Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Casuslukla suçlanan Alman Büyükelçiliği avukatı hakkındaki iddianame kabul edilmedi

Almanya’nın da aralarında olduğu bazı ülkelerin büyükelçilikleri için çalışan ve hakkında casusluk iddiasıyla soruşturma yürütülen Yılmaz S. hakkındaki iddianame, Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından savcılığa iade edildi.

BOLD – 17 Eylül 2019’da Ankara’da gözaltına alınan, sonrasında tutuklanarak Sincan Cezaevi`ne konulan avukat Yılmaz S. hakkındaki iddianame tamamlandı ve mahkemeye gönderildi. Ancak yetkili Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi iddianameyi savcılığa iade etti.

13. Ağır Ceza Mahkemesinin iddianameyi iadesine karşı savcılığın itiraz hakkı mevcut ve savcılık itirazda bulundu. İtiraz haklı bulunursa iddianamenin önünde engel kalmayacak ve dava açılması mümkün hale gelecek.

YASAL PROSEDÜRLER YERİNE GETİRİLMEMİŞ

Mahkeme iade gerekçesinde ilk olarak Yılmaz S.’ye isnat edilen suçların avukatlık göreviyle bağlantılı olduğunu ve bu nedenle kanun gereği, soruşturma için Adalet Bakanlığından izin alınması gerektiğini vurguladı.

Avukatlık Kanunu’nun 58’inci Maddesi’ne göre, avukatların avukatlık veya barolardaki görevlerinden doğan veya görev sırasında işledikleri suçlara dair soruşturma, Adalet Bakanlığının vereceği izinle, suçu işlediği iddia edilen yerin Cumhuriyet Savcısı tarafından yapılabiliyor.

Avukatın yazıhanesi ve özel konutundaki arama da mahkeme kararıyla, Cumhuriyet Savcısı denetiminde ve baro temsilcisinin katılımı ile mümkün. Üzeri ise ağır ceza mahkemesinin yetki alanına giren bir olayda suç üstü halinde aranabiliyor. Yılmaz S’nin avukatı Levent Kanat, müvekkili Yılmaz S’nin olayında bunların yerine getirilmediğini söylüyor.

BÜYÜKELÇİLİKLERLE BAĞLANTIYA GEÇİLMEMİŞ

13. Ağır Ceza Mahkemesinin iddianameyi iade kararına gerekçe gösterdiği bir diğer noktaysa, avukatın ifadesinde beyan ettiği bilgilerin doğruluğunun, çalıştığını söylediği büyükelçiliklere sorulmamış olması. Yılmaz S. ifadesinde, casusluk yaptığı iddiasına temel teşkil ettiği söylenen, yurt dışında siyasi sığınma talebinde bulunan kişilere dair verileri kendisinin toplamadığını, çalıştığı büyükelçilikler tarafından doğruluklarının teyidi için kendisine verildiğini beyan etmişti.

PROSEDDÜR NASIL İŞLEYECEK

Savcının iddianamenin iadesine itirazı reddedilirse, 13. Ağır Ceza Mahkemesinin gerekçelerini yerine getirmesi gerekiyor. Buna göre casusluk iddiasına temel gösterdiği, ancak 13. Ağır Ceza Mahkemesinin avukatlık mesleği ile bağlantılı gördüğü faaliyetlerine ilişkin soruşturma için Adalet Bakanlığından izin alması zaruri. İlaveten savcılığın, avukat Yılmaz S’nin ifadesinin doğruluğuna dair, çalıştığını söylediği büyükelçiliklerden bilgi alması da gerekiyor. Savcılık, “Açıklanması yasaklanan gizli bilgileri casusluk maksadıyla temin etme, kişisel verileri hukuka aykırı olarak ele geçirme ve yayma ile gizliliğin ihlali” suçlamalarını yöneltirken, Yılmaz S. söz konusu bilgileri kendisinin temin etmediğini, çalıştığı büyükelçilikler tarafından teyit edilmeleri üzere kendisine iletildiğini savunuyor.

SIĞINMACILARIN DOSYALARI ORTAYA ÇIKTI

Almanya’nın Ankara Büyükelçiliği için çalışan avukat Yılmaz S.’nin casusluk şüphesiyle Türkiye’de tutuklanması, iki ülke arasında yeni bir gerginliğe neden olmuştu. Tek kişilik hücrede tutulduğu belirtilen avukat Türk vatandaşı olduğu için Alman makamların ziyaretine uzun süre izin verilmemiş, Almanya Dışişleri Bakanlığı, Aralık 2019’da özel bir izin ile Alman yetkililerin tutuklu avukat ile görüşebildiğini açıklamıştı.

Casuslukla suçlanan avukatın aylar süren takipten sonra yakalanmasıyla Almanya’da siyasi sığınma talebinde bulunan, aralarında HDP eski milletvekili Leyla Birlik’in de olduğu çok sayıda Türk vatandaşına ait dosyanın Türk makamlarının eline geçtiği iddia edilmiş, Alman güvenlik birimlerinin söz konusu kişileri uyardığı ortaya çıkmıştı.

Türkiye’de tutuklanan avukat nedeniyle sığınmacılar tehlikede

Dünya

Almanya’da aşırı sağcı suçların sadece yüzde 8’i mahkumiyetle sonuçlanıyor

Almanya’da yapılan bir çalışma, ülkede aşırı sağcıların nadiren ceza aldığını ortaya koydu. Araştırmaya göre, cezalandırma konusunda eyaletler arasında da ciddi farklılıklar bulunuyor.

