Bizimle iletişime geçiniz

Spor

All-Star’da zaman durdu, LeBron’un takımı şampiyon oldu

Yeni formatıyla tam bir heyecan fırtınasına dönüşen ‘All-Star 2020’ maçının şampiyonu, Giannis Antetokounmpo’nun takımını 157-155 mağlup eden LeBron James’in takımı oldu.

MUHAMMET ALİ TOKSOY 

BOLD- NBA Yönetimi, All-Star maçlarında son yıllarda gittikçe azalan heyecan, hırs ve rekabeti geri getirmek için bir dizi değişiklik yapmıştı. 2020 All-Star maçında uygulanan yeni formatla heyecan zirve yaparken, dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca basketbolsever, belkide son 25 yılın en iyi All-Star maçlarından birini izlediler. Yeni formata göre, maçın ilk üç çeyreği 0-0 başladı.

İLK ÇEYREĞİ LEBRON’UN TAKIMI KAZANDI

All-Star maçına Giannis Antetokounmpo’nun takımı, geçtiğimiz ay helikopter kazasında hayatını kaybeden Basketbolun Efsane ismi Kobe Bryant’ın 24 numaralı formasıyla çıkarken, LeBron James’in takımı ise Kobe’nin aynı kazada hayatını kaybeden ve basketbolcu olan küçük kızının giymiş olduğu 2 numaralı formalarla parkeye çıktı. Maça hızlı başlayan LeBron James’in takımı oldu. Çeyreği 53-41 kazanan LeBron James’in takımı yeni format gereği kendi seçtikleri bir hayır kuruluşuna 100 bin dolarlık yardım yapma onurunu kazandı.

2. ÇEYREĞİ GİANNİS’İN TAKIMI KAZANDI

Maçın ikinci çeyreğinde, Giannis’in takımı vites yükseltti. Savunmada ve hücumda daha iyi oynayan Antetokounmpo’nun takımı, yeni format gereği 0-0 başlayan ikinci çeyreği 51-30 gibi farklı bir skorla kazandı. Trae Young’un devre biterken, yarı sahadan attığı şutun isabet bulması tribünleri ve ekranları başında maçı izleyenleri mest etti. İkinci çeyreği kazanan Giannis’in takımı aynı zamanda bir hayır kurumuna 100 bin dolar yardımda bulunma hakkını da elde etmiş oldu.

3.ÇEYREK BERABERLİKLE TAMAMLANDI

Maçın üçüncü çeyreğide, yeni format gereği 0-0 başladı. Karşılıklı basketlerin atıldığı bu çeyrek 41-41 beraberlikle sona erdi. Bu çeyreği kazanan olmayınca, hayır kurumuna bağışlanacak 100 bin dolar, 4.çeyrek yardımına devredildi.

ZAMAN DURDU, NEFESLER TUTULDU

4. ve son çeyreğe gelindiğinde heyecan zirve yaptı. Her iki takımın ilk üç çeyrekte attığı sayılar toplandı. Antetokounmpo’nun takımı 133 sayıya ulaşırken, LeBron’un Takımı 124 sayıda kaldı. 4.çeyrekte Kobe Bryant’ın anısına, zaman durduruldu. Onun giydiği 24 numaralı formaya ithafen, 133’e 24 eklenerek maçın bitiş skoru 157 olarak belirlendi. Son çeyrekte Antetokounmpo’nun takımımın maçı kazanması için 24 sayı bulması yeterli iken, LeBron’un takımına 33 sayı gerekliydi. 4.çeyrekte LeBron’a bir blok yapan Antetokounmpo, skor 154-153 iken, LeBron James’e yaptığı 2.blok konusunda hakemler kararsız kalınca hava atışı ile oyun tekrar başladı.

EFSANE REPLİK; ATAN GALİP, YİYEN MAĞLUP

İnanılmaz bir çekişmeye sahne olan bu çeyrekte skor 156-155’e gelince, çocukluğumuzun mahalle maçlarındaki replikleri anımsatan bir son ortaya çıktı; ‘Atan galip, yiyen mağlup’. İki takımda karşılıklı fırsatları değerlendiremezken, Anthony Davis’e pota altında faul yapılınca yıldız oyuncu faul çizgisine geldi. İlk atışını bilerek kaçıran yıldız oyuncu, ikinci atışını sayıya çevirerek skoru 157-155’e taşıdı. Bu skorla maç sona ererken LeBron James’in takımı 2020 All-Star Şampiyonu oldu. LeBron kaptan olarak çıktığı 3 All-Star maçında da şampiyonluğa ulaşarak büyük bir başarıya imza attı.

