Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Kanser hastası Ahmet tedavi olmak için annesiyle Almanya’ya gidemiyor

Ahmet Burhan Ataç’ın annesi Zekiye Ataç’e yeniden yurt dışı çıkış yasağı getirildi. Karar, insanlar hakları savunucuların kızdırdı, tepkilere neden oldu.

BOLD- Kemik kanseri Ahmet Burhan Ataç’ın annesi Zekiye Ataç’ın yurt dışı yasağı ile ilgili yeni bir gelişme oldu. Hakkında soruşturma olduğu için yurt dışına çıkması yasak olan Zekiye Ataç’ın yasağını Mersin Mahkemesi dün kaldırmıştı. Karar bozuldu ve Ataç’a yeniden çıkış yasağı getirildi.

MUTLULUĞU ÇOK GÖRDÜLER

Haberi insan hakları aktivisti Natali Avazyan duyurdu. Avazyan, “Böyle saçmalık olmaz. Daha önce Mersin mahkemesinin kaldırmış olduğu yurtdışı yasağı mahkemece bozulmuş. Ahmet annesiyle tedaviye gidemiyor. Kara efemin haberi yok. @Zekiye_Atac kahroldu. Ahmet’i kurtaralım. Lütfen ses verin. @adalet_bakanlik @AdanaBarosu @yurdagul_faruk” dedi.  Avazyan, “Mutluluğu çok gördüler Kara Efeme, bizlere 24 saat sürmedi.” ifadelerini kullandı.

HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu da karara tepki gösterdi. Gergerlioğlu “Bu nasıl saçmalık ya..! 2 günlük sevinci mi çok gördünüz Ahmet’e, annesine, babasına, hepimize..!? Ya size çocuk hasta diyoruz, zaman az diyoruz, insaf,vicdan, merhamet diyoruz ..! Bu yanlıştan dönün, yeter artık!” diye yazdı.

Bir buçuk yıldır kemik kanseriyle mücadele eden 9 yaşındaki Ahmet Burhan Ataç’ın annesi Zekiye Ataç’ın yurt dışı yasağı dün kaldırılmıştı. Ahmet, ikinci kemoterapiyi almak için Almanya Köln’deki Immun Onkologisches Zentrum’a annesiyle birlikte gidebilecekti.

OĞLUMUN YANINDA OLMAK İSTİYORUM

Ahmet’in annesi Zekiye Ataç da bir açıklama yaparak şöyle dedi: “Dün itibariyle Adana Savcılığı yurt dışı yasağımı kaldırmıştı. Geçen hafta da Mersin’de yargılandığım mahkeme kaldırmıştı. Ama bugün pasaport işlemleri için başvuruya gittiğimde öğrendim ki Mersin Mahkemesi verdiği kararı geri almış ve tekrar yurt dışı yasağı koymuş. Ve ben bunu daha Ahmet’e bile söyleyemedim. Ahmet dünden beri çok mutluydu, anne beraber gideceğiz diye. Şu an Ahmet gerçekten hiç iyi değil. Defalarca söyledim ben oğlumun yaşamasını istiyorum diye. Ahmet’in çok ağrıları var, gerçekten çok ağrıları var. Lütfen yazarlar, milletvekilleri, aktivistler… Benim derdime kim çare olacaksa ne olur ya… Önümüzdeki hafta Ahmet’in tedavisi başlayacak tekrar ve ben Ahmet’in yanında olmak istiyorum, başka bir şey istemiyorum.””

Ahmet’in annesine izin çıktı, Almanya’ya birlikte gidecekler

Gündem

AKP’li başkan koronaya ‘üzerlik otu’ tütsüsüyle meydan okudu

Niğde Ulukışla İlçe Belediye Başkanı Ali Uğurlu, belediye binası önünde yaktırdığı yöreye özgü üzerlik otu tütsüsü ile koronavirüse karşı mücadele kararı aldı.

BOLD- Niğde Ulukışla İlçe Belediye Başkanı Ali Uğurlu, koronavirüs salgınına karşı belediye binası önünde yöreye özgü üzerlik otu tütsüsü yaktırdı.

