Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Gezi sanığı Mehmet Ali Alabora: Osman ağabeye yapılan haksızlığa üzülüyorum

Gezi eylemlerine ilişkin davanın karar duruşması öncesi, sanıklardan Galler’de yaşayan sanatçı Mehmet Ali Alabora, Deutsche Welle’ye (DW) önemli açıklamalarda bulundu.

BOLD – Gezi Direnişi eylemlerine ilişkin 16 sanığın “Türkiye Cumhuriyeti Hükumetini ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçlamasıyla yargılandığı davanın karar duruşması bugün saat 10.00’da Silivri Cezaevi Yerleşkesinde başladı. Davanın savcısı, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) kararına karşın iş insanı Osman Kavala, akademisyen Yiğit Aksakoğlu ile mimar Mücella Yapıcı için ağırlaştırılmış müebbet hapis, 6 sanığa da 15 ile 20 yıl arasında hapsini istemişti.

KIRKLARELİ’NDE TÜM SANIKLARA BERAAAT

Kırklareli’ndeki bozma kararının ardından yeniden görülen Gezi Parkı davasında 230 sanık hakkında beraat kararı çıktı. Yargıtay 16. Ceza Dairesince yerel mahkemenin 2014 yılında 230 sanık hakkında verdiği kararın bozulması sonrası yeniden görülmeye başlanan davanın 6. duruşması, Kırklareli 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde dün görüldü. Dosyadaki eksik ifadelerin tamamlandığı duruşmada, tüm sanıklar yönünden beraat kararı verildi.

Öte yandan Gezi Davası’nın sanıkları arasında yer alan ve Galler’de yaşayan oyuncu Mehmet Ali Alabora, Gezi eylemleri, dava süreci ve yeni yaşamına dair DW Türkçe’nin sorularını yanıtladı.

BİRİCİK VE TEKTİ

Müebbet hapis cezasıyla yargılanan Alabora Gezi ile ilgili fikrinin değişmediğini belirterek, ”Gezi biricik ve tek bir şeydi. Evet biz başka bir dünyanın olabileceğine inananlar olarak dünyanın her yerinde, başka bir dünyanın olabildiğini gördüğümüz anlar oluyor. Gezi onlardan biriydi. Öyle anlar olmasa, başka bir dünyaya olan inancımız olmaz zaten” dedi.

İDDİANAMEDE SUÇ OLARAK BİR ŞEY YOK

Gezi’nin mizahının yapılması gerekirken, dava açılmasını tuhaf olarak niteleyen Alabora, ”Bu iddianameye sürreal bile değil, hiperreal gibi bir şey bulunması gerek diye düşünüyorum. Çünkü iddianamenin içinde suç teşkil eden, kendisi suç olan bir tek şey yok”diye konuştu.

KAVALA’YA HAKSIZLIK ÜZÜYOR

Alabora Osman Kavala ile ilgili bir soruya da şöyle cevap verdi, ”Karmaşık duygular hissettiriyor. Osman ağabey için gerçekten çoğu zaman iyi hissedemiyorum. Çok zor bir şey yaşadığını ve çok büyük bir haksızlık olduğunu görüyorum ve gerçekten çok üzülüyorum. Kimi zaman bir tarafıyla benim için çok geride kalmış bir şey olarak düşünüyorum ve burada, kendime yeni kurmaya çalıştığım hayatın içinde tekrar tekrar bir şeyin içine çekilmek de zor geliyor.”

 

 

Geçim sıkıntısı gerekçesiyle bir üniversite öğrencisi daha intihar etti!

Gündem

KHK’lı Cemal Yıldırım Bold’a konuk oldu: İnfaz yasası adil değil!

Hak arama mücadelesiyle tanınan ‘Direnen Adam’ lakaplı KHK’lı Cemal Yıldırım, BOLD Medya Youtube kanalında Fatih Akalan’ın konuğu oldu.

BOLD-15 Temmuz’un ardından 677 sayılı KHK ile Maliye Bakanlığı Defterdarlık Muhasebe Müdürlüğü’nden ihraç edilen ve Ankara Kızılay’da ve AKP Ankara İl Binası önünde yaptığı oturma eylemleri ile tanınıyor. Hak arama mücadelesinde simge isimlerden biri haline gelen KHK’lı Yıldırım, sağ kesimin hak arama mücadelesinde daha görünür olması gerektiğini vurguladı.

AKP tarafından Meclis gündemine getirilen ‘İnfaz Yasası’ değişikliği teklifinin adil olmadığına da değinen Yıldırım, Koronavirüs sebebiyle tutuklu ve hükümlülerin acilen tahliye edilmesi gerektiğini savundu.

Kanseri son evreye gelene kadar cezaevinden tahliye edilmeyen Özgür Doğan hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Gündem

Kanseri son evreye gelene kadar cezaevinden tahliye edilmeyen Özgür Doğan hayatını kaybetti

Altı ay önce tahliye edilen dördüncü evre akciğer kanseri Özgür Doğan hayata gözlerini yumdu. 22 Eylül 2016’da tutuklanan KHK’lı Doğan, hastalığı son aşamaya gelene kadar tahliye edilmemişti.

