Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Ceren hocanın katiline ‘ağırlaştırılmış müebbet’ cezası

Akademisyen Ceren Damar’ı öldüren Hasan İsmail Hikmet, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Sanık avukatı Vahit Bıçak 15 Temmuzlu savunmasıyla tepki topladı.

BOLD – Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel’i, üniversite yerleşkesindeki odasında önce tabancayla vuran sonra 17 yerinden bıçaklayıp öldüren, kopya çekerken yakaladığı öğrencisi Hasan İsmail Hikmet, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

BABA DAMAR ADALET BEKLEDİKLERİNİ KAYDETTİ

2 Ocak 2019’da gerçekleşen olay sonrası tutuklanan Hikmet hakkında ‘tasarlayarak canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme’ suçundan açılan davanın son duruşması Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Dava öncesi Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yapan Şenel’in babası Mustafa Damar, adalet beklediklerini belirtti.

Ceren Damar Şenel’in babası Mustafa Damar, duruşma öncesi ve sonrası açıklama yaptı.

SANIK AVUKATI SAVUNMASI İLE TEPKİ TOPLADI

Bugünkü celsede mahkemenin kararını açıklaması beklenirken sanık Hikmet’in avukatı Vahit Bıçak’ın savunması tepki çekti.

Bıçak, Şenel’in ve sanığın telefonunun incelenmediğini söyledi. “Sanığın telefonunun incelenmesine ilişkin rapor bulunmamaktadır. Maktulün cep telefonu hafızası, görüşmeler, fotoğraf arşivine hiçbir şekilde ulaşamamıştır. Sanıkla maktul arasındaki ilişki için bu kayıtlara bakılır. Somut olayımızda iki tarafa da bu yapılmamıştır. Maktulenin telefonu açılırsa ne olacak merak ediyoruz. Devlet sırrı gibi korunuyor” dedi. Tepkiler üzerine avukat, “Karşımızda hukuken katil yoktur sanık vardır” ifadelerini kullandı.

CEREN DAMAR 15 TEMMUZ LEHİNE TWEET ATTI SAVUNMASI

Duruşmayı takip eden Dokuz8 Haber muhabiri Esra Tokat’ın aktadığına göre; önceki celse savunmaları da tepki çeken Bıçak, “Cumhurbaşkanımızın 15 Temmuz sonrası emriyle başlatılan birlik çağrısına rağmen Ceren Damar 15 Temmuz lehine tweet attı” şeklinde konuştu.

Ceren Damar Şenel’in katili Hasan İsmail Hikmet’in avukatı Vahit Bıçak

BİRLİKTE OLDULAR İDDİASINI DİLLENDİRDİ

Sanık ile Ceren Damar Şenel arasında cinsel birliktelik olduğunu iddia eden avukat, “Fransızca çalıştıkları bir gün Ceren Damar, Hasan İsmail Hikmet’ten hoşlandığını söylemiştir. Bunun üzerine sanık Ceren Damar’ı hocası olarak gördüğünü söyleyip reddetmişti. Ancak görüşmeleri devam etmiştir ardından cinsel birliktelik yaşamışlardır” dedi.

SALONU MAHKUM KORİDORUNDAN TERK ETTİ

Mahkeme duruşma sonunda sanığı, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Hikmet için indirim uygulanmadı. Ceza kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme suçundan verildi. Tasarlama ve canavarca hisle öldürme maddesi ise uygulanmadı.

Akademisyen Ceren Damar Şenel’i öldüren Hasan İsmail Hikmet

Mahkeme heyeti ayrıca Hikmet hakkında, ruhsatsız silah taşımaktan 1 yıl, kendisine müdahale eden bir tanığı yaralamaktan 2 yıl hapis cezası takdir etti.

Sanık avukatı Vahit Bıçak duruşma salonunu mahkum koridorundan terk etti.

‘DAVA BURADA BİTMEYECEK’ ÇIKIŞI

Duruşma sonrası maktulün babası Mustafa Damar, “14 aylık adalet mücadelemiz, arayışımız bugün son buldu. Kızımın kanını akıttıkları yetmiyormuş gibi namusuna dil uzattılar, iftiralarda bulundular. Mezarda yatan kızımın kemiklerini sızlattılar. Hesabını soracağız, yanlarına bırakmayacağız. Dava burada bitmeyecek” çıkış yaptı.

‘BUNUNLA KATİLLERİN ÖNÜNE GEÇMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ’

Adaletin tecelli etmediğini kaydeden Damar, “Ağırlaştırılmış hapis cezası diye bir ceza yok. Yatacağı 30 yıl. Bununla mı adaleti tecelli edeceksiniz? Beni kandırıyorsunuz? Yatacak 30 yıl. Bununla siz katillerin önüne geçmeyi mi düşünüyorsunuz?” dedi.

’17 BICAK ONLARIN ÇOCUKLARINA SAPLANSIN DA GÖRELİM’

Baba Damar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Katil kaç yıl yatacak? 30 yıl. Bu mudur sizin adaletiniz, savunduğunuz yasa? 17 bıçak onların çocuklarına saplansın da görelim bakalım o maddeyi öyle mi yazıyorlar. Bu karar milat olacak. Öyle klasik olmayacak.”

18 Şubat’ta gözaltına alınanlara işkence yapılıyor

Gündem

Uyuşturucu kaçakçısı, uyuşturucu parasını emniyet müdürünün makam arabasıyla taşıdı

nejat daş uyuşturucu kaçakçısı

Uyuşturucu kaçakçısı Nejat Daş’ın, uyuşturucu parasını Sultanbeyli eski Emniyet Müdürü Necmettin Yüksek’in kendisine tahsis ettiği makam aracıyla taşıdığı ortaya çıktı.

BOLD – Bataklık Operasyonunda tutuklanan uyuşturucu kaçakçısı Daş’ın, koronavirüs nedeniyle getirilen şehirlerarası seyahat yasağını eski Sultanbeyli Emniyet Müdürü Yüksek’in makam aracıyla deldiği belirtildi.

Daş’ın, emniyetin aracıyla Çorlu ve Edirne’ye giderek TIR’larla yurtdışından getirilen uyuşturucu parasını elden teslim aldığı kaydedildi.

Hürriyet gazetesinin haberine göre, Daş ile tutuklu eski Sultanbeyli İlçe Emniyet Müdürü Necmettin Yüksek arasındaki bağlantı 6 ay önce tespit edildi. Emniyet Müdürü Yüksek, polis memuru şoförü Halil İbrahim A.’nın kullandığı makam aracını narkotik ekiplerinin takibindeki olan Daş’a tahsis etti.

TAKİP İÇİN SERBEST BIRAKILDILAR

Bu tespitin ardından Necmettin Yüksek de takibe alındı. Nisan ayında Almanya’dan gelip Kapıkule’den Türkiye’ye giriş yapan bir TIR takip edildi. Büyükçekmece’de durdurulan TIR’ın zulasından 270 bin İngiliz Sterlini (yaklaşık 2.3 milyon TL) çıktı. Kapıkule’de beyan edilmeyen paralara el konuldu. Emniyet Müdürü Yüksek, koruması ve şoförüyle birlikte Nejat Daş da gözaltına alındı. Yüksek ve Daş, bağlantılarının tespit edilmesi için serbest bırakıldı. Narkotik ekiplerinin takibi sürdü.

18 MİLYON LİRA

Uyuşturucu kaçakçılarıyla bağlantılarını sürdürdüğü öne sürülen Necmettin Yüksek, Bataklık Operasyonunda diğer zanlılarla birlikte gözaltına alındı. İddiaya göre, uyuşturucu kaçakçısı Nejat Daş, Yüksek’in kendisine tahsis ettiği makam aracıyla seyahat ederek, polis kontrolünden kurtuluyordu. Polis memurunun kullandığı emniyet müdürünün makam aracıyla Çorlu ve Edirne’ye giden Nejat Daş’ın, TIR’larla yurt dışından getirilen yaklaşık 18 milyon lira değerinde İngiliz Sterlinini elden teslim aldığı öne sürüldü.

CHP, çoklu baroya AYM’de iptal davası açacak: Emsal kararlar var

Okumaya devam et

Gündem

Hiç vakanın çıkmadığı o ilçede de koronavirüs görüldü

Trabzon’un 12 bin nüfuslu ilçesi Şalpazarı’nda 3 Temmuz’da hastaneye başvuran M.D. isimli bir kişide koronavirüs tespit edildi. Kaymakamlık vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyardı.

BOLD- Dünyayı kasıp kavuran koronavirüs salgını bugüne kadar hiç vaka haberinin gelmediği Şalpazarı ilçesine de ulaştı. İlçede 3 Temmuz’da hastaneye başvuran M.D.’de virüs tespit edildi. Bu gelişmenin üzerine kaymakamlık harekete geçerek halkı tedbirler konusunda bir kez daha uyardı.

BİR ANDA 18’E ÇIKTI

M.D.’nin ikamet ettiği Çamlıca Mahallesinde hastayla temas kuran kişiler üzerinde yapılan filyasyon çalışmaları sonrasında 5 kişinin daha koronavirüs testi pozitif çıktı.

Bunun üzerine kaymakamlık mahallede bulunan 3 evin karantinaya alındığını açıkladı. İlk vakanın üzerinden 1 hafta geçtikten sonra kaymakamlık sosyal medya hesabından ikinci bir açıklama yaparak vaka sayısının 18’e yükseldiğini duyurdu. Şalpazarı’nda 63 kişinin de karantinaya alındığı öğrenildi.

KAYMAKAMDAN ÇAĞRI

Kaymakam Uğur Ünsal, koronavirüs testi pozitif çıkan M.D. ile temas kuran herkesin test yaptırmasını isteyerek, vatandaşların düğün ve pazar yeri gibi kalabalık mekanlar için alınan tedbirlere uymasını talep etti.

AB’den Türkiye’ye sığınmacılar için 485 milyon euro destek

Okumaya devam et

Gündem

Ölüm sayısı 5.344’e ulaştı

Koronavirüs salgının nedeniyle son 24 saatte 21 kişi daha öldü. Bin 16 yeni vaka tespit edildi. Sağlık Bakanı Koca, vaka sayılarında en çok düşüş olan illeri açıkladı.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de koronavirüs nedeniyle 21 kişinin daha yaşamını yitirdiğini duyurdu. Bakan Koca, bin 16 yeni vakanın tespit edildiği bilgisini verdi. Koronavirüs nedeniyle toplam 5 bin 344 kişi yaşamını yitirirken, vaka sayısı 211 bin 981’e yükseldi. Bugün iyileşen sayısı bin 334 oldu.

Koca, “Son üç günde vaka sayılarında en çok düşüş olan 7 ilimiz: Kars, Çanakkale, Bartın, Artvin, Ardahan, Kütahya ve Yalova. Türkiye genelinde vakaların pnömoniye dönme oranı azalıyor. Vaka sayılarındaki artış ve düşüşler, maske ve mesafe kuralına uyuma bağlı” dedi.

Okumaya devam et

Popular