Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Almanya’da ırkçı terör tehdidi sonrası Müslümanlar camilerin daha iyi korunmasını istedi

Almanya’daki Müslüman kuruluşlar, aşırı sağcı terör hücresinin hedefinde Müslümanlar ve camilerin olduğunun ortaya çıkması sonrası camilerin daha iyi korunmasını talep etti.

BOLD – Alman hükumeti sığınmacılar, Müslümanlar ve camilere saldırı hazırlığında oldukları gerekçesiyle tutuklanan aşırı sağcı hücre üyeleriyle ilgili açıklama yaptı.

Hükumet altı eyalette aşırı sağcılara düzenlenen operasyonları ve tutuklamaları “başarı olarak niteledi. Hükumet Sözcüsü Steffen Seibert, operasyonların güvenlik makamlarının “tetikte ve dikkatli olduğunu” gösterdiğini belirtti.

“İBADETHANELERE SALDIRI İHTİMALİ SOYUT DEĞİL”

“Kim dinini Almanya’da yaşamak, dininin gerekliliklerini uygulamak istiyor ve bunu hukuk düzenimiz çerçevesinde yapıyorsa, tehlike ve tehdit olmaksızın yapabilmelidir” diyen Seibert, bunu güvence altına almanın devletin görevi olduğunu belirtti.

İçişleri Bakanlığından bir sözcü ise Almanya’da hali hazırdaki güvenlik durumuna göre ibadethanelere saldırı ihtimalinin “soyut” olmadığını söyledi. Sözcü olası saldırılar nedeniyle alınacak önlemlerin eyaletlerdeki güvenlik makamlarının sorumluluğunda olduğunu belirtti.

MÜSLÜMAN KURULUŞLARDAN TEPKİ

Almanya’daki Müslüman kuruluşlar aşırı sağcıların hedefinde Müslümanlar ve camilerin bulunmasına tepki göstererek camilerin korunması için bir güvenlik konsepti oluşturulmasını talep etti.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) yaptığı yazılı açıklamada, Almanya’daki camilere yılda yaklaşık yüze yakın saldırı düzenlendiğini, camilere yapılan tehditlerin Müslümanlarda endişe ve korkuya sebep olduğunu belirtti.

İslam Toplumu Milli Görüş’ten (IGMG) yapılan açıklamada ise camilerin kendi güvenliklerini kendilerinin finanse etmelerinin mümkün olmadığı belirtildi. Açıklamada, “Devlet vatandaşlarının güvenliğini temin etme yükümlülüğüne sahiptir. Buna Müslümanlar da dahil” ifadesine yer verildi.

Almanya Müslümanları Merkez Konseyi Başkanı Ayman Mazyek, camilerin çok uzun süredir yeterince korunmadığına dikkat çekti. Mazyek, “Müslümanlar gerçekten de daha fazla tehlike içinde yaşıyor” dedi.

Almanya’da gözaltına alınan aşırı sağcı grupla ilgili ilginç detaylar

Dünya

IFLC’den 8 Mart projeleri: Cinsiyet eşitsizliği ve ön yargılara son!

Kadınların teknoloji, buluş, politika, spor ve girişimcilikteki başarılarına vurgu yapan IFLC, 8 Mart için özel projeler hazırladı. Cinsiyet eşitsizliği ve ön yargıların kaldırılmasının kadın haklarının gelişimine büyük katkılar sağlayacağı belirtildi.

BOLD – Uluslararası Dil ve Kültür Festivali (IFLC), ‘Kadınlar Günü’ için hazırladığı özel projeleri sosyal medya hesaplarından paylaştı. IFLC, beyaz tahta üzerinde çizim yöntemi Doodle ile 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’ne özel projelere imza attı. Videoda kadınların teknoloji, buluş, politika, spor ve girişimcilikteki başarılarına dikkat çekildi. Kadınların maruz kaldığı eşitsizlikler ve ön yargıların ortadan kaldırılmasının kadın haklarına büyük katkılar sağlanabileceği belirtiliyor.

Öte yandan ABD, Nijerya, Belarus, Endonezya ve Romanya’da bulunan öğrenci ve veliler de IFLC için Kadınlar Günü’ne özel mesajlar ve şarkı projeleri paylaştı.

Okumaya devam et

Dünya

Beşşar ve Esma Esad çiftinin koronavirüs testi pozitif çıktı

Suriye resmi haber ajansı SANA, Devlet Başkanı Beşar Esad ve eşi Esma Esad’ın yeni tip koronavirüs test sonuçlarının pozitif çıktığını açıkladı.

