Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Rus haber ajansı: NATO, Türkiye’nin olası Suriye operasyonuna askeri destek vermeyecek

Rus haber ajansı TASS, NATO’nun, Türkiye’nin Suriye’nin kuzeybatısında bir askeri operasyon başlatması durumunda Ankara’ya askeri destek vermeyeceğini iddia etti.

BOLD – Rus resm haber ajansı TASS, NATO’dan bir diplomatik kaynağa dayandırdığı haberinde, Türkiye’nin diğer üye ülkelerin siyasi desteğine sahip olduğunu ancak Ankara’nın çatışmaların giderek yoğunlaştığı Suriye’nin İdlib kentine yönelik olası bir askeri harekatında NATO’dan herhangi bir askeri destek görmeyeceğini belirtti.

Diplomatik kaynağın, “NATO ülkeleri, şubat ayı başlarında idlib’deki Türk askerlerinin trajik ölümü üzerine 5. maddenin işletilmesini desteklemeyecek” sözlerine yer verilen haberde ayrıca, 5. maddenin işletilmeyeceğinin Türkiye tarafında da çok iyi bilindiğini bu nedenle de Ankara’nın konuyla ilgili NATO istişarelerini başlatmaya çalışmadığı iddia edildi.

Rus haber ajansı, NATO üyesi ülkelerin korunması için müdahaleyi içeren 5. maddenin işletilmemesine ise Türk askerlerine yönelik saldırının ‘yabancı topraklarda ve tek taraflı bir askeri operasyon sırasında gerçekleşmesini’ neden gösterdi.

Suriye Ordusu, Halep’in batısındaki köy ve kasabaları ele geçirdi

Dünya

Almanya’da Sol Parti milletvekili Dağdelen’e ‘JİTEM’ imzalı tehdit

Almanya’da  Sol Parti milletvekillerinden Sevim Dağdelen’in Türk aşırı sağcılarından ölüm tehditleri aldığı bildirildi. Partiden yapılan açıklamada, tehditlerin ‘JİTEM’ imzalı olduğu ifade edildi.

BOLD – Almanya Sol Parti (Die Linke), parti milletvekili Sevim Dağdelen’in Türk aşırı sağcılarından ölüm tehditleri aldığını duyurdu. Sol Parti’den Jörg Schindler, Hessen eyaleti yerel seçimlerinde aday olan Sarya Ataç’ın da bu tür tehditler aldığını ifade etti.

Jörg Schindler, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Partimiz ve barışçıl, demokratik yollarla bir arada olma gayretimiz saldırı altında” diye konutu.

Tehditlerin JİTEM adına gönderildiğini beliren Schindler, “Türk hükümeti bu oluşumu en hafif deyişle ‘tolere ediyor’, bu nedenle Alman hükümeti buna en yüksek seviyede gereken karşılığı vermelidir… Yetkililer bu konuda acilen sorumluları araştırmalı, söz konusu kadın yoldaşlarımızı korumalıdır”dedi.

Türkiye’den göç eden bir ailenin çocuğu olarak 1975 yılında Almanya’nın Duisburg kentinde doğan Sevim Dağdelen, 2005 yılından bu yana Federal Meclis’te milletvekilliği görevini sürdürüyor.

JİTEM NEDİR?

JİTEM ya da Jandarma İstihbarat ve Terörle Mücadele, İçişleri Bakanlığı’nın onayı olmadan ve Genelkurmay Başkanlığı’ndan görüş alınmadan Jandarma Genel Komutanlığı’nın kendi inisiyatifiyle kurulan ve terörle mücadele kapsamında faaliyet yürüten bir oluşumdur.

JİTEM’in varlığı devlet kurumları tarafından uzun süre doğrulanmamış olsa da Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’nın JİTEM ile ilgili başlattığı soruşturmada devlet, JİTEM’in var olduğunu resmen kabul etmiştir.

Kurumun Güneydoğu’daki pek çok faili meçhul cinayetten sorumlu olduğu gündeme gelmiş, Uluslararası Af Örgütü de bölgede gerçekleştirilen pek çok cinayet ve infazın devlet yetkililerince gerçekleştirildiğini ifade etmişti. Bu faili meçhul cinayeti işleyen devlet yetkililerinin JİTEM mensupları olduğu dile getirilmiştir.

