Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Türkiye’nin konuştuğu Fındık’a nazar değdi

Tokat’ta öğretmenlerin mezarlıkta bularak okula getirdiği ve kısa sürede minik öğrencilerin maskotu olan ‘Fındık’ adlı köpek sinirsel bir hastalık yüzünden karantina alındı.

BOLD – Tokat’ın Turhal ilçesindeki Kayacık köyü Şehit Haluk Yılmaz İlkokulu Müdürü Ahmet Aktürk ve öğretmenlerden Mustafa Önlen’in mezarlıkta bularak okula getirdikleri yavru köpeğe öğrenciler veliler büyük ilgi gösterdi. Sınıfın maskotu haline gelen ve Fındık adını koydukları yavru köpek öğrencilerle birlikte derslere de girmeye başladı. Öğrencilerle aynı sırayı paylaşan Fındık için veliler bir de önlük hazırladı.

ANKARA’DA KARANTİNAYA ALINDI

Sınıfta öğrencilerle çekilmiş önlüklü fotoğrafları sosyal medyada yoğun ilgi gören Fındık geçen hafta perşembe günü rahatsızlandı. Turhal Belediyesi veterineri, hastalığın ilerlemesi nedeniyle köpeğin Ankara’ya yollanmasına karar verdi. Başkente getirilen Fındık, engelli köpeklerin de rehabilite edildiği bir klinikte karantina altına alındı.

ZOR BİR HASTALIK

Yavru köpekle ilgilenen Veteriner Hekim Bahri Terzi, “Zor bir hastalık ve zor bir tedavi süreci olacak. Başarabilmek için elimizden geleni yapacağız. Şimdilik iyi gidiyor. Elimizden geleni yapıp toparlamayı planlıyoruz” dedi.

KISA SÜREDE OKULA DÖNEMEYECEK

Gençlik hastalığının sinirsel sistemde kalıcı hasar bırakabildiğini, yürüme yetisini etkilediğini, denge problemlerine yol açtığını anlatan Terzi sözlerinin devamında şunları kaydetti, “15 gün sürecek karantina sürecinin ardından Fındık’a uzun bir süre fizik tedavi uygulayacağız. Şu anki süreçte kısa vadede okula dönemeyeceğini biliyoruz.”

Okumaya devam et
Reklamlar

Gündem

İzmir depremi dünya gündeminde: Tsunami görüntüsüyle verdiler

İzmir’de meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki deprem dünya basınının da gündemine oturdu. Merkez üssü Seferihisar açıkları olan depremle ilgili gelişmeleri duyuran yabancı ajans ve gazeteler, deprem bölgesinden görüntülere de yer verdi.

BOLD – İzmir ve çevresinde etkili olan, 24 kişinin ölümüne, 804 kişinin de yaralanmasına neden olan deprem, dünyanın büyük medya kuruluşlarının da manşetlerine çıktı.

TSUNAMİ GÖRÜNTÜLERİNE YER VERDİLER

Almanya, İngiltere, Avusturya, İngiltere, Hollanda, İsviçre ve Fransa basını, İzmir’in çeşitli yerlerinden deprem fotoğrafları ve oluşan tsunaminin görüntülerini verdi. Gazeteler ve haber siteleri, Türkiye ve Yunanistan’ın depremle sarsıldığını, en büyük zararın İzmir’de olduğunu duyurarak son gelişmelerle haberlerini yeniledi. Kurtarma çalışmaları ve Türkiye ile Yunanistan’ın, en üst düzeyde dayanışma için politikacıların devreye girmesine de yer verildi.

YUNANİSTAN’DA DA HİSSEDİLDİ

Avrupa basını, “Önce büyük bir deprem ve ardından tsunami. Ege depremle sarsıldı. Binalar yıkıldı, çok sayıda ölü ve yaralı var. Depremin hemen ardından sokaklara deniz suyu geldi. Depremin merkez üssü, İzmir ve Yunanistan’ın Samos adasının 16 kilometre kuzeyi. Video görüntüleri ve fotoğraflar, İzmir’de yıkılan binaları, toz bulutlarını ve yıkıntılardan kurtarma mücadelelerini gösteriyor. Sadece İzmir’de değil, Yunanistan’da da can kayıpları var” ifadelerine yer verdi.

 

Journalist Post yayında

Okumaya devam et

Gündem

Sağlık Bakanlığı Kovid-19 testini negatife çeviren şebekeyi doğruladı

Sağlık Bakanlığı, Kovid-19 testini pozitiften negatife çeviren şebekenin varlığını doğruladı. Bu işlemi yapan hastanenin kendilerince yetkilendirilmediğini açıklayan bakanlık, hastane ile ilgili yasal işlem başlatıldığını kaydetti.

BOLD – Sağlık Bakanlığı, yurt dışına çıkışlarda gerekli olan PCR testlerini pozitiften negatife çeviren şebeke iddiaları hakkında açıklama yaptı. Bu işlemi yapan hastanenin kendilerince yetkilendirilmediğini açıklayan bakanlık, olayla ilgili yasal işlem başlatıldığını bildirdi.

TEST SONUCUNU PARAYLA NEGATİFE ÇEVİRTTİLER

Habertürk yazarı Sevilay Yılman, dünkü köşe yazısında yeni tip koronavirüs (Kovid-19) pozitif olan kişilerin ülke dışına uçakla çıkabilmesini sağlayan bir “organizasyon”un olduğunu yazmıştı. Yılman, yazısında test sonucu negatif çıkan bazı kişilerin testlerini pozitiften negatife çevirttiğini belirtmişti.

SONUÇLAR BAKANLIK VERİ TABANINA AKTARILMAKTA

Sağlık Bakanlığından yurt dışına çıkışta yapılan PCR testleriyle ilgili usulsüzlük iddiasına doğrulayan bir açıklama yapıldı. Açıklamada, “Test sonuçlarının değiştirilerek uygunsuz işlem yapıldığına ilişkin basında çıkan haberler üzerine açıklama ihtiyacı doğmuştur. Bakanlığımız tarafından akredite edilerek Kovid – 19 testi çalışmasına izin verilen laboratuvarlarda alınan ve çalışılan testlere ait tüm süreçler Pandemi Yönetim Sistemimiz üzerinden uçtan uca takip edilmekte ve test sonuçları anında bakanlık veri tabanına aktarılmaktadır” denildi.

BAKANLIK SKANDALI DOĞRULADI: YETKİLENDİRİLMEMİŞ HASTANE

Seyahat şirketlerinin sonuç belgesinin sağ üst köşesinde bulunan karekodu okutarak açılan e-Nabız doğrulama sayfasından gerekli doğrulama bilgilerine ulaşabileceklerine yer verilen açıklamada, “İlgili kuruluşlar konuya ilişkin olarak tekraren bilgilendirilmiştir. Habere konu olan test sonucunun bakanlığımızca yetkilendirilmemiş bir hastane tarafından tanzim edildiği anlaşılmış olup gerekli yasal işlem başlatılmıştır. Halk sağlığını tehdit eden hiçbir davranışa müsaade edilmeyecektir” denildi.

 

Depremde ölenlerin sayısı 24’e yükseldi

Okumaya devam et

Gündem

Depremzedeler geceyi sokakta geçirdi

İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6.9 büyüklüğündeki depremin ardından büyük panik ve korku yaşayan vatandaşların büyük çoğunluğu gece evlerine giremedi.

BOLD – İzmir Seferihisar’da dün saat 14.51’de 6.9 büyüklüğünde meydana gelen depremin ardından, İzmir kent merkezi, çevre il ve ilçelerde büyük panik yaşanmaya devam ediyor. 24 kişinin hayatını kaybettiği, 804 kişinin yaralandığı depremde panik ve korku yaşayan vatandaşlar geceyi sokakta geçirdi.

Evleri yıkılan ve hasar görenlerin yanı sıra, korku dolu anları yaşadığı için binalara giremeyenler de aileleriyle birlikte çadırlarda kaldı. AFAD ve Kızılay ekipleri tarafından kurulan çadırlarda konaklayan vatandaşlar sıcak yemek ve çay ikramı yapıldı.

Journalist Post yayında

Okumaya devam et

Popular