Bizimle iletişime geçiniz

Politika

HDP’de eş başkanlık seçimli kongreye Demirtaş mesaj gönderdi: Nemrut’un partisi üç parçaya bölündü

HDP’nin Ankara’da gerçekleştirilen 4’üncü olağan kongresinde Sezai Temelli’nin yerine Mithat Sancar’ın eş genel başkanlığa seçilmesi bekleniyor. Kongreye mesaj gönderen Selahattin Demirtaş, “Nemrut’un partisi daha şimdiden üç parçaya bölündü” dedi.

BOLD – HDP’nin eş genel başkanlık, Parti Meclisi, Merkez Disiplin Kurulu, Uzlaştırma Kurulu gibi yetkili organların seçileceği 4’ncü olağan kongresi Ankara Arena Spor Komleksinde yapılıyor.

Kongrede bir konuşma yapan HDP Eş Başkanı Sezai Temelli, “AKP-MHP ittifakıyla çöktürülmek istenen HDP vardı. Şimdi sizlerle dimdik bir HDP var. İki yıl önce başladığımız bu yolda ben Sezai Temelli’ydim. Sonra sizler sayesinde ‘Heval Sezai’ oldum. Yoldaşlarım ayrılıklar hüzünlü olsa da yeni buluşmaları bağrında taşır. Dönen dönsün yolundan ben dönmeyeceğim” dedi.

İDLİB’DEN ÇIKIŞIN YOLU DOLMABAHÇE

Temelli’nin ardından kürsüye çıkan HDP Eş Başkanı Pervin Buldan ise, şunları söyledi: “Tasfiye ve çökertme planlarıyla HDP’yi yıkamadılar, yıkmalarına izin vermedik. Seçimlerde önümüze türlü engeller koydular ama bizler o barajları yıka yıka geldik. Bize karşı kurdukları tüm tuzakları halkımızla birlikte birer birer boşa çıkardık. Bizler bu ülkeyi yöneteceğiz ve yönetmeye geliyoruz. Halklarımız demokrasi baharını mutlaka yaşayacaktır. İmralı’nın kapısı mutlaka demokratik çözüme açılacak. İdlib’den çıkışın tek yolu Dolmabahçe mutabakatına dönüştür.”

NEMRUT’UN PARTİSİ ÜÇ PARÇAYA BÖLÜNDÜ, NUH’UN GEMİSİ DİMDİK AYAKTA

HDP’nin tutuklu bulunan önceki dönem Eş Genel Başkanları Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş HDP kongresine mesaj gönderdi. Kongre divan başkanı Mehmet Rüştü Tiryaki tarafından okunan mesajda şunlar kaydedildi: “Biliyoruz, yolculuk çok çetin geçti, gemimiz ağır darbeler aldı. Kaptanlarımız tutuklandı, deneyimli mürettebatımızla birlikte. Ama bilmezler ki her bir yolcusu birbirinden dirençli, her biri birbirinden kuvvetli bu geminin. Ne kaptan köşkü boş kaldı ne de makine dairesi. Milyonları durdurmaya gücü yetmeyen Nemrut’un partisi daha şimdiden üç parçaya bölündü ama Nuh’un Gemisi dimdik ayakta yek vücut bir şekilde menziline süzülüyor kararlılıklaç ”

ALİ BABACAN MESAJ YOLLADI

Yeni bir parti kurma çalışmaları içerisinde olan Ali Babacan da HDP kongresinde mesaj yolladı. Babacan, mesajında, “Kongrede alacağınız kararların ülkemizin demokrasisine ve toplumumuzun huzuruna katkı vermesini ümit ediyorum. Bu vesileyle selamlarımı iletiyor, kongrenizin hayırlı olmasını diliyorum” ifadelerini kullandı. HDP yönetimi, kongreye AKP, MHP ve BBP haricindeki tüm siyasi partileri davet etti. Kongreye, CHP Genel Başkan Yardımcısı Aykut Erdoğdu, Gelecek Partisi Genel Başkan Yardımcıları Ayhan Sefer Üstün ve Vahdettin İnce de partilerini temsilen katıldı.

Tahliyesi sonrası tekrar tutuklanan Kavala: Cezaevi aracını durdurup gözaltına aldılar

 

Politika

DEVA Partisi’nden ‘Avukatlar Günü’ mesajı: Yüzden fazla avukat hala cezaevinde!

DEVA Partisi adına Avukatlar Günü mesajı paylaşan Mustafa Yeneroğlu, Türkiye’de yargının iktidar kontrolünde olduğunu vurgulayarak “Maalesef yüzden fazla avukat hala cezaevinde” vurgusu yaptı.

BOLD-AKP’den istifa etmesinin ardından Ali Babacan’ın kurduğu DEVA partisine geçen İstanbul Milletvekili Mustafa Yeneroğlu, partisi adına 5 Nisan Avukatlar Günü’ne ilişkin bir açıklama yayınladı. Sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada yargının iktidarın kontrolünde olduğunu ifade eden Yeneroğlu, yüzlerce avukatın da cezaevinde olduğunu belirterek yargıya olan güvenin zedelendiğini vurguladı.

“AVUKATLAR VE BAROLAR BASKI ALTINDA OLMADAN!”

Partisinin Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı olan Mustafa Yeneroğlu, 5 Nisan Avukatlar Günü’ne ilişkin açıklamasında, “Türkiye’de avukatların ve baroların baskı altında olmadan mesleklerini özgürce icra etmesi, bağımsız ve tarafsız yargının, savunma hakkının ve hukukun üstünlüğünün tesis edilmesi ideali için hep birlikte daha fazla mücadele etmemiz gerektiğini hatırlatıyor, tüm avukatların 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutluyorum” dedi.

Açıklamanın devamında Yeneroğlu, “Hak arama özgürlüğünün güvencesi ve savunma hakkının temsilcisi avukatlar, mesleklerini icra ederken ya da mesleklerinden dolayı baskı altında tutulabilmekte, hatta bu yüzden tutuklanabilmektedir” dedi.

“HUKUKA VE ADALETE OLAN GÜVEN ZEDELENMEKTEDİR”

Türkiye’de müvekkili-avukat ilişkisi gizliliğinin ihlal edildiğine dikkat çeken Yeneroğlu, “Tüm bu sorunlar adaletin işleyemez hale getirildiği ülkemizde silahların eşitliği ve hakkaniyet ilkelerine zarar vermekte, hukuka ve adalete olan güveni zedelemektedir” şeklinde ifade etti.

Yargıya güvenin yeniden kazanılabilmesi için bağımsız ve tarafsızlığın tekrar sağlanması, savunma hakkına saygı duyulması ve avukatların haklarının güvence altına alınması gerektiğini belirten Yeneroğlu, “Son dönemdeki hukuksuzluklar ve adil olmayan yargılamalar dikkate alındığında, iktidarın kontrolüne girmiş bir yargı ile hukuk devleti ilkesinin bağdaşmayacağı aşikardır” dedi.

Açıklamada ayrıca yeni tip Koronavirüs’e karşı alınan tedbirler arasında acil olmayan duruşmaların ertelenmesi kararının olduğuna dikkat çekilerek “Devletimizin “Evde kal” uyarıları nedeniyle, bürolarını kapatmak zorunda kalan avukatlar ile yanlarında çalışan avukat ve stajyer avukatlar için ilgili Bakanlıkların acilen ekonomik önlemler alması gerekir. Bu bağlamda; kısa çalışma ödeneği olarak sağlanan geçici gelir desteğinin tüm sigorta ile çalışan avukatları kapsayacak şekilde düzenlenmesi, SGK prim borçları, beyanname, vergi ödeme vb. mükellefiyetlerin ertelenmesi, KDV oranlarının indirilmesi, CMK ve Adli Yardım ödeneklerinin acilen ödenmesi sağlanmalıdır” denildi.

İntihar mı kaza mı? Eşi ve babası tutuklu bir kadın Çanakkale’de öldü

Okumaya devam et

Politika

Erdoğan’ın kampanyası için polisin maaşına göz diktiler!

Kamu çalışanlarının, bağlı oldukları bakanlık baskısıyla, maaşlarından kesintiye gidildiği iddialarını gündeme getiren gazeteci Fatih Portakal polis maaşlarından kesilecek miktarı yazdı.

BOLD- AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın koronavirüsle mücadele kapsamında başlattığı yardım kampanyasına halktan çok kamunun desteği dikkat çekiyor. Devlet kurumları kampanyanın başlatıldığı ilk günlerden bu yana bağışladıkları miktarları kamuyla paylaşıyor. Merkez Bankası kampanyaya 100 milyon lira bağışlayarak bir rekora imza attı.

MEMURU DA DAHİL ETMEK İSTİYORLAR

Öte yandan AKP Hükumetinin, kamu çalışanlarının da kampanyaya dahil olmasını istediği konuşuluyor. Kamu çalışanlarına, bağlı oldukları bakanlık baskısıyla maaşlarından kesintiye gidildiği iddiaları gündemde.

PORTAKAL TARİFEYİ YAZDI

İçişleri Bakanlığının böyle bir uygulaması olduğunu dile getiren FOX Ana Haber sunucusu Fatih Portakal bu iddiaları sosyal medya hesabından paylaştı. Portakal İçişleri Bakanlığını etiketlediği paylaşımında şu soruları yöneltti, ”Milli kampanyanın emniyet tarifesi: polis memur 100, komiser/amir 150, 4.3.2. derece müdürler 250, 1.sınıf müdür 500 TL. Dilekçe doldurmaları istenmiş.15’inde maaşlardan kesilecek! İçişleri Bakanlığı resmi yazısız ve tebliğsiz olduğu iddiası doğru mudur?”

 

Koronayı çözemediler: “72 saatte yapması gereken etkiden çok daha fazlasını yaptı”

Okumaya devam et

Politika

Akşener’den ‘kadın ve çocuğa şiddet’ temalı infaz paketi tepkisi

İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, sosyal medya hesabından “Ak Parti ve küçük ortağının infaz indirimi yasasında; kadına şiddet, çocuk istismarı gibi kanayan yaramız olan suçlar da var. Bu yanlışa ortak olmayın” paylaşımı yaptı.

BOLD – Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Adalet Komisyonu’ndan geçen 70 maddelik İnfaz Kanunu Değişikliği ile ilgili İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener, sosyal medya hesabından bir mesaj paylaştı.

BU YANLIŞA ORTAK OLMAYIN TALEBİ

AKP ve Cumhur İttifakı’ndaki ortağı MHP’nin imzasıyla gündeme gelen değişikliğin içeriğini eleştiren Akşener, “Bu yanlışa ortak olmayın” çağrısı yaptı.

KADINI AĞLATANIN, ÇOCUĞU ÜZENİN AFFIYOK

İyi Parti Genel Başkanı’nın paylaşımında şu ifadeler yer aldı:

“Ak Parti ve küçük ortağının infaz indirimi yasasında; kadına şiddet, çocuk istismarı gibi kanayan yaramız olan suçlar da var. Bu yanlışa ortak olmayın! Çünkü bir kadını ağlatanın, bir çocuğu üzenin, vicdanları kanatanın #AffıYok”

“Ya hükumet çözmeli ya da sendikalar greve gitmeli”

Okumaya devam et

Popular