Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Mehmet Bal’ın kaybedilişiyle ilgili MİT vurgusu

Mehmet Bal’ın zorla kaybedilişinin üzerinden 24 gün geçti. STK’lar ortak basın toplantısı düzenleyip, MİT’in gizli işkence merkezine dikkat çektiler.

BOLD – 24 gündür kendisinden haber alınamayan Mehmet Bal’ın ailesi, Bal’ın devlet sorumluluğu altında kaybolduğunu belirtirken, HDP PM üyesi Ferhat Encü de devlet mekanizmaların konu üzerinde durmadığını söyledi.

Cezaevindeki oğlunu ziyaret etmek için 24 Ocak’ta Batman’dan İstanbul’a gelen ve aynı gün akrabalarıyla görüştükten sonra bir daha kendisinden haber alınmayan Mehmet Bal’ın ailesi, Bağcılar’da bulunan Batmanlılar Derneği’nde basın açıklaması düzenlendi. “Mehmet Bal Nerede?” pankartının açıldığı açıklamaya Halkların Demokratik Partisi (HDP) PM üyesi Ferhat Encü, Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) üyeleri, Batman Dernekleri Federasyonu üyeleri, Doğu ve Güneydoğu Derneği (DGD) üyeleri ve Bölge gençlik dernekleri üyelerinin yanı sıra çok sayıda yurttaş katıldı.

Açıklamada ilk olarak söz alan Bal’ın akrabası Abdulselam Bal, 24 gündür kendisinden haber alınamayan Mehmet Bal’ın devlet sorumluluğu altında kaybolduğunu kaydetti.

Daha sonra söz alan Bal’ın oğlu Nihat Bal ise, 24 gündür babasının kayıp olduğunu ve ortaya çıkarılması gerektiğini belirtti. Babasının derhal bulunmasını isteyen Bal, “Babamın nerede olduğunu bilmek bizim hakkımız. Bu süre zarfında tek bir haber almış değiliz. Bir yerde düştü mü yaşıyor mu hiçbir bilgimiz yok. Yetkili kurumlar bize bilgi vermiyor. Babamın derhal bulunmasını istiyorum” dedi.

‘MİT’İN GAYRİ RESMİ GÖZALTI MERKEZLERİ VAR’

Özgürlük için Hukukçular Derneği adına konuşan Serhat Çakmak, kayıp vakalarında yargı makamları ve devlet kurumlarının ciddiyetle yaklaşmadığı için kaybın başka anlamlar taşıdığını söyledi. Devletin üzerine düşen görevi yerine getirmesi gerektiğini, aksi taktirde hafızalarının kendilerini 1990’yıllara götüreceğini kaydeden Çakmak, “Bizlerin hafızası 1990’lı yıllardaki faili meçhullere gidiyor. Yeni o dönemde kaybolmalara gidiyor. Gölbaşında MİT’e ait olduğu bilinen gayri resmi yerler var. İnsanlar zorla alınarak oraya götürülüyor. Ve beli bir müddet tutuktan sonra devletin resmi görevlerine bilgi veriyor. Bu tür durumlar olduğu için, hukukta yeri olmayan pratik uygulamalar olduğu için bunu diyoruz” diye konuştu.

MOBESE KATIYLARINA BAKILMIYOR

Son olarak Doğu-Güneydoğu Dernekleri ve Batman Dernekleri Federasyonu Başkanı Abdulhakim Daş söz aldı. 90’lı yıllarda Kürt kentlerinde on binlerce insanın kaybedildiğini belirten Daş, kaybedilenlerin akıbetlerinin meçhul olmadığını ve herkesin bildiğini söyledi. Daş, “Devlet, bu ülkede yaşayan herkesin hayatından sorumludur. Canlı veya ölü de olsa bile Mehmet Bal’a ne olduğunu ortaya çıkarmalıdır. Bir araya geldiğimiz de bizi izlemeye bizi takip etmeye imkânı var. Ancak Mehmet Bal’a ne olduğunu söylemiyor. Hem telefon sinyali hem de mobese kameraları ile Bal’ı arayabilir. Tekrardan devlet yetkililerine sesleniyoruz; Mehmet Bal’ı bulup ailesine teslim edilmeli” şeklinde konuştu.

Bir zorla kaybedilme daha: Mehmet Bal

Gündem

Ceren Damar davasında savcılık, cezanın artırılmasını istedi

Savcılık, Ceren Damar cinayetinde mahkeme kararına itiraz ederek sanık Hasan İsmail Hikmet’in canavarca hisle ve eziyet çektirerek kasten öldürme suçundan ceza verilmesini talep etti.

BOLD – Akademisyen Ceren Damar Şenel’ın Hasan İsmail Hikmet isimli erkek tarafından öldürülmesine ilişkin davada mahkemenin verdiği karara itiraz eden Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı, katil Hikmet’e ‘canavarca hisle veya eziyet çektirerek’ kasten öldürme maddesinden de ceza verilmesi gerektiğini savundu.

Sanık Hikmet’e ‘kişinin yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme suçundan’ ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verilmişti.

