Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Ceren hocanın katiline ‘ağırlaştırılmış müebbet’ cezası

Akademisyen Ceren Damar’ı öldüren Hasan İsmail Hikmet, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Sanık avukatı Vahit Bıçak 15 Temmuzlu savunmasıyla tepki topladı.

BOLD – Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel’i, üniversite yerleşkesindeki odasında önce tabancayla vuran sonra 17 yerinden bıçaklayıp öldüren, kopya çekerken yakaladığı öğrencisi Hasan İsmail Hikmet, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

BABA DAMAR ADALET BEKLEDİKLERİNİ KAYDETTİ

2 Ocak 2019’da gerçekleşen olay sonrası tutuklanan Hikmet hakkında ‘tasarlayarak canavarca hisle veya eziyet çektirerek öldürme’ suçundan açılan davanın son duruşması Ankara 33. Ağır Ceza Mahkemesinde görüldü.

Dava öncesi Ankara Adliyesi önünde basın açıklaması yapan Şenel’in babası Mustafa Damar, adalet beklediklerini belirtti.

Ceren Damar Şenel’in babası Mustafa Damar, duruşma öncesi ve sonrası açıklama yaptı.

SANIK AVUKATI SAVUNMASI İLE TEPKİ TOPLADI

Bugünkü celsede mahkemenin kararını açıklaması beklenirken sanık Hikmet’in avukatı Vahit Bıçak’ın savunması tepki çekti.

Bıçak, Şenel’in ve sanığın telefonunun incelenmediğini söyledi. “Sanığın telefonunun incelenmesine ilişkin rapor bulunmamaktadır. Maktulün cep telefonu hafızası, görüşmeler, fotoğraf arşivine hiçbir şekilde ulaşamamıştır. Sanıkla maktul arasındaki ilişki için bu kayıtlara bakılır. Somut olayımızda iki tarafa da bu yapılmamıştır. Maktulenin telefonu açılırsa ne olacak merak ediyoruz. Devlet sırrı gibi korunuyor” dedi. Tepkiler üzerine avukat, “Karşımızda hukuken katil yoktur sanık vardır” ifadelerini kullandı.

CEREN DAMAR 15 TEMMUZ LEHİNE TWEET ATTI SAVUNMASI

Duruşmayı takip eden Dokuz8 Haber muhabiri Esra Tokat’ın aktadığına göre; önceki celse savunmaları da tepki çeken Bıçak, “Cumhurbaşkanımızın 15 Temmuz sonrası emriyle başlatılan birlik çağrısına rağmen Ceren Damar 15 Temmuz lehine tweet attı” şeklinde konuştu.

Ceren Damar Şenel’in katili Hasan İsmail Hikmet’in avukatı Vahit Bıçak

BİRLİKTE OLDULAR İDDİASINI DİLLENDİRDİ

Sanık ile Ceren Damar Şenel arasında cinsel birliktelik olduğunu iddia eden avukat, “Fransızca çalıştıkları bir gün Ceren Damar, Hasan İsmail Hikmet’ten hoşlandığını söylemiştir. Bunun üzerine sanık Ceren Damar’ı hocası olarak gördüğünü söyleyip reddetmişti. Ancak görüşmeleri devam etmiştir ardından cinsel birliktelik yaşamışlardır” dedi.

SALONU MAHKUM KORİDORUNDAN TERK ETTİ

Mahkeme duruşma sonunda sanığı, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Hikmet için indirim uygulanmadı. Ceza kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle kasten öldürme suçundan verildi. Tasarlama ve canavarca hisle öldürme maddesi ise uygulanmadı.

Akademisyen Ceren Damar Şenel’i öldüren Hasan İsmail Hikmet

Mahkeme heyeti ayrıca Hikmet hakkında, ruhsatsız silah taşımaktan 1 yıl, kendisine müdahale eden bir tanığı yaralamaktan 2 yıl hapis cezası takdir etti.

Sanık avukatı Vahit Bıçak duruşma salonunu mahkum koridorundan terk etti.

‘DAVA BURADA BİTMEYECEK’ ÇIKIŞI

Duruşma sonrası maktulün babası Mustafa Damar, “14 aylık adalet mücadelemiz, arayışımız bugün son buldu. Kızımın kanını akıttıkları yetmiyormuş gibi namusuna dil uzattılar, iftiralarda bulundular. Mezarda yatan kızımın kemiklerini sızlattılar. Hesabını soracağız, yanlarına bırakmayacağız. Dava burada bitmeyecek” çıkış yaptı.

‘BUNUNLA KATİLLERİN ÖNÜNE GEÇMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ’

Adaletin tecelli etmediğini kaydeden Damar, “Ağırlaştırılmış hapis cezası diye bir ceza yok. Yatacağı 30 yıl. Bununla mı adaleti tecelli edeceksiniz? Beni kandırıyorsunuz? Yatacak 30 yıl. Bununla siz katillerin önüne geçmeyi mi düşünüyorsunuz?” dedi.

’17 BICAK ONLARIN ÇOCUKLARINA SAPLANSIN DA GÖRELİM’

Baba Damar, sözlerini şöyle sürdürdü: “Katil kaç yıl yatacak? 30 yıl. Bu mudur sizin adaletiniz, savunduğunuz yasa? 17 bıçak onların çocuklarına saplansın da görelim bakalım o maddeyi öyle mi yazıyorlar. Bu karar milat olacak. Öyle klasik olmayacak.”

