Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İtalya’da 11 kasabaya koronavirüs karantinası

Koronavirüse bağlı 2 can kaybı ve 76 kişide virüs tespiti sebebiyle İtalya’da olağanüstü tedbirler alınıyor. Bakanlar Kurulu kararıyla, ülkenin kuzeyinde virüse rastlanan kasabalara giriş-çıkışlar yasaklandı.

BOLD – İtalya’da koronavirüs taşıyan iki kişinin hayatını kaybetmesi ve 76 kişide de virüs tespit edilmesi sebebiyle olağanüstü önlemler alınıyor. Bakanlar Kurulu kararıyla, ülkenin kuzeyinde virüse rastlanan kasabalara giriş-çıkışlar yasaklandı.

LOMBARDİA VE VENETO HARİCİ EMİLİA ROMAGNA, LAZİO VE PİEMONTE

BBC Türkçe’den Övgü Pınar’ın haberine göre ülkenin kuzeyindeki Lombardia ve Veneto bölgelerinde 78 ve 77 yaşlarında iki kişi koronavirüse bağlı hayatını kaybetti.

54’ü Lombardia, 17’si Veneto’da 76 kişide daha virüs tespit edildi. Henüz sayı az da olsa virüse rastlanan diğer bölgeler Emilia Romagna, Lazio ve Piemonte.

POLİS GÜÇLERİ YETERLİ OLMAZSA ORDUDAN DESTEK ALINACAK

Lombardia ve Veneto’da yaklaşık 50 bin kişinin yaşadığı 11 kasabaya giriş-çıkış yasağı getirildi. Bölge sakinlerinden evlerinden çıkmamaları da istendi.

Bakanlar Kurulu’nun dün gece aldığı kararla, giriş-çıkış yasağının uygulanması için polis güçleri yeterli olmazsa ordudan da destek istenecek.

LİG MAÇLARI VE MODA HAFTASI ETKİNLİKLERİNE DE SEKTE VURDU

Virüsün görüldüğü bölgelerde bu hafta sonu yapılması planlanan 3 Serie A maçı da dahil spor müsabakaları ertelendi, okullar eğitime ara vermeye başladı ve kamuya açık iş yerleri kapatıldı.

Lombardia bölgesinde Milano’da devam eden moda haftası kapsamında düzenlenen bazı etkinliklerde de tedbir amaçlı değişikliğe gidildiği belirtiliyor.

BAŞBAKAN, MUHALEFETİN SCHENGEN TALEBİNİ REDDETTİ

Yayılmayı önlemek için alınan tedbirleri açıklayan Başbakan Giuseppe Conte, muhalefetteki Lig lideri Matteo Salvini’nin dile getirdiği Schengen’in askıya alınması talebini ise reddetti.

Avrupa’da şu ana kadar koronavirüsün en yaygın görüldüğü ülke haline gelen İtalya’da salgın korkusu ve alınan olağanüstü tedbirler bugünkü gazetelerin manşetlerinde yer aldı.

GAZETELERİN MANŞETLERİ DE KUZEYDEKİ TEHLİKEYE AYRILDI

La Repubblica gazetesi ‘Kuzeyde virüs felci’, Corriere della Sera ‘Virüsü izole etmek için şerit’, La Stampa ‘İtalya kilit altında’, Il Fatto Quotidiano ‘Virüs: Kuzey İtalya kuşatma altında’, Il Giornale ‘Salgın yayılıyor. Kuzey kapandı’ manşetleriyle çıktı.

Kızılay’dan deprem bölgesi için çığ uyarısı

Dünya

Türkiye’nin İdlib için yardım talebine ABD’den cevap: Ankara’nın ortasından S-400’leri çıkart

Türkiye’nin İdlib için yardım talebini değerlendiren ABD’nin NATO Daimi Temsilcisi Kay Bailey Hutchison, kapsamlı bir yardım için Rus yapımı S-400’lerin “Ankara’nın ortasından çıkartılmasının” şart olduğunu söyledi.

BOLD – ABD’nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Kay Bailey Hutchison, ABD olarak Türkiye’ye İdlib’de tam çapta destek sağlayabilmeleri için Ankara’nın Rusya’dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemini topraklarına kurmaması gerektiğini söyledi.

ABD’nin NATO Büyükelçisi Kay Bailey Hutchison, Perşembe günü yapılacak NATO dışişleri bakanları toplantısı öncesinde video-konferans yoluyla düzenlediği basın toplantısında uluslararası medya kuruluşlarından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

NATO’DA İLK SANAL TOPLANTI

NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı, koronavirüs salgını nedeniyle yarın ilk kez Brüksel’deki ittifak karargahı dışında, sanal ortamda gerçekleşecek. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ilk kez sanal ortamda yapılacak toplantının güvenliği için gerekli önlemlerin alındığını açıkladı.

