Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Dünyanın en büyük yolcu uçağı fırtınada Heathrow Havalimanı’na yengeç gibi indi

Dennis Fırtınası yüzünden uçakların pas geçtiği ve uçuşların iptal edildiği Londra’nın Heathrow Havalimanı’na dünyanın en büyük yolcu uçağı Airbus A380’in acil iniş yaptı.

BOLD – Birleşik Arap Emirlikleri’nin başkenti Abu Dabi’den kalkan Etihad Havayolları’na ait 525 yolcu kapasiteli yaklaşık 400 ton ağırlığındaki uçak, İngiltere’nin başkenti Heathrow’a yaklaştıkça fırtına yüzünden zor anlar yaşadı. Normal şartlarda belirli bir hız limitiyle alçalan ve asfalta tekerlek indirdikten sonra pistte ilerlemeye devam eden uçak, bu kez tıpkı bir helikopter gibi bir iniş gerçekleştirdi.

PİLOTA TEBRİK YAĞDI

Saatte 68 kilometre hızla esen rüzgara karşı zorlanan pilotlar zor anlar yaşasa da, yaptıkları manevrayla piste yatay şekilde inmeyi başardı. Uçak, piste tekerlek dokunduktan sonra neredeyse hiç ilerlemedi. Bazı uzmanlar bu zorlu inişi, yengeçlerin sahilde yaptıkları yürüyüşüne benzetti. Sosyal medyada viral olan görüntüler sonrası, birçok kişi uçağın pilotlarını tebrik etti.

BİRLEŞİK KRALLIĞI DENNİS FIRTINASI VURDU

Dennis Fırtınası yüzünden Saatteki hızı 163 kilometreye rüzgar, Birleşik Krallık ülkelerinde hayatı felce uğrattı. Ülkede cumartesi gününden beri yaklaşık 300’e yakın uçuşsa iptal edildi. Sağanak yağış sonrası İngiltere’de birçok evi ve iş yerini su basarken, 198 farklı sel uyarısı yapıldı.

Yunan basını, BM’nin Türkiye-Libya deniz anlaşmasını onaylamaya hazırlandığını iddia etti

Okumaya devam et
Reklamlar

Dünya

Libya hükumeti mahkumları serbest bırakıyor

Libya’daki Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükumeti (UMH) yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle (Kovid-19) salgını nedeniyle bazı mahkumları serbest bırakma karar aldı.

BOLD – En az sekiz vakanın görüldüğü Libya’da, Ulusal Mutabakat Hükumeti (UMH) 450’den fazla mahkumun serbest bırakılacağını açıkladı.

Adalet Bakanlığı’nın açıklamasında, ‘’Trablus’taki ıslahevlerinde gözaltında tutulan 466 kişi serbest bırakılacaktır,’’ denildi.

Koronavirüsten ABD’de cezaevlerinde ilk ölüm

Okumaya devam et

Dünya

Koronavirüs nedeniyle kapanan müzeden Van Gogh tablosu çalındı

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da hırsızlar, koronavirüs salgını sebebiyle kapanan bir müzeye gece yarısı girerek ünlü ressam Van Gogh’un bir tablosunu çaldı. Bu arada Londra’da 750 bin TL değerindeki James Bond tabanca koleksiyonu çalındı.

BOLD – Hollanda’nın başkenti Amsterdam yakınlarındaki Laren şehrinde, Singer Müzesi’nde sergilenen, ünlü ressam Vincent van Gogh’a ait “Spring Garden” (Bahar Bahçesi) adlı tablo çalındı.

Polisin verdiği bilgiye göre, müzeye Pazartesi sabahı 03:15 sıralarında gelen hırsızlar, ön taraftaki cam kapıyı zorlayarak içeri girdi.

Hırsızlar, sergilenmek üzere bir süre önce Groninger Müzesi’nden ödünç alınan, van Gogh’un 31 yaşındayken yaptığı, erken dönem çalışmalarından olan “Spring Garden” (Bahar Bahçesi) adlı tabloyu alarak kaçtı.

Müzedeki alarm sisteminin harakete geçmesi üzerine olay yerine gelen polis, hırsızlara yetişemedi.

Singer Müzesi, sigorta uzmanları ile birlikte gerekli güvenlik önlemlerinin alındığını ve bir güvenlik zaafiyeti bulunmadığını savundu.

