Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Yargıda ikinci İyidil olayı: Başkan izne çıktı, karar iki kez ertelendi, sonunda müebbet onandı

Ankara’da Metin İyidil’le ilgili beraat kararı sonrası yaşananların bir benzeri İzmir’de yaşandı. Savcının beraat istediği eski General Nihayet Ünlü’nün davasında karar duruşması iki kez ertelendi. Başkan izne çıktı. Cezanın bozulması beklenirken istinaf cezayı onadı.

BOLD – Eski Korgeneral Metin İyidil’in 15 Temmuz darbe girişimi davasından tahliye edilmesinin ardından yeniden tutuklanması ve Hâkimler ve Savcılar Kurulu (HSK) tarafından istinaf heyetinin açığa alınmasının, “yargı üzerindeki etkisini gösteren” bir örnek İzmir’de yaşandı.

DAVANIN ÜZERİNDE ERDOĞAN VE HSK KORKUSU

Cumhuriyet’in haberine göre, 66 sanık hakkında duruşma açan istinaf, Metin İyidil olayının yaşanması üzerine karar duruşmasını iki kez erteledi. İstinaf mahkemesi, savcının aralarında eski Edremit 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Nihayet Ünlü’nün bulunduğu bazı sanıklar hakkında beraat istemesine karşın tüm talepleri reddederek cezaları onadı. Ünlü’nün avukatı Ömer Faruk Eminağaoğlu, “Davanın üzerinden, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan ve HSK’nin korkusu geçmiş olmalı” dedi.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi, 21 Mayıs 2018’deki FETÖ’nün darbe girişimine ilişkin davada, 280 sanıktan 137’si hakkında karar vermiş, 143 sanığın dosyasını ise ayırmıştı. Bu kapsamda darbecilerin sıkıyönetim direktifindeki atama listesinde “göreve devam” yazan eski Edremit 19. Motorlu Piyade Tugay Komutanı Tuğgeneral Nihayet Ünlü’nün de aralarında bulunduğu 104 sanık hakkında “anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs” suçundan “ağırlaştırılmış müebbet” hapis cezası verildi. Sanıklar ise cezayı istinaf mahkemesine taşıdı.

İzmir Bölge Adliye Mahkemesi 18. Ceza Dairesi, 137 kişiden 66’sı hakkında hakkında “duruşma açılmasına” karar verdi.

SAVCI ‘BERAAT’ İSTEDİ

Duruşmalar 6 Ocak’ta başladı. 17 Ocak’ta esas hakkındaki mütalaasını veren Cumhuriyet savcısı, 66 kişiden bazı kişilerin tahliyesini ve beraatını içeren görüş verdi. Savcı, bu kapsamda eski Tuğgeneral Nihayet Ünlü’nün de “beraatıni ve tahliyesini” istedi. Karar duruşması ise 22 Ocak’a ertelendi.

BAŞKAN RAPOR ALDI

22 Ocak’a gelindiğinde mahkeme başkanı, “sağlık sorunları gerekçesiyle” duruşmaya çıkmadı. Yerine yeni bir başkan görevlendirildi. Bu duruşma öncesi Ankara’da, 14 Ocak günü hakkında beraat kararı verilen Metin İyidil’in tahliye edilmesi, itiraz üzerine de yeniden tutuklanması ve HSK’nin kararı veren istinaf mahkemesi heyetini açığa alması olayı yaşandı. Duruşmada herkes, “66 sanık hakkındaki cezaların azaltılmasını veya kaldırılmasını” bekliyordu. Ancak mahkeme, tüm istinaf başvurularının reddine karar verdi.

15 Temmuz Ahırı’nda tutulan askerlerden biri ilk kez konuştu

Gündem

OIAD’den infaz düzenlemesi açıklaması: “Hiçbir şart koşmadan herkes serbest bırakılmalı”

Uluslararası Tehlikedeki Avukatlar Gözlemevi, infaz düzenlemesinde kapsam dışı bırakılmak istenen siyasi tutuklularla ilgili açıklama yaptı: “Tahliyede hiçbir şart koşulamaz”

BOLD – Fransa, İspanya, İtalya Ulusal Baro Konseyleri ve Paris Barosu’nun oluşturduğu OIAD-Uluslararası Tehlikedeki Avukatlar Gözlemevi (@ProtectLawyers) Türkiye’nin gündeminde olan infaz düzenlemesiyle ortaya çıkabilecek erken tahliye yasasına iliskin acıklama yaptı.

Açıklamada, düzenlemeyle; aslında darbeyle hiçbir ilişkisi bulunmadığı halde tutuklanan avukat, gazeteci, hakim ve akademisyen gibi sadece mesleğini icra ettiği için tutuklanan kişilerin kapsam dışı bırakılmak istendiği hatırladılarak, ‘hiçbir şart koşmadan’ bu tutukluların da serbest bırakılması istendi.

OİAD’nin açıklaması şöyle:

“Covid-19 salgının Türkiye’de bulunan 375 hapishanede yayılması neticesinde ortaya çıkabilecek yıkıcı bilançoya karşısında, 280 bin tutukludan 100 bin tutuklunun serbest bırakılmasına imkan tanıyacak af yasası hala hazırlık aşamasında bulunmaktadır. OIAD özellikle tutuklu Türk avukatlarının serbest bırakılması için yıllardır mücadelesini sürdürmektedir. OIAD Türkiye’deki hapishanelerde hamile kadınların, hasta tutukluların ve 743 çocuğun bulunduğunu büyük bir üzüntü ile bildirir. Türkiye’de birçok hapishanede 20-30 kişilik koğuşlarda tutukluların barındırıldığı bilinmektedir.Bununla birlikte Af Yasası, Türk hukukunca tam olarak tanımlanmamış ve tartışmalı olan terör örgütüne üye olma, propoganda yapma ve darbeye kalkışma gibi suçlamalarla tutuklu bulunan avukat, gazeteci, hakim ve akademisyen gibi -esasında mesleğini icra ettiği için hapishanede bulunan-  kişileri kapsam dışı bırakmaktadır. Türk hükümeti esasında avukat, gazeteci veya politik muhalif olup olmadığına bakmadan bir baskı politikası yürütmektedir. OIAD, yüzelerce avukatın terör örgütü üyesi olmak veya ayaklanmaya kalkışmak gibi suçlamalarla yargılanan müvekkillerini temsil ettiği için tutuklu bulunmasından endişe duymaktadır. Bu noktada OIAD Türkiye’de bulunan avukatlar ile dayanışma için olduğunu ifade eder ve Türk hükümetine hiçbir şart koşmadan avukatların, politik tutukluların ve sağlık açısından risk taşıyan tutukluların serbest bırakılması için Türk hükümetine çağrıda bulunur..”

Okumaya devam et

Gündem

Tedavi edildiği hastaneden kaçan koronavirüs hastası hayatını kaybetti

Tokat’ta tedavi gördüğü hastaneden izinsiz ayrılan ve ekipler tarafından evinde bulunarak tekrar hastaneye yatırılan kişi hayatını kaybetti. Diğer illerde özel bir ekip tarafından defnedilirken, A.Ü’nün cenazesi yakınlarına teslim edildi.

BOLD – Tokat’ta koronavirüs şüphesi ile gözlem altında tutulduğu hastaneden kaçan 74 yaşındaki kişi tedavi altına alındığı hastanede hayatını kaybetti. A.Ü.’nün cenazesi bugün 4 yakını tarafından hastaneden alındı.

EŞİ DE GÖZETİM ALTINDA TUTULUYOR

Tokat Devlet Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümünde koronavirüs şüphesi ile tedavi gören 74 yaşındaki A.Ü. yaşamını yitirdi.Bir süredir aynı hastanede tedavi gören A.Ü.’nün koronavirüs testinin pozitif çıktığı belirtildi. A.Ü.’nün cenazesi bugün 4 yakını tarafından hastaneden alındı.

Hayatını kaybeden yurttaşın eşi H.Ü.’nün ise gözetim altında tutulduğu, testlerinin negatif çıktığı belirtildi.

“Bana ve eşime 4 yıl boyunca virüs muamelesi yaptılar”

Okumaya devam et

Gündem

300 bin mahkuma tahliye beklerken 150 bin infaz memuru da hapsoldu

Koronavirüs tehlikesine karşı mahkumlara tahliye bekleyen yakınları, Adalet Bakanılığının salgına karşı infaz memurlarını da cezaevlerine hapseden tedbirlerine sosyal medyadan tepki gösterdi.

BOLD- Günlerdir gündemi meşgul eden konulardan biri de koronavirüs yüzünden hijyenik olmayan cezaevlerindeki mahkumların durumu. Açık görüş hakları ellerinden alınan mahkumlar için cezaevi yönetimi sadece kefir ve hijyen malzemesi dağıtarak önlem alıyor. Mahkum ve yakınlarının umudu, infaz yasasında değişiklik öngören yasa tasarısı bir türlü Meclisin gündemine gelmedi.

İNFAZ MEMURLARI DA EVLERİNE GİDEMEYECEK

Öte yandan Adalet Bakanı Abdulhamit Gül de dün cezaevlerine virüsün bulaşmasını engellemek için bir dizi yeni önlemler açıklamıştı. Gül’ün açıkladığı önlemlerden biri de infaz memurlarının görev süreleri boyunca cezaevlerinde kalmaları oldu. Evlerine gönderilmeyen memurlar izole edilmiş alanlarda kalacak.

MAHKUMLAR ÇIKSIN DERKEN…

Mahkum yakınları seslerini duyurmak için sosyal medyada her gün kampanya düzenliyor. Bugünün kampanya etiketi ‘Meclis TahliyeDesin’ oldu. Etikete paylaşım yapan sosyal medya kullanıcıları Adalet Bakanı Gül’ün açıkladığı önlemi eleştirdi. Bir mahkum yakını, ”300 bin kişiyi tahliye ettirmeye çalışırken 150 bin infaz koruma memuru daha hapsoldu! Yarın da onlar için mi bir tag yapsak ne” ifadeleriyle tepkisini dile getirdi

Cezaevinde ihmalle ölüme sürüklenen Nesrin Gençosman’ın ablasından çağrı

Okumaya devam et

Popular