Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Murat Sancak’ın şirketi Türkiye’nin DNA bilgilerini tehlikeye attı

Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu müfettişleri, Kızılay’ın tesisi olmadığı halde plazmadan ilaç üretme ihalesi verdiği Ethem Sancak’ın yeğenine ait şirketin topladığı kanları Almanya’ya göndermesini eleştirdi. “DNA bilgilerinin ele geçirilmesine yol açar” ikazında bulundu.

BOLD – Sağlık Bakanlığı Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu (TİTCK) müfettişleri 9 ila 12 Aralık arası Kızılay Kuzey Marmara Bölge Kan Merkezinde denetim yaptı.

YEĞEN SANCAK’IN ŞİRKETİ BİLGİLENDİRME YAPMA GEREĞİ DUYMAMIŞ

Kurum Başkanı Hakkı Gürsöz imzasıyla Sağlık Bakanlığı, SGK, Kızılay ile Maxicells İlaç Sanayii’ne bir yazı gönderildi. 17 Şubat tarihli ‘ivedi’ ibareli teftiş raporunda, Ethem Sancak’ın yeğeni Murat Sancak’ın şirketinin, kanları Almanya’ya göndermesinin DNA bilgileri açısından risk oluşturduğu vurgulandı. Vatandaşın kanının bilgilendirmeden yurt dışına gönderiminin Kızılay’ın kan toplama faaliyetlerini sekteye uğratabileceği uyarısı da yer aldı.

GÖREV KIZILAY’A VERİLDİ KIZILAY’DA SANCAKLAR’A İHALE ETTİ

BirGün’den İsmail Arı’nın haberine göre müfettişler, laboratuvar kapasitesi yeterli olmamasına rağmen Sancak’ın yeğeninin şirketi ile imzalanan sözleşmenin de revize edilmesini istedi.

Teftiş raporunda yer alan bilgilere göre, Yerli İnsan Kanı Plazmasından ilaç Üretim Projesi kapsamında Sağlık Bakanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu ve Kızılay protokol imzaladı. Protokolle kan toplama ve ilaç üretimine uygun plazma elde etme görevi Kızılay’a verildi.

ÜÇ YIL BOYUNCA TESİS KURMADI ALMAN ŞİRKETLE ANLAŞMA İMZALADI

Kızılay da Murat Sancak’a ait MAXICELLS A.Ş ile anlaştı. Üç yıl boyunca protokolün gereğini yerine getirmeyen, Türkiye’de de tesis kurmayan Sancaklar’ın MAXICELLS Şirketi Almanya’da ki Biotest AG Şirketi ile plazma ve kan gönderimi üzere anlaşma imzaladı.

KAN TÜPLERİNİ GÖNDERMEK İÇİN DE ANLAŞMIŞ

Bu sırada yapılan teftiş sonrası hazırlanan raporda, “İşlemlerin Biostest Şirketi’nin Almanya Tesisi tarafından yürütüleceği bilinmektedir. Protokolde belirlenen hükümler gereği Kızılay tarafından ‘yerli bağışçıdan toplanacak plazmanın yanı sıra tam kan test tüplerinin’ de yurt dışı firmasına gönderileceği anlaşılmıştır” denildi.

KİŞİSEL TEDAVİYE YÖNELİK SONUÇ ÇIKARILMA RİSKİ VAR

Müfettişler raporda, kanların yurt dışına gönderilmesine ilişkin riskleri sıraladı. “Kanların kontrolsüz Almanya’ya gönderilmesi sonrası DNA sekanslarının analiz edilmesi durumunda ‘toplumumuzun DNA bilgilerinin elde edilmesi’, bu bilgilerden istatistiki analiz yöntemleri ile ırk özellikleri, ırka özgü ilaçlar veya kişisel tedaviye yönelik sonuç çıkarılması mümkündür” uyarısında bulundu. Raporda, “Kişisel tedaviye yönelik genom analizi konulu projeler bulunduğu” da vurgulandı.

KIZILAY’IN RUTİN KAN BANKACILIĞI FAALİYETİ SEKTEYE UĞRAYABİLİR

Kızılay’ın kan bankacılığı faaliyetlerinin tehlikeye düşebileceğine dikkat çekilen raporda şunlar kaydedildi:

“Toplumumuza gerekli bilgilendirme yapılmaksızın kan numunelerinin kullanılması durumunda Kızılay’ın rutin kan bankacılığı faaliyetlerinin sekteye uğraması olasıdır. Analiz yönünden Kızılay’ın kapasitesinin yeterli olduğu, ‘Kızılay’a ait laboratuvarlarda plazma seri serbest bırakma testleri yapılabiliyorken kan test tüplerinin Kızılay’ın sorumluluğu dışına çıkmasına gerek bulunmadığı’ müşahede edilmiştir.

GELECEK NESİL İLAÇ STRATEJİLERİ OLUMSUZ ETKİLENEBİLİR

Ayrıca bu süreçte herhangi bir olumsuzluk yaşanması, buna bağlı Kızılay’ın Türk halkı nazarındaki imajının zedelenmesine yol açabileceği, ayrıca kontrolsüz genom analizi yapılması durumunda ülkemizin gelecek nesil ilaç stratejilerine olumsuz etki oluşturabileceği değerlendirilmektedir.”

SÖZLEŞMENİN REVİZE EDİLESİ GEREKİYOR

Raporun sonuç kısmında ise “Kızılay’dan plazma dışında istatistiki olarak anlamlı miktarda kan numunesi çıkmamasının ve sözleşmelerin bu doğrultuda revize edilmesinin uygun olacağı kanaatine varılmıştır” denildi.