JİTEM’le ilgili 2010’lu yıllarda açılan bütün davalar 15 Temmuz sonrası AKP’ hükumeti tarafından atanan savcılar ve mahkemeler tarafından kapatılmış ya da zaman aşımına uğramışlardır.

ABD dergisi: Biden’dan Erdoğan’a sessiz muamele

Okumaya devam et

Dünya

Papa’dan Irak ziyaretinde ‘ortak ata İbrahim’ vurgusu

Irak’ı ziyaret eden Papa Francesco cumartesi günü Şii lider Ayetullah Ali el Sistani ile görüştü ve Hz. İbrahim’in doğum yeri olduğuna inanılan Ur ovasında Müslümanlarla Hristiyanların katıldığı ‘İbrahim’in çocukları’ adlı bir duaya katıldı.

BOLD – Irak ziyareti, bir Papa’nın bu ülkeye yaptığı ilk, Papa Francesco’nunsa koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle ise 15 aydır yaptığı ilk yurt dışı gezisi. Papa, Irak ziyaretinde sıklıkla, Yahudilik, İslam ve Hristiyanlık için Hz. İbrahim’in bir ortak ‘ata’ figürü teşkil ettiği vurgulanarak ‘hepiniz kardeşsiniz’ mesajı verdi.

Irak ziyareti, hem Papa Francesco’nun 2013’te bu göreve gelmesinden bu yana özel önem verdiği dinler arası ilişkileri güçlendirme çalışmalarının devamı hem de Irak’taki Hristiyanların durumuna dikkat çekme çabası olarak görünüyor.

Şİİ LİDER SİSTANİ İLE GÖRÜŞTÜ

Normalde ziyaretçilerini oturarak karşılayan Ayetullah Eli El Sistani, Papa Francesco’yu kapıda karşıladı. Bu, nadir görülen bir ağırlama olarak görülüyor.

Papa Francesco, cumartesi sabahı Necef kentine giderek Şii lider Ayetullah Ali el Sistani’yi evinde ziyaret etti. 84 yaşındaki Papa Francesco ile 90 yaşındaki Ayetullah El Sistani’nin görüşmesi 45 dakika kadar sürdü.

Yetkililer görüşmenin çok olumlu geçtiğini belirtirken, ‘bir arada yaşama ve diyalog’ mesajları verildi.

Vatikan’dan yapılan açıklamaya göre tarihi görüşmede, Irak’taki farklı dini gruplar arasındaki diyalog çalışmaları da ele alındı. Papa, “Irak’ın, bölgenin ve tüm dünyanın iyiliği için farklı dinler arasında karşılıklı saygı ve diyaloğun beslenmesinin önemini” vurguladı.

Papa Francesco ve Ayetullah Ali El Sistani

Papa ayrıca El Sistani’ye, son yıllarda yaşanan şiddet olayları ve güçlükler sırasında en zayıf durumdakileri, zulme uğrayanları savunduğu için teşekkür etti.

Ayetullah El Sistani görüşme sonrası yayımladığı açıklamada Hristiyanların da tüm Iraklılar gibi güvenlik ve barış içinde yaşaması gerektiğini söyledi. Sistani, dünya çapındaki dini liderlerin, özellikle büyük güçleri savaşa karşı bilgelik ve anlayışa yönlendirmeleri çağrısı yaptı.

90 yaşındaki Şii lider, nadir de olsa yaptığı politik müdahalelerle Irak’ın mevcut durumunu şekillendiren isimlerden biri.

DİNLERARASI BULUŞMADA ‘ORTAK ATA iBRAHİM’ MESAJI

Ur ovasındaki duaya Irak’taki dini grupların temsilcileri katıldı

Ayetullah El Sistani’yi ziyaretinin ardından Papa, Hz. İbrahim’in doğum yeri olduğuna inanılan Zikar (Nasiriye) vilayetindeki Ur ovasında dinler arası buluşmaya katıldı.

