Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Covid-19 virüsü salgınında toplam vaka sayısı 73 bini, ölü sayısı bin 800’ü geçti

Covid-19 virüsünden etkilenenlerin sayısına bin 886 yeni vaka eklendi, son 24 saatte 98 kişi de hayatını kaybetti. Bu rakamlarla birlikte Çin’deki toplam vaka sayısı 72 bin 436 oldu, toplam ölü sayısı da bin 800’ü geçti. Dünya çapında ise toplam vaka sayısı 73 bini aştı.

BOLD – Çin’de görülen yeni vaka sayısı ocak ayından bu yana ilk kez 2 binin altına düştü. Dünya Sağlık Örgütü Genel Direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus de yeni vaka sayısında düşüş eğilimi görüldüğünü doğruladı ancak bunun henüz salgının kontrol altına alındığına işaret etmeyeceği uyarısında bulundu. Ghebreyesus “Bütün senaryolar halen masada” şeklinde konuştu.

Covid-19 virüsünden etkilenenlerin sayısına pazartesi günü bin 886 yeni vaka eklendi, son 24 saatte 98 kişi de hayatını kaybetti. Bu rakamlarla birlikte Çin’deki toplam vaka sayısı 72 bin 436 oldu, toplam ölü sayısı da bin 800’ü geçti. Dünya çapında ise toplam vaka sayısı 73 bini aştı.

Salgın nedeniyle ülkede yapılması beklenen bazı büyük etkinliklerin de ertelenmesi gündemde. Ülkenin en büyük siyasi toplantısı olan ve 24 Şubat’ta yapılması planlanan Çin Ulusal Halk Kongresi salgın nedeniyle 5 Mart’a ertelendi.

Dünyanın en büyük uluslararası organizasyonlarından olan Pekin Otomobil Fuarı’nın yanı sıra birçok spor ve eğlence etkinlikleriyle birlikte ertelenmesi ya da iptal edilmesi söz konusu.

ABD, VATANDAŞLARINI GEMİDEN TAHLİYE ETTİ

Japonya açıklarındaki Diamond Princess yolcu gemisinde bulunan ABD’li 300’den fazla yolcu tahliye edildi. Bu yolcular iki haftadır gemide karantina altındaydı. Tahliye edilen Amerikalılardan 14’ünde Corona virüsü tespit edildi. Bu kişiler kendilerini ABD’ye taşıyan uçakta da diğer yolculardan tecrit edildi.

Çin dışında bilinen vakaların neredeyse yarısı Diamond Princess gemisinde görüldü. 3 Şubat’tan bu yana Japonya açıklarında karantina uygulanan gemide 400’e yakın kişide Corona virüsü çıktı.

ABD, yolcularını tahliye eden ilk ülke oldu. Gece boyunca iki uçakla tahliye edilen yolcular Teksas ve California eyaletlerine getirildi. Yolcular iki hafta boyunca karantina altında tutulacak.

Bir diğer yolcu gemisi Westerdam’da ise yapılan testler sonucu yolcuların hiçbirinde Corona virüsüne rastlanmadığı belirtilmişti. Gemidekilerin hastalık taşımadığının anlaşılmasıyla Kamboçyalı yetkililer geminin kıyıya yanaşmasına izin vermişti.

KARANTİNADAN KAÇAN RUS KADINLAR

Bu arada Rusya’da mahkeme, koronavirüs salgınına karşı kurulan karantinadan kaçan kadının tesise geri gönderilmesine karar verdi.

Alla Ilyina, Çin’den Saint Petersburg’a döndükten sonra boğaz ağrısı şikayetiyle hastaneye başvurmuş bunun üzerine Botkin Bulaşıcı Hastalıklar Hastanesi’nde karantina altına alınmıştı.

Doktorların temiz raporu vermesine rağmen hastanede zorla tutulduğunu belirten Ilyina, kapısındaki elektronik kilidi kırarak kaçmıştı. Rus mahkeme, koronavirüs salgınına karşı kurulan karantinadan kaçan kadının tesise geri gönderilmesine karar verdi.  Ilyina’nın avukatı Vitaly Cherkasov ise karara itiraz edeceklerini belirtti.

St.Petersburg’daki sağlık yetkilileri, Ilyina aleyhinde karantina kurallarına uymamak ve kamu sağlığını tehlikeye atmak şikayetiyle dava açtı.

