Bizimle iletişime geçiniz

Politika

Erdoğan, şehit açıklamasını hatırlatan Fox muhabirini fırçaladı: Yalan haber üretmeyi bırakın

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “‘Libya’da birkaç tane şehit var’ ifadeniz tartışıldı” diye soran Fox TV muhabirine tepki gösterdi. “Bizim kendimize ait Libya’da 2 şehidimiz var” dedi.

BOLD – Erdoğan, Azerbaycan’a hareketi öncesi Esenboğa Havalimanında düzenlediği basın toplantısında “Libya’da birkaç tane şehit var’ ifadeniz tartışıldı” diye soru soran Fox muhabirine tepki gösterdi. Erdoğan, “Fox, önce gazete olsun, medya olsun, yalan haber üretmeyi bırakın; beni muhalefet mi yargılayacak?” ifadelerini kullandı.

Erdoğan, şunları söyledi: “FOX önce ciddi bir medya mensubu olsun. Bunu bir defa öğrenmeniz lazım, yalan haber üretmeyi bırakın. Beni muhalefet mi yargılayacak? Muhalefet önce kendisini yargılasın. Milyonlarca insan ülkesini terk ediyor, Bay Kemal kalkıp da bunların hesabını sormuyor, kalkıp bize ‘Esad’la görüşün’ diyor, akıl veriyor. Sen o aklı kendine sakla da bir işe yarasın. Bizim kendimize ait Libya’da kendimize ait iki şehidimiz var. Suriye Milli Ordusundan şu anda orada bulunanlar var. Suriye Milli Ordusu’ndan oraya gidenlerin ortak paydaları var.”

Erdoğan 22 Şubat’ta İzmir’de Kuzey Ege Otoyolu açılışında yaptığı konuşmada Libya’daki son duruma ilişkin olarak “Birkaç tane şehidimiz var. Ama birkaç tane şehidimizin karşılığında 100’e yakın lejyoneri etkisiz hale getirdik. Şehitler tepesi boş kalmayacak ” demişti. Erdoğan’ın sözleri tepki çekmişti.

Arka Sokaklar dizisine ‘Bekçi’ ayarı! Bakan Soylu, “Eyvallah Rıza Baba” diyerek paylaştı

Politika

“Düşünceyi terör kapsamında gören paket ağır bir insan hakkı ihlalidir”

AKP ve MHP’nin ortaklaşa hazırladığı ve TBMM Genel Kurulunda ele alınacak infaz düzenlemesine ilişkin CHP ve HDP’den muhalefet şerhi geldi. İki parti, düşünceyi terör kapsamında gören teklifin ağır bir insan hakkı ihlali olduğunu vurguladı.

BOLD – CHP’nin muhalefet şerhinde, denetimli serbestlik uygulamasıyla ilgili yapılan değişiklikle muhalif görüş açıklayanlar ya da iktidarın uygulamaları ve AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı eleştirenlere açılan davalardan cezaevine girenlerin artık cezaevine geçirileceği belirtildi. Muhalefet şerhinde, “15 Temmuz darbe girişimi sonrası alınan önlemler kapsamında adil yargılanma gereklerine uyulmadan özgürlüklerinden yoksun kılınan kişiler, kategorik olarak istisna kapsamında tutulmamalı” denildi.

TBMM Adalet Komisyonunun CHP’li üyeleri Zeynel Emre, Tufan Köse, Rafet Zeybek, Turan Aydoğan, Alpay Antmen ve Süleyman Bülbül tarafından hazırlanan 14 sayfalık muhalefet şerhinde özetle şunlar yer aldı:

TEKLİF ANAYASAYA AYKIRI

“Yasa teklifi de kısmi af niteliğindedir. Yasa teklifinde tutuklu ve hükümlüler arasında keskin bir ayrım yapılması, gerçek suçlular- siyasi (sanal) suçlular arasında ayrımcılık, terör suçlarının tümden kapsam dışı tutulması Anayasa aykırılıkların başında gelmektedir. Bu düzenleme tarzı ile Anayasa’nın başta, yaşam hakkını güvence altına alan madde 17, eşitlik ilkesini güvenceleyen madde 10 ile düşünce, ifade ve basın özgürlüklerini düzenleyen madde 25 ve devamı ile başkaca birçok maddesine aykırıdır.

