Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

“Türkiye’de yeni tip koronavirüse rastlanmadı ancak risk kapıya geldi”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Türkiye’de yeni tip koronavirüse rastlanmadığını ancak bunun rastlanmayacağı anlamına gelmeyeceğini söyledi. “Risk kapıya geldi, sınırdan girişleri önlememiz gerekiyor” dedi.

BOLD Anadolu Ajansı Editör Masasında konuşan Sağlık Bakanı Koca, tüm hazırlıklarının tamamlandığını, ilk günden itibaren tüm illerde referans hastanelerin oluşturulduğunu dile getirdi. Koca, “Şu ana kadar Türkiye’de koronavirüs vakasına rastlanmadı. Rastlanmayacağı anlamına gelmez” diye konuştu. Koca, “Türkiye’ye girişi ne kadar geciktirebilirsek, bu süreçte ne kadar az etkilenebilir ülke olursak bizim için başarı olur” dedi.

Başka ülkelerden Türkiye’ye gelen ancak daha önce Çin’e uğrayan herkesin 14 gün gözetimde tutulacağını kaydeden Koca, İran’ın Kum ve Meşhed şehirlerinden gelenleri de gözetim altında tutacaklarını söyledi. Koca, şunları söyledi: “Burada da benzer şekilde 14 günlük gözlem uyguluyoruz. Kum ve Meşhed dışından olanları evinde veya uygun ortamda gözlem altına alıyoruz. Fakat Kum ve Meşhed’den gelenleri daha özel yöntemlerle direkt karantinaya alma yaklaşımı içinde olduk… Şu ana kadar Türkiye’de herhangi bir koronavirüs enfeksiyonuna, salgınına, vakasına rastlanmadı. Bu rastlanmayacağı anlamına gelmez. Sonuçta giderek dünyaya yayılan bir virüs var. Bu yayılmadan daha da önemlisi sınır komşumuz İran’da çok ciddi bir salgının başlamış olması. Dolayısıyla kontrollü olmak zorundayız.”

İRAN’DAN GELENLERİN TESTİ NEGATİF

Koca, “Risk kapıya geldi, son derece önemli. Bölgemizde her geçen gün artıyor yayılım. Tedbirlerimizi almamız, sınırdan girişleri önlememiz gerekiyor” dedi. Koca, İran’ın Kum ve Meşhed kentleriyle teması olanların gelmesi halinde mutlaka karantinaya alındığını belirterek koronavirüs vakalarının gizlendiği iddialarını yalanladı. Koca, şöyle devam etti: “Tedavi zincirini bırakıp, ‘Sonucunuz negatif, gidebilirsiniz’ mi denecek? Böyle bir şey olabilir mi? Dünya Sağlık Örgütünden bir şeyi gizleyebilir misiniz? Gizlediğinizde bir daha dünyada bir yeriniz olabilir mi? İran’dan gelen hiçbir yolcumuzun sonuçlarının pozitif olmadığını, hepsinin negatif olduğunu çok rahat söyleyebiliriz.”

Koca, corona virüsünün grip gibi bulaştığını aktararak kişisel hijyen ve el yıkamanın çok önemli olduğunu aktardı.

HERKESİN MASKE KULLANMASINA GEREK YOK

Koca, şunları kaydetti: “Herkesin maske kullanmasına gerek yok ama gribi olan, soğuk algınlığı belirti ve bulguları olanlar bulaştırmamak üzere maske kullanmalı. Özellikle sağlık personelinin teması sebebiyle ciddi korumaya alınması gerekiyor, bütün tedbirlerle hizmeti sürdürüyoruz. ‘Eninde sonunda bize de gelebilir’ demiyorum, bize de gelme durumu her an olabilir. Çünkü komşumuz İran’da ciddi bir salgın var. Hava sıcaklığının artmasıyla bu salgının azalacağı yönünde dünyada, DSÖ’de ve bizim Bilim Kurulunda bir kanaat söz konusu.”

Koronavirüsün 33 ülkede görüldüğünü, Türkiye’de olmadığını, olmaması için de gayret gösterdiklerini aktaran bakan, “Vatandaşımız panik havası içinde olmasın” dedi.

2500’ÜN ÜZERİNDE ÖLÜME NEDEN OLDU

İlk olarak Çin’in Wuhan kentinde görülen ve 2500’ün üzerinde insanın ölümüne neden olan koronavirüs, şimdiye dek onlarca ülkede binlerce kişiye bulaştı. Hava ve temas yoluyla bulaşan, zatürreye neden olan virüsün tedavisi bulunamadı. Türkiye’nin çevre ülkelerinde de bu virüse rastlandı.

Konya’da ‘Koronavirüsü’ şüphesiyle bir kişi karantinaya alındı

Gündem

Türkiye’nin ilk nükleer santrali Akkuyu şantiyesinde patlama: İlk açıklama muhtardan

Büyükeceli Muhtarı Serdar Sarı, Mersin Milletvekili Alpay Antmen’in duyurduğu ve bazı araçların hurdaya döndüğü patlamaya santral yolu için kullanılan dinamitin neden olduğunu söyledi.

BOLD – Mersin’in Gülnar ilçesi Büyükeceli Mahallesinde, inşaatı devam eden Akkuyu Nükleer Santrali şantiyesinde patlatılan dinamit yüzünden çevrede park halindeki onlarca araç zarar gördü. Bazı otomobilleri hurdaya çeviren patlama sonrası görüntüleri, CHP Mersin Milletvekili Alpay Antmen sosyal medya hesabından paylaştı.