‘KOBE BRYANT MVP ÖDÜLÜ’, KAWHİ’NİN

2020 All-Star maçının en değerli oyuncusu Kawhi Leonard seçildi. Başarılı oyuncu maçı 30 sayı, 7 ribaund ile tamamladı. ‘Kobe Bryant All-Star MVP Ödülü’nü kazanan yıldız oyuncu; “O, büyük bir ilham kaynağı, benim için yaptığı her şey için Kobe’ye teşekkür etmek istiyorum. Tüm uzun konuşmalar ve egzersizler için teşekkürler. Bu ödül, benim için çok şey ifade ediyor, Bunu onun için kazandım” dedi.

 

Spor

Başkan Çebi açıkladı: Beşiktaş’ın borcu 4.1 milyar lirayı geçebilir

Beşiktaş başkanı Ahmet Nur Çebi, Siyah-Beyazlı kulübün içinde bulunduğu mali durumun vahametini açıkladı. Kulübün borcunun 2023’te 4.1 milyarı geçeceğini açıkladı. Günlük zarar 25 milyon lira.

BOLD – Beşiktaş Kulübü Başkanı Ahmet Nur Çebi, bugün gerçekleştirilmesi planlanan ancak salgın nedeniyle Ağustos ayına ertelenen Olağan İdari ve Mali Genel Kurul toplantısı yerine kulübün Youtube kanalı üzerinden açıklamalarda bulundu. Kulübün borcunun 2023’te 4.1 milyar lirayı geçebileceğini açıkladı. Ayda 25 milyon lira zararla kulübü yönetmeye çalıştıklarını belirterek 8 ayı bulan maaş ödemelerini gerçekleştirdiklerini ifade etti. Ahmet Nur Çebi’nin kulübün mali durumu ve gündemine dair yaptıkları açıklamalardan öne çıkan kısımlar şöyle:

KULÜBÜN BORCU 4.1 MİLYARI GEÇEBİLİR

“Göreve geldiğimiz ana kadarki borcun 3.3. milyar TL olduğu Divan Kurulu toplantısında sizlere açıklanmıştı. Belirtmek istiyorum ki bu borç, mevcut finansman yükü ve gelecek olan faizlerle 2023 yılında 4.1 milyar TL’yi bulacak belki de aşacaktır. Vereceğimiz mücadele, bu rakama ulaşılmaması hatta daha da aşağı bir seviye çekilmesidir. Kulübümüzün yaklaşık 600 milyon TL geliri vardır ancak giderimizin 900 milyon TL olduğunu vurgulamak istiyorum. Yılda 300 milyon TL açık veriyoruz. Ayda 25 milyon TL açıkla Kulübümüzü yönetmeye çalışıyoruz. Bu durum, bugüne kadar yapılan borçlanmanın verdiği faiz yükü ve yapılmış olan büyük kontratların dayanılmaz olan ağırlığından kaynaklanıyor. Göreve geldiğimiz Ekim ayının son on gününde, hızlıca 120 milyon TL bulunarak ödemeler yapılmış, temiz kağıdı alınmış ve Avrupa’ya gitmemizin önündeki engel şimdilik kaldırılmıştır.”

8 AYI BULAN MAAŞ ÖDEMELERİNİ YAPTIK

“Yaklaşık yedi aylık görev süremiz boyunca 380 milyon TL kaynak yarattık. Bu kaynak, bankalara gelen tüm gelirlerimizin dışında yarattığımız bir kaynaktır. Yapılmış olan ağır sözleşmeler gereği tüm gelirlerimiz bankalara ödenmektedir. Gelirlerimiz, bankalar tarafından kredi borçlarımıza sayılmaktadır. Bunların dışında bulmamız gereken 780 milyon TL’ye karşılık bulabildiğimiz 380 milyon TL ile bugüne kadar Kulübümüzü ayakta tutmayı başardık. Geldiğimiz günden bu yana sekiz ayı bulan maaş ödemeleri yaptık. Eski yönetim döneminden kalan üç-dört ay geriden gelen personel maaş ödemelerinin ancak bir ayını kapatmış bulunuyoruz. Çalışanlarımıza bu konuda bizlere göstermiş oldukları anlayış nedeniyle candan teşekkür ediyorum. Zaman içinde onların üstündeki yükü hafifleterek yürümeye çalışacağımızı belirtmek istiyorum.”

SALGINDAN DOLAYI 166 MİLYON LİRADAN MAHRUM KALDIK

“Salgının yarattığı mali sıkıntıları sizlerle paylaşmak istiyorum. Yaklaşık iki buçuk aylık süreçte 166 milyon TL gelirden mahrum kaldık. Sezonun devamını seyircisiz oynamak ve bazı sponsor gelirlerinden yoksun kalma ihtimalini göz önünde bulundurarak kaybımızın yüzde 70’in üstünde olmasını beklemekteyiz. Temennimiz ve mücadelemiz bu rakamları biraz daha aşağı çekmek yönünde olacaktır. Salgının Beşiktaş’a ağır bir yük yükleyeceği bugünden görülmektedir.”

