Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

9 aylık hamile tutuklu Elif Tuğral’ın eşi: Mağduriyetimizi duyun!

İzmir Şakran Cezaevinde tutuklu olan 9 aylık hamile Elif Tuğral’ın doğum yapmasına iki gün kaldı. Eşi Nuri Tuğral hala tahliye edilmeyen eşi için çağrıda bulundu.

BOLD – İki gün sonra doğum yapacak olan hamile tutuklu Elif Tuğral’ın eşi Nuri Tuğral, HDP Milletvekili ve insan hakları savunucusu Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun kanalı ÖFG TV’ye dün akşam konuk oldu. Nuri Tuğral, doğum için 48 saat zaman kaldığını belirterek herkesten mağduriyetlerinin duyurulması noktasında yardım  istedi.

Tuğral, “Bu mağduriyetimizi duyurmamıza yardım etmenizi istiyoruz! Dua istiyoruz! Eşim şu an doğumuna çok yakın bizi yanına almayacaklar ihtiyaçları ne olacak. Sezaryenle olacak doğumu! Bebeğin doğumu bir aile için en önemli anlardan biridir” dedi.

RAPORLARI GÖRMEZDEN GELİYORLAR

Eşinin 22 kişi ile birlikte kaldığını belirten Tuğral, elindeki raporların görmezden gelindiğini vurguladı ve “Mahkemeye infaz erteleme kararı iletiliyor, mahkeme başkanı sadece dosyasına ekleyin diyor. Tahliye olması için çok büyük uğraşlar verdik! İnfaz koruma memurları 5 aylık olan kadın bile bu yolda doğurur sen iyi dayandın diyorlarmış! Hamile olarak ring araçlarında gidiyor büyük sıkıntılar yaşanıyor! Hastaneye gidiş gelişlerinde büyük sorunlar oluyor!” ifadelerini kullandı.

Dört yaşında bir çocukları daha bulunan Nuri Tuğral, oğlu Hilmi’nin bu süreçten nasıl etkilendiğini ise şöyle anlattı: “Oğlum Hilmi oyuncaklarıyla oynarken sizin de mi anneniz benimki gibi bırakıp gitti, diyor. Arkadaşlarıyla oyun oynarken annesini sorduklarında polis amcalar izin verince gelecek diyor. gidip yorganının altında ağlıyor bizi de üzmemek için.”

DOSYASI İSTİNAF’TA

Kontrol için cezaevinden Çiğli Bölge Eğitim Hastanesine götürülen Elif Tuğral’a verilen raporda 21 Şubat’ta sezaryenle doğum yapacağı yazıyor. Genetik kan pıhtılaşması sorunu nedeniyle hamileliği süresince her gün iğne olan Elif Tuğral’ın doğumu da risk taşıyor. Aynı hastalığa sahip ablası, bebeğini 9. ayında bu yüzden kaybetmişti. Cemaat soruşturmaları kapsamında 10 Ekim 2019’da tutuklanan Elif Tuğral, İzmir 15. Ağır Ceza Mahkemesince 6 yıl 10 ay hapis cezasına çarptırıldı. Dosyası İstinaf’ta bulunuyor.

 

Elif Tuğral ve ailesi, bir görüş gününde. Ocak 2020.

10 gün sonra doğum yapacak olan hamile tutuklu: Adalet istiyorum

Gündem

İstanbul Metrosu’nda termal kamera dönemi: Ateşi olan binemeyecek

Korona önlemleri kapsamında İstanbul’da üç metro istasyonuna termal kamera yerleştirildi. Ateşi olan hastalar tespit edilip metroya binmeleri engellenecek ve sağlık kuruluşlarına yönlendirilecek.

BOLD – İstanbul Büyükşehir Belediyesi, metro istasyonlarında termal kamera uygulamasına geçti. Yeni uygulamayı İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Twitter hesabından duyurdu.

Ekrem İmamoğlu, paylaşımında şu ifadeleri kullandı:

“Metro istasyonlarımızda termal kamera uygulamasına geçtik. Yüksek ateş tespiti yapılan yolcular toplu ulaşım araçlarına alınmıyor ve sağlık kuruluşlarına yönlendiriliyor. Yenikapı, Üsküdar, Kirazlı’dan sonra kısa sürede diğer istasyonlara da termal kameralar yerleştirilecek.”

Okumaya devam et

Gündem

Yargıtayda virüslü aile fotoğrafı

Koronavirüs salgınına rağmen başkanlık seçimleri yapılan Yargıtayda, iki üyenin testi pozitif çıktı. Bunlardan birinin seçimde oy kullandığı hatta toplu aile fotoğrafı çekimine katıldığı öğrenildi.

BOLD – Türkiye’de hızla yayılan koronavirüs (Kovid-19) Yargıtayın da gündemine yerleşti. Yüksek Mahkemenin iki üyesinin virüs testinin pozitif çıktığı öğrenildi.

Hastanede tedaviye alınan bir üyenin, 24 Mart’taki Yargıtay Başkanlığı seçiminde oy kullandığı ve toplu fotoğrafta yer aldığı ortaya çıktı. Durum diğer üyeler arasında endişeye yol açtı.

DURUŞMALAR ERTELENDİ EVDEN ÇALIŞMA SİSTEMİNE GEÇİLDİ

İlk koronavirüs vakasının ortaya çıkması sonrası birçok alan gibi yargıda da yayılıma karşı çeşitli tedbirler alındı.

Adliyelerdeki duruşmalar ertelendi. Önce 60 yaş üstü personel ve kronik rahatsızlığı bulunanlar idari izinli sayıldı. Ardından adliye ve yüksek yargıda evden çalışma sistemine geçildi.

DANIŞTAY BAŞKANLIK SEÇİMİ ERTELENDİ YARGITAYIN Kİ YAPILDI

Öyle ki Zerrin Güngör’ün emekliliği sebebiyle Danıştayda yapılacak başkanlık seçimi ileri tarihe ertelendi. Fakat Yargıtay’da İsmail Rüştü Cirit’in yaş haddinden koltuğu bırakması sebebiyle yapılacak başkanlık seçimi iptal edilmedi veya ertelenmedi.

SEÇİMDEN BİR HAFTA SONRA HASTALIĞI TESPİT EDİLDİ

Ülkede ilk vakanın ortaya çıkmasından 13 gün sonra 24 Mart’ta Yargıtay Başkanlığı seçimi yapıldı. Yargıtay Başsavcısı Mehmet Akarca’nın başkan seçildiği oylamadan 1 hafta sonra, önemli bir ceza dairesi üyesinin Kovid-19 testi pozitif çıktı.

FOTOĞRAF KARESİNDE YER ALANLAR TELAŞLANDI

Bir süre sonra seçim günü oy kullanan ve sonrasında çekilen toplu fotoğraf karesinde yer alan bir ceza dairesi üyesinin test sonucu da pozitif geldi. Üye hastaneye yatırılırken seçim günü oy kullanan ve söz konusu fotoğraf çekiminde yer alan diğer yargı mensupları arasında hastalanma endişesi başladı.

Koronalı 112 Acil Servis teknikeri 2 gün boyunca hasta taşıdı

Okumaya devam et

Gündem

Koronalı 112 Acil Servis teknikeri 2 gün boyunca hasta taşıdı

Amasya Suluova’da 112 Acil Servis personeli H.D.’ye ateş ve öksürük sebebiyle koronavirüs testi yapıldı. İzole edilmesi gerekirken çalışmaya devam etti. İki gün sonra test sonucu pozitif çıktı.

BOLD – Türkiye geneli hızla yayılan koronavirüs (Kovid-19) salgını sebebiyle önlemler üst seviyede tutulmaya çalışılıyor.

Amasya Suluova’da yaşandığı ileri sürülen bir olay ise her an ihmal yaşanabileceğini gösterdi.

AKCİĞER GRAFİĞİ, TOMOGRAFİ, KAN DEĞERLERİ NORMAL ÇIKTI AMA…

112 Acil Servis tıp teknikeri H.D.’de 28 Mart’ta ateş, öksürük, yorgunluk şikâyeti başladı. 30 Mart Pazartesi sabahı hastaneye giden H.D. test yaptırdı. Akciğer grafiği, tomografisi, kan değerleri normal çıktı. Burun sürüntüsü testi sonuçlarının da 2 gün sonra çıkacağı belirtildi.

KÖTÜ HİSSEDİYORSA RAPOR ALSIN TOMOGRAFİ TEMİZSE NÖBETE GİTSİN

H.D. 112 Acil Servis İstasyon sorumlusuna bilgi verdi. Sorumlu vaziyeti Başhekim Nilüfer Tali’ye aktarınca “Eğer gerçekten kötüyse, kendini kötü hissediyorsa gitsin raporunu alsın ama iyi durumdaysa, tomografisi temiz ise nöbetine gitmesinde herhangi bir sakınca yok, nöbetine gitsin” karşılığını aldı.

İKİ GÜN SÜREYLE ÇALIŞMAYA DEVAM ETTİ SONUÇ GELİNCE EVE KAPANDI

Görevine devam edip hastalara müdahale eden H.D.’nin test sonucu 2 gün sonra pozitif gelince personel kendini evinde izolasyona aldı.

Türk Sağlık-Sen Amasya İl Başkanı Şemsettin Dümen, olayla ilgili şunları söyledi:

VAKA SAYISINI AZ GÖSTERMEK İÇİN SÜRÜNTÜ TESTLER 5-10 ARASI GELİYOR

 Sağlık Müdürlüğü vaka sayısını az göstermek için sürüntü test çubuklarından hastaneye her gün 5-10 adet gönderiyor. Testler biriktirilip bekletilip oradan Samsun’a gönderiliyor ve 3 günden önce test sonucu alınamazken Amasya’da test yapılamıyor.

YANDAŞLAR RİSK OLMAYAN YERLERDE GÖREVLENDİRİLİYOR

Sağlık çalışanları için gerekli önlemler alınmıyor. DSİ ve otelde izole edilenlerin üç öğün hastaneye gelip yemek yemeleri isteniyor. Evinde izole olanlara tulum değil önlük verilerek gönderiliyor. Kalp, tansiyon ve şeker hastası hemşireler en riskli bölümlerde görevlendirilirken yandaşlar risk olmayan yerlerde görevlendiriliyor. AKP il başkanı ve vekillerinin de bu konuda devreye girdikleri biliniyor.

SADECE 3 KİŞİ İZOLE EDİLDİ DİĞERLERİNE BULAŞTIRDIYSA NE OLACAK?

Virüse yakalanıp belirti göstermeyen hastalar bile var. Bu süper taşıyıcılar gün boyu virüsü yaymaya devam ediyor. Bu sağlık çalışanı gün boyu hastalarla iç içe ve bir başhekimin bunu öngörmesi gerekmez mi? H.D. ile çalışan bir hemşire ve bir de ambulans şöförü izole edilmiş. Diğer sağlık çalışanları işine devam ediyor. Virüs bunlara da bulaştıysa, bunun sorumlusu kim?

İDARİ SORUŞTURMA YETMEZ ADLİ DE OLMALI

Olayın sorumlusu başta Sağlık İl Müdürlüğü ve kurum başhekimidir. İstifa çözüm değildir. İlgili kurumları göreve davet ediyoruz. İdari soruşturma yanında adli soruşturma da yapılmalı.

Prof. Dr. Hotamışlıgil’den korona ikazı: “Yeni dalga olabilir”

Okumaya devam et

Popular