Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Volkswagen, Türkiye’ye yatırım kararını bir kez daha erteledi

Alman otomotiv devi Volkswagen, Barış Pınarı Harekatı nedeniyle ertelediği Manisa’da kurulması planlanan fabrikayla ilgili kararını bir kez daha erteledi. Kararın Şubat ayında açıklanması bekleniyordu.

BOLD Volkswagen, Türkiye’de kurulması planlanan fabrikayla ilgili kararını bir kez daha erteledi. Şirket içindeki istişareler konusunda bilgi sahibi olduğu belirtilen bir kaynak, “daha zamanlarının olduğunu ve kararın yıl ortasına kadar bekleyebileceğini” söyledi.

Üzerlerinde zaman baskısı bulunmadığını belirten kaynak, “Kararı mutlaka Şubat ayı sonundaki Teftiş Kurulu toplantısında almamız gerektiği gibi bir durum yok” diye konuştu.

Volkswagen’ın yeni fabrikasını Manisa’da kurma konusunda kararını açıklaması, Türkiye’nin Ekim ayında Suriye’nin kuzeydoğusuna başlattığı Barış Pınarı Harekatı’nın Alman kamuoyunda yarattığı tepkiler nedeniyle ertelenmişti. Son olarak Aralık ayında şirketten yapılan açıklamada kararın Şubat ayında açıklanabileceği sinyali verilmişti.

TÜRKİYE’YE ALTERNATİF ARANMIYOR

Şirket, kararın açıklanmasının sürekli ertelenmesine rağmen Türkiye’ye alternatif aranmadığını da vurgulamıştı.

Aralık ayında Alman basınında yer alan haberlerde sürecin sonunda fabrikanın Manisa’da kurulması yönünde bir karar çıkmaması durumunda şirketin tamamen yeni bir fabrika arayışına girmekten ziyade mevcut fabrikalarından birinde genişlemeye gitmeyi düşündüğü, bu durumda Doğu Avrupa ülkelerindeki tesislere şans tanındığı belirtilmişti.

Yaklaşık bir milyar euroluk yatırımla Manisa’da kurulması planlanan fabrikanın yıllık 300 bin araç üretim kapasitesine sahip olması ve yaklaşık dört bin kişilik istihdam yaratması öngörülüyordu. 2020 yılı sonunda yapımına başlanması planlanan fabrikanın 2022’de üretime geçmesi bekleniyordu. Fabrikada Passat ve Skoda Superb modellerinin üretilmesi öngörülüyor.

Volkswagen, geçen yıl 2 Ekim’de Manisa’da 943 milyon 500 bin TL sermayeli “Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret AŞ” unvanlı şirket kurmuş, şirketin Ticaret Siciline kaydı, kurulacak fabrikayla ilgili ilk adım olarak değerlendirilmişti.

AB, Libya’ya silah ambargosunu denetlemek için hava ve deniz görev gücü kuruyor

Dünya

Koronavirüs Günlüğü: Dünya’da vaka sayısı 800 bine, ölü sayısı ise 40 bine yaklaştı

Dünya’da yeni tip koronavirüs vaka sayıları 800 bini geçti, ölü sayısı ise 40 bine yaklaştı. Vaka sayısının en çok olduğu ABD’de yönetim, hastaneler yetersiz kalınca donanmaya ait hastane gemileri devreye soktu.

BOLD – ABD’deki Johns Hopkins Ünivesitesi’nin verilerine göre dünya genelinde koronavirüs vaka sayısı 786 bin 228’e, can kaybı 37 bin 820’ye yükseldi.

ABD, 164 bin 603 vaka ile şu ana kadar en çok Kovid-19 vakasının görüldüğü ülke oldu.

En fazla can kaybının meydana geldiği ülke ise 11 bin 591 kişi ile İtalya. İspanya’daki can kayıpları da 7 bin 716’ya yükseldi. Fransa’daki ölü sayısı da 3 binin üzerine çıktı.

İşte, dünyanın değişik bölgelerinden Kovid-19 salgınına ait gelişmeler:

ABD’DE VAKA SAYISI 150 BİNİ GEÇTİ

ABD’de Corona virüsü vakası sayısı 150 bini geçerken, can kaybı sayısı da 3 bine yaklaşıyor.