AYAKTA MAÇ SEYRETME DÖNEMİ BAŞLAYACAK

“Kale arkasında ayakta maç seyretme isteğinde bulunan taraftarlarımızın isteğini teknik olarak analiz ettik ve Gençlik ve Spor Bakanımıza arz ettik. Sonucu beklemekteyiz. Pandeminin bitip futbolun taraftarla oynanacağı zamana gelindiğinde ayakta maç seyretme dönemini başlatmış olacağız. BJK Nevzat Demir Tesisleri’nde üç antrenman sahamız var. Göreve geldiğimizde bir sahada çalışma yapılabiliyordu. İkinci sahanın bakımı tarafımızca başlatıldı ve tamamlandı. Altyapıdaki futbolcularımızın faydalanabileceği üçüncü saha için çalışmalar başlatıldı.”

YÜKSEK BÜTÇE HER ZAMAN BAŞARI GETİRMİYOR

“Futbolla ilgili her şeyin para olmadığını söylemek istiyorum. Yüksek ücretlerle kurulan takımların her zaman başarı getirmediğini düşünüyorum. 2015-16 şampiyonluğumuzda takım bütçemiz yaklaşık 52 milyon euro, 2016-17 şampiyonluğumuzda 67 milyon euro ve dördüncü tamamladığımız 2017-18 sezonunda bütçemiz 92 milyon euro idi. Yüksek ücret ödenen her transferin doğru transfer anlamına gelmediğini artık hepimiz kabul ediyoruz. Bundan sonra özümüze dönmek, özellikle gençlerden hizmet alarak ve onları başka takımlara satarak gelir elde etmek çok önemli. Metin-Ali-Feyyaz dönemini, değerli hocamız Sergen Yalçın’ın altyapıdan gelerek şampiyonluklar yaşadığını hatırlarsak yapmak istediğimiz şeyin doğru olduğunu ve vizyon çizerek bu yoldan vazgeçmememiz gerektiğini biliyoruz. Hocamızla beraber altyapıdan gelecek çocuklara önem vereceğiz. Scout ekibimizle altyapımızın dışından da bulacağımız kabiliyetli, genç, terbiyeli futbolcularla yeni bir Beşiktaş yaratacağız. Bu konuda tereddüt etmiyoruz.”

SERGEN YALÇIN EN BÜYÜK ŞANSIMIZ

“Sergen Yalçın hocamız yaratmak istediğimiz sistemde en büyük şansımız. Kendisi altyapıdan gelerek şampiyon olmuş bir sporcu. Sergen Yalçın’ın motivasyonunun en üst noktada olduğunu görmekteyiz. Geldiğimizde on üçüncü sırada olan takımımız şu anda beşinci sırada. Sezon sonunda daha yukarıda olmayı hedefliyoruz. Bu da bizim futbol takımımıza verdiğimiz önemi gösteriyor. Futbolcularımızdan pandemi sürecinin yarattığı ve yaratacağı sıkıntılar konusunda destek istedik. Yeni dönemdeki bütçemizin daha makul olması adına, futbolcularımızla yola devam etme isteğimizle beraber görüşmelerimizi yapacağımızı kendilerine ilettik. Her birinin bu konuda samimi ve istekli olacağına inancım sonsuz.”

BAĞIŞ KAMPANYASI BAŞLAYACAK

“Bizi güzel günler bekliyor. Doğru işler yaptık, yapmaya devam ediyoruz. Sizlerin vereceği destek benim ve yönetim kurulum için çok önemli. Yalnız başımızda biz bu yolda yürümekte zorlanırız. Bizi yalnız bırakmamanızı rica ettik. Bağış kampanyasından bahsetmiştim. 19 Mart’ta başlatmayı düşündüğümüz kampanya salgın nedeniyle ertelenmişti. Haziran’dan sonra normal sürece geçeceğimizi, seyircisiz de olsa kalan sekiz haftanın oynanacağını biliyoruz. Bu süreç içinde kampanyamızı başlatacağız. Vereceğiniz destek, zor durumu aşmamızda çok önemli rol oynayacak. Şimdiden destekleriniz için teşekkür ediyorum.”

Okumaya devam et

Spor

Bayern Münih 5 golle rekor kırdı

Bayern Münih evinde Fortuna Düsseldorf’u 5-0 yenerek 86 golle rekor kırdı. Alman ekibi bu sezon 8. kez 5 gollü galibiyete ulaştı. Lewandowski 43 gole ulaşarak gol rekorunu egale etti.