Çinli kadının koronavirüs isyanı: Şeytan Komünist Parti sıradan insanların hayatını önemsemiyor

Dünya

Koronavirüs Günlüğü 2: İtalya’nın ardından İspanya’da da ölü sayısı 10 bini geçti

İtalya’nın ardından İspanya’da da Kovid-19 salgınından hayatını kaybedenlerin sayısı 10 bini geçti. İspanya, dünyada Covid-19 kaynaklı can kayıplarında İtalya’nın ardından ikinci sırada.

BOLD – İşte dünyanın değişik yerlerinden toplanan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin gelişmeler:

İTALYA’DA ÖLÜ SAYISI 13 BİNİ GEÇTİ

İtalya’da Kovid-19 salgınından ölenlerin sayısı son 24 saatte 727 artarak 13 bin 155’e yükseldi.

İtalya’da Kovid-19 vaka sayısı 110 bin 574’e çıktı.

İSPANYA’DA CAN KAYBI 10 BİNİ AŞTI

İspanya’da Kovid-19 salgınından hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 950 artarak 10 bin 3’e çıktı. Ülkede vaka sayısı da son 24 saatte 8 bin 102 artışla 110 bin 238’e yükseldi.

İspanya, dünyada Covid-19 kaynaklı can kayıplarında İtalya’nın ardından ikinci sırayı aldı.

İRAN’DA ÖLENLERİN SAYISI 1 BİN 160’A YÜKSELDİ

İran’da son 24 saatte koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 124 artarak, 3 bin 160’a yükseldi. Ülkede vaka sayısının da 50 bin 468’e ulaştığı belirtildi.

İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kianush Jahanpur, yaptığı açıklamada, ülke genelinde son 24 saatte 2 bin 875 yeni vakanın tespit edildiğini duyurdu.

İNGİLTERE’DE BİR GÜNDE 569 ÖLÜM

İngiltere’de Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı bir günde 569 artarak 2 bin 921’e ulaştı. Ülkede vaka sayısı ise 4 bin 244 artışla 33 bin 718 oldu.

AFRİKA’DA ÖLÜMLERİN SAYISI 221’İ BULDU

Afrika kıtasında Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 25 kişi artarak 221 oldu.

Afrika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinden yapılan açıklamada, 49 ülkeye yayılan koronavirüs vakalarının sayısının bir günde 5 bin 786’dan 6 bin 213’e yükseldiği ifade edildi.

AVRUPA GENELİNDE 108 TÜRK HAYATINI KAYBETTİ

Kovid-19 nedeniyle Avrupa genelinde hayatını kaybeden Türklerin sayısı 108’e yükseldi. Fransa’da 40, Almanya’da 20, Hollanda’da 21, Belçika’da 10, İngiltere ve İsveç’te 6, İsviçre’de 3, Avusturya’da ise 2 Türk vefat etti.

DSÖ:AVRUPA’DA ÖLÜMLERİN YÜZDE 95’İ 60 YAŞ ÜSTÜ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa’da yeni tip koronavirüsün yol açtığı Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin yüzde 95’inden fazlasının 60 yaş üzeri hastalar olduğunu açıkladı. Onlardan yarısının ise 80 yaşının üstünde olduğu kaydedildi.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da düzenlenen basın toplantısında konuşan DSÖ Avrupa Ofisi Başkanı Dr. Hans Kluge, “Gençler yenilmez değil” değerlendirmesinde bulundu.

DSÖ ayrıca, 50 yaş altı hastaların yüzde 10 ila 15’inin orta ve yüksek şiddette semptom gösterdiğini belirtti. Kluge, “10 ve 20 yaşlardaki hastalarda yoğun bakım gerektiren ve maalesef hayatını kaybeden hastalar görüldü” ifadelerini kullandı.

Kluge, hayatını kaybedenlerin 5’te 4’ününden fazlasınınsa kronik hastalığı olduğu ifade edildi.

AVUSTRALYA’DA AŞI DENEMELERİ BAŞLADI

Avustralya’da bilim insanları iki potansiyel aşı bileşimini hayvanlar üzerinde denemeye başladı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Oxford Üniversitesi ile ABD merkezli Inovio Ecza şirketinin ortaklığıyla geliştirilen aşıların hayvanlar üzerinde denenmesine onay verdi.