Johns Hopkins Üniversitesi’nin son güncellenen verilerine göre, ABD’de şu an itibariyle doğrulanmış 156 bin 931 koronavirüs vakası bulunuyor. Virüs yüzünden şimdiye kadar 2 bin 880 kişi hayatını kaybetti.

Salgınının en kötü vurduğu New York eyaletindeyse ölü sayısı bin 200’ü geçti. Paylaşılan son rakamlara göre, eyalette şimdiye kadar bin 218 kişi yaşamını yitirdi. New York’taki vaka sayısı da 7 bin daha artarak 66 bin 500’e ulaştı.

HASTANE GEMİ ‘COMFORT’ NEW YORK’TA

ABD Donanması’na ait “Comfort” adlı hastane gemi, korona virüsü vaka sayısının ve can kaybının her geçen gün tırmandığı New York’ta hastanelerin yükünü azaltmak amacıyla Manhattan’a ulaştı. Hastane gemi, 24 saat içinde faaliyete geçecek.

New York’ta Manhattan’ın batısına demirleyen hastane gemi, bin yatak kapasiteli. Gemide 12 ameliyathane, bir tane de laboratuvar bulunuyor.

Hastane gemi, koronavirüs dışındaki vakaların tedavisiyle ilgilenecek. Bu vakalara, durumu kritik olan ve cerrahi müdahale gerektiren hastalar da dahil. Amaç, New York’ta hastanelerin yükünü hafifleterek imkanların tamamının korona hastalarının tedavisinde kullanılmasını sağlamak. Hastane gemide bin 100 askeri sağlık personeli görev yapıyor.

Mercy adlı hastane gemi de Pazar gününden bu yana Los Angeles’ta korona vakaları dışındaki hastaları tedavi etmeye başladı.

CENTRAL PARK’TA SAHRA HASTENESİ KURULUYOR

New York’ta Central Park’ta da 68 yataklı sahra hastanesi kuruluyor. Belediye Başkanı Bill de Blasio, hastanenin Salı gününden itibaren hasta kabul etmeye başlayacağını belirtti.

Evanjelist Kilisesi’ne bağlı bir derneğin maddi yardımlarıyla kurulan sahra hastanesi, salı günü ilk 68 hastanın tedavisine başlanması bekleniyor.

ABD’de bir çok toplantı mekanı salgınla mücadelede, sağlık kuruluşlarına destek olmak için kapılarını açtı. Onlardan biri olan Jacop K Javits Kongre Merkezi de bin yatak kapasiteli geçici hastaneye dönüştürüldü.

ASYA’DA PANDEMİ DAHA UZUN SÜRE DEVAM EDECEK

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) yetkilisi Takeshi Kasai, Asya-Pasifik bölgesinde koronavirüs pandemisinin uzun bir süre daha devam edeceğini söyledi.

DSÖ’nün Batı Pasifik Bölge Direktörü olan Kasai, şu anda virüsün yayılmasını engellemeye yönelik alınan önlemlerin, ülkelere yalnızca büyük çaplı bir yayılmaya hazırlanabilmeleri için zaman kazandırdığını ifade etti.

Pandemi devam ettikçe bölgede alınan önlemlere rağmen virüsün yayılmaya devam edeceği öngörüsünde bulunan yetkili, vakalarda azalma görülen ülkeleri de önlemleri gevşetmemeleri konusunda uyardı.

ÇİN: TAMAMI DIŞARIDAN 48 YENİ VAKA TESPİT ETTİK

Koronavirüsün ilk görüldüğü ülke olan Çin, 48 yeni vaka daha bildirdi. Ülkenin Ulusal Sağlık Komisyonu’nun açıkladığı verilere göre, 5 kişi daha Kovid-19’dan hayatını kaybetti.

Komisyon, yeni vakaların tamamının son zamanlarda yurtdışına seyahat edenler yoluyla ülkeye “dışarıdan” getirildiğinin altını çizdi. Çinli yetkililer haftalardır istisnai olarak ülkeye dışarıdan giren yeni vakalar dışında ülke içi yayılımın kontrol altına alındığını belirtiyor.

ALMANYA’DA VAKA SAYISI 62 BİNE ULAŞTI

Robert Koch Enstitüsü, Almanya’da koronavirüs vakalarının sayısının 4 bin 615 artarak 61 bin 913’e yükseldiğini açıkladı.