Papa’nın Irak ziyaretinde sıklıkla, Yahudilik, İslam ve Hristiyanlık için İbrahim peygamberin bir ortak ‘ata’ figürü teşkil ettiği vurgulanarak ‘hepiniz kardeşsiniz’ mesajı veriliyor.

Ur’da düzenlenen dinler arası buluşmada, Kur’an ve İncil’den bölümler okundu ve ‘İbrahim’in çocukları’ başlıklı bir dua edildi.

Papa Francesco da bu toplantıda yaptığı konuşmada, “Bizler, Yahudiler, Hristiyanlar ve Müslümanlar, diğer dinlerden kardeşlerimizle birlikte, babamız İbrahim’i onurlandıralım” dedi.

Papa, “İnancın doğduğu bu yerden, atamız İbrahim’in topraklarından, Tanrı’nın merhametli olduğunu ve tanrıya en büyük küfrün kardeşlerimizden nefret ederek ismine saygısızlık etmek olduğunu teyit edelim” dedi.

Musul’da ‘barbarca yıkılan’ kiliseler, manastırlar ve farklı cemaatlerin ibadet mekanlarının, aralarında Müslümanların da yer aldığı gönüllülerin yardımıyla yeniden inşa edildiğini vurgulayan Papa, “Bugün camileri ve kiliseleri birlikte onaran Hristiyanlar ve Müslümanlar, nefretin kalıntılarından kardeşçe dostluk inşa ediyor” diye konuştu.

“Bu ülkenin üzerinde karanlık terör, savaş ve şiddet bulutları toplandı. Tün etnik ve dini topluluklar bunun çilesini çekti” diyen Papa, özellikle Yezidilerin yaşadıklarına dikkat çekti.

Ur ovasının, Yahudilik, İslam ve Hristiyanlık’ın hürmet ettiği Hz. İbrahim’in doğum yeri olduğuna inanılıyor.

ÜLKEDEKİ HRİSTİYANLARA DESTEK

Papa, Cumartesi günü Necef ve Ur’daki temaslarının ardından ilerleyen saatlerde Bağdat’a döndü ve başkentte Keldanilere ait Mar Yusuf Kilisesi’ndeki ayine katıldı.

Papa’nın burada düzenlediği ayinde Irak Cumhurbaşkanı Berhem Salih, Meclis Başkanı Muhammed el-Halbusi ve Iraklılar Koalisyonu lideri Ammar el-Hekim de hazır bulundu.

Papa’nın Irak ziyareti, dinler arası kardeşlik mesajının yanı sıra bu ülkede sayıları hızla azalan Hristiyan cemaatine destek amacı da taşıyor.

Kesin sayılar bilinmese de Vatikan verilerine göre Irak’taki Hristiyan nüfusun 2003’ten bu yana 1-1,4 milyondan 300-400 bine indiği hesaplanıyor.

2003’teki Irak Savaşı’nın ardından IŞİD işgalleri nedeniyle ülkeyi terk etmek zorunda kalan Hristiyanların, son dönemlerde de bazı Şii militan grupların da etkisiyle evlerine geri dönmekte güçlük yaşadığı belirtiliyor.

PAPA ERBİL’DE

Papa Francesco, Pazar günü temaslarını Irak’ın kuzeyinde sürdürecek.

Papa’yı Erbil Havaliamanı’nda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi Başkanı Neçirvan Barzani karşıladı

Papa’yı Erbil Uluslararası Havalimanı’nda Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Neçirvan Barzani ve Başbakan Mesrur Barzani resmi törenle karşıladı.

BÖLGEDE IŞİD TEHLİKESİ DEVAM EDİYOR

Papa, Erbil’den helikopterle Musul’a geçti ve Musul’da Hristiyanların çoğunlukta bulunduğu 2014’te IŞİD tarafından yaklaşık iki yıl boyunca işgal edilen Karakuş bölgesini ziyaret edecek.

Onbinlerce Hıristiyan, 2014’te IŞİD’in saldırıları nedeniyle bölgeden kaçmak zorunda kalmıştı.

