Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

İran sınırı kapalı ama geçen ay 120 bin İranlı Türkiye’ye geldi!

İran’da koronavirüs vakalarının artması üzerine Türkiye, 23 Şubat’ta sınır kapılarına kapattı. Kültür ve Turizm Bakanlığı istatistiklerine göre ise 2020 Ocak’ta ülkeye 120 bin 527 İranlı girdi. Kuluçka süresi 2 ila 14 gün olan virüsün İranlılarla gelme ihtimali tedirginliğe yol açtı.

BOLD – Kovid-19 adı verilen koronavirüs 31 Aralık 2019’dan itibaren dünya genelinde can kayıplarına yol açıyor. Ortaya çıktığı Çin harici virüsün görüldüğü İran’da 16 kişi hayatını kaybetti. Ülkenin yarı resmi haber ajansı ILNA ise ölü sayısının resmi rakamın çok üzerinde olduğunu öne sürdü ve ‘En az 50 ölü var’ başlıklı bir haber yayınladı.

8 İRANLI TÜRKİYE’YE ŞÜPHE SEBEBİYLE SOKULMADI

21 ve 22 Şubat’ta İran’dan kara yoluyla Türkiye’ye girmek isteyen 8 kişide, soğuk algınlığı tespit edildi. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, bu kişilerin ülkeye alınmadığını açıkladı.

Türkiye, İran’da virüs vakalarının artması üzerine 23 Şubat saat 17:00’de Gürbulak, Kapıköy, Esendere ve Dilucu sınır kapıların kapattı. Pegasus Havayolları, İstanbul-Tahran, Tahran-İstanbul uçuşlarını 11 Mart’a kadar durdurdu. THY ise Tahran harici 10 Mart’a kadar iptal etti.

EN ÇOK VAN SONRA ANTALYA VE İSTANBUL TERCİH EDİLİYOR

Kültür ve Turizm Bakanlığı istatistiklerine göreyse geçen ay Türkiye’ye 120 bin 527 İranlı girdi. Kuluçka süresi 2 ila 14 gün arası olan virüsün İranlılarla gelme ihtimali tedirginliğe yol açtı.

Türkiye’de tatil yapan İranlı turistler, başta Van birçok ilde otellerdeki doluluğu yüzde 100’e çıkarıyor. İstatistiklere ve tur rehberlerinden alınan bilgilere göre her İranlı turist Türkiye’de ortalama 4 gün kalıyor. Kişi başı bin 500 dolar harcıyor; Van harici en çok Antalya ve İstanbul tercih ediliyor.

NEVRUZ BAYRAMINDA EN AZ 200 BİN İRANLININ GELMESİ BEKLENİYOR

İran’da 21 Mart ila 1 Nisan arası Nevruz Bayramı olarak kutlanıyor. Bu dönemde en az 200 bin İranlı’nın tatil için Türkiye’ye gelmesi beklenirken, sınır kapılarının kapanması ve uçuşların ertelenmesi sebebiyle başta Van, İstanbul ve Antalya’da turizmciler ve esnaf büyük kayıp yaşayacak. Geçen yıl Türkiye’ye 2,1 milyon İranlı turist gelmişti.

15 Temmuz Ahırı’nda tutulan askerlerden biri ilk kez konuştu

Gündem

KHK’lı Sosyolog Erzurumluoğlu: Dünya KHK’lılara yapılan ‘Politik Kırım’dan haberdar olmalı

Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile ihraç edilen Sosyolog Doç.Dr. Bayram Erzurumluoğlu, dünyanın KHK’lılara yapılan ‘Politik Kırım’ konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini ifade etti.

BOLD-Mağdurlar için Adalet Platformu üyesi KHK’lı, Sosyolog Doç. Dr. Bayram Erzurumluoğlu, yakında yayımlanacak olan  ‘Üçüncü Yılında OHAL’in Toplumsal Maliyetleri’ konulu rapor üzerine KHK’lı Platformu Birliği’nin haber sitesine konuştu.

Adıyaman Üniversitesi’ndeki görevinden 672 sayılı KHK ile ihraç edilen, Mağdurlar için Adalet Platformu üyesi, Sosyolog Doç. Dr. Bayram Erzurumluoğlu;Mağdurlar için Adalet Platformu tarafından, 20 Temmuz 2019 ile 9 Eylül 2019 tarihleri arasında internet yoluyla gerçekleştirilen ve OHAL’in yol açtığı mağduriyetlere mercek tutan araştırmayı değerlendirdi.

KHK’lı Erzurumluoğlu, “Araştırmaya katılanların, kamuoyunun, insan hakları örgütlerinin uyarılması, uyandırılması gerekiyor. Dünyanın KHK’lılara yapılan ‘Politik Kırım’ konusunda bilinçlendirilmesi gerekiyor. İktidarın da artık bu soykırımdan vazgeçmesi gerekiyor. Çünkü soykırım, zamanaşımı olmayan bir suçtur! Bir an önce KHK’lılara yapılan ‘Politik, Halk ve Sivil Kırım’dan’ vazgeçmelerini öneriyoruz. Zararın neresinden dönülürse kardır, diyoruz.” dedi.