DÜŞÜNCE SUÇLARI AF DIŞINDA

Teklifin, terör suçlularını kategorik olarak af dışında tutmuş olması da Anayasa’ya aykırıdır. “Terör” suçlarında asıl ölçüt, şiddet öğesi olmalı; şiddet kullanmayan ve şiddete bulaşmayan söz, yazı, slogan ve eylemler, şiddet ve silah kullanımından ayrı tutulmalıdır. Bu düzeltmeler yapılmadığı sürece, teklifin bu şekilde yasalaşması, Anayasa’ya aykırı olacaktır. Anayasal uyarınca af düzenlemelerinin 3/5 çoğunlukla yasalaştırılması zorunluluğu da teklifin yasalaşıp uygulamaya konulmasının ardından Anayasa Mahkemesinin gündemine gelmesi durumunda, aykırılık temelinde genişlemesini kaçınılmaz kılacaktır.

MUHALİFLER CEZAEVİNE GİRECEK

Getirilecek uygulamanın en net sonuçlarından biri, basit suçlardan kısa süreli hapis cezası alanların da artık cezaevinde girmesi olacaktır. Özellikle sosyal medyada muhalif görüş açıklayanlar ya da iktidarın uygulamalarını, AKP Genel Başkanı ve aynı zamanda Cumhurbaşkanı olan Erdoğan’ın açıklamalarına eleştirel yorum yapanlara sıklıkla açılan soruşturma ve davalar neticesinde verilen cezaların büyük bir kısmı artık cezaevlerinde geçirilecektir. Şu anda 300 bin civarında olan tutuklu- hükümlü sayısının çok kısa bir zamanda 500 binlere çıkması kaçınılmaz gözükmekte.

BÜTÜN TUTUKLULAR TAHLİYE EDİLMELİ

Mahpuslar lehine yapılan bir infaz düzenlemesinin ilk ve öncelikle muhatabı tutuklular olmalı; özellikle suçüstü hali olmayan adi suçlular başta gelmek üzere, bütün tutukluların tahliyesi öngörülmeliydi.

15 TEMMUZ SONRASI ADİL YARGILANMAYANLARI DA KAPSAMALI

15 Temmuz sonrası siyasal karar organlarının terör suçu veya örgüt tanımı yerine, yargı kararlarının terör örgütlerine aidiyet veya terör suçu konusunda belirledikleri öğeler veya ölçütler öne çıkarılmalı. Özellikle MGK kararı ifadesi kullanılarak yapılan düzenlemelerin sorunlu olduğu da dikkate alınarak, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası alınan önlemler kapsamında adil yargılanma gereklerine uyulmadan özgürlüklerinden yoksun kılınan kişiler, kategorik olarak istisna kapsamında tutulmamalı. Ceza indirimi veya af düzenlemesinde öncelikli olarak şiddet kullanmamış olan siyasal suç ve suçluların, bunlar arasında özellikle fikir suçları veya suçluları yararlandırılmalıdır.”

BU HALİYLE ANAYASA’YA AYKIRI

HDP Milletvekilleri Ayşe Acar Başaran ve Abdullah Koç’un yazdığı muhalefet şerhinde ise şunlar kaydedildi: “Suç türlerine göre indirim oranlarının belirlenmiş olması açıkça bir kısım mahkumların bir diğerine nazaran kayrıldığı izlenimini vermektedir. Kanun teklifinde her zaman, her yerde ve herkes için suç oluşturan yağma hırsızlık, kasten yaralama gibi suçlar ile örgüt kurmak ve yönetme suçunun infazına indirim getirilirken; şiddet unsuru olmayan veya düşünce özgürlüğü ihlali niteliğindeki TMK kapsamındaki suçlar kapsam dışı bırakılmaktadır. Yasa yapma tekniği açısından 3713 sayılı TMK kapsamına giren suçlar açısından tamamı denmek suretiyle mevcut kanun teklifinin dışında tutmak açık bir eşitsizlik halidir. Terör tanımının oldukça geniş tutularak düşünceyi ifade hallerinin hepsinin terör suçu kapsamında değerlendiren söz konusu infaz rejimi, açık ve ağır bir insan hakkı ihlalidir. Bu kanun teklifi bu haliyle Anayasa’ya tam aykırılık halini göstermektedir.”

Mahpuslardan Meclis’e mektup yağdı: Tehlike altındayız

Okumaya devam et

Genel

Arınç’ın Erdoğan’a yolladığı ‘af’ mesajına Gökçek ve Metiner’den cevap

Bugün Mecliste görüşülecek tartışmalı yargı paketi konusunda sosyal medya hesabından Erdoğan’a mesaj veren Arınç’a eski hasımları Melih Gökçek ve Mehmet Metiner’den cevap geldi.

BOLD – Bugün Meclis Genel Kurulda görüşülmesi planlanan, Ceza İnfaz Tasasında değişiklik öngören yargı paketi tartışılmaya devam ediyor. Siyasi tutuklu ve hükümlülerle gazetecileri kapsam dışı bırakan düzenleme bugün TBMM’de oylanması bekleniyor.

AKP’DE DE TARTIŞMALARA NEDEN OLDU

Yargı paketi AKP içerisinde de tartışmalara neden oldu. Eski TBMM Başkanı, Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu Üyesi Bülent Arınç, sosyal hesabından yaptığı paylaşımla Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a seslendi.

REİS BEY’DEN MERHAMETİ DİNLEMEK

Arınç, paylaşımında “TBMM’de infaz yasasının görüşüldüğü bu günlerde rahmetli üstadın dev eseri Reis Bey’den merhameti dinlemek ne güzel” diyerek, Necip Fazıl Kısakürek’in “Reis Bey” adlı eserinden eski bir film sahnesini paylaştı.

‘GÜN KRİPTOLARI DEŞİFRE GÜNÜ’

Hükumete yakın medyanın da tepki gösterdiği Arınç ile eski AKP Adıyaman Milletvekili Metin Metiner yine karşı karşıya geldi. Metiner daha önce KHK’lılar hakkındaki açıklamaları nedeniyle eleştirdiği Arınç kripto olmakla suçladı. Metiner paylaşımında, “Reis ne demişti: Acırsanız acınacak hale düşersiniz! Aynı merkezin adamları merhamet sömürüsü yaparak içerideki FETÖ’cüleri kurtarmak için sahnedeler yine! Gün, 15 Temmuz ruhunu kuşanarak topyekun ses yükseltme günüdür. Kripto unsurları deşifre etme günüdür. Haydi Bismillah!” ifadelerini kullandı.

GÖKÇEK’TEN METİNER’E DESTEK

Metiner’in Arınç’ı suçlayan sözleri, görevinden azledilen ABB eski Başkanı Melih Gökçek tarafından alıntılanarak paylaşıldı. Gökçek paylaşımında, ‘Bu sözlerin alkışlanır Metiner. İnanıyorum senin bu sözlerinin altı alkışlarla dolacaktır” dedi.

Bülent Arınç daha önce Ankara Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Melih Gökçek’i Ankara’yı parsel parsel satmakla suçlamıştı.

“Silivri Cezaevi 1 haftada dünyanın en büyük hastanesine çevrilebilir”

 

Okumaya devam et

Politika

“Silivri Cezaevi 1 haftada dünyanın en büyük hastanesine çevrilebilir”

Erdoğan’ın sahra hastaneleri açıklamasının ardından CHP’li Gürbüz Çapan’den dikkat çeken bir öneri geldi. Çapan “Silivri Cezaevini boşaltırsanız; 1 haftada 10 bin yataklı hastaneye dönüşür” dedi.

BOLD – İstanbul’daki tehlikeye dikkat çeken İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun teklif ettiği öneri hayata geçiriliyor.

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan dünkü konuşmasında Türkiye’de koronavirüsün merkezi İstanbul’da iki büyük sahra hastanesinin faaliyete geçirileceğini duyurdu. Sancaktepe’de ve Yeşilköy’deki Atatürk Havalimanın bulunduğu arazide toplam 2 bin kişilik hastane inşasının devam ettiğini bildirdi.

BİR İŞİNİZ HAYRA DOKUNMUŞ OLUR

Bazı siyasiler ise yapılacak sahra hastanelerinin yeterli olmayacağı görüşünde.

CHP’li Gürbüz Çapan, konuyla ilgili bir önerisini sosyal medya hesabından paylaştı. Yeni yargı paketiyle tahliyelerin gündemde olduğu dev kapasiteli Silivri Cezaevini hatırlatan Çapan, ”Atatürk Havalimanı’na ( Yeşilköy ) ve Sancaktepe’ye 45 gün içinde 1000’er yataklı iki sahra hastanesi yapılacakmış. Hızlı bir sterilizasyonla Silivri Cezaevi’ni boşaltırsanız; orası 1 haftada 10 bin yataklı bir hastaneye dönüşür. Bir işiniz de hayra dokunmuş olur böylece” dedi.

HASTANELER ASLİ GÖREVİNİ YAPAR

Çapan açıklamasının devamında “Hem hastalar izole edilir, hem diğer hastaneler asli görevlerine döner… haydi Dünyanın En Büyük Hastanesini kurmak elinizde! Silivri Zindanları İnsanlığa faydalı olma şansı yakaladı!” diye konuştu.

Kız öğrencilerin odasını basan otel sahibi terör estirdi

Okumaya devam et

Popular