Avustralya’nın ulusal bilim kurumu laboratuvar denemelerinin sonuçlarını değerlendirecek ve aşının insanlar üzerinde denenmesinin güvenli olup olmadığına karar verecek.

Koronavirüs’e karşı bir aşı formülü ilk kez geçen ay ABD’de hayvanlar üzerinde deneme aşaması atlanarak doğrudan insanlar üzerinde denenmeye başlandı.

Şu anda dünyanın bir çok farklı yerinde aşı geliştirme çalışmaları olağanüstü bir hızla sürdürülüyor.

AB KOMİSYONU BAŞKANI İTALYA’DAN ÖZÜR DİLEDİ

Kovid-19 salgını sırasında İtalya’ya yeterince yardımcı olamamakla eleştirilen Avrupa Birliği, İtalyan halkından özür diledi.

La Repubblica gazetesinde bir mektup yayınlayan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Sizlerden özür diliyorum, sizinleyiz” ifadelerini kullandı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği için bir dizi ekonomik önlem de açıkladı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Leyen, koronavirüs ile mücadele kapsamında işletmelerin faaliyetlerini sürdürmeleri ve vatandaşların çalışmaya devam etmeleri için üye ülkelere uygun faiz oranları ile 100 milyar euroluk destek programı sunmak istediklerini de belirtti.

ABD’DE İŞSİZLİK BAŞVURULARI REKORA ULAŞTI

Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, koronavirüs salgınının iş gücü piyasasını etkilemesiyle 28 Mart ile biten haftada 6 milyon 648 bine yükselerek yeni bir rekora ulaştı.

Piyasa beklentisinin çok üzerinde artış gösteren işsizlik başvuruları, bu değerle tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Bir önceki hafta, işsizlik sigortasına 3,3 milyon kişi başvurmuştu. Son iki haftada toplam başvuru sayısı 10 milyona ulaştı.

Koronavirüs salgınından önce rekor, 1982 yılında 695.000 kişinin başvurduğu haftada kırılmıştı.

ALMANYA, YOĞUM BAKIM YATAK SAYISINI 40 BİNE ÇIKARDI

Almanya, koronavirüs salgınına hazırlık kapsamında yoğun bakım yatak sayısını 40 bine yükseltti.

Almanya Hastaneler Birliği Başkanı (DKG) Gerald Gass, yoğun bakımlardaki 20 bin olan solunum cihazlı yatak sayısının da 30 bine yükseldiğini söyledi.

FRANKFURT HAVALİMANI BİR TERMİNALİNİ KAPATIYOR

Almanya’nın en büyük havalimanı Frankfurt, yolcu taşımacılığının koronavirüs kısıtlamaları sonucu sekteye uğraması nedeniyle terminallerinden birini kapatma kararı aldı.

İşletmeci Fraport şirketi, 2 numaralı terminalin 7 Nisan’dan itibaren kapatılacağını bildirdi. Yurt dışındaki Almanların ülkeye geri taşınması işlemlerinin tamamlanmasının ardından Frankfurt’taki yolcu sayısının normal dönemlere göre yüzde 95 oranında azalmış olacağı kaydedildi.

FRANSA, MASKELERE EL KOYDU

Fransa’nın İtalya ve İspanya’ya gönderilen 4 milyon maskeye el koyduğu ortaya çıktı. Fransız haber dergisi L’Express, İsveçli bir firma tarafından Çin’den satın alınan ve Marsilya üzerinden Lyon’a ulaşan maskelere 5 Mart’ta el konduğunu duyurdu.

İsveç hükümetinin devreye girmesi üzerine Fransa, maskelerin sadece yarısını İtalya ve İspanya’ya göndermeyi kabul etti.

Avrupa Birliği üyeleri arasında daha önce Çekya ve İtalya arasında benzer bir kriz yaşanmıştı. Çekya, Çin’den İtalya’ya gönderilen maske ve solunum cihazlarına Prag’daki aktarma sırasında el koymuştu.

PENTAGON, 100 BİN CESET ORTASI TEMİN ETME ARAYIŞINDA

Reuters Haber Ajansı’na konuşan bir Amerika Savunma Bakanlığı yetkilisi, bakanlığın 100 bin ceset torbası temin etme arayışı içerisinde olduğunu söyledi. Söz konusu ceset torbalarının sivil kullanım için temin edileceği belirtildi.

