4 yıl boyunca virüs muamelesi yaptılar”

Okumaya devam et

Gündem

300 bin mahkuma tahliye beklerken 150 bin infaz memuru da hapsoldu

Koronavirüs tehlikesine karşı mahkumlara tahliye bekleyen yakınları, Adalet Bakanılığının salgına karşı infaz memurlarını da cezaevlerine hapseden tedbirlerine sosyal medyadan tepki gösterdi.

BOLD- Günlerdir gündemi meşgul eden konulardan biri de koronavirüs yüzünden hijyenik olmayan cezaevlerindeki mahkumların durumu. Açık görüş hakları ellerinden alınan mahkumlar için cezaevi yönetimi sadece kefir ve hijyen malzemesi dağıtarak önlem alıyor. Mahkum ve yakınlarının umudu, infaz yasasında değişiklik öngören yasa tasarısı bir türlü Meclisin gündemine gelmedi.

İNFAZ MEMURLARI DA EVLERİNE GİDEMEYECEK

Öte yandan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de dün cezaevlerine virüsün bulaşmasını engellemek için bir dizi yeni önlemler açıklamıştı. Gül’ün açıkladığı önlemlerden biri de infaz memurlarının görev süreleri boyunca cezaevlerinde kalmaları oldu. Evlerine gönderilmeyen memurlar izole edilmiş alanlarda kalacak.

MAHKUMLAR ÇIKSIN DERKEN…

Mahkum yakınları seslerini duyurmak için sosyal medyada her gün kampanya düzenliyor. Bugünün kampanya etiketi ‘Meclis TahliyeDesin’ oldu. Etikete paylaşım yapan sosyal medya kullanıcıları Adalet Bakanı Gül’ün açıkladığı önlemi eleştirdi. Bir mahkum yakını, ”300 bin kişiyi tahliye ettirmeye çalışırken 150 bin infaz koruma memuru daha hapsoldu! Yarın da onlar için mi bir tag yapsak ne” ifadeleriyle tepkisini dile getirdi

Cezaevinde ihmalle ölüme sürüklenen Nesrin Gençosman’ın ablasından çağrı

Okumaya devam et

Popular