BOLD – Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad (56) ve eşi Esma Esad (45) koronavirüse yakalandı. Esad çiftinin son yaptırdıkları yeni tip koronavirüs (Kovid-19) test sonuçları pozitif çıktı.

Suriye resmi haber ajansı SANA’nın geçtiği son dakika haberine göre, Esad ve eşinin sağlık durumunun iyi olduğu, 2-3 hafta süreyle evde karantina altında kalacakları belirtildi.

Suriye’nin resmi verilerine göre,  Suriye’de yaklaşık 16 bin kişi koronavirüse yakalandı.  Ülkede bin 63 kişi hayatını kaybetti. Bu rakamlara muhaliflerin ve diğer silahlı grupların kontrolündeki bölgeler dahil değil.

Suriye’de Kovid-19’a karşı yürütülen aşı çalışmalarına ilişkin bir veri ise bulunmuyor. Çiftin koronavirüs aşısı olup olmadıkları da bilinmiyor.

Esma Esad’ın 8 Ağustos 2018 tarihinde erken aşama göğüs kanseri tedavisi görmeye başladığı açıklanmış, 4 Ağustos 2019’da ise hastalığı tamamen atlattığı duyurulmuştu.

VIP koronavirüs aşısı istifa getirdi

Okumaya devam et

Dünya

Anadolu Ajansı çalışanlarının ‘Stop Erdogan’ zorbalığı FBI’lık oldu

Aralarında Cahit Oktay ve Lokman Elibol’un bulunduğu Anadolu Ajansı çalışanı 3 kişi, Türkiye’deki 62 bin siyasi tutuklu için ‘Stop Erdogan’ kampanyası başlatan AST yetkilisi Murat Kaval’ın ABD’deki evinin bahçesine zorla girmeye çalıştı. 3 kişinin görüntüsünü kaydederek kimliklerine ulaşmaya çalışan Kaval, FBI’ya da şikayette bulundu.

BOLD – ABD’nin New York kentindeki ünlü Times Meydanı’na yakın 42. sokak ile 8. Cadde köşesindeki dijital ekrana yansıtılan ‘Stop Erdogan’ görseli bir süredir Türkiye’de tartışma konusu.

Anadolu Ajansı (AA) çalışanları Cahit Oktay, Lokman Elibol ve henüz kimliği belirsiz bir kişi ‘Stop Erdogan’ kampanyası başlatan Advocated Silence of Turkey (AST) adlı sivil toplum örgütünün yetkilisi Murat Kaval’ın ABD’deki evine gitti.

ZORBA GİBİ GİRMEYE ÇALIŞTILAR

Kaval’ın iddiasına göre, 3 kişi evinin bahçesine zorla girmeye çalıştı. AA çalışanlarının daha öncesinden kendisiyle röportaj yapmak için irtibata geçmediklerini söyleyen Kaval: “Bir mail bile atmadan evimin bahçesine zorba gibi girmeye çalıştılar” dedi.

ABD’DE SUSTURMAYA ÇALIŞACAK KADAR CAHİLSİNİZ

Cahit Oktay’ın kendisine “‘Stop Erdogan’ demek Türkiye düşmanlığıdır” dediğini aktaran Kaval: “İfade özgürlüğünden anladıkları bu kadar. Erdoğan Türkiye’ymiş. AA çalışanıyız diyorlar devletiz der gibi. ABD’de bile susturmaya çalışacak kadar cahilsiniz. Susmayacağız” şeklinde konuştu.

AST’yi hedef göstermeye çalıştıklarını söyleyen Kavala: “Korkaklar gibi kaçtılar. Yüzlerini isimlerini gizlediler. Bunlarla ilgili FBI New York, New Jersey ve NY polis departmanına yaptık. Hapse iftira ile atılan 62 bin 669 kişinin sesi olmak için ‘Stop Erdogan’ dedik” diye konuştu.

‘Love Erdogan’ kampanyasının kendi kampanyalarına karşı başlatıldığını söyleyen Kaval: “Zorla sevgi olmaz. Biz Türk insanını çok seviyoruz ama seni sevmiyoruz. Acaba ‘Diktatör Erdoğan’ deseydik ne olacaktı” ifadelerini kullandı.

Kaval son olarak 21 Mart’ta hapisteki siyasi tutukluların özgürlüğü için 50 bin kişinin katılımıyla sanal kampanya başlatacaklarını söyledi.

Cemal Kaşıkçı’nın son eşinden kritik soru: Türk istihbaratı takip ediyordu, neden korumadı?

 

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0