NÜKLEER PATLAMANIN AYAK SESLERİ

Antmen paylaşımında şunları söyledi: “Akkuyu Nükleer Santrali inşaatında yaşanan bir patlama sonrası oluşan görüntüler. Yarın yaşanabilecek korkunç bir nükleer patlamanın ayak sesleri hepimizi uyarıyor. Cennet Mersin, cehenneme dönebilir. Yarın çok geç kalmış olabiliriz. Nükleer Santral inşaatını derhal durdurun!”

Antmen’in paylaştığı Şantiyedeki işçilerin çekti tahmin edilen görüntülerde, kayıt yapanların “Savaş alanı gibi” yorumları duyuluyor.

Bir apartman inşaatındaki dikkat ve duyarlılığın Akkuyu şantiyesinden olmadığını söyleyen Antmen: “Daha önce de söylemiştik hiçbir kurala yeteri kadar uymadıklarını düşünüyorum. Hiçbir şekilde denetlenmediklerini düşünüyorum. Çevreyi ve doğayı katlediyorlar. Bu patlamalar da gösteriyor ki özeniz ve dikkatsizler. Bu görüntüler dehşet verici. Daha santral bitmeden bu kadar çevreye zarar veriliyorsa bitince neler olacağını düşünmek bile istemiyorum. Orada bir doğa katliamı var. İnşaatı da çok özensiz yapıyorlar bir an önce inşaata son verilmesi gerekiyor” dedi.

Bu arada, Türkiye’nin ilk nükleer santralindeki patlama ile ilgili ilk açıklama Büyükeceli mahalle muhtarı Serdar Sarı’dan geldi. Sarı Akkuyu’da yol açmak için patlatılan dinamitin park halindeki araçlara zarar verdiğini söyledi.

Erdoğan’dan ‘Terörist Erdoğan’ paylaşımı yapan Avrupalı lidere tepki: Faşizm bizi kitabımızda yok

 

Okumaya devam et

Gündem

Bir uyarı da İzmir için geldi: Koronavirüs vakaları 3,5 kat arttı

İzmir’deki vaka artışına dikkat çeken Vali Yavuz Selim Köşger: “İki günde 15 hemşehrimizi Koronadan kaybettik. Bir kez daha İzmirlileri dikkatli olmaya çağırıyorum” dedi.

BOLD – Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın geçen perşembe akşamı İstanbul’daki artan vaka sayılarına dikkat çekerek, bir dizi uyarılarda bulundu. Benzer bir uyarı da İzmir Valisi Yavuz Selim Köşger’den İzmirlilere geldi. Köşger, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda kentte son 20 günde vaka sayılarının 3 buçuk kat arttığını söyledi.

İKİ GÜNDE 15 CAN KAYBI

İzmir’deki ölüm oranlarının da arttığına dikkat çeken Köşger şunları söyledi: “İzmir Dikkat! Değerli İzmirliler tüm dünyada ve ülkemizde olduğu gibi İzmir’imizde de Kovid-19 tehlikesi artarak devam ediyor. Örneğin İzmir’de 20 gün öncesine göre vaka sayısı 3,5 kat artmış durumda, son 10 günde ikiye katlandı. Durumun ciddiyeti artarak devam ediyor. Koronanın mutasyona uğradığı ve ölümcüllüğünün azaldığı iddiası da doğru değil. Son iki günde 15 hemşehrimizi Koronadan kaybettik. Bir kez daha İzmirlileri dikkatli olmaya çağırıyorum.”

İstabul’da yerel yöneticilerle, geçen perşembe bir araya gelen Bakan Koca, İstanbul’daki vaka sayısının Türkiye genelinin yüzde 40’ına, Ankara’nın 5 katına ulaştığını söyledi.

Bakan Koca: Yeni hasta sayısı da ağır hasta sayısı da artıyor

Okumaya devam et

Gündem

Bakan Koca: Yeni hasta sayısı da ağır hasta sayısı da artıyor

Sağlık Bakanlığının paylaştığı günlük koronavirüs verilerine göre, bugün hayatını kaybeden 72 kişiyle beraber toplam can kaybı 9 bin 799’a yükseldi.

BOLD – Sağlık Bakanlığı koronavirüse ilişkin güncel verileri ilgili siteden kamuoyu ile paylaştı. Buna göre, son 24 saatte 72 kişi koronavirüsünden hayatını kaybetti. Son rakamlarla toplam can kaybı 9 bin 799’a yükseldi. Bugün yapılan 112 bin 215 test sonucuna göre ise 2 bin 17 yeni hasta tespit edildi. Türkiye’deki toplam hasta sayısı ada 361 bin 801 oldu. Bugün iyileşen bin 297 kişiyle birlikte toplam iyileşen toplam hasta sayısı 314 bin 390’a yükseldi. Toplam hastalarda zatürre oranının yüzde 5,6, toplam ağır hasta sayısının ise bin 744 olduğu açıklandı. Türkiye genelinde yatak doluluk oranı yüzde 48.1, erişkin yoğun bakım doluluk oranı yüzde 65.2 ve ventilatör doluluk oranı yüzde 32.1 olarak duyuruldu.

Sosyal medya hesabından güncel verileri değerlendiren Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: “Bugün tespit edilen 2.017 yeni hasta var. Ağır hasta sayımız ve aktif hasta sayımız artmaya devam ediyor. Bu gidişatı değiştirmek bizim elimizde. Mücadeleyi bize kazandıracak olan birbirimizin hakkına saygı duymak ve tedbirlere birlikte uymaktır” ifadelerini kullandı.

İstanbul’da korkutan Kovid-19 hazırlığı

Okumaya devam et

Popular