Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Fatih’te gece 9 araç böyle kundaklandı! Vatandaş bekçiler nerede diye sordu

İstanbul Fatih’te yüzleri maskeli kişiler 9 aracı ateşe vererek kaçtı. Araçları yanan vatandaşlar görüntüleri sosyal medyadan paylaşarak gece güvenliğinden sorumlu bekçileri sordu.

BOLD- Fatih, Ayvansaray Mahallesinde gece saat 03.00 sıraları park halindeki 9 araç, yüzleri maskeli kişilerce üzerlerine yanıcı madde dökülerek ateşe verildi. Şüpheliler olay yerinden kaçarken kısa sürede park halindeki otomobilleri saran alevler büyük bir yangına sebep oldu. Araçların yandığını gören mahalle sakinleri durumu hemen itfaiye, polis ve sağlık ekiplerine haber verdi. İhbar üzerine olay yerine çok sayıda polis ve itfaiye ekibi sevk edildi.

İtfaiye olay yerine ulaşmadan bazı mahalle sakinleri yanan araçlarını kendi imkanları ile söndürmeye çalıştı. Yükselen alevler mahalle sakinlerine korku dolu anlar yaşattı. Olay yerine gelen itfaiye ekipleri alev alev yanan araçlara müdahale etti. Yanan otomobillerde zaman zaman küçük çağlı patlama meydana geldi. İtfaiye söndürme çalışmaları yaparken polis ekipleri de olayın yaşandığı yerde geniş güvenlik önlemi aldı.

KENDİNİ TEHLİKEYE ATTI

İtfaiye ekipleri yanan araçlara müdahale ederken bir mahalle sakini de aracını yanan otomobillerin yanından almak için aracına bindi. Polis ekiplerinin uyarmasıyla araçtan indirilen otomobil sahibi güvenlik şeridinin dışına alındı. İtfaiye ekipleri yangını kontrol altına alarak soğutma çalışması yaptı. Yangın sonrası araçlarda büyük çapta hasar medyana geldi. Bu sırada polis ekipleri de araçları yanan otomobil sahiplerinden yaşanan olay ile ilgili bilgi aldığı görüldü. Polis ekipleri de yanan araçlarda olay yeri çalışması yaptı. Ayrıca polis ekipleri şüphelilerin kaçtığı yöndeki iş yerlerinin de güvenlik kamera görüntülerini incelemeye aldığı öğrenildi. Olayla ilgili soruşturma sürüyor.

KAÇAN ŞÜPHELİLERİ KOVALADI

Park halindeki otomobillerin ateşe verilmesinin hemen ardından aracıyla giden bir vatandaş şüphelileri görünce otomobilinin kornasını çalarak mahalle sakinlerini uyandırmaya çalışması çektiği cep telefonu görüntülerine yansıdı. Görüntüler de aracı kullanan vatandaşın yanan araçları çekerken kaçan şüphelileri de takip ettiklerini söyledi. Görüntülerin devamında ise mahalle sakinlerine şüphelilerin kaçtıklarını polisleri aramaları gerektiğini söyledi.

BEKÇİLER NEREDE

Öte yandan mahalle sakinleri yangın görüntülerini sosyal medya hesaplarından paylaşarak, gece güvenliği için çalışan mahalle ve çarşı bekçilerinin nerede olduğunu sordu. Mahalle sakinlerinin paylaştığı işte o yangın görüntüsü;

 

15 Temmuz’dan sonra emekli ettiler göreve çağırıp Libya’ya yolladılar şehit cenazesini sessizce defnettiler

Okumaya devam et
Reklamlar

Gündem

“İdeolojik kaygılarla zarar verilmeye çalışılan her dayanışma hareketi daha da yeşerecektir”

Ankara Barosu, İçişleri Bakanlığının CHP’li belediyelerin dayanışma amacıyla başlattıkları bağış kampanyasına yönelik bloke kararlarına tepki gösterdi. Yaşananların hayretle izlendiği vurgulandı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın “Devlet içinde devlet olmanın anlamı yok” diyerek bloke ettirdiği CHP’li belediyelerin bağış kampanyalarına ilişkin Ankara Barosundan açıklama geldi. Baro, “İdeolojik kaygılarla zarar verilmeye çalışılan her dayanışma hareketi, azalmak şöyle dursun daha da yeşerecektir…” ifadelerini kullandı.

Barodan yapılan açıklamada şöyle denildi:

“İçişleri Bakanlığı’nın 81 ile gönderdiği 31.03.2020 tarihli “yardım toplama” konulu genelgesi ve devamında içlerinde Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediyeleri’nin de bulunduğu bazı belediyelerin kampanya için kullandığı banka hesaplarına bloke konulmasını hayretle izliyoruz.