BOLD – Mart 2019’da akciğer kanseri teşhisi konulan hasta tutuklu Özgür Doğan, 31 Temmuz 2019’da İzmir Katip Çelebi Araştırma Hastanesinde kemoterapi almaya başlamıştı. Doğan, eşi Seyra Doğan’ın uzun uğraşları sonucunda 13 Eylül 2019’da tahliye edilmişti ama artık çok geçti. Kanser 4. evreye gelmişti.

Eşinin tedavisinde aksamalar olduğunu söyleyen Seyra Doğan o günlerde Bold Medya’ya yaptığı açıklamada, “Hastanede hücre gibi bir odada kaldı. 66 kilodan 53 kiloya düştü. Bir kere bile halinden şikayetçi olmadı ama en son mektubunda ‘Susuz kalmış bir balık gibiyim’ yazmıştı. Ben 36 yaşında, 3 çocuklu bir sınıf öğretmeniyim. 6 yıl öğretmenlik yaptım. Şimdi de kanser olan hasta mahkum eşimi bekliyorum.” ifadelerini kullanmıştı.

Özgür Doğan tahliye olduktan sonra.

DOSYASI YARGITAY’DA

Cemaat soruşturmaları kapsamında tutuklanan Özgür Doğan 22 Eylül 2016’da gözaltına alındı. 8 gün sonra tutuklanarak Manisa Salihli Cezaevine gönderildi. Kanser teşhisi konulduktan sonra İzmir Kırklar Cezaevine nakledilen Doğan, 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılmıştı. Dosyası Yargıtay’daydı.

Salihli’de 16 yıl edebiyat öğretmenliği yapan Doğan 1 Eylül 2016’da çıkarılan 672 sayılı KHK ile ihraç edilmişti. Doğan, Marmara Üniversitesinde edebiyat alanında yüksek lisansını tamamladıktan sonra Celal Bayar Üniversitesinde doktorasına devam ediyordu. Arapça ve Farsça olmak üzere iki dil bilen Doğan’ın Nesibe (12), Muaz Rahmi (5), Sevde (3) adında 3 çocuğu bulunuyordu.

“BENİM SINAVIM HASTALIĞA VE ESARETE SABIR”

Özgür Doğan, hapisteyken eşine gönderdiği mektuplarda, “Burada beni en çok üzen şeylerin en başında gelen senin küçük yavrularımızla tek başına kalmış olman. Her biri ayrı bir dünya olan 3 küçük yavrumuzla yalnız başına kalman her yiğidin kaldırabileceği kolay bir imtihan değil, farkındayım. Ama biz zerrece şüpheye ve ümitsizliğe düşmeden bu şiddetli meşakkatlere karşılık büyük mükafatlara nasıl olunacak inşallah…

Benim sınavım esarete, bulunduğum yere hasretliğe sabır. Çocuklarımızın en güzel çağlarını görememeye, onlara, sana doya doya sarılamamaya, kana kana koklayamamaya, yanınızda olamamaya, senin durumunun çok zor olduğunu bilmenin verdiği ızdıraba dair sabır benim imtihanım. E hiç kolay değil imtihanım ama ne yaparım. Elden bir şey gelmiyor. Lütfu da hoş sabrı da hoş” diye yazmıştı.

Arapça ve Farsça olmak üzere iki dil bilen Doğan’ın Nesibe (12), Muaz Rahmi (5), Sevde (3) adında 3 çocuğu bulunuyordu.

Özgür Doğan’ın hapisteyken eşine gönderdiği mektuplardan…

4. evre akciğer kanseri edebiyat öğretmeni tahliye bekliyor

Kanser hastası tutuklu Özgür Doğan’a “cezaevinde kalamaz” raporu verildi

Tutuklu son evre kanser hastasının eşi: “Ya şimdi sesim olun ya da öldükten sonra kimse haber yapmasın!”

Okumaya devam et

Gündem

Esenyurt’ta doğal gaz patlaması: Yaralılar var

İstanbul Esenyurt’taki bir binada patlama meydana geldi. Yaralıların olduğu ve çok sayıda ambulansın sevk edildiği bölgedeki patlamanın doğal gaz kaynaklı olduğu düşünülüyor.

BOLD – Esenyurt ilçesi, Piri Reis Mahallesi, Necip Fazıl Kısakürek Caddesi, 2307. Sokaktaki bir apartman katında patlama meydana geldi.

Yaralıların olduğu belirtilen olay yerine çok sayıda itfaiye, polis ve sağlık ekipleri sevk edildi. Patlamanın doğal gaz kaynaklı olduğu bildirildi.

Tabipler Birliği: “Hayatın normale dönmesi 9-11 haftayı bulur”

Okumaya devam et

Popular