Koronavirüs salgını nedeniyle NATO’nun 70 yıllık tarihinde ilk kez bakanlar düzeyinde bir toplantının sanal ortamda yapılacağına dikkat çeken Hutchison da, “Bu salgın NATO için bir ilk. NATO’nun kurulduğu 1949 yılından bu yana küresel çapta bu denli büyük bir salgın, kriz ile karşı karşıya kalmamıştık” diye konuştu.

Hutchison, İttifakın salgın nedeniyle üye ülkelerde oluşan ihtiyaçların karşılanması için “müthiş bir işbirliği ve koordinasyon” sergilediğini aktardı.

TÜRKİYE’YE YARDIMA ENGEL ‘RUS SAVUNMA SİSTEMİ’

Hutchison, “İdlib’de Türkiye ile Esad rejimi arasında yeni bir askeri çatışma yaşanabileceği konusunda endişeler var. Türkiye, hem NATO’dan hem ABD’den askeri destek talep etmişti. Bu talebe nasıl yanıt verildi?” sorusunu yanıtlarken, ilginç mesajlar verdi.

“Hedef oldukları saldırılar karşısında Türkiye’nin yanındayız. Rusların Esad rejimine arka çıktığını biliyoruz ve bu Türkiye için ağır bir durum. Türkiye’nin, çok sayıda Türk askerinin ölmesine yol açan Rusya destekli Suriye saldırılarını geri püskürtebilmesini umut ediyoruz” diyen ABD’li büyükelçi, sözlerini şöyle tamamladı:

“Bizler Türkiye’ye yardım edecek bir paketi oluşturmayı umut ediyoruz. Suriye’nin saldırganlığına karşı koymasına destek amacıyla bazı yetkinlikleri Türkiye’ye vermemize mani olan şey Rus savunma sistemi. Bunun faaliyete geçirilmeyeceğini umut ediyoruz. Rusya ve Suriye saldırganlığının kurbanı oldukları için Türklerin, Ankara’nın ortasındaki Rus savunma sistemini buradan çıkartmalarını, bu sayede de bize Suriye’deki sivilleri koruyabilmelerine tümüyle yardımcı olabilme özgürlüğünü temin etmelerini umuyoruz.”

Akdeniz’de gerilim: Türk Fırkateyni 1 milyon dolarlık füzeyle İHA düşürdü iddiası

Okumaya devam et

Dünya

Avrupalı 1 milyon avukattan Tayyip Erdoğan’a ‘tahliye’ mektubu

Avrupa Barolar ve Hukuk Dernekleri Konseyi, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a bir mektup yazarak koronavirüs salgını nedeniyle cezaevlerindeki avukatların tahliye edilmelerini istedi.

BOLD – Avrupa’daki 45 ülkenin barolarını bir araya getiren ve yaklaşık bir milyon Avrupalı ​​avukatı temsil eden Avrupa Barolar ve Hukuk Dernekleri Konseyi (CCBE), Tayyip Erdoğan’a bir mektup gönderdi. Konsey, koronavirüs salgını nedeniyle cezaevlerindeki avukatların salınması talebinde bulundu.

Yazdıkları mektubu twitter adresinden yayınlayan Konsey, Türk yetkilileri cezaevlerindeki tüm avukatların sağlığını ve güvenliğini sağlamaya çağırdı. Özgürlüklerini kazanmaları için elinden geleni yapmaya çağırdı.

Konsey, yazdıkları mektup konusunda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ı da Twitter hesabı aracılığıyla bilgilendirdi.

Avrupa Barolar ve Hukuk Dernekleri Konseyi Başkanı Ranko Pelicaric tarafından imzalanan mektupta yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle Türkiye’de cezaevlerinde bulunan avukat ve insan hakları savunucularının karşı karşıya oldukları tehlike nedeniyle endişeli olduklarını belirttiler.

AVRUPA KONSEYİ’NİN ALDIĞI KARARLARI HATIRLATTI

Dünya Sağlık Örgütü’nün (DSÖ) Kovid-19’u 11 Mart’ta “pandemi” olarak sınıflandırdığını belirten Konsey, Avrupa İşkence’yi Önleme Komitesi’nin (ECPT) 20 Mart’ta bir dizi prensipler yayınlayarak Avrupa Konseyi bölgesinde özgürlüklerinden mahrum olan kişilere bu prensiplerin uygulanmasını istediğini belirtti.

Konsey, bu prensiplerden birisinin de Avrupa Konseyi’ne üye ülkelerin “özgürlüklerinden mahrum kişilerin sağlığını ve güvenliğini korumak için gerekli bütün önlemlerin alınması olduğunu, bu önlemlerin buralardaki personelin sağlığının ve güvenliğine de katkı yapacağını” vurguladı.

“ÖZGÜRLÜĞÜN KISITLANMASINA ALTERNATİF ÇÖZÜMLER BULUNMALI”

Kararlaştırılan önlemlerin bütün ilgili birimlerce yerine getirilmesi gerektiğini ifade eden CCBE, bu kapsamda “özgürlüğün kısıtlanmasına alternatif çözümler” bulunmasını de içerdiğini kaydetti. CCBE, “Bu tür bir yaklaşım, özellikle, aşırı kalabalığın bulunduğu durumlarda zorunludur” dedi.

Türkiye’de Kovid-19 vakaları ve can kayıplarının arttığına dikkat çeken CCBE, Türkiye’de cezaevlerindeki aşırı yoğunluğu azaltmak için yasal çalışmalar yapıldığını ve bu yasal düzenlemelerden terörle ilgili suçlardan cezaevlerinde bulunanların yararlanamayacağının duyurulduğunu ifade etti.

CCBE’nin Türkiye’deki avukatların endişe verici durumuna ilişkin birçok defa mektup gönderdiğini hatırlatan Konsey, Türkiye’de 300’den fazla avukatın terörle ilgili suçlamalar ve siyasi davalardan cezaevlerinde bulunduğunu belirtti.

“DEVLET İÇİN BÜYÜK BİR SORUMLULUK OLUŞTURACAKTIR”

Bu avukatların çoğuna yöneltilen suçlamaların yerine getirdikleri görevlerle ilgili olduğunu ve terörist olarak görülmemeleri gerektiğini ifade eden CCBE, bu avukatları serbest bırakmaya çağırdı.

CCBE, “Bu mahkumları rahatlatmak devlet için büyük bir sorumluluk oluşturacaktır, Zira cezaevlerinde Kovid-19’a karşı koruyacak koşulları sağlamak neredeyse imkansız” ifadelerini kullandı.

Birleşmiş Milletler’in ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nin avukatların görevleri ile ilgili yayınladığı temel prensiplere dikkati çeken CCBE, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı cezaevlerinde özgürlükleri bulunmayan tüm avukatların sağlığını ve güvenliğini sağlamaya çağırdı. Özgürlüklerini kazanmaları için elinden geleni yapmaya çağırdı.

CCBE, Erdoğan’ı Türkiye’deki tüm avukatların mesleki görevlerini karşılık verilme, engelleme, tehdit ve taciz korkusu olmadan  yerine getirmelerini sağlayacak bütün gerekli önlemleri almaya çağırdı. Böylece yargının bağımsızlığı, bütünlüğü ve hukukun üstünlüğünün sağlanacağını vurguladı.

ABD ve Fransa’da koronavirüs salgını nedeniyle binlerce mahkum tahliye ediliyor

Okumaya devam et

Dünya

ABD uçak gemisinden 2 bin 700 denizci tahliye edilecek

ABD Donanma Operasyonları Komutanı Amiral Michael Gilday, 100’e yakın askerde Kovid-19 tespit edilen nükleer uçak gemisi USS Theodore Roosevelt’ten Cuma gününe kadar 2 bin 700’den fazla denizcinin tahliye edileceğini açıkladı.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump ile koronavirüs konusundaki basın toplantısında açıklama yapan ABD Donanma Operasyonları Komutanı Amiral Michael Gilday, 100’e yakın askerde Kovid-19 tespit edilen nükleer uçak gemisi USS Theodore Roosevelt’ten Cuma gününe kadar 2 bin 700’den fazla denizcinin tahliye edileceğini açıkladı.

Büyük Okyanus’taki Guam’da demirli olan ABD Donanması’na ait USS Theodor Roosevelt adlı nükleer uçak gemisindeki askerlerden en az 100’ünün koronavirüse yakalandığı ortaya çıkmıştı. Yaklaşık 5 bin mürettebatın bulunduğu geminin komutanının personeli tahliye talebi daha önce Savunma Bakanı Mark Esper tarafından reddedilmişti.

Uçak gemisinin komutanı, ABD Donanması’na yazdığı 4 sayfalık mektupta, “Savaşta değiliz. Denizcilerimiz salgın yüzünden boşu boşuna ölmemeli,” diyerek askerlerin gemiden tahliye edilmesi gerektiğini belirtmişti.

ABD ORDUSUNDA 800 ASKER HASTALIĞA YAKALANDI

ABD ordusunda bugüne kadar 800’den fazla askerde koronavirüs tespit edildi. ABD ordusunda koronavirüs sebebiyle ilk can kaybı haberi de pazartesi günü gelmişti.

Basın toplantısında konuşan ABD Savunma Bakanı Mark Esper de uçak gemisi USS Theodore Roosevelt’te yaşanan durumun ve salgının ABD’nin askeri kapasitesini olumsuz etkilemediğinin mesajını verdi.

Savunma Bakanı, “Bütün ABD ordusunu kapatarak sorunu çözelim diye düşünenler var sanırım. Bu uygulanabilir bir şey değil. Bizim bir misyonumuz var. Bu misyon da ABD’yi ve ABD halkını korumak. O nedenle, bu ister uçak gemisi olsun ister tank, daracık yerlerde yaşıyor ve çalışıyoruz. Bu işimizin doğası” ifadelerini kullandı.

5 bin mürettebatı bulunan ABD uçak gemisinde salgın: Komutanın tahliye talebi reddedildi

Okumaya devam et

Popular