17 KEZ BIÇAKLADIĞI NAZARA ALINMALI

Hürriyet’in haberine göre, kararı itiraz ederek istinafa taşıyan Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın itirazında şu ifadeler kullanıldı: “Sanığın ilk olarak tabanca kullanması sonrasında da maktuleyi 17 kez bıçaklayarak öldürmesi nazara alındığında, sanığın eylemleri sebebiyle ‘yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle’ kasten öldürme suçunun nitelikli halinin yanında ‘canavarca hisle veya eziyet çektirerek’ kasten öldürme nitelikli halinden de hüküm kurulması gerektiği değerlendirilmekle, usul ve esas yönünden yasaya aykırı bulunduğunda kararın istinafen kaldırılması arz olunur.”

Batman Cezaevinde ‘isyan’ sloganları

Okumaya devam et

Gündem

Ceza Hukukçusu Özgenç’ten ‘İnfaz Yasası’ eleştirisi: Katiller, uyuşturucu tacirleri ve cinsel istismar suçluları tahliye olacak

TCK’nın mimarlarından Prof. Dr. İzzet Özgenç, AKP ve MHP’nin hazırladığı infaz teklifine Adalet Komisyonunda eklenen maddeyle terör suçluları hariç, kasten öldürme, uyuşturucu ticareti ve cinsel istismar suçlarını işleyenlerin tahliye olacağını belirtti.

BOLD – İzzet Özgenç, sosyal medya hesabında AKP ve MHP’nin ortak hazırladığı infaz teklifiyle ilgili uyarılarda bulunmaya devam ediyor. Özgenç, infaz teklifinin Adalet Komisyonunda değişikliğe uğradığını belirterek, düşünce ve siyasi suçlular hariç bütün hükümlülerin geçici de olsa tahliye edileceğini kaydetti.

Özgenç, İnfaz Kanunu teklifinin TBMM Adalet Komisyonunda değişikliğe uğradığını belirtti. Özgenç, teklife eklenen geçici 9. madde ile teklifin kanunlaştığı tarihten önce işlenmiş olan suçlardan dolayı en fazla 3 aylık bir süre kapalı ceza infaz kurumunda bulunan hükümlülerin açık ceza infaz kurumuna alınacağını kaydetti. Açık ceza infaz kurumuna alınan bütün hükümlülerin de teklifin kanunlaşacağı tarih itibarıyla geçici süreyle de olsa tahliye edileceğini belirten Özgenç, sadece terör suçlarının hariç tutulduğunu vurguladı.

TERÖR HARİÇ BÜTÜN SUÇLULAR TAHLİYE EDİLECEK

Özgenç, şunları kaydetti:  “Açık ceza infaz kurumuna alınan bütün bu hükümlüler, teklifin kanunlaşacağı tarih itibarıyla gecici süreyle de olsa tahliye edileceklerdir. Bu hükmün ygulamasından sadece TCK’nın İkinci Kitap Dördüncü Kısım Dördüncü, Beşinci, Altıncı ve Yedinci Bölümünde tanımlanan suçlar, Terörle Mücadele Kanunu kapsamına giren suçlar ve örgüt faaliyeti kapsamında işlenen suçlar, kısacası terör suçları hariç tutulmuştur. Bu itibarla, 31.12.2020 tarihine kadar bu hükümlerden yararlanan kasten öldürme, uyuşturucu madde imal ve ticareti, cinsel saldırı ve çocukların cinsel istismarı suçlarını işleyen bütün suçlular, infaz kurumundan tahliye edileceklerdir.”

“İnfial uyandırmamak için düşünce suçuna indirim yapmadık”

Okumaya devam et

Gündem

Müzelerden sağlık çalışanlarına sanatsal teşekkür kampanyası

ABD’deki müzeler, sağlık çalışanlarına teşekkür etmek için bir kampanya başlattı. Tıpla ilgili sanatsal eserlerin sosyal medya üzerinden paylaşıldığı kampanya için #MüzelerSağlıkKahramanlarınaTeşekkürEdiyor etiketi açıldı.

BOLD – Washington’daki National Museum of Women in the Art müzesinin görevlileri arasında yer alan Mara Kurlandsky ve Adriebbe Poon’ın #MuseumsThankHealthHeroes etiketiyle başlattığı sanat kampanyası büyüyor.

#MüzelerSağlıkKahramanlarınaTeşekkürEdiyor kampanya kapsamında her müze tıpla ilgili sanatsal eserleri paylaşıyor. Kampanya çerçevesinde bazı müzeler koleksiyonlarından resimleri paylaşırken bazılar da tıbbi koleksiyonlarındaki hemşire şapkası, stetoskop ve Bayan Davies’in hemşire kiti gibi eserleri yayınladı.

1 Nisan’da başlayan kampanyasının ilk paylaşım Mary Ellen Mark’ın 2012 tarihli fotoğrafı “Nurses Working, Novartis – China” (Novartis’te Çalışan Hemşireler – Çin).

Whitney Museum’un Edward Hopper’ın 1900 tarihli resmi “Study of a Nurse and Child Walking in the Park” (Parkta Yürüyen Bir Hemşire ve Çocuk Çalışması) katıldığı kampanyaya Atlanta’daki The High Museum of Art, Boston’daki Museum of Fine Arts, Chicago History Museum, Museum at FIT, Guggenheim Museum gibi ünlü müzeler de yer aldı.

 

Okumaya devam et

Popular