Bugüne dek 215 binden fazla vakanın görüldüğü Amerika’da ölü sayısı da 5 binin üzerine çıktı. Başkan Donald Trump da salgın nedeniyle ABD’de en az yüz bin kişinin hayatını kaybedebileceği uyarısında bulunmuştu.

ÇİNLİ DOKTOR VENLİANG ŞEHİT SAYILDI

Çin’de koronavirüs salgınının merkezi konumunda olan Hubei eyaleti yönetimi, salgınla mücadele sırasında hayatını kaybeden 14 doktorun “şehit” statüsüne alındığını bildirdi.

Listeye alınan doktorlar arasında koronavirüs uyarısı sonrası susturulmak istenen Çinli doktor Li Venliang da yer alıyor.

Wuhan bölgesinde başlayan koronavirüs salgını ile ilgili Aralık ayında uyarı yapmak isteyen ve çalıştığı hastanede kendisi de virüsü kapan doktor Li Venliang, Şubat başında yaşamını yitirmişti.

BİNLERCE ÖĞRENCİYE BEDAVA LAPTOP

Koronavirüs salgını nedeniyle okulların tatil edildiği Hollanda ve Belçika’da, uzaktan eğitime katılabilmeleri için durumu iyi olmayan binlerce çocuğa dizüstü bilgisayar (laptop) dağıtılıyor.

Hollanda’da ailelerinin durumu el vermediği için dizüstü bilgisayarı bulunmayan 6 bin 800 çocuğa, bu hafta laptopları teslim edilecek.

Hollanda Eğtim Bakanı Arie Slob, “Ebeveynlerinin cüzdanına bakmadan bütün çocukların iyi bir eğitimi hak ettiğini” söyledi.

Hollanda Eğitim Bakanlığı, dizüstü bilgisayar ve tableti olmadığı için derslere katılamayan yoksul çocukların ihtiyacını karşılamak için 2,5 milyon euro bütçe ayırmıştı.

BELÇİKA’DA ÖĞRENCİLER İÇİN KAMPANYA

Belçika’da da, Flaman hükümetinin öncülüğünde 12 bin 500 çocuğa laptop verilmesi için kampanya başlatıldı. Hükümetin 200 bin euro katkıda bulunduğu kampanya çerçevesinde şu ana kadar 9 bine yakın dizüstü bilgisayar tedarik edildi.

Kampanya’ya Belçika’daki birçok şirket de destek verdi. Yoksul çocuklara laptoplarının önümüzdeki hafta teslim edilmesi bekleniyor.

Flaman İçişleri Bakanı Bart Somers, Belçika’daki internet sağlayıcısı şirketleri, durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarına ücretsiz hizmet vermeleri çağrısında bulundu. İnternet sağlayıcısı Telenet ve Proximus gibi şirketler, geçen haftadan bu yana internet bağlantısı olmayan yoksul çocuklar için giriş kodları sağlamaya başladı.

ABD’DE MAHKUMLAR 2 HAFTA DIŞARI KOĞUŞLARINDAN ÇIKAMAYACAK

ABD, federal cezaevlerinde bulunan 170 bin tutuklu ve hükümlünün, koronavirü salgınını durdurmaya yönelik önlemler kapsamında en az iki hafta boyunca hücre ve koğuşlarından çıkarılmayacağını açıkladı.

Bugüne kadar cezaevlerinde 57 mahpus ve 37 gardiyanda koronavirüs görüldü.

Bu tür önlemler, genellikle cezaevlerinde isyan dönemlerinde alınıyordu.

Mahpuslar iki hafta boyunca eğitim ve akıl sağlığı hizmetlerine erişebilecek.

Duş ve diğer hizmetlerde ise “kısıtlı sayıda bir araya gelmeye” izin verilecek.

Ülkede son olarak Louisiana’da aynı cezaevinde iki tutuklu Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetmişti.

Yunanistan, Ritsona göçmen kampını karantinaya aldı

Okumaya devam et

Dünya

Avrupa Adalet Divanı, göçmen kabul etmeyen Macaristan, Polonya ve Çekya’yı suçlu buldu

Merkezi Lüksemburg’da bulunan Avrupa Adalet Divanı Macaristan, Polonya ve Çekya’nın 2015 yılından itibaren Avrupa’ya akın eden sığınmacıları topraklarında kabul etmeyi reddederek yasalara uymadığına hükmetti.

