Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD: Türkiye-Suriye sınırına tekrar asker yollama niyetimiz yok

ABD Genelkurmay Başkanı Mark Milley, ABD’nin Türkiye-Suriye sınırı bölgesinde tekrar asker konuşlandırması yönünde bir niyet ya da planlarının olmadığını söyledi. Savunma Bakanı Mark Esper da, sınıra tekrar asker gönderilmesine ihtimal vermediğini belirtti.

BOLD – ABD Genelkurmay Başkanı Orgeneral Mark Milley, ülkesinin, Suriye’nin kuzeydoğusunda Türkiye sınırına yakın bölgelere bir daha asker konuşlandırma planının olmadığını söyledi.

Orgeneral Milley, ABD Savunma Bakanı Mark Esper ile Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komitesinde 2021 savunma bütçesine ilişkin soruları yanıtladı.

İDLİB’DE DURUM ÇOK KARMAŞIK HALE GELDİ

Bir Kongre üyesinin “Bize sunduğunuz yeni bütçeye göre, ülkemizin Suriye’deki iç savaşa yeniden müdahil olması yönünde bir beklenti var mı?” sorusuna Esper, böyle bir tartışma olmadığı yanıtını verdi ve ileriye dönük en iyi çözümün BM sürecinden geçtiği yönündeki Amerika’nın duruşunu yineledi.

Bu sürecin aktif biçimde sürdürülmesi gerektiğini, ABD Dışişleri Bakanlığının da bu yönde çaba gösterdiğini bildiğini ifade eden Esper, İdlib’de durumun çok sayıda aktörün de varlığıyla şimdi çok daha karmaşık hale geldiğini kaydetti.

ESPER: İHTİMAL GÖRMÜYORUM

Esper, Amerikan güçlerinin Türkiye’nin Barış Pınarı harekatı öncesinde çekildiği Türkiye-Suriye sınırına yeniden konuşlandırılması ihtimaline ilişkin bir soruyu yanıtlarken de, şu anki misyonlarının, Suriye Demokratik Güçleri’yle de birlikte çalışarak, Suriye’nin doğu kesiminde IŞİD’i ortadan kaldırma sürecinin devamını sağlamak olduğunu vurguladı. Esper, “Şu an itibariyle, sınırda tekrar varlık göstereceğimiz yönünde herhangi bir ihtimal görmüyorum” diye konuştu.

Bir kongre üