Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Telsiz konuşmaları ortaya çıktı: Suriye rejimi İdlib’de TSK’yı kasten hedef alıyor

Suriye Ordusu’nun Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait İdlib’teki gözlem noktasına kasten saldırdığı öne sürüldü. Rejim güçlerine bağlı askerler arasındaki telsiz konuşmaları yayınlandı.

BOLD – İngiliz Daily Telegraph gazetesi, TSK’ya ait İdlib’deki  gözlem noktasının Suriye Ordusu’nca kasten hedef alındığını gösteren bir ses kaydını internet sitesinde yayınladı.

Gazetenin Ortadoğu Muhabiri Josie Ensor imzalı özel haberde, ses kayıtlarının Macro Medya Merkezi (MMC) adlı bağımsız aktivist grubundan alındığı söyleniyor.

TOPÇU SUBAYI SOMAR ‘TÜRK GÖZLEM NOKTASININ KOORDİNATLARINI GÖNDER’

Suriye Ordusu mensupları arasındaki telsiz konuşmaları iddiasıyla yayınlan ses kaydı 12 Şubat tarihli. Kayıtta, topçu subayı olduğu belirten Somar Adlı kişi “Bana Türk gözlem noktasının koordinatlarını gönder” diyor. Bir muhabere subayı da “Önünde, solda, Sobhi. 07215313” diye karşılık veriyor.

BUNU AÇIKÇA DUYMAK YİNE DE SARSICI

Haberde AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Suriye hükumeti ve Rus müttefiklerine, İdlib’deki saldırının durması için 9 günlük süre verdiği hatırlatılıyor.

Metinde görüşlerine yer verilen Dış Politika Araştırma Enstitüsü’nden Suriye Uzmanı Elizabeth Tsurkov, “Suriye rejimi Türk gözlem noktalarını birden çok kez vurdu, dolayısıyla saldırıların kazayla olması ihtimali günden güne azalıyor. Ancak bunu bu kadar açıkça duymak yine de sarsıcı” diye konuşuyor.

GÜVENİLİR TARAF GÖRÜLEN RUSYA İÇİN DE BİR AŞAĞILANMA

Ortadoğu Enstitüsü’nden Charles Lister da “Kamuoyundaki şüpheciler açısından, çatışmayı kimlerin körüklediğinin görülmesi açısından bu bir ikaz olmalı. Bu aynı zamanda, Ankara’nın hala Soçi Anlaşması’na güvenilir bir taraf olarak gördüğü Rusya için de bir aşağılanma” diyor.

SİVİLLERİ KASTEN ÖLDÜRDÜKLERİ ANLAŞILIYOR

Haberde yer verilen ses kayıtlarında, Suriye Ordusu’nun Halep’in batısında sivilleri de kasten hedef aldığının duyulduğu iddia ediliyor.

Kayıtta “Araç kullanan kadınlar var. Niye cepheye doğru gidiyorlar ki?” ifadesi yer alıyor. Başka biri de “Yaşlı bir kadın gibi görünüyor. Eşyasını toplamaya geldiği belli, sonra ayrılacak” diyor.

KİMLİKLERİ ANLAŞILSA DA ATEŞ EMRİ VERİLİYOR

Habere göre daha sonra askerler, Suriye Ordusu güçlerinin ilerlemesinden kaçarken Mizanaz köyündeki evinden eşyalarını toplamaya gelen kadınları izliyor. Kimlikleri net şekilde anlaşılsa da ateş açılmasına karar veriliyor.

Sonra ilk asker “İzliyorum onları. Bir eve giriyorlar. Hadi! Şimdi ateş açıyorum” diyor. Ardından ateş sesi duyuluyor ve ikinci asker “Ateş, ateş, ben seni izliyorum” şeklinde karşılık veriyor.

KAPLAN GÜÇLERİ ADLI BİRİME MENSUPLAR İDDİASI

Yakındaki gözlem noktasından Suriye Ordusu telsiz frekansına girilerek 11 Şubat’ta yapıldığı ileri sürülen ses kaydının, aynı gün kadınların öldürüldüğü bir saldırıyla örtüştüğü belirtiliyor.

Kayıtta sesleri duyulan askerlerin, “Kaplan Güçleri” adı verilen Suriye Ordusu’nun 25’inci tugayına mensup oldukları kaydediliyor.

SÜLEYMANİ İLE İLGİLİ DE KAYIT YAYINLAMIŞLARDI

Gazete, geçen ay da yine MCM grubunun verdiği bir ses kaydını yayımlamış ve bu kayıtta İranlı ve Afgan milislerin, suikastle öldürülen İranlı komutan Kasım Süleymani’nin Kudüs güçleriyle birlikte savaştığının kanıtlandığı iddia edilmişti.

İdlib’de Suriye Ordusu yine Mehmetçik’i vurdu: Er Mecit Demir şehit düştü

Dünya

İtalya’da Corona’dan ilk cinayet!

Coronavirüs’ün en çok insan hayatına mal olduğu ülkelerden biri olan İtalya’da toplumsal gerilim tırmanıyor. Dünyada ilk Coronavirüs sebebiyle cinayet İtalya’da yaşandı. Gazeteci Hasan Fatih Türk son gelişmeleri aktardı.-BOLD

Okumaya devam et

Dünya

Koronavirüs Günlüğü 2: İtalya’nın ardından İspanya’da da ölü sayısı 10 bini geçti

İtalya’nın ardından İspanya’da da Kovid-19 salgınından hayatını kaybedenlerin sayısı 10 bini geçti. İspanya, dünyada Covid-19 kaynaklı can kayıplarında İtalya’nın ardından ikinci sırada.

BOLD – İşte dünyanın değişik yerlerinden toplanan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına ilişkin gelişmeler:

İTALYA’DA ÖLÜ SAYISI 13 BİNİ GEÇTİ

İtalya’da Kovid-19 salgınından ölenlerin sayısı son 24 saatte 727 artarak 13 bin 155’e yükseldi.

İtalya’da Kovid-19 vaka sayısı 110 bin 574’e çıktı.

İSPANYA’DA CAN KAYBI 10 BİNİ AŞTI

İspanya’da Kovid-19 salgınından hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 950 artarak 10 bin 3’e çıktı. Ülkede vaka sayısı da son 24 saatte 8 bin 102 artışla 110 bin 238’e yükseldi.

İspanya, dünyada Covid-19 kaynaklı can kayıplarında İtalya’nın ardından ikinci sırayı aldı.

İRAN’DA ÖLENLERİN SAYISI 1 BİN 160’A YÜKSELDİ

İran’da son 24 saatte koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 124 artarak, 3 bin 160’a yükseldi. Ülkede vaka sayısının da 50 bin 468’e ulaştığı belirtildi.

İran Sağlık Bakanlığı Sözcüsü Kianush Jahanpur, yaptığı açıklamada, ülke genelinde son 24 saatte 2 bin 875 yeni vakanın tespit edildiğini duyurdu.

İNGİLTERE’DE BİR GÜNDE 569 ÖLÜM

İngiltere’de Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı bir günde 569 artarak 2 bin 921’e ulaştı. Ülkede vaka sayısı ise 4 bin 244 artışla 33 bin 718 oldu.

AFRİKA’DA ÖLÜMLERİN SAYISI 221’İ BULDU

Afrika kıtasında Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 25 kişi artarak 221 oldu.

Afrika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezinden yapılan açıklamada, 49 ülkeye yayılan koronavirüs vakalarının sayısının bir günde 5 bin 786’dan 6 bin 213’e yükseldiği ifade edildi.

AVRUPA GENELİNDE 108 TÜRK HAYATINI KAYBETTİ

Kovid-19 nedeniyle Avrupa genelinde hayatını kaybeden Türklerin sayısı 108’e yükseldi. Fransa’da 40, Almanya’da 20, Hollanda’da 21, Belçika’da 10, İngiltere ve İsveç’te 6, İsviçre’de 3, Avusturya’da ise 2 Türk vefat etti.

DSÖ:AVRUPA’DA ÖLÜMLERİN YÜZDE 95’İ 60 YAŞ ÜSTÜ

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa’da yeni tip koronavirüsün yol açtığı Kovid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin yüzde 95’inden fazlasının 60 yaş üzeri hastalar olduğunu açıkladı. Onlardan yarısının ise 80 yaşının üstünde olduğu kaydedildi.

Danimarka’nın başkenti Kopenhag’da düzenlenen basın toplantısında konuşan DSÖ Avrupa Ofisi Başkanı Dr. Hans Kluge, “Gençler yenilmez değil” değerlendirmesinde bulundu.

DSÖ ayrıca, 50 yaş altı hastaların yüzde 10 ila 15’inin orta ve yüksek şiddette semptom gösterdiğini belirtti. Kluge, “10 ve 20 yaşlardaki hastalarda yoğun bakım gerektiren ve maalesef hayatını kaybeden hastalar görüldü” ifadelerini kullandı.

Kluge, hayatını kaybedenlerin 5’te 4’ününden fazlasınınsa kronik hastalığı olduğu ifade edildi.

AVUSTRALYA’DA AŞI DENEMELERİ BAŞLADI

Avustralya’da bilim insanları iki potansiyel aşı bileşimini hayvanlar üzerinde denemeye başladı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), Oxford Üniversitesi ile ABD merkezli Inovio Ecza şirketinin ortaklığıyla geliştirilen aşıların hayvanlar üzerinde denenmesine onay verdi.

Avustralya’nın ulusal bilim kurumu laboratuvar denemelerinin sonuçlarını değerlendirecek ve aşının insanlar üzerinde denenmesinin güvenli olup olmadığına karar verecek.

Koronavirüs’e karşı bir aşı formülü ilk kez geçen ay ABD’de hayvanlar üzerinde deneme aşaması atlanarak doğrudan insanlar üzerinde denenmeye başlandı.

Şu anda dünyanın bir çok farklı yerinde aşı geliştirme çalışmaları olağanüstü bir hızla sürdürülüyor.

AB KOMİSYONU BAŞKANI İTALYA’DAN ÖZÜR DİLEDİ

Kovid-19 salgını sırasında İtalya’ya yeterince yardımcı olamamakla eleştirilen Avrupa Birliği, İtalyan halkından özür diledi.

La Repubblica gazetesinde bir mektup yayınlayan Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, “Sizlerden özür diliyorum, sizinleyiz” ifadelerini kullandı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Avrupa Birliği için bir dizi ekonomik önlem de açıkladı.

Avrupa Komisyonu Başkanı Leyen, koronavirüs ile mücadele kapsamında işletmelerin faaliyetlerini sürdürmeleri ve vatandaşların çalışmaya devam etmeleri için üye ülkelere uygun faiz oranları ile 100 milyar euroluk destek programı sunmak istediklerini de belirtti.

ABD’DE İŞSİZLİK BAŞVURULARI REKORA ULAŞTI

Amerika Birleşik Devletleri’nde ilk kez işsizlik maaşı başvurusunda bulunanların sayısı, koronavirüs salgınının iş gücü piyasasını etkilemesiyle 28 Mart ile biten haftada 6 milyon 648 bine yükselerek yeni bir rekora ulaştı.

Piyasa beklentisinin çok üzerinde artış gösteren işsizlik başvuruları, bu değerle tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaştı.

Bir önceki hafta, işsizlik sigortasına 3,3 milyon kişi başvurmuştu. Son iki haftada toplam başvuru sayısı 10 milyona ulaştı.

Koronavirüs salgınından önce rekor, 1982 yılında 695.000 kişinin başvurduğu haftada kırılmıştı.

ALMANYA, YOĞUM BAKIM YATAK SAYISINI 40 BİNE ÇIKARDI

Almanya, koronavirüs salgınına hazırlık kapsamında yoğun bakım yatak sayısını 40 bine yükseltti.

Almanya Hastaneler Birliği Başkanı (DKG) Gerald Gass, yoğun bakımlardaki 20 bin olan solunum cihazlı yatak sayısının da 30 bine yükseldiğini söyledi.

FRANKFURT HAVALİMANI BİR TERMİNALİNİ KAPATIYOR

Almanya’nın en büyük havalimanı Frankfurt, yolcu taşımacılığının koronavirüs kısıtlamaları sonucu sekteye uğraması nedeniyle terminallerinden birini kapatma kararı aldı.

İşletmeci Fraport şirketi, 2 numaralı terminalin 7 Nisan’dan itibaren kapatılacağını bildirdi. Yurt dışındaki Almanların ülkeye geri taşınması işlemlerinin tamamlanmasının ardından Frankfurt’taki yolcu sayısının normal dönemlere göre yüzde 95 oranında azalmış olacağı kaydedildi.

FRANSA, MASKELERE EL KOYDU

Fransa’nın İtalya ve İspanya’ya gönderilen 4 milyon maskeye el koyduğu ortaya çıktı. Fransız haber dergisi L’Express, İsveçli bir firma tarafından Çin’den satın alınan ve Marsilya üzerinden Lyon’a ulaşan maskelere 5 Mart’ta el konduğunu duyurdu.

İsveç hükümetinin devreye girmesi üzerine Fransa, maskelerin sadece yarısını İtalya ve İspanya’ya göndermeyi kabul etti.

Avrupa Birliği üyeleri arasında daha önce Çekya ve İtalya arasında benzer bir kriz yaşanmıştı. Çekya, Çin’den İtalya’ya gönderilen maske ve solunum cihazlarına Prag’daki aktarma sırasında el koymuştu.

PENTAGON, 100 BİN CESET ORTASI TEMİN ETME ARAYIŞINDA

Reuters Haber Ajansı’na konuşan bir Amerika Savunma Bakanlığı yetkilisi, bakanlığın 100 bin ceset torbası temin etme arayışı içerisinde olduğunu söyledi. Söz konusu ceset torbalarının sivil kullanım için temin edileceği belirtildi.

Bugüne dek 215 binden fazla vakanın görüldüğü Amerika’da ölü sayısı da 5 binin üzerine çıktı. Başkan Donald Trump da salgın nedeniyle ABD’de en az yüz bin kişinin hayatını kaybedebileceği uyarısında bulunmuştu.

ÇİNLİ DOKTOR VENLİANG ŞEHİT SAYILDI

Çin’de koronavirüs salgınının merkezi konumunda olan Hubei eyaleti yönetimi, salgınla mücadele sırasında hayatını kaybeden 14 doktorun “şehit” statüsüne alındığını bildirdi.

Listeye alınan doktorlar arasında koronavirüs uyarısı sonrası susturulmak istenen Çinli doktor Li Venliang da yer alıyor.

Wuhan bölgesinde başlayan koronavirüs salgını ile ilgili Aralık ayında uyarı yapmak isteyen ve çalıştığı hastanede kendisi de virüsü kapan doktor Li Venliang, Şubat başında yaşamını yitirmişti.

BİNLERCE ÖĞRENCİYE BEDAVA LAPTOP

Koronavirüs salgını nedeniyle okulların tatil edildiği Hollanda ve Belçika’da, uzaktan eğitime katılabilmeleri için durumu iyi olmayan binlerce çocuğa dizüstü bilgisayar (laptop) dağıtılıyor.

Hollanda’da ailelerinin durumu el vermediği için dizüstü bilgisayarı bulunmayan 6 bin 800 çocuğa, bu hafta laptopları teslim edilecek.

Hollanda Eğtim Bakanı Arie Slob, “Ebeveynlerinin cüzdanına bakmadan bütün çocukların iyi bir eğitimi hak ettiğini” söyledi.

Hollanda Eğitim Bakanlığı, dizüstü bilgisayar ve tableti olmadığı için derslere katılamayan yoksul çocukların ihtiyacını karşılamak için 2,5 milyon euro bütçe ayırmıştı.

BELÇİKA’DA ÖĞRENCİLER İÇİN KAMPANYA

Belçika’da da, Flaman hükümetinin öncülüğünde 12 bin 500 çocuğa laptop verilmesi için kampanya başlatıldı. Hükümetin 200 bin euro katkıda bulunduğu kampanya çerçevesinde şu ana kadar 9 bine yakın dizüstü bilgisayar tedarik edildi.