BOLD – Avrupa Adalet Divanı, Polonya, Macaristan ve Çekya’nın, 2015 yılında yaşanan sığınmacı krizi döneminde, Avrupa Birliği hukukuna aykırı hareket ettiğine hükmetti.

Lüksemburg’taki yüksek mahkeme, persembe günü verdiği kararda, söz konusu üç ülkenin sığınmacı kabul etmemesi ile ilgili olarak, bunun ne kamusal düzenin sağlığı ne de yeniden yerleştirme mekanizmasının sözde “işlememesi” ile gerekçelendirilemeyeceğini bildirdi.

CEZA VERİLEBİLİR

Avrupa ülkeleri 2015 yılında göçmen akınına uğramış, İtalya ve Yunanistan’ın yükünü azaltmak için sığınmacıların üye ülkelere paylaştırılması öngörülmüştü.

Macaristan, Polonya ve Çekya ülke güvenliğini gerekçe göstererek çoğunlukla Orta-Doğu ve Afrika’dan gelen Müslüman sığınmacılara kapıları kapatmıştı.

İtalya ve Yunanistan konu ile ilgili şikayette bulunurken Almanya da söz konusu ülkelerin Avrupa Birliği fonlarından faydalanmaya devam ederek gerekli adımları atmadığını ifade etmişti.

Avrupa Adalet Divanı, aldığı bu kararla, Avrupa Konseyi’nin anlaşmayı ihlal davasını da onaylamış oldu. Karar aynı zamanda Avrupa Komisyonu’nun yine Adalet Divanı aracılığıyla söz konusu üç ülkeyi para cezasına çarptırma olanağı sağlıyor. Bu cezanın boyutu, hukuksuzluğun süresi ile boyutu ve o ülkenin ekonomik gücü ile ölçülüyor.

Berlin koronavirüs tehdidine karşı Yunanistan’dan 1500 mülteci alacak

Okumaya devam et

Dünya

Yunanistan, Ritsona göçmen kampını karantinaya aldı

Yunanistan’da başkent Atina yakınlarında Ritsona göçmen kampında 20 kişide koronavirüs tespit edilmesinin ardından kamp karantinaya alındı. Yüzlerce kişinin yaşadığı kampın 14 gün boyunca karantinada tutulacağı açıklandı.

BOLD – Yunanistan, başkent Atina’ya 75 km mesafedeki Ritsona Mülteci Kampı’nı koronavirüs salgını nedeniyle karantina altına aldı.

Yunanistan Hükümeti, kampta bulunan 20 kişide yapılan testler sonucunda koronavirüs tespit edildiğini açıkladı.

19 yaşında göçmen gence, Atina’da doğum yapmak için yattığı hastanede yapılan testte koronavirüse rastlanması sonucu Ritsona kampında kalan bu kişiyle temas halindeki 63 kişiye Corona testi yapıldı.

19 yaşındaki genç kadın, Yunanistan’da 40 binden fazla göçmenin kaldığı kamplarda tespit edilen ilk korona vakası oldu. Salgının göçmenler arasında yayılmasından endişe ediliyor.

Yunanistan’da şu ana kadar ülke genelinde bin 415 vaka tespit edilirken salgın nedeniyle 50 kişi de hayatını kaybetti.

2 bin 500 kişilik kapasitesi olan kampta karantina 14 gün sürecek.

Afrika ve Orta Doğu’dan Avrupa’ya gitmek isteyen göçmenlerin en fazla geçiş yaptığı AB ülkelerinden olan Yunanistan’da çoğu kampta kapasitesinin üzerinde kişi kalıyor.

Yunan yetkililer bu kamplarda salgın riskinin çok yüksek olduğu uyarısında bulunuyor.

Yunanistan’ın Ege Denizi’nin doğusundaki adalarında bulunan ve kapasitesi 7 bin olan sığınmacı kamplarında 35 binden fazla mülteci yaşıyor.

Berlin koronavirüs tehdidine karşı Yunanistan’dan 1500 mülteci alacak

Okumaya devam et

Popular