18 Şubat’ta gözaltına alınanlara işkence yapılıyor

Gündem

75 kişi daha vefat etti! Toplam vefat 649’a, vaka sayısı da 30 bin 217’ye çıktı

Türkiye’de koronavirüs salgını nedeniyle son 24 saat içerisinde 75 kişi daha vefat etti. 3 bin 148 kişinin test sonuçları da pozitif çıktı.

BOLD-Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de hızla yayılan yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle son 24 saat içerisinde 75 kişinin hayatını kaybettiğini duyurdu. 21 bin 400 kişiye test uygulandığını belirten Koca, 3 bin 148 kişinin test sonuçlarının pozitif çıktığını vurguladı.

Türkiye’deki toplam vaka sayısı 30 bin 217’ye yükseldi. Son 24 saat içerisinde koronavirüs salgınından iyileşen kişi sayısının ise 284 olduğu belirtildi. Toplam iyileşen kişi sayısı ise Bin 326’ya yükseldi.

Avrupa Konseyi: Kovid-19 konusunda mahkumlara yönelik acil önlem alınmalı

Okumaya devam et

Gündem

“Bankasya’ya para yatırmaya değil hırsızlığa gitselerdi affedileceklerdi”

Banka soyan çetelere yargı paketiyle tahliye yolu açıldığını söyleyen İsmail Saymaz, ‘Fakat Bank Asya’ya para yatırmışsanız, bu terör örgütü faaliyeti olduğundan affedilmiyor’ dedi

BOLD- Ceza İnfaz Kanununda değişiklik öngören 2. yargı paketi eleştirilerin gölgesinde yarın TBMM Genel Kurulunda oylanması bekleniyor. Yargı paketi kapsamına giren ve kapsam dışı bırakılan suçlar yüzünden günlerdir tartışmalar devam ediyor. Tasarının, siyasi suçlarla ifade suçlarını kapsamaması çokça eleştirildi. Organize suçlarda infaz indirimi sağlayan yasa tasarısının, terör suçları kapsamında görülen Cemaat davalarından yargılananları içermemesi tepkilere neden oldu.

SOYAN DEĞİL YATIRAN AFFEDİLMİYOR

Öte yandan Meclisten geçirilmesi düşünülen paketteki çarpıklığa dikkat çeken gazeteci İsmail Saymaz konuyla ilgili ilginç bir tespitte bulundu. Bankaya para yatırmanın banka soymaktan daha fazla cezalandırıldığını vurgulayan Saymaz ”Af yasa tasarısından anladığım şudur: Üç kişi bir araya gelip banka soyarsanız cezanız affa uğruyor. Çünkü bu örgüt, suç örgütüdür. Fakat Bank Asya’ya para yatırmışsanız, vezneye tek başına da gitseniz, bu terör örgütü faaliyeti olduğundan affedilmiyor” ifadelerini kullandı.

AKP’li milletvekilinin derdi tutuklular değil tahliyeler sonrası cezaevindeki tavukların ne olacağı

Okumaya devam et

Gündem

Adalet Bakanı Gül : 12 hakim ve savcı ile 55 personelde koronavirüs tespit edildi

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 12 hakim ve savcı ile 55 personelde koronavirüs tespit edildiğini belirtti. Koronavirüs çıkan personel arasında infaz koruma memuru olup olmadığını açıklamazken, cezaevlerinde pozitif vaka bulunmadığını kaydetti.

BOLD – Adalet Bakanı Gül, koronavirüse karşı alınacak tedbirlerle ilgili video konferans yöntemiyle yapılan koordinasyon toplantısının ardından yazılı açıklama yaptı.

Bakan Gül, ceza infaz kurumları çatısı altında herhangi bir pozitif vaka bulunmadığını belirtti. Ceza infaz kurumlarına ilk kabullerde tek kişilik odada izolasyon uygulamasının sürdürüldüğünü belirten Gül, yaklaşık 32 bin kurum personelinin vardiya sonrası barınma alanlarında izolasyona tabi tutularak hükümlü ve tutuklular ile personelin dışarıyla temasının asgari seviyeye indirildiği açıkladı.

Adalet Bakanlığı personeli ile ilgili de bilgi veren Bakan Gül, “12 hakim ve cumhuriyet savcısı ile 55 personelde yapılan Covid-19 testleri pozitif çıktı. Bu kişilerin sağlık durumları iyi, bir kısmı hastanelerde bir kısmı da evlerinde tedavilerine devam etmektedir” bilgisini verdi.

66 İLDE 750 KİŞİ HAKKINDA SORUŞTURMA

Bakan Gül, adaletin izolasyonu olmayacağını da belirterek, “Cumhuriyet Başsavcılıklarınca sosyal medyada manipülatif haber ve paylaşımlarla ilgili 568 kişi, 65 yaş üstü vatandaşlarımıza rencide edici davranışlarla ilgili olarak 8 kişi, karantina tedbirine aykırı davranma eylemleri ile ilgili 85 kişi, stokçuluk, karaborsa, kaçak tıbbi malzeme satmak suçundan da 89 kişi hakkında başlatılan soruşturmalar devam ediyor” açıklamasını yaptı.

AKP’li milletvekilinin derdi tutuklular değil tahliyeler sonrası cezaevindeki tavukların ne olacağı

Okumaya devam et

Popular