Röportajın tamamını aşağıdaki linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

Çok Yakında Yayınlanacak Olan “Üçüncü Yılında OHAL’in Toplumsal Maliyetleri”  Raporu Üzerine KHK’lı Sosyolog Doç.Dr. Bayram Erzurumluoğlu ile Yapılan Çarpıcı Röportaj (2)

Savcı cemaat tutuklusu tıp profesörü için “Toplum sağlığına katkı sağlar” diyerek tahliye istedi

 

Okumaya devam et

Gündem

Savcı cemaat tutuklusu tıp profesörü için “Toplum sağlığına katkı sağlar” diyerek tahliye istedi

Hakkındaki cemaat soruşturması nedeniyle tutuklu bulunan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Farmakoloji Anabilim Dalı’nda öğretim görevlisi olan profesör, savcının “Toplum sağlığına katkı sağlar” talebi doğrultusunda tahliye edildi.

BOLD- İsmini vermek istemeyen profesörün avukatı Hatice Yıldız, tahliye talebini savcılığa sundu. Savcılık da Ankara 3. Sulh Ceza Hâkimliği’ne “Hâkimler ve Savcılar Kurulu ve Sağlık Bakanlığı’nın koronavirüs salgını nedeniyle almış olduğu kararlar gözetilerek bu kişinin toplum sağlığına katkıda bulunabileceği de dikkate alınarak hak kaybına sebebiyet vermemek için serbest bırakılmasını” talep eden bir müzekkere yazdı.

Medyascope’de yer alan özel habere göre, Tutukluluğu değerlendiren Sulh Ceza Hâkimliği talebi reddetti. Ret kararının ardından savcılık, profesör hakkında iddianame hazırlayıp Ankara 13. Ağır Ceza Mahkemesi’ne gönderdi. Mahkeme, dosyayı inceledi ve tutuklu tıp profesörünün tahliyesine karar verdi.

Mahkeme karar yazısında, “Dosya kapsamı ve tutuklu kaldığı süre nazara alınarak Ceza Muhakemesi Kanunu 109/3 maddesi uyarınca yurtdışı yasağı koymak suretiyle sanığın tahliyesine karar verilmiştir” dedi.

Tıp profesörünün aynı suçlamayla bir yıl önce ifadesi alınmış, hakkında takipsizlik kararı verilmişti. Ancak doktor bir yıl sonra tekrar dosyada yeni bir tanık beyanı olduğu gerekçesiyle ifadeye çağrıldı. İfadesinin üç ay sonrasında ise gözaltına alınan tıp profesörü, 12 günlük gözaltı süresinin ardından tutuklanarak cezaevine gönderildi.

AVUKAT YILDIZ: BUNUN GİBİ ÖNEMLİ KARARLARIN ÇOĞALMASINI İSTİYORUZ

Doktorun avukatlığını üstlenen Hatice Yıldız, tahliye talebini içeren dilekçesinde kişinin doktor olduğunu ve salgın sırasında toplum sağlığına katkı sağlayacağını vurguladı. Medyascope’a konuşan Yıldız, “Bu karar bizim için sevindirici, bunun gibi olumlu örneklerin çoğalmasını istiyoruz. Tutukluluk bizim hukukumuzda istisnai bir tedbirdir. Adli kontrol tedbirleri önceliklidir” dedi.

GATA’DA GÖREV YAPAN BİR DOKTORA DAHA TAHLİYE

Avukat Yıldız’ın GATA’da görev yapan başka bir doktor müvekkili de benzer şekilde tahliye edildi. Hekimin tahliyesi için Yıldız, aynı gerekçeleri mahkemeye sunduklarını belirtti.

Koronavirüs tedavisi gören Profesör Taşcıoğlu hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Gündem

Koronavirüs tedavisi gören Profesör Taşcıoğlu hayatını kaybetti

Yeni tip Koronavirüs (Covid-19) tedavisi gören İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Dahiliye Profesörü Cemil Taşcıoğlu hayatını kaybetti.

BOLD-Türkiye’de virüse yakalanan ilk sağlık çalışanı olan Taşçıoğlu, 16 Mart’tan beri İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi’nde tedavi görüyordu. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yaptığı basın açıklamasında Prof. Taşçıoğlu’nu kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadığını ifade etti.

601 SAĞLIK ÇALIŞANIN SONUÇLARI POZİTİF ÇIKTI

Türkiye’deki toplam vaka sayısının 15 bin 679’a tırmandığını vurgulayan Bakan Koca, “Bunu açıklamak gerçekten zor ama 601 sağlık çalışanın koronavirüs test sonuçları maalesef pozitif çıktı” sözleriyle sağlık çalışanlarının zor bir görevi üstlendiğini vurguladı.

Bugün 63 kişi daha hayatını kaybetti, toplam sayı 277’e ve vaka sayısı 15 bin 679’a çıktı

Okumaya devam et

Popular