Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Almanya’daki Müslümanlar Hanau saldırısından sonra tepkili: Uyarılar ciddiye alınmadı

Hanau’da iki nargile kafeye düzenlenen ve dokuz kişinin öldürüldüğü saldırılar Almanya’daki Müslüman kuruluşların sert tepkisine neden oldu. Müslümanlar, uyarılarının dikkate alınmadığını belirtiyor.

BOLD – Almanya’nın Hanau kentinde çarşamba akşamı iki nargile bara düzenlenen silahlı saldırıda 9 kişi hayatını kaybetti. Saldırı şüphelisi olay sonrasında 72 yaşındaki annesiyle birlikte ikamet ettikleri evde ölü olarak bulundu. Böylece yaşanan olayda toplam ölü sayısı 11 olarak kayıtlara geçti.

Olayda ırkçılık ve yabancı düşmanlığı tespit edildiği için olaya Federal Savcılık el koydu.

Olaydan kısa süre sonra zanlı ve 72 yaşındaki annesi evlerinde kurşun yarasıyla ölmüş bir şekilde bulundu. Silah da zanlının yanındaydı.

Saldırıda altı kişi de yaralandı.Yaralılardan birinin durumunun ağır olduğu belirtildi.

Öldürülenlerin en genci 21, en yaşlısı da 44 yaşındaydı. Saldırıda hayatını kaybedenlerden 5’inin Türk vatandaşı olduğu duyuruldu. Bosna ve Bulgaristan dışişleri bakanlıkları, birer vatandaşlarının hayatını kaybettiğini açıkladı.

TEORİLERİNDEN ETKİLENMİŞ

Savcı Peter Frank, zanlının internetteki paylaşımlarının “son derece ırkçı bir zihin yapısına sahip olduğunu” gösterdiğini söyledi. Frank, zanlının komplo teorilerinden de etkilenmiş olduğunu belirtti. Saldırıyı 43 yaşındaki Tobias R. isminde bir Alman vatandaşının gerçekleştirdiği belirtildi.

Frank, soruşturma kapsamında zanlının Almanya ve diğer ülkelerdeki olası bağlantılarını araştırdıklarını söyledi.

Savcılık, Tobias R.’nin internet sitesinde videolar ve manifesto benzeri bir yazının olduğunu açıkladı. Yazıda 20’den fazla ülkenin halklarının yok edilmesi gerektiğinin ifade edildiği kaydedildi. Bu ülkeler arasında Türkiye ve İsrail’in de bulunduğu belirtildi.

SALDIRILAR İÇİN ANMA

Saldırının gerçekleştiği Hanau’nun yanı sıra Almanya’da çok sayıda kentte, yaşamını yitirenler için Perşembe akşamı anmalar düzenlendi.

Berlin Uluslararası Film Festivali’nin açılışında bir dakikalık saygı duruşu yapıldı

MÜSLÜMANLAR TEPKİLİ

Müslüman kuruluşlar Hanau saldırısı sonrasında siyasetçiler ve toplumu Müslümanların yanında yer almaya çağırdı.

Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) Hanau’daki saldırıyla ilgili açıklamasında, “Almanya’nın ortasında dehşet senaryosu-Kelimeler yetersiz kalıyor” ifadesine yer verdi.

Almanya’nın son yıllarda Müslüman vatandaşlar ve camiler için giderek katlanılmaz hale geldiği belirtilen açıklamada, siyasi ve toplumsal alanda düşünce özgürlüğü kisvesi altında ırkçı ve Müslüman karşıtı açıklamaların yapıldığı kaydedildi.

Müslümanları temsil eden kuruluşlarla cami derneklerinin bu tehlikeli söylemleri icraatın da izleyeceği yönünde uyarılar yaptığını hatırlatan DİTİB, ancak bu uyarıların ciddiye alınmadığını ve nadiren dayanışma mesajları verildiğini belirtti.

İslam Toplumu Milli Görüş (IGMG) Genel Sekreteri Bekir Altaş da, “Hanau’da gerçekleşen korkunç saldırılar dolayısıyla derin üzüntü duyuyoruz. Şu ana kadar şahit olduğumuz, ırkçılığı zararsızlaştırma tutumu ise akıl alır gibi değil” diye konuştu.

Hanau saldırısıyla açıklama yapan bir başka Müslüman kuruluş olan Almanya Müslümanları Merkez Konseyi ise Almanya’daki Müslümanları daha dikkatli olmaya çağırdı. Konsey Başkanı Ayman Mazyek yaptığı açıklamada, Müslümanlara kendileri, aileleri ve camileri için ek koruma önlemleri alma çağrısında bulundu.

Kurbanlar için bugün Almanya’da camilerde cuma namazı sonrası dua edilecek.

Almanya’daki saldırıda hayatını kaybedenlerin 5’i Türk vatandaşı

Dünya

Belarus’taki olaylarda 2 kişi öldü 6 bin kişi gözaltına alındı

Belarus’ta Aleksandr Lukaşenko’nun kazandığı hileli seçime yönelik protestolarda 2 kişi öldü, 6 bin kişi gözaltına alındı. Ülkenin birçok kentinde seçim protestoları devam ediyor.

BOLD – Belarus’ta 9 Ağustos’ta yapılan tartışmalı Cumhurbaşkanlığı seçimlerini 26 yıldır iktidarda olan Aleksandr Lukaşenko’nun kazanması sonrası ülkede protestolar bitmek bilmiyor. Güvenlik güçlerinin sert müdahale ettiği eylemlerde bugüne kadar 2 kişi hayatını kaybetti; en az 6 bin kişi gözaltına alındı.