Çinliler koronavirüslü avlıyor İranlılar toplu namaza çağırıyor

Gündem

Türkiye’nin günlük korona tablosu: 16 can kaybı, 1086 yeni vaka tespit edildi

Türkiye’de korona salgını nedeniyle 16 kişi daha hayatını kaybetti. Toplam can kaybı 5 bin 241’e yükseldi.  

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’nin günlük koronavirüs tablosunu sosyal medya hesabından yayınladı. 52 bin 193 kişiye test uygulandığı belirtilen açıklamada 1086 kişide yeni vaka tespit edildiği vurgulandı. 

Bakan Koca, “Vaka sayılarımızda azalma sürüyor. Dikkatli olmalıyız: Azalmalar yavaş, artış hızlı gerçekleşiyor. 1.000’i aşan günlük yeni vakalarımızın sebebi, kurallara uyulmamasıdır. Bugünkü 16 can kaybına önlenebilir sebepler yol açtı. SALGINA KARŞI KAÇ KİŞİYİZ?” açıklamasını yaptı.  

Yardım paralarının akıbetini soran 15 Temmuz gazisi hakkında soruşturma!

Okumaya devam et

Gündem

Yardım paralarının akıbetini soran 15 Temmuz gazisi hakkında soruşturma!

AKP iktidarı tarafından 15 Temmuz gazileri adına toplanan paraların akıbetini soran Gazi Ufuk Yeğin, hakkında soruşturma açıldığı öğrenildi.  

BOLD – 15 Temmuz gazileri, 9 Haziran günü Ankara’da AKP Genel Merkezi önünde eylem yapmıştı. Gaziler, AKP iktidarı tarafından kendi adlarına toplanan yardım paralarının nereye harcandığını ve akıbetini merak ettiklerini sordu.  

15 Temmuz gazileri ile şehit yakınları, “15 Temmuz Dayanışma Kampanyası” kapsamında toplanan ve paraların nerede olduğunu sormak amacıyla Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı önünde geçen ay eylem yapmıştı.  

Daha sonra AKP Genel Merkezi önünde de eylem düzenleyen gazilere, polis tarafından müdahale edilmişti. Eylemlerin ardından 15 Temmuz darbe girişimi sırasında şehit olan Özcan Özsoy’un ağabeyi ve 15 Temmuz gazisi Tekin Özsoy, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’ndaki görevinden de ihraç edilmişti. Özsoy’un ihracının ardından bir gazi hakkında daha soruşturma açıldı. 

Ayaş Açık Ceza İnfaz Koruma Müdürlüğü bünyesinde şoför olarak çalışan Ufuk Yeğin hakkında FOX TV Ana Haber’e izinsiz demeç verdiği gerekçesiyle kurumu tarafından idari soruşturma açıldı. 

Yeğin’i telefonla arayan CHP Ankara Milletvekili Murat Emir, “Şehit yakınları ile gazilerimizin yanındayız, onları yalnız bırakmayız. Yapılan zulme müsaade etmeyiz. Sizler bu ülke için canınızı siper ettiniz, sizler için toplanan bağışların hesabını sormak sonuna kadar hakkınız” dedi. 

Yeğin de hukuksuz bir davranışta bulunmadıklarını aktararak, “Eylemimiz 9 Haziran’daydı. Ben zaten 8 ile 22 Haziran arasında yıllık izinliydim. Ayrıca basına verdiğim demeç görevimle alakalı değil, hakkımızı arıyoruz” diye konuştu. 

Müebbet verilen 5 günlük er de Silivri’de karantinaya alındı

Okumaya devam et

Gündem

Havai fişek fabrikasındaki patlamada ölü sayısı 7’ye yükseldi

Sakarya’nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında yaşanan patlamada ölenlerin sayısı 7’ye yükseldiği açıklandı.  

BOLD – Sakarya Valiliği, yaptığı açıklamada patlamada kayıp olan kişiyle ilgili İstanbul Adli Tıp Kurumu’nda yapılan DNA çalışması sonucu kimlik tespitinin yapıldığını ve patlamada hayatını kaybedenlerin sayısının 7’ye yükseldiğini açıkladı. 

Sakarya’nın Hendek ilçesindeki havai fişek fabrikasında meydana gelen patlamada Sebahattin Tepeçınar, Havva Çelik, Halis Yılmaz, Muhammet Çanakçı, Muhammet Aygün ve Erhan Ateş yaşamını yitirirken, yapılan kimlik tespit çalışmaları sonucu ölen 7. kişinin de Ramazan Kor olduğu belirlendi. 

Evli ve 1 çocuk babası Ramazan Kor’un, 1 yıldır Akyazı’da yaşadığı, cenazesinin Çorum’da toprağa verilmesinin planlandığı öğrenildi. 

Valilik’ten yapılan açıklamada, “Bugün itibariyle kayıp olan 7’inci kişinin, İstanbul Adli Tıp Kurumu’nda yapılan DNA çalışması sonucu kimlik tespiti yapılmış ve patlamada hayatını kaybeden kişi sayısı 7 olmuştur. Böylece ilgili ekiplerimizce aranan herhangi bir kişi kalmamıştır” ifadeleri kullandı. 

Çorum’da hamam faciası: 2 ölü 2 yaralı

Okumaya devam et

Popular