Türkiye Cumhuriyeti’nin seçilmiş belediyelerinin resmi hesaplar aracılığıyla başlattıkları dayanışma hareketinin “bağış almak” ile “yardım toplamak” arasındaki kavramsal tartışmanın içerisine çekilmesinin zamanı değildir. Zira içinde olduğumuz zaman, ölümcül bir salgın ve ekonomik kaos dönemidir. Uygulanan bu hukuksuzluğun karşısında şu hususların belirtilmesi zorunluluk halini almıştır;

– Belediyeler Anayasa’nın 127. Maddesi uyarınca kendi özel kanunlarına tabidir.

– 5393 Sayılı Belediye Kanunu’nun 14. maddesinde belediyelerin görevleri arasında “sosyal hizmet ve yardım hizmetlerinde bulunmak” sayılmış olup aynı kanunda belediyenin ve belediye başkanının yetkilerini düzenleyen 15. ve 38. maddeler ile belediyenin gelirlerini düzenleyen 59. maddesinde bağış kabul etmek yetkisi açıkça yer almaktadır.

– 2860 sayılı Yardım Toplama Kanunu ise yardımlar hakkında genel hükümleri düzenlemekte olup özel hükmün genel hükmü bertaraf edeceği genel prensibi yanında, aynı kanunun 31. maddesindeki “kamu kuruluşlarına tanınmış hak ve ayrıcalıklar saklıdır” şeklindeki düzenleme de kanun koyucunun özel hükmün “exclusive” (genel hükmü bertaraf edici) nitelikte olmasını arzu ettiğini ve iradesinin de bu yönde olduğunu açıkça göstermektedir.

İçişleri Bakanlığı’nın anılan genelgesi ve bloke işlemi yukarıda belirttiğimiz hükümler doğrultusunda açıkça hukuksuz olmakla birlikte, sosyal hizmetlerin sunumu münhasıran ne yerel yönetimlere ne de merkezi yönetime aittir. Her ikisi tarafından ayrı ayrı sunulabileceği gibi ortaklaşa yapılması da mümkündür. Burada sorgulanması ve denetlenmesi gereken, toplanan bağışların gerçekten ihtiyaç sahiplerine gidip gitmemesi olmalıdır. Kaldı ki, iyilik temelinde başlatılan dayanışma hareketi, devlet organlarının bir diğerine tahakkümünü değil bütün kurumlarıyla birlik ve dayanışma içerisinde olmasını temsil etmelidir.

Bilinmelidir ki; kitlelerin ölümünün söz konusu olduğu küresel bir krizde, ideolojik kaygılarla zarar verilmeye çalışılan her dayanışma hareketi, azalmak şöyle dursun daha da yeşerirken, ona zarar vermeye çalışan her türlü eylem ve söylem tarihin kınadığı sayfalarda kendine yer bulacaktır.”

Okumaya devam et

Gündem

Yüksek ateşli kadın sağlıkçılara böyle direndi: Ne koronası kardeşim! Manyak mısınız?

İstanbul Beylikdüzü’ndeki rutin sağlık taramasında yüksek ateş tespit edilen kadın, ambulansla hastaneye götürülmek istenince çılgına döndü. “Ne koronası kardeşim” diyerek görevlilere direndi.

BOLD – Beylikdüzü’nde rutin sağlık taramasında yüksek ateşi olduğu ortaya çıkan bir kadın, koronavirüs testi yapılmak üzere ambulansla hastaneye götürülmek istendi. Ancak duruma tepki gösteren kadın ambulansa binip hastaneye gitmemek için direndi. Bağırıp çağırmaya başlayan kadını sağlık ekipleri, ambulans gelene sakinleştirmeye çalıştı.

‘BAŞIMIZA BİR DE BU ÇIKTI’

Öfkeden kendini kaybeden kadın, “Ne koranası kardeşim, başımıza bir de bu çıktı” diyerek sağlık görevlilerine direndi. Sağlık ekipleri “Ateşiniz yüksek, size test yapılacak. Ambulans gelmek üzere” diyerek kadını sakinleştirmeye çalıştı. Koronavirüs testi için sağlıkçılara direnen kadının tavrı sosyal medyada tepki topladı.

Cihangir İslam’ın Süleyman Soylu’ya yönelik “Allah belanı versin” paylaşımı rekora koşuyor

Okumaya devam et

Gündem

Cerrahpaşa’dan emekli öğretim üyesi Prof. Dr. Feriha Öz de koronavirüsten öldü

Koronavirüse yakalanan İstanbul Cerrahpaşa Tıp Fakültesi emekli öğretim üyesi ve patoloji uzmanı Prof. Dr. Feriha Öz’ün yaşamını yitirdiği bildirildi.

BOLD – Cerrahpaşa Tıp Fakültesi öğretim üyesi patoloji uzmanı Prof Dr. Feriha Öz koronavirüs salgınından hayatını kaybetti. Feriha Öz emekli olduktan sonra Edirne’de yerleşmişti.

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nde görevli Cemil Taşçıoğlu da dün koronavirüsten hayatını kaybetmişti.

Okumaya devam et

Popular