Kampanya’ya Belçika’daki birçok şirket de destek verdi. Yoksul çocuklara laptoplarının önümüzdeki hafta teslim edilmesi bekleniyor.

Flaman İçişleri Bakanı Bart Somers, Belçika’daki internet sağlayıcısı şirketleri, durumu iyi olmayan ailelerin çocuklarına ücretsiz hizmet vermeleri çağrısında bulundu. İnternet sağlayıcısı Telenet ve Proximus gibi şirketler, geçen haftadan bu yana internet bağlantısı olmayan yoksul çocuklar için giriş kodları sağlamaya başladı.

ABD’DE MAHKUMLAR 2 HAFTA DIŞARI KOĞUŞLARINDAN ÇIKAMAYACAK

ABD, federal cezaevlerinde bulunan 170 bin tutuklu ve hükümlünün, koronavirü salgınını durdurmaya yönelik önlemler kapsamında en az iki hafta boyunca hücre ve koğuşlarından çıkarılmayacağını açıkladı.

Bugüne kadar cezaevlerinde 57 mahpus ve 37 gardiyanda koronavirüs görüldü.

Bu tür önlemler, genellikle cezaevlerinde isyan dönemlerinde alınıyordu.

Mahpuslar iki hafta boyunca eğitim ve akıl sağlığı hizmetlerine erişebilecek.

Duş ve diğer hizmetlerde ise “kısıtlı sayıda bir araya gelmeye” izin verilecek.

Ülkede son olarak Louisiana’da aynı cezaevinde iki tutuklu Covid-19 nedeniyle hayatını kaybetmişti.

Yunanistan, Ritsona göçmen kampını karantinaya aldı

Okumaya devam et

Dünya

Avrupa Adalet Divanı, göçmen kabul etmeyen Macaristan, Polonya ve Çekya’yı suçlu buldu

Merkezi Lüksemburg’da bulunan Avrupa Adalet Divanı Macaristan, Polonya ve Çekya’nın 2015 yılından itibaren Avrupa’ya akın eden sığınmacıları topraklarında kabul etmeyi reddederek yasalara uymadığına hükmetti.

BOLD – Avrupa Adalet Divanı, Polonya, Macaristan ve Çekya’nın, 2015 yılında yaşanan sığınmacı krizi döneminde, Avrupa Birliği hukukuna aykırı hareket ettiğine hükmetti.

Lüksemburg’taki yüksek mahkeme, persembe günü verdiği kararda, söz konusu üç ülkenin sığınmacı kabul etmemesi ile ilgili olarak, bunun ne kamusal düzenin sağlığı ne de yeniden yerleştirme mekanizmasının sözde “işlememesi” ile gerekçelendirilemeyeceğini bildirdi.

CEZA VERİLEBİLİR

Avrupa ülkeleri 2015 yılında göçmen akınına uğramış, İtalya ve Yunanistan’ın yükünü azaltmak için sığınmacıların üye ülkelere paylaştırılması öngörülmüştü.

Macaristan, Polonya ve Çekya ülke güvenliğini gerekçe göstererek çoğunlukla Orta-Doğu ve Afrika’dan gelen Müslüman sığınmacılara kapıları kapatmıştı.

İtalya ve Yunanistan konu ile ilgili şikayette bulunurken Almanya da söz konusu ülkelerin Avrupa Birliği fonlarından faydalanmaya devam ederek gerekli adımları atmadığını ifade etmişti.

Avrupa Adalet Divanı, aldığı bu kararla, Avrupa Konseyi’nin anlaşmayı ihlal davasını da onaylamış oldu. Karar aynı zamanda Avrupa Komisyonu’nun yine Adalet Divanı aracılığıyla söz konusu üç ülkeyi para cezasına çarptırma olanağı sağlıyor. Bu cezanın boyutu, hukuksuzluğun süresi ile boyutu ve o ülkenin ekonomik gücü ile ölçülüyor.

Berlin koronavirüs tehdidine karşı Yunanistan’dan 1500 mülteci alacak

Okumaya devam et

Popular