Bizimle iletişime geçiniz

Kültür

‘Arka Sokaklar’da mahalle bekçilerine gönderme: Bunlar da yeni çıktı

Arka Sokaklar dizisinde mahalle bekçileri ile ilgili bir sahnede, polise kimlik soran bekçilerin polis tarafından, ‘İnsanları rahatsız etmeyin’ diye azarlanması tartışma konusu oldu.

BOLD- Muhalefet ile iktidar arasında, çarşı ve mahalle bekçilerine kimlik sorma, gözaltı ve araç durdurma gibi geniş yetkiler veren yasa tasarısı sonrası başlayan tartışma dizilere sıçradı. Cuma akşamlarının fenomeni haline gelen polisiye ‘Arka Sokaklar’ dizisinde bekçilerin yer aldığı bir bölüm tartışma konusu oldu.

‘UZATMA ASLANIM KİMLİK’

Dizinin bekçilerle ilgili bölümü şöyle, polis memuru Arda kız arkadaşına sevgililer günü dolayısıyla aldığı takıyı otomobilinin içinde takdim eder. Hediyeyi alan kadın, sevgilisini tebrik ederken bekçiler gelir ve çifti uyarır. Bekçiler polis ile girdiği diyaloglarda “Hoop hayrola”, “İner misin aslanım arabadan”, “gel bakalım delikanlı şöyle”, “Uzatma aslanım kimlik çıkart, kimlik” gibi ifadeler kullanıyor.

‘SUÇ MU GÖRDÜNÜZ?’

Bu sözlere karşılık polis memuru Arda ise, “Bunlar da yeni çıktı”, “Neden özel hayata karışıyorsunuz”, “Suç unsuru mu gördünüz hayırdır, sana ne”, “Ne hakkın var insanları rahatsız etmeye, dönüp gidin bakalım” gibi ifadelerle cevap veriyor. Bekçilerin polis memuru tarafından ‘İnsanları rahatsız etmeyin’ diye azarlanması sosyal medyada da tartışma konusu oldu. İşte o diyalog;

“Ankara beni bulsun” videosuyla tanınan Cihangir için Bakanlık devrede!

 

Okumaya devam et
Reklamlar

Kültür

Yazar Adalet Ağaoğlu hayatını kaybetti

adalet ağaoğlu

Türk edebiyatının önemli isimlerinden Adalet Ağaoğlu, 91 yaşında hayatını kaybetti. Ağaoğlu bir süredir yoğun bakımda tedavi görüyordu.

BOLD – Cumartesi gününden bu yana entübe olan Ağaoğlu uzun zamandır İstanbul Ulus’ta bir özel hastanede kontrol altında tutuluyordu. Yayıncı ve yazar Semih Gümüş, Ağaoğlu’nun vefatıyla ilgili Twitter hesabından, “Adalet Ağaoğlu’nu bu sabah kaybetmişiz. Edebiyatımızın en önemli yazarlarındandı. Romanları çok özeldi. Onu hiç tanımadan iki romanı hakkında iki küçük kitap yazmıştım. Sonra tanıştık. Çok konuştuk. Bu fotoğraftaki eşi Halim Abi de ayrıca özel bir insandı. Her şey çok üzücü” paylaşımı yaptı.

Tutuklu gazeteci Murat Ağırel Silivri’deki kötü muameleyi anlattı

Okumaya devam et

Kültür

Sürgündeki müzisyen Cavit Murtezaoğlu yoğun bakımda

Siyasi yasakları sebebiyle Türkiye’de sürgün olarak bulunan İranlı müzisyen Cavit Murtezaoğlu Kovid-19 testinin pozitif çıkması üzerine yoğun bakım ünitesinde tedavi altına alındı.

BOLD– Uzun yıllardır Türkiye’de yaşayan ve geniş bir hayran kitlesine sahip olan Murtezaoğlu, dört gün öce yaptırdığı testlerin pozitif çıkması üzerine Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne yatırıldı. Birgün’ün haberine göre Murtezaoğlu’nun durumu entübe olarak takip ediliyor.


SANATI DEĞİL SÜRGÜNÜ DESTEKLEDİLER

Asıl adı Javid Fakhim Ghanbarzadeh olan Murtezaoğlu Tebriz’de doğdu. Bakü’de müzik eğitimi aldıktan sonra İran’a dönen sanatçı sanat ve siyaset üzerindeki baskılara rağmen birçok müzikal üretimde bulundu, kitap yazdı.

Tebriz’de müzisyenler sendikası derneğini kurdu. Dernek bir süre sonra baskılar yüzünden askıya alındı. Bu süreçte birçok konseri iptal edilen sanatçı İstanbul’a geldi. Murtezaoğlu, İran’da yaşadıklarını “Sanatıma değil sürgünüme destek verdiler.” sözleriyle ifade etti.

İstanbul’da müzikal yolculuğuna devam eden sanatçı, “Virtüözler ve Cavit Murtezaoğlu”, “Tebriz’den Toros’a” adlı albümlei; “Yarizm”, “Bayrek Kuşçuoğlu”, “Nefes Alma Teknikleri” adlı kitapları yayınladı. Konser ve seminerleri büyük ilgi gören Cavit Murtezaoğlu henüz 58 yaşında…

Okumaya devam et

Kültür

Yeni Batman filminin bir de dizisi olacak

Koronavirüs salgını yüzünden yarım kalan çekimleri yeniden başlayacak olan Batman filmi için Gotham polis departmanını merkeze alan bir de spin-off dizi çekileceği bildirildi.

BOLD– Robert Pattinson’u ilk kez Batman olarak izleyeceğimiz yeni filmin hem senaristliğini hem de yönetmenliğini üstlenen Matt Reeves’in genel koordinatör olacağı diziyi Boardwalk Empire dizisine imza atan Terence Winter yazacak. İsmi henüz açıklanmayan dizi HBO Max’te ekranlara gelecek.

Robert Pattinson yeni Batman kostümüyle

YOZLAŞAN GOTHAM’IN POLİSLERİ

Winter ve Reeves’in birlikte hazırlayacağı dizi, Gotham Polis Departmanı’na odaklanacak. Filmden gelen haberlere göre öyküde Gotham’daki yozlaşmanın önemli bir yeri var. Matt Reeves’in dizi sayesinde filmin senaryosu için kurduğu Gotham atmosferini daha da derinleştireceği düşünülüyor.

Gotham’daki yozlaşma 2014-2019 yılları arasında yayınlanan Arrow dizisinin de temel konularından biriydi. Ancak, dizinin anlattığı dünyada Bruce Wayne henüz Batman olmadığından polisle ilgili hikayenin odağında genç Jim Gordon yer alıyordu.

Gary Oldman ve Jeffrey Wright

Christopher Nolan’ın çektiği Kara Şövalye üçlemesinde Komiser Gordon’a ünlü oyuncu Gary Oldman hayat vermişti. Matt Reeves’in çekmekte olduğu filmde ise bu rolü Açlık Oyunları ve Westworld’den tanıdığımız Jeffrey Wright üstleniyor. Yıllar önce Luc Besson’un Leon filminde karşılıklı kısa bir sahneleri olan iki oyuncu böylece halef selef oldular.

Komiser Gordon karakterinin dizide de yer almasına kesin gözüyle bakılıyor. Ancak rolü Jeffrey Wright’ın üstlenip üstlenmeyeceği henüz netlik kazanmadı.

Okumaya devam et

Popular