‘YÖRESEL İNANÇLARIMIZA GÖRE’

Başkan Uğurlu burada yaptığı konuşmada, “Kendi yöresel inançlarımıza göre koronavirüsü def edeceğine inanıyoruz. Mahallelerimizde gezdireceğiz ve Ulukışlamızın tamamında bu koronayı uzaklaştıracağız. Herkesi evinde üzerlik otu tütmeye davet ediyoruz” diye konuştu. Daha sonra yakılan üzerlik otu tütsüsü belediye araçlarıyla ilçe sokaklarında dolaştırıldı.

Ata Demirer, Takvim’in uydurma haberiyle fena dalga geçti

Okumaya devam et

Gündem

İçişleri Bakanlığı, yeni genelge yayınladı; 18-20 yaş arası çalışanlar sokağa çıkabilecek

İçişleri Bakanlığı, koronavirüs salgını nedeniyle 18-20 yaş aralığındaki gençlerin sokağa çıkma yasağını, çalışanlar açısından istisna tuttu. Yeni genelge valiliklere gönderildi.

BOLD – İçişleri Bakanlığı, 81 İl Valiliğine sokağa çıkma yasağı kapsamında bulunan “18- 20 Yaş” arasındaki gençlerle ilgili uygulama birliğinin sağlanması amacıyla istisnaları içeren ek bir genelge daha gönderdi.

Buna göre 18-20 yaş arasında olup kamu kurum ve kuruluşlarında çalışanlar, özel sektörde düzenli çalıştığını sosyal güvenlik belgesiyle ortaya koyanlar ile mevsimlik tarım işçileri, sokağa çıkma yasağından muaf tutulacak. Sokağa çıkma yasağından muaf tutulanlar istisna kapsamında olduklarını kanıtlayacak belgeleri yanlarında bulundurmak ve denetimler sırasında bu belgeleri göstermek zorunda olacak.  Bu istisnalar 01.01.2002 tarihinden sonra doğanlara (18 yaşından küçüklere) uygulanmayacak.

Ceza Hukukçusu Özgenç’ten ‘İnfaz Yasası’ eleştirisi: Katiller, uyuşturucu tacirleri ve cinsel istismar suçluları tahliye olacak

Okumaya devam et

BOLD ÖZEL

Virüs nedeniyle ablamın bipolar bozukluğu nüksetti, ilaç kullanıyordu ama o intihar etmez

Eşi ve babası tutuklu Halime Çalışkan dün balkondan düşerek hayatını kaybetti. Daha önce bipolar bozukluğu tedavisi gören Çalışkan’ın hastalığı 3 hafta önce nüksetmişti.

SEVİNÇ ÖZARSLAN

BOLD ÖZEL – Çanakkale merkezdeki evlerinin 4. katından dün öğlen saatlerinde düşerek hayatını kaybeden 29 yaşındaki Halime Gelir Çalışkan’ın erkek kardeşi M. F. Gelir (23), olayın ayrıntılarını BOLD Medya’ya anlattı.

“ÇOK ZOR ŞEYLER YAŞADI”

M. F. Gelir “Ablama 20’li yaşlarda bipolar bozukluk teşhisi konulmuştu. Dönem dönem oluyordu bu hastalık. İlaçla geçiyordu. Virüs salgının başlamasıyla nedeniyle üç hafta önce yeniden nüksetti. Ben doktora götürdüm. Bu hastalık ağır bir olay yaşandığında ortaya çıkıyor. Her hafta cezaevindeki eşini ziyarete gidiyordu. Gidemeyecek olması onu bayağı üzdü, moralini bozdu. O gün donuk bakmaya başladı. Bunalma girdi. Yaşadıkları zaten çok ağırdı. Annemle benim yanımda kalıyordu. Babam da yok. Ama Ablam inançlı bir insandı, intihar ettiğini düşünmüyoruz. Kullandığı ilaçlar nedeniyle başı dönüyordu. Korkuluk da kırılmış. Ya dengesini kaybetti ya da kaydı.” dedi.

Olay dün öğlen saatlerinde oldu. Çanakkale merkezde yaşıyoruz. Ablamın geçmiş dönemde psikolojik rahatsızlığı vardı. 20’li yaşlarında çıktı. Bipolar bozukluk. Ama bu rahatsızlık her zaman olmuyordu. Bir iki defa olmuştu. Çok sessizleşiyor, yatıyordu. Babam ilgileniyordu daha çok kendisiyle. Babam içeri girdi. Bu rahatsızlığı 3 yıldır olmuyordu. Eşi de 2,5 yıl önce tutuklandı. Eşi içerideyken tutuklandı. O zaman ben de tutukluydum. Hamile haliyle hem bana hem babama hem enişteme geliyordu.

“DOKTOR KENDİNE ZARAR VERDİ Mİ DİYE SORMUŞTU”

Dün 11.00-11.30 gibi yeğeni Zehra’yı uyuttuğunu ve odasına çekildiğini belirten M. F. Gelir, “Annem oturma odasında Kuran okuyordu. Ablam da mutfakta Yasin okumuş galiba. Bu rahatsızlıkta ablamda karamsar bakma olayı oluyor. Doktor bana ‘kendine zarar verme durumu oldu mu’ diye sormuştu. Doktor böyle söyleyince ben de açıkçası endişelendim. Zehra var, Allah korusun bir şey olmasın diye. İçine kapanıyordu ablam, olumsuz düşünüyordu, benim yüzümden oluyor bu olaylar diyordu. Saf, temiz, masum, namazında niyazında bir insandı (ağlıyor).” ifadelerini kullandı.

“MUTFAKTA YASİN OKUYORDU”

G. şöyle devam etti: “Yasin okuduktan sonra balkona çıkmış. Artık orada ne oldu bilmiyoruz. Kapıyı açarken mi kaydı, balkon dar biraz. Koltuk var. Balkonda korkuluk var ama çok yüksek değil. Çamaşır askılığı var. O da kırılmış, ablam belki geriye doğru sırt üstü düşmüş olabilir ya da bakayım derken ileriye doğru başı dönmüş olabilir. Bu ilaçların etkisiyle başı dönüyordu. Biz de bilmiyoruz ki… Ben zaten yatıyordum. Annem ses duymuş. İçeri girecek sanmış. Sonra merdivenlerden aşağıya yanına koştum. Ağzından kan gelmişti. Ambulans geldi…”

Eşi ve babasının cenazeye katılabilmesi için izin almaya gittiğini söyleyen F. Gelir, “Bir saat sonra cenaze kalkacak. Onlar da gelecekler sanırım.” diye konuştu.

EŞİ ÖĞRETİM GÖREVLİSİ, BABASI İMAM

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Fen Bilgisi Öğretmenliği mezunu olan Halime Çalışkan’ın hem eşi hem de babası tutuklu. Bir dönem kardeşi de tutuklandı ve üçüne birden cezaevine ziyarete gidip gelmek zorunda kaldı, oldukça zor günler geçirdi.

Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Makine Mühendisliği bölümünde öğretim görevlisi olan eşi Hidayet Çalışkan, Ekim 2017’de  Cemaat soruşturmaları kapsamında tutuklanıp Çanakkale Cezaevine gönderildi. 8 yıl 9 ay hapis cezasına çarptırılan Çalışkan’ın dosyası İstinaf’ta bulunuyor.

Çanakkale merkezde imamlık yapan babası Hüseyin Gelir ise 3,5 yıldır hapiste. 7,5 ceza verilen Gelir’in dosyası ise Yargıtay tarafından onaylandı.

CENAZE BUGÜN DEFNEDİLDİ

Elif Zehra adında 2 yaşında bir kızı bulunan Halime Çalışkan’ın cenazesi bugün öğle namazından sonra Çanakkale merkezde defnedildi.

2 yaşındaki Elif Zehra dün gece dayısı ve anneannesiyle birlikte uyudu ama hep annesini aradı.

İntihar mı kaza mı? Eşi ve babası tutuklu bir kadın Çanakkale’de öldü

Okumaya devam et

Popular