BOLD – Almanya’da sığınmacı yurtlarına yönelik saldırıların mercek altına alındığı araştırmaya göre aşırı sağcı suçların sadece yüzde 8’i mahkumiyetle sonuçlanıyor. Aydınlatılabilen vaka oranı ise yüzde 18 olarak belirtiliyor.

Eyaletlerin içişleri bakanlıkları tarafından verilen bilgilere göre, 2015-2018 yılları arasında sığınmacı yurtlarını hedef alan gamalı haç çizmekten patlayıcı madde ile saldırıda bulunmak ve kundaklamaya kadar siyasi saiklerle işlenen 2 bin 558 suç kayıtlara geçti.

İşlenen bu suçlardan sadece 467’si polis tarafından aydınlatıldı. Bu, polisin bu vakaların sadece yüzde 18’inde fail veya failler hakkında soruşturma başlattığı anlamına geliyor. Sadece 206 vakada, fail ve failler para veya hapis cezasına çarptırıldı. Bu da, aydınlatılan vakaların yaklaşık yüzde 44’ünün, bütün vakaların da sadece yüzde 8’inin mahkumiyet ile sonuçlandığını gösteriyor.

EYALETLER ARASINDA DA FARKLILIKLAR MEVCUT

Aaraştırma, işlenen suçlara yönelik cezai takibatta eyaletler arasında farklılıklar olduğunu da ortaya koydu. Baden-Württemberg eyaletinde hakkında soruşturma açılan faillerin yüzde 64’ü hüküm giyerken, ülkenin doğusundaki Brandenburg eyaletinde bu oranın yüzde 26’ya düştüğü tespit edildi. Savcılığın veya mahkemenin faillere ilişkin kanıtları yeterli bulmaması da, çoğunlukla dava açılamamasına neden olarak gösteriliyor.

İrlanda Başbakanı, koronavirüs salgını boyunca sağlık çalışanlarına yardım edecek

Okumaya devam et

Dünya

Çin’de sokağa çıkma yasakları hafifletildi, on binlerce kişi parklara akın etti

Çin’de karantina ve seyahat yasaklarının hafifletilmesinin ardından hafta sonunda binlerce kişi, tehlikenin henüz geçmediği uyarılarına rağmen turistik yerlere akın etti. Bölgede uzmanlar 2. bir salgın dalgasından korkuyorlar.

BOLD – Çin’de karantina ve seyahat yasaklarının hafifletilmesinin ardından hafta sonu Anhui eyaletindeki Huangşan dağ parkı, yüzleri maskeli büyük bir kalabalığın akınına uğradı.

Sabah 07.48’de parkın günlük 20 bin kişilik ziyaretçi kapasitesi doldu. Kalabalık fotoğraflarının sosyal medyada yayımlanmasından sonra Komünist Partisi uyarı yayımladı.

Park yönetimi artık ziyaretçi kabul etmeyeceğini duyurdu. Şanghay’da ise haftalardır büyük bir sükunetin hüküm sürdüğü Bund rıhtımı çok büyük kalabalıkları ağırladı.

Birçok lokantaya sadece rezervasyon yaptıranlar alındı. Başkent Pekin’de de benzer manzaralar yaşandı. Kent sakinleri parklara ve açık alanlara akın etti.

Çin Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin baş epidemi uzmanı Zeng Guang, Perşembe günü, salgının bitmediğini belirterek “Küresel epidemi büyürken Çin henüz sona yaklaşmadı, yeni bir aşamaya girdi” demişti.

Çin’deki yeni vakaların sayısının düştüğü açıklayan hükümet, geçici olarak imalat ve hizmet sektörlerinde hayatın normale dönmesine yönelik adımlar atmaya başladı.

Yeni bir salgın dalgası endişesiyle bazı adımlar ise erken bulunarak geri alındı.

Theodore Roosevelt uçak gemisinin görevden alınan kaptanı koronavirüse yakalandı

Okumaya devam et

Dünya

İran’da Kovid-19’a karşı sahte içki tüketiminden ölenlerin sayısı 339’a çıktı

İran’da yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) koruduğu söylentileri üzerine tüketimi artan sahte içkiden zehirlenerek hayatını kaybedenlerin sayısı 339’a yükseldi.

BOLD – İran’da son açıklanan kayıplarla birlikte 6 Mart’tan bu yana İran’da sahte içkiden ölenlerin sayısı 339’a ulaştı. Sahte alkol kullananların yaş ortalamasının ağırlıklı olarak 20 ile 40 arasında değiştiği belirtildi.

İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kiyanuş Cihanpur, 31 Mart Salı günü yaptığı açıklamada, 6 Mart’tan bu yana ülke genelinde 3 bin 117 kişinin sahte içkiden zehirlenerek hastanelere başvurduğunu, bu kişilerden 320’sinin yaşamını yitirdiğini söylemişti.

İran’da “koronavirüse iyi geldiği” söylentileri üzerine sahte alkol tüketimi artmıştı. Bu kapsamda sahte içki üreten birçok kişi gözaltına alınırken, yapılan operasyonlarda yüz binlerce litre alkol ele geçirilmişti.

Papa Francis: Kovid-19, cezaevlerinde büyük bir felakete yol açabilir

Okumaya devam et

Popular