MÜZE, SALGIN NEDENİYLE KAPANDI

Laren’deki müzede 14 Ocak’ta açılan “Van Gogh Ruhun Aynası” adlı serginin, 10 Mayıs’a kadar devam etmesi planlanmıştı. Ancak Singer Müzesi, koronavirüs önlemleri nedeniyle bir süredir kapalıydı.

Hollanda polisi olay sonrası inceleme başlatırken, koronavirüs salgını sebebiyle haftalardır kapalı tutulan müzeden başka eserlerin çalınıp çalınmadığının da araştırıldığı ifade edildi.

JAMES BOND’UN TABANCA KOLEKSİYONU ÇALINDI

İngiltere’nin başkenti Londra’da James Bond filmlerinde kullanılan ve beş parçadan oluşan yaklaşık 750 bin TL (100 bin Pound) değerindeki bir tabanca koleksiyonunun çalındığı belirtildi.

Şehrin kuzeyindeki Enfield bölgesinde 23 Mart akşamı saat 20:00 civarı şahsa ait bir malikaneye giren hırsızların nadide silahları alıp kaçtığı, polisin olay yerine ivedi bir şekilde gelmesine rağmen zanlıları bulamadığı kaydedildi.

Görgü tanıklarının ifadelerine göre hırsızların toplamda üç kişi olduğu ve gri renkte bir arabaya binip hızla uzaklaştıkları belirtiliyor.

Söz konusu koleksiyonda 2002 yılında gösterime giren James Bond Die Another Day’de kullanılan Beretta Cheetah, Tomcat, Llama .22 model tabancalarla, 1985 yılında vizyona giren James Bond A View to a Kill’de görülen Walther PPK gibi el silahları yer alıyordu.

Çalınan silahlar arasında 1973’te çevrilen James Bond Live and Let Die’da kullanılan Smith & Wesson .44 Magnum model tabancanın ise koleksiyonun en değerli parçası olduğu ifade ediliyor.

Hindistan’da evi olmayan işçiler kendilerini ağaçlarda karantinaya aldı

Okumaya devam et

Dünya

Türkler, Avrupa’da en çok Alman vatandaşlığını tercih etti

Avrupa İstatistik Kurumu verilerine göre AB ülkeleri vatandaşlığına geçişlerde azalma eğilimi 2018’de de sürdü. AB ülkelerinden vatandaşlık alanlar arasında Faslılar ilk sırayı alırken, üçüncü sıradaki Türklerin çoğunluğu Alman vatandaşlığına geçti.

BOLD – AB ülkeleri vatandaşlığına geçenlerin sayısında azalma eğilimi sürüyor. Avrupa İstatistik Kurumu (Eurostat) verilerine göre AB ülkeleri vatandaşlığına geçenlerin sayısı 2016’da 843 bin 900 ve 2017’de 700 bin 600 iken 2018’de bu sayı 672 bin 300’e geriledi.

2018 yılında AB ülkeleri vatandaşlığına geçenler arasında yüzde 87’lik çoğunluğu üçüncü ülke vatandaşları ve pasaportu olmayanlar oluşturdu.

FASLILAR İLK SIRADA

AB ülkeleri vatandaşlığına geçişlerde 67 bin 200 kişiyle Faslılar ilk sırada yer aldı. Başvuruda bulunan Faslıların yüzde 84’lük çoğunluğu İspanya, İtalya ya da Fransa vatandaşlığına geçti.

İkinci büyük grubu 47 bin 400 kişiyle Arnavutluk vatandaşları oluşturdu. Arnavutların yüzde 97’si Yunanistan ya da İtalya’dan vatandaşlık aldı.

TÜRKLER, ALMANYA’YI TERCİH ETTİ

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları ise 28 bin 400 kişiyle üçüncü sırada yer aldı. Türkiyelilerin yüzde 59’u Almanya vatandaşlığına geçti. Böylece Türkiyeliler, 14 bin 973 kişiyle Alman vatandaşlığına yeni geçenler arasında yüzde 14’lük oranla en büyük grubu oluşturdu.

2018’de Alman vatandaşlığına geçenlerin toplam sayısı ise 116 bin 750 olarak kaydedildi.

BM Mülteciler Yüksek Komiserliği’nden Yunanistan’daki mülteci kamplarını boşaltın çağrısı

Okumaya devam et

Popular