Bölgenin 2017’de IŞİD’den kurtarılmasından bu yana, yerlerinden edilmiş Hıristiyanlar’ın Kuzey Irak’a yavaş yavaş dönmeye başlaması, tartışmalı bir mesele olmayı sürdürüyor. Az sayıda Hıristiyan aile geri döndü, ancak Vatikan dönenlerin sayısının artmasını umuyor.

Pek çok Hıristiyan aile, Musul’daki evlerinin hala yıkılmış durumda ve oturulamaz olduğunu söyleyerek Kürt bölgesinde yerlerinden edilmiş durumda. Diğerleri de Ninova Ovası ve çevresinde konuşlanmış milislerin varlığından korkuyor.

IŞİD, Kuzey Irak’ta varlığını sürdürüyor ve Irak güvenlik güçlerini hedef alan aktif uyuyan hücreler aracılığıyla saldırılar düzenliyor. Ninova’daki saldırılar geçen yıl azaldı; ancak örgüt yakındaki vilayetler Kerkük ve Diyala’da hala faaliyet gösteriyor.

PAPA PAZARTESİ GÜNÜ IRAK’TAN AYRILACAK

Musul’dan sonra Erbil’e dönecek Papa, Franso Hariri Stadyumu’nda ayin gerçekleştirecek. Kovid-19 kısıtlamaları nedeniyle katılım 10 bin kişiyle sınırlı olacak.

Akşam saatlerinde Bağdat’a geçecek Papa, burada bir gece kaldıktan sonra sabah erken saatlerde havalimanında yapılacak veda töreninin ardından Roma’ya dönecek.

ULUSAL HOŞGÖRÜ VE BİRLİKTE YAŞAMA GÜNÜ

Irak Başbakanı Mustafa El Kazimi, Papa ile Ayetullah El Sistani’nin tarihi görüşmesi ve Ur’daki tarihi dinler arası buluşma şerefine 6 Mart tarihini Irak’ta Ulusal Hoşgörü ve Birlikte Yaşama Günü ilan ettiklerini açıkladı.

ABD’li üst düzey diplomat: Erdoğan ikili oynuyor

Okumaya devam et

Dünya

Senato destek paketini kabul etti, herkese bin 400 dolar nakit yardım yapılacak

1,9 trilyon dolarlık ekonomik destek paketi ABD Senatosu’nda demokratların oyu ile kabul edildi. Kabul edilen paketle birlikte kişi başına bin 400 dolarlık nakit yardımının yanı sıra eyaletler ile yerel yönetimler için 350 milyar dolarlık kaynak da yer alıyor.

BOLD – ABD Başkanı Joe Biden’ın yeni tip koronavirüs salgınının etkilerine yönelik istediği 1,9 trilyon dolarlık ekonomik destek paketi Senato’dan geçti. Tasarı, Senato Genel Kurulu’nda gece geç saatlere kadar süren görüşmelerin ardından 49’a karşı 50 oyla kabul edildi.

BİDEN’İN İMZASI İLE HAYATA GEÇİRİLECEK

Uzlaşma olarak adlandırılan yasal bir düzenlemenin daha önce devreye sokulmasıyla önü açılan tasarı, Cumhuriyetçilerin desteğine ihtiyaç olmadan Senato’dan geçirildi. Tasarının oylaması için Senato’da yapılan oturum 11 saat 50 dakikalık süresiyle de rekor kırdı. Tasarı, üzerinde yapılan düzenlemeler nedeniyle yeniden Temsilciler Meclisine gönderilirken kabul edilmesi halinde yasalaşması için Biden’ın imzasına sunulacak.

HERKESE BİN 400 DOLAR VERİLECEK

Biden yönetiminin Kovid-19’un ekonomik etkilerine karşı üzerinde çalıştığı en büyük paket olarak nitelendirilen tasarıda, kişi başına bin 400 dolarlık nakit yardımının yanı sıra eyaletler ile yerel yönetimler için 350 milyar dolarlık kaynak yer alıyor. Daha önce haftalık 400 dolar olarak belirlenen işsizlik yardımının ise yapılan müzakerelerin ardından 300 dolar olarak sağlanması ve süresinin 6 Eylül’e kadar da uzatılması öngörülüyor.

 

3. dalga mı?: Korona hasta sayıları patladı

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0