Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Fransa, Türkiye’nin imam ve öğretmen göndermesine son verecek

Emmanuel Macron, yabancı öğretmen ve imamların Fransa’da görev yapmasına ve yabancı ülkelerden finansman akışına son vereceklerini açıkladı. “Fransa topraklarında Türk yasalarına izin vermeyiz” dedi.

BOLD – Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, iki yıldır açıklaması beklenen “Radikal ve Ayrılıkçı İslam’la Mücadele Planını” Mart ayında yapılacak yerel seçimlere bir ay kala kamuoyuyla paylaştı.

Fransa topraklarında yabancı öğretmenlerle imamların görev yapmasına ve yabancı ülkelerden finansman akışına son vereceklerini belirten Macron, Türkiye ile “Türkçe öğretmenleri” uygulamasını kaldırma konusunda uzlaşamadıklarını söyledi.

Macron, “Umarım uzlaşırız ama uzlaşma olmazsa bu eğitimi biz veririz. Fransa topraklarında Türk yasalarına izin vermeyiz” dedi.

Bu karardan, Fransa’da çok sayıda camide görev yapan Diyanet İşleri Türk İslam Birliği’ne (DİTİB) bağlı imamların ve Milli Eğitim Bakanlığı’na bağlı Türkçe ve Türk Kültürü öğretmenlerinin etkilenmesi bekleniyor.

YABANCI ÜLKELERİN ETKİSİNİ KESME ÇABASI

Macron, reform planıyla Cumhuriyet yasa ve ilkelerinin tüm ülkede egemen olmasını sağlamayı hedeflediklerini söyledi.

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, “Müslüman toplumu değil, ayrılıkçı İslam” ile mücadele ettiklerini, bundan böyle, Fransız Müslümanları üzerindeki yabancı ülkelerin etkisini ise tümüyle kesmekte kararlı olduklarını dile getirdi.

İMAMLAR FRANSA’DA EĞİTİLECEK

Toplumdaki “radikal sapma ve ayrılıkçı İslam eğiliminin dış etkilerden kaynaklandığını” savunan Macron, Fransa’da yaşayan Müslüman kökenli yurttaşların eğitim, ibadet ya da finansman ihtiyaçlarının yurt dışından gelmesine artık son vereceklerini belirtti.

Tunus, Fas, Cezayir ve Türkiye’den gelen 300 imamın yerine, Fransa’da imamların eğitileceğini ve aşamalı olarak bu yabancı imamların Fransız yurttaşları ile değiştirileceğini söyledi. Bunun için Fransa İslam Konseyinden Nisan ayına kadar bir plan hazırlamalarını aksi takdirde, kendilerinin buna çözüm bulacağını vurguladı.

PARİS DİL EĞİTİMİ KONUSUNDA ANKARA İLE ANLAŞAMADI

Fransa’da bulunan topluluklara kendi dillerini öğretmek için yurt dışından gelen öğretmenlerin de “İslamcı ayrılıkçılığın en önemli vektörlerinden birisi olduğunu tespit ettiklerini” belirten Macron, yabancı öğretmenler sisteminin de kaldırılacağını açıkladı:

“Elbette anne-babası yabancı olan çocukların, Arapça, İspanyolca, Türkçe, Rusça gibi kendi dillerini öğrenmesi son derece doğal. Bu konuda 1977’den bu yana uygulanan ‘Yabancı Öğretmenler Sistemi’ var. Bu sistemden 80 bin öğrenci faydalanıyor. Biz bunun ‘Uluslararası Dil eğitimi Sistemi ile değiştirmek istiyoruz. Bunu dokuz ülke ile müzakere ettik. Türkiye dışında hepsi ile uzlaşmaya vardık. Türkiye ile de umutluyum. Ama Türkiye bizimle uzlaşmazsa, Fransa bu eğitimi kendisi verir. Önümüzdeki yıl tüm yabancı öğretmen kadrolarını kaldırıyoruz.”

“TÜRKİYE’Yİ KIZDIRMAK ARAYIŞINDA DEĞİLİZ”

Bir gazetecinin “Bu kararınızla Türkiye’yi daha fazla kızdırmaktan korkmuyor musunuz ?” sorusuna ise Macron, “kimseyi ne kızdırmak ne de ikna etme arayışında olmadığı” karşılığını verdi:

“Türkiye büyük bir ülke. Ama ikna ya da kızdırma gibi bir durum olamaz. Uzlaşma istenirse oluyor, örneğin Fas Kralı ile bu konuda çok yapıcı müzakereler yaptık ve uzlaşmaya vardık. Mulhouse’ta çok sayıda Türk kökenli yurttaşımız var ve onlarla bugün konuşma şansım oldu. Bütün Türk asıllı, çifte vatandaş yurttaşlarımıza sesleniyorum. Benim gözümde onlar tümüyle Fransız yurttaşı. Ben sizin de Fransız yurttaşlarla aynı yasaya tabi olmanızı istiyorum. Fransa’da Türk yasalarının olması kabul edilemez.”

MEB ÖĞRETMENLERİ VE DİYANET İMAMLARI

Fransa’da düzenli olarak görev yapan 300’e yakın yabancı imamdan 150’si Türkiye’den, 120’si de Cezayir’den geliyor. Öte yandan Ramazan ayı esnasında özel olarak gönderilen imamların da artık kabul edilmeyeceği belirtildi.

Fransa’da, Türkiye ve 8 yabancı ülkeden (Cezayir, Hırvatistan, İspanya, İtalya, Fas, Portekiz, Sırbistan, ve Tunus’tan) gelen dil öğretmenleri toplam 80 bin öğrenciye ders veriyor.

Fransa’da 5 ile 6 milyon arasında Müslümanın olduğunu tahmin ediliyor. Yaklaşık 2 bin 500 cami veya mescit bulunuyor.

Fransa’da son iki yılda 15 cami, 12 dernek ve 4 okul kapatıldı.

Çin’de Uygur Türklerinin kamplara konulma gerekçeleri: İbadet, başörtüsü, sakal…

Dünya

Lübnan Meclisi Beyrut’ta 15 günlük olağanüstü hal ilan etti

Lübnan Meclisi, Beyrut Limanı’nda meydana gelen şiddetli patlamanın ardından yaptığı ilk toplantıda başkentte 15 gün süreyle olağanüstü hal ilan etti.

BOLD – Beyrut Limanı’nda meydana gelen şiddetli patlamanın ardından ilk kez toplanan Lübnan Meclisi, başkent Beyrut’ta bugünden geçerli olmak üzere 15 gün süreyle olağanüstü hal (OHAL) ilan etti.

Meclis, Beyrut Limanı’ndaki büyük patlamanın ardından başkentteki Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) binasında toplandı.

Devlet televizyonundan canlı yayınlanan toplantıda, Meclis, patlama günü Savunma Bakanlığı tarafından duyurulan 2 haftalık OHAL durumunu bugünden başlamak üzere 15 gün için onayladı.

Lübnan Meclisi, patlamaya tepki olarak meclisten çekilme kararı alan 8 milletvekilinin istifasını da onayladı.

Böylece 128 üyeli Lübnan Meclisi’ndeki milletvekili sayısı 120’ye gerilemiş oldu.

Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos’ta meydana gelen patlamada 171 kişi hayatını kaybetmiş, yaklaşık 6 bin kişi de yaralanmıştı. Patlama sonrası kayıp olan 30-40 kişinin arama çalışmaları ise hala sürüyor.

Lübnan’da patlama sonrası yeniden patlak veren protestolar sonucunda Lübnan Başbakanı Hassan Diab hükumeti istifa etmişti.

Beşar Esat Meclis konuşması sırasında rahatsızlandı

Okumaya devam et

Dünya

Yunanistan’ın Sakız Adası’nda bulunan sığınmacı kampında ilk koronavirüs vakası

Yunanistan, Sakız Adası’nda bulunan mülteci kampında ilk Kovid-19 vakasının tespit edildiğini açıkladı. Binlerce mültecinin yaşadığı kampta 35 yaşındaki Yemenli bir sığınmacının Kovid-19 testinin pozitif çıktığı bildirildi.

BOLD – Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan Yunan hükumeti yetkilisi, söz konusu sığınmacının adadaki bir hastanede karantina altına alındığını ve 30 kişinin daha testten geçirilmesine karar verildiğini belirtti.

Ege’deki beş adada toplamda beş mülteci kampı bulunuyor. Kapasitelerinin üzerinde sığınmacı barındıran bu kamplarda ilk kez bir Kovid-19 vakasına rastlanıyor. Koronavirüs vakasının görüldüğü Sakız adasındaki kampta yaklaşık 3 bin 800 kişi yaşıyor.

Yunanistan ana karasında daha önce bazı sığınmacılarda Kovid-19 görülmüştü. Nisan ayında mültecilerin bulunduğu bir otelde 150 kişinin enfekte olduğu ortaya çıkmıştı.

Yunanistan’da koronavirüs salgını nedeniyle mart ayında getirilen karantina önlemlerine mayıs ayı başında son verilmişti ancak mülteci kamplarındaki karantina önlemleri aynı şekilde devam ediyor.

Ülkede şu ana kadar resmi Kovid-19 vakası 13 Temmuz tarihi itibariyle 6 bin 177, ölü sayısı ise 216 olarak açıklandı.

Kimine göre normalleşme 4 ay sürecek kimisine göre ise 1.5 yıl

Okumaya devam et

Dünya

Fransa ve Mısır’dan Iraklı komutanların öldürülmesiyle ilgili Türkiye’ye tepki

Türkiye’nin Kuzey Irak’a düzenlediği silahlı insansız hava aracı (SİHA) saldırısında 2’si üst düzey 3 Iraklı askerin ölümüne Fransa ve Mısır’dan da tepki geldi.

BOLD – Türkiye’ye ait silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) Irak’ın kuzey kesimine düzenlediği saldırıda iki üst düzey ordu mensubunun ölmesi sonrası Fransa hükumeti olayı kınadığını duyurdu.

Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Yves Le Drian bu saldırının Bağdat hükumetinin egemenlik haklarının ihlali anlamına geldiğini belirterek, “Bu olayı kınıyoruz. Paris hükumeti Irak’ın egemenliğine sonuna kadar saygılı olunması gerektiğinin altını çiziyor.” ifadelerini kullandı.

“BÖLGE İSTİKRARINA TEHDİT”

Mısır Dışişleri Bakanı Semih Şükri de Türkiye’nin Kuzey Irak’ta düzenlediği SİHA saldırısını kınadı.

Iraklı üç askerin hayatını kaybettiği saldırıyla ilgili Iraklı mevkidaşı Fuad Hüseyin ile görüşen Bakan Şükri, Türkiye’nin Irak’ın egemenliğini ve toprak bütünlüğünü ihlal eden her adımını kınadıklarını söyledi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Iraklı bakanla telefonda görüşen Şukri’nin Irak’ın güvenliği konusunda ülkesinin Bağdat’a tam destek verdiği aktarıldı.

Türkiye’nin saldırısını kınayan Mısırlı Bakan Şükri, Ankara’nın operasyonlarını “bölgenin güvenliği ve istikrarına yeni bir tehdit” olarak nitelendirildi, Mısır hükümetinin ve halkının Iraklılarla dayanışma içinde olduğu vurguladı.

Irak ordusu salı günü, Türkiye’ye ait silahlı insansız hava araçlarının (SİHA) Kuzey Irak’ta düzenlediği saldırıda, ikisi üst düzey, 3 ordu mensubunun hayatını kaybettiğini duyurmuştu. İki ülke ilişkilerini geren olayın ardından Bağdat, Türkiye Savunma Bakanı Hulusi Akar’ın Irak ziyaretini iptal etmiş ve Türkiye’ye nota vermişti.

Iraklı komutanların ölümü: Türkiye’den Kuzey Irak’ta “operasyonlar devam edecek” mesajı

Okumaya devam et

Popular