BOLD – Bundesliga’da 29. hafta karşılaşmasında Bayern Münih, Fortuna Düsseldorf’u 5-0 mağlup etti. Bundesliga’nın 29. haftasında Bayern Münih evinde Fortuna Düsseldorf ile karşı karşıya geldi. Allianz Arena’da oynana mücadeleyi ev sahibi ekip 5-0’lık skorla kazandı. Lider 86’da gole ulaşarak rekor kırdı. Bayern Münih’e galibiyeti getiren golleri, 15. dakikada kendi kalesine Zanka, 29. dakikada Pavard, 43. ve 50. dakikalarda Lewandowski ile 52. dakikada Davies kaydetti. Fenerbahçe’den kiralık olarak Düsseldorf forması giyen Zanka, karşılaşmaya 11’de başladı ve 15. dakikada Pavard’ın vuruşunda topu şanssız bir şekilde kendi kalesine gönderdi. Düsseldorf’ta milli oyuncularımızdan Kaan Ayhan sakatlığı nedeniyle kadroda yer almazken, bu maç öncesinde 5 maçta 5 gol atan Kenan Karaman ise 90 dakika sahada kaldı.

BAYERN VE LEWA REKOR KIRDI

Bu sezon 8. kez 5 golü geçen Bayern Münih, Bundesliga’da 86 gole ulaştı ve rekor kırdı. Bundesliga’da bu sezon her takıma gol atan Robert Lewandowski, 43 golle bir sezonda attığı gol rekorunu egale etti.
Üst üste 8. maçını kazanan Bayern Münih, 67 puanla liderliğini sürdürdü. 6 maç sonra kaybeden Düsseldorf ise 27 puanda kaldı. Bundesliga’nın 30. haftasında Bayern Münih deplasmanda Leverkusen ile karşılaşacakken, Düsseldorf evinde Hoffenheim ile karşı karşıya gelecek.

Okumaya devam et

Spor

Fenerbahçe ve Beşiktaş da tribüne ‘Karton taraftar’ koyacak

12 Haziran’da yeniden başlayacak olan Süper Lig’de seyircisiz oynanacak iç saha maçları için Fenerbahçe ve Beşiktaş yönetimi yeni bir karar aldı. Taraftarların resimleri kartonlara basılıp tribüne konacak.

BOLD – Süper Lig ekipleri arasında ilk olarak Galatasaray’ın başlattığı ‘karton seyirci’ uygulamasına Fenerbahçe ve Beşiktaş da katıldı. Fenerbahçe ve Beşiktaş, salgından dolayı seyircisiz oynanacak mücadeleler için tribünleri taraftarlarını karton maketiyle dolduracak. Almanya’da Mönchengladbach’ın başlattığı maket taraftar uygulamasını Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’nın büyük kulüpleri de yapmayı planlıyor.

SEVDİK SENİ HER ŞEYDEN ÇOK

Sarı-lacivertliler, sosyal medya hesabından paylaştığı gönderide, “Yağmurlu günler de gördün, güneşli günler de. Bazen güldün, bazen ağladın ama hiçbir zaman geri dönmeyi düşünmedin bu yoldan! Şimdi daha yüksek sesle “Sevdik Seni Her Şeyden Çok” demek için katıl aramıza! Çektiğin fotoğrafın gerçek boyutlarda çıktısını alıp tribündeki koltuklara koyalım. Fotoğrafın Kadıköy’de oynayacağımız son 5 lig + 1 kupa maçında tribünde yerini alsın” ifadelerini kullandı.

TIKLIM TIKLIM DOLDURACAĞIZ

Siyah beyazlı kulüp ise resmi sosyal medya hesabından, “Tribünleri tıklım tıklım dolduracağız, bize yakışanı yapacağız, tribünlerde fotoğraflarımızla yer alacağız!” paylaşımında bulundu.   Hafta başından itibaren ruhumuzyeter.bjk.com.tr üzerinden kayıt almaya başlayacak olan Beşiktaş, iç sahada oynayacağı 4 maçta tribünleri, taraftarlarının fotoğraflı maketiyle doldurmayı hedefliyor. İnternet sitesi üzerinden yapılacak olan başvuruda kendi fotoğraflarını yükleyecek olan taraftarlar, 4 maç için 129 TL ödeme yapacak.

Galatasaray Kulübü de geçtiğimiz haftalarda yaptığı açıklama ile Türk Telekom Stadyumu’nda taraftarlarının fotoğrafına ve maketine “Sensiz Olmaz” ismini verdiği kampanya ile tribünlerde yer vereceğini kamuoyuna duyurmuştu.

Okumaya devam et

Popular