Enstitü, 128 kişinin daha Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybetmesiyle ölü sayısının da 583’e ulaştığını bildirdi.

MERKEL’İN SON TESTİ DE NEGATİF ÇIKTI

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in son koronavirüs testi de negatif çıktı. Ancak Merkel’in yine de hükümeti yönetmeye evden devam edeceği belirtildi.

Merkel, 20 Mart’ta kendisine aşı yapan doktorun koronavirüs testinin pozitif çıkmasının ardından gönüllü olarak karantinaya girmiş ve çalışmalarını evden sürdürmeye başlamıştı.

FRANSA’DA ÖLÜ SAYISI BİR GÜNDE İLK KEZ 400’Ü AŞTI

Fransa’da ilk kez bir günlük ölü sayısı 400’ü aşarak 418’i buldu. Toplam ölü sayısı ise 3 bin 24’e ulaştı.

Virüse yakalananların sayısı son 24 saat içinde 4 bin 276 daha artarak 44 bin 450’ye yükseldi. Hastaneye kaldırılan 20 bin 945 hastadan 5 bin 56’sı yoğun bakımda hayat mücadelesi verirken, ülkede 1 Mart’tan bu yana hastaneye kaldırılan hastalardan 16 bin 924’ü de iyileşerek taburcu edildi.

Yetkililer, ülkede 17 Mart’tan bu yana ulusal düzeyde uygulanan giriş-çıkış yasaklarının faydasını hafta sonundan itibaren görmeyi bekliyor.

KRİTİK HASTALAR KOMŞU ÜLKELERE TAŞINIYOR

İlk kez bir günde 400’den fazla hastanın hayatını kaybettiği Fransa’da orduya ait helikopterler, yaşam destek ünitelerinde yer açmak için kritik hastaları başka ülkelere taşıdı.

Strasbourg’da altı hasta, helikopterlerle İsviçre’nin Bern ve Almanya’nın Frankfurt kentlerine taşındı.

Daha önce yine Strasbourg’dan sekiz hasta İsviçre, Almanya ve Lüksemburg’a taşınmıştı. Gelecek günlerde Paris’ten de başka ülkelere hasta nakledilmesi bekleniyor.

KKTC’DE SOKAĞA ÇIKMA YASAĞININ KAPSAMI GENİŞLETİLDİ

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) Bakanlar Kurulu, Kovid-19 salgınına karşı Salı gününden itibaren 21.00-06.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı kararı aldı. Özersay, marketlerin de 20.00’de kapatılacağını söyledi.

Özersay, belediyelere de marketlerdeki hijyen ve mesafe kurallarını denetleme ve bu hususta ceza kesme çağrısı yaptı.

KKTC’de 23 Mart’ta Kovid-19 önlemleri kapsamında kısmi sokağa çıkma uygulamasına geçilmişti.

Ülkede, Kovid-19 görülen vaka sayısı son 24 saatte 5 artarak 69’a yükselmiş, salgında bir Alman turist yaşamını yitirmişti.

AZERBAYCAN’DA SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI İLAN EDİLDİ

Azerbaycan’da, Kovid-19 salgınına karşı sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

Azerbaycan Bakanlar Kurulundan yapılan açıklamaya göre, halk sadece acil tıbbi ihtiyaç, yaşam ve sağlık için acil bir tehlike söz konusu olduğunda, faaliyetlerine izin verilen işletmelerden alışveriş ve ev atıklarını atmak için dışarı çıkılabilecek.

Karar gereği, 31 Mart 00:00’dan 20 Nisan 00:00’a kadar market ve eczaneler dışında tüm mağaza ve restoranlar kapalı olacak. Paket servis ve online satışlara yasak getirilmedi.

Ülkedeki tüm eğlence merkezleri, müze, sinema, tiyatro, spor salonu, kuaförler ve güzellik salonları, terziler ve fotoğrafçılar 20 Nisan’a kadar kapalı olacak. Belirtilen tarihlerde cenaze defni hariç taziye törenleri, düğün ve partiler de yapılamayacak.

Sağlık, altyapı, ulaştırma ve lojistik, erzak üretimi, petrol ve doğalgaz, bankacılık gibi bir dizi sektör çalışanı yasağın dışında tutuldu. Basın mensupları da dışarı çıkarak faaliyetlerini yürütebilecek.

Bugüne kadar 273 koronavirüs vakası tespit edilen, 4 kişinin hayatını kaybettiği, 26 vakanın taburcu edildiği Azerbaycan’da 243 hastanın tedavisi sürüyor.

AB, 37 MİLYON EURO’LUK FON OLUŞTURDU

Avrupa Birliği (AB), Kovid-19 salgını nedeniyle 37 milyar euroluk fon kurulmasını içeren acil tedbirleri onayladı.

AB Konseyi’nin onayladığı düzenlemelere göre, Koronavirüs Müdahale Yatırım Girişimine AB bütçesinden 37 milyar euroluk fon aktarılacak. Üye ülkeler, söz konusu kaynakla sağlık sistemlerini ve işletmelerini hızla destekleyebilecek.

Doğal afetlerde kullanılmak üzere kurulan AB Dayanışma Fonu, Kovid-19 gibi kamu sağlığıyla ilgili acil durumlarda da kullanılabilecek.

MACARİSTAN HÜKUMETİNE SÜRESİZ OHAL YETKİSİ

Macaristan Parlamentosu hükumete, Başbakan Viktor Orban tarafından talep edilen ülkeyi “koronavirüs salgını boyunca” kararnamelerle yönetme yetkisi verdi.

Karar hükümete, süresi belirlenmemiş bir zaman dilimi süresince ülkeyi kararnamelerle yönetme hakkı tanıyor.

Buna göre hükümet gerekli gördüğü uygulamaları parlamentonun onayı gerekmeden, kararname çıkarak yürürlüğe koyabileceği gibi, eğer engel olarak görürse yürürlükte olan bazı yasaları da iptal edebilecek ve olağanüstü uygulamaları hükümet kararnamesiyle acil olarak gündeme alabilecek.

OHAL, bugünkü parlamento kararına göre hükümete “süresi belirlenmemiş bir zaman dilimi boyunca” bu hakkı tanıyor. Kararın resmi metninde bu zaman dilimi “salgın tehlikesi geçinceye kadar” şeklinde ifade ediliyor.

Muhalefet partileri, yasaya OHAL uygulamalarının belirli bir takvimi olması gerekçesiyle karşı çıkmışlardı.

AVRUPA’DAN ABD’YE GİRİŞ YASAĞI UZATILIYOR

ABD Başkanı Donald Trump, koronavirüs salgını nedeniyle, Avrupa’dan gelenlere karşı ABD’de uygulanan ülkeye giriş yasağının uzatılacağını bildirdi.

Beyaz Saray’da açıklamalarda bulunan ABD Başkanı Donald Trump, yaklaşık 2 hafta önce yürürlüğe giren bu ve benzeri kısıtlamaların devam edeceğini, hatta bir ihtimal ağırlaştırılabileceğini dile getirdi.

ABD’DEN İTALYA’YA 100 MİLYON DOLAR

ABD Başkanı Trump, ülkesinin korona krizinden ağır bir biçimde etkilenen ülkelere yardımlarda bulunacağını bildirdi.

Pazartesi günü İtalya Başbakanı Giuseppe Conte ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini ifade eden Trump, bu görüşmede Conte’ye, ülkesi ABD’den İtalya’ya 100 milyon dolar değerinde tıbbi malzeme yardımı yapılacağını bildirdiğini aktardı.

Trump, Amerikan fabrikalarında solunum cihazı üretimine ivme kazandırıldığı için, duruma göre Fransa ve İspanya’ya da ABD’den bu konuda yardım gidebileceğini belirtti.

FORD VE GE, SOLUNUM CİHAZIR ÜRETECEK

Amerikan otomotiv şirketi Ford ile tıbbi cihaz üreticisi General Electric (GE) Healthcare Kovid-19 hastalarına yardımcı olmak için önümüzdeki 100 günde 50 bin solunum cihazı üreteceğini duyurdu.

Birleşmiş Milletler: Koronavirüs en fazla gelişmekte olan ekonomileri vuracak

Okumaya devam et

Dünya

Libya hükumeti mahkumları serbest bırakıyor

Libya’daki Trablus merkezli Ulusal Mutabakat Hükumeti (UMH) yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle (Kovid-19) salgını nedeniyle bazı mahkumları serbest bırakma karar aldı.

BOLD – En az sekiz vakanın görüldüğü Libya’da, Ulusal Mutabakat Hükumeti (UMH) 450’den fazla mahkumun serbest bırakılacağını açıkladı.

Adalet Bakanlığı’nın açıklamasında, ‘’Trablus’taki ıslahevlerinde gözaltında tutulan 466 kişi serbest bırakılacaktır,’’ denildi.

Koronavirüsten ABD’de cezaevlerinde ilk ölüm

Okumaya devam et

Dünya

Koronavirüs nedeniyle kapanan müzeden Van Gogh tablosu çalındı

Hollanda’nın başkenti Amsterdam’da hırsızlar, koronavirüs salgını sebebiyle kapanan bir müzeye gece yarısı girerek ünlü ressam Van Gogh’un bir tablosunu çaldı. Bu arada Londra’da 750 bin TL değerindeki James Bond tabanca koleksiyonu çalındı.

BOLD – Hollanda’nın başkenti Amsterdam yakınlarındaki Laren şehrinde, Singer Müzesi’nde sergilenen, ünlü ressam Vincent van Gogh’a ait “Spring Garden” (Bahar Bahçesi) adlı tablo çalındı.

Polisin verdiği bilgiye göre, müzeye Pazartesi sabahı 03:15 sıralarında gelen hırsızlar, ön taraftaki cam kapıyı zorlayarak içeri girdi.

Hırsızlar, sergilenmek üzere bir süre önce Groninger Müzesi’nden ödünç alınan, van Gogh’un 31 yaşındayken yaptığı, erken dönem çalışmalarından olan “Spring Garden” (Bahar Bahçesi) adlı tabloyu alarak kaçtı.

Müzedeki alarm sisteminin harakete geçmesi üzerine olay yerine gelen polis, hırsızlara yetişemedi.

Singer Müzesi, sigorta uzmanları ile birlikte gerekli güvenlik önlemlerinin alındığını ve bir güvenlik zaafiyeti bulunmadığını savundu.

MÜZE, SALGIN NEDENİYLE KAPANDI

Laren’deki müzede 14 Ocak’ta açılan “Van Gogh Ruhun Aynası” adlı serginin, 10 Mayıs’a kadar devam etmesi planlanmıştı. Ancak Singer Müzesi, koronavirüs önlemleri nedeniyle bir süredir kapalıydı.

Hollanda polisi olay sonrası inceleme başlatırken, koronavirüs salgını sebebiyle haftalardır kapalı tutulan müzeden başka eserlerin çalınıp çalınmadığının da araştırıldığı ifade edildi.

JAMES BOND’UN TABANCA KOLEKSİYONU ÇALINDI

İngiltere’nin başkenti Londra’da James Bond filmlerinde kullanılan ve beş parçadan oluşan yaklaşık 750 bin TL (100 bin Pound) değerindeki bir tabanca koleksiyonunun çalındığı belirtildi.

Şehrin kuzeyindeki Enfield bölgesinde 23 Mart akşamı saat 20:00 civarı şahsa ait bir malikaneye giren hırsızların nadide silahları alıp kaçtığı, polisin olay yerine ivedi bir şekilde gelmesine rağmen zanlıları bulamadığı kaydedildi.

Görgü tanıklarının ifadelerine göre hırsızların toplamda üç kişi olduğu ve gri renkte bir arabaya binip hızla uzaklaştıkları belirtiliyor.

Söz konusu koleksiyonda 2002 yılında gösterime giren James Bond Die Another Day’de kullanılan Beretta Cheetah, Tomcat, Llama .22 model tabancalarla, 1985 yılında vizyona giren James Bond A View to a Kill’de görülen Walther PPK gibi el silahları yer alıyordu.

Çalınan silahlar arasında 1973’te çevrilen James Bond Live and Let Die’da kullanılan Smith & Wesson .44 Magnum model tabancanın ise koleksiyonun en değerli parçası olduğu ifade ediliyor.

Hindistan’da evi olmayan işçiler kendilerini ağaçlarda karantinaya aldı

Okumaya devam et

Popular