PROTESTOLARIN 4. GÜNÜ

Protesto gösterilerinin 4. gününde dün yaklaşık 700 kişinin gözaltına alındığı belirtildi. Belarus İçişleri Bakanlığı Sözcüsü Olga Çemodanova, dün geceki gösterilerde farklı sosyal medya platformları üzerinden caddelerin kapatılması için çağrılar yapıldığını ve bu yüzden toplu taşıma araçlarının zaman zaman çalışamadığını belirtti. Çemodanova, 9-13 Ağustos tarihlerinde vatandaşların “hukuka aykırı eylemleri” sonucunda toplam 103 kolluk görevlisinin yaralandığını ve 28’inin hastaneye kaldırıldığını açıkladı.

Bir grup kadın da dün başkent Minsk’te protestoculara destek yürüyüşü yaptı. Çiçek taşıyan yaklaşık 200 kadın el ele tutuşarak zincir oluşturdu. Benzer eylemler Brest, Vitebsk, Gomel ve Grodno gibi şehirlerde de yapıldı. Minsk merkezindeki bazı cadde, metro istasyonu ve alışveriş merkezlerinin güvenlik gerekçesiyle kapatıldı.

SEÇİME HİLE KARIŞTIRILDIĞI İDDİASI

Eylemciler, seçime hile karıştırıldığı gerekçesiyle oyların tekrar sayılmasını istiyor. Belarus’taki seçimde mevcut Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko oyların yüzde 80’ini almıştı. Onun en büyük rakibi olarak gösterilen 37 yaşındaki eski öğretmen Svetlana Tikhanovskaya ise yüzde 10’da kaldı. Tikhanovskaya seçimin hemen ardından Litvanya’ya kaçtı.

Litvanya’ya kaçan muhalif lider: Benim için çok zor bir karar verdim

Okumaya devam et

Dünya

Lübnan Meclisi Beyrut’ta 15 günlük olağanüstü hal ilan etti

Lübnan Meclisi, Beyrut Limanı’nda meydana gelen şiddetli patlamanın ardından yaptığı ilk toplantıda başkentte 15 gün süreyle olağanüstü hal ilan etti.

BOLD – Beyrut Limanı’nda meydana gelen şiddetli patlamanın ardından ilk kez toplanan Lübnan Meclisi, başkent Beyrut’ta bugünden geçerli olmak üzere 15 gün süreyle olağanüstü hal (OHAL) ilan etti.

Meclis, Beyrut Limanı’ndaki büyük patlamanın ardından başkentteki Birleşmiş Milletler Bilim Eğitim ve Kültür Teşkilatı (UNESCO) binasında toplandı.

Devlet televizyonundan canlı yayınlanan toplantıda, Meclis, patlama günü Savunma Bakanlığı tarafından duyurulan 2 haftalık OHAL durumunu bugünden başlamak üzere 15 gün için onayladı.

Lübnan Meclisi, patlamaya tepki olarak meclisten çekilme kararı alan 8 milletvekilinin istifasını da onayladı.

Böylece 128 üyeli Lübnan Meclisi’ndeki milletvekili sayısı 120’ye gerilemiş oldu.

Beyrut Limanı’nda 4 Ağustos’ta meydana gelen patlamada 171 kişi hayatını kaybetmiş, yaklaşık 6 bin kişi de yaralanmıştı. Patlama sonrası kayıp olan 30-40 kişinin arama çalışmaları ise hala sürüyor.

Lübnan’da patlama sonrası yeniden patlak veren protestolar sonucunda Lübnan Başbakanı Hassan Diab hükumeti istifa etmişti.

Beşar Esat Meclis konuşması sırasında rahatsızlandı

Okumaya devam et

Dünya

Yunanistan’ın Sakız Adası’nda bulunan sığınmacı kampında ilk koronavirüs vakası

Yunanistan, Sakız Adası’nda bulunan mülteci kampında ilk Kovid-19 vakasının tespit edildiğini açıkladı. Binlerce mültecinin yaşadığı kampta 35 yaşındaki Yemenli bir sığınmacının Kovid-19 testinin pozitif çıktığı bildirildi.

BOLD – Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan Yunan hükumeti yetkilisi, söz konusu sığınmacının adadaki bir hastanede karantina altına alındığını ve 30 kişinin daha testten geçirilmesine karar verildiğini belirtti.

Ege’deki beş adada toplamda beş mülteci kampı bulunuyor. Kapasitelerinin üzerinde sığınmacı barındıran bu kamplarda ilk kez bir Kovid-19 vakasına rastlanıyor. Koronavirüs vakasının görüldüğü Sakız adasındaki kampta yaklaşık 3 bin 800 kişi yaşıyor.

Yunanistan ana karasında daha önce bazı sığınmacılarda Kovid-19 görülmüştü. Nisan ayında mültecilerin bulunduğu bir otelde 150 kişinin enfekte olduğu ortaya çıkmıştı.

Yunanistan’da koronavirüs salgını nedeniyle mart ayında getirilen karantina önlemlerine mayıs ayı başında son verilmişti ancak mülteci kamplarındaki karantina önlemleri aynı şekilde devam ediyor.

Ülkede şu ana kadar resmi Kovid-19 vakası 13 Temmuz tarihi itibariyle 6 bin 177, ölü sayısı ise 216 olarak açıklandı.

Kimine göre normalleşme 4 ay sürecek kimisine göre ise 1.5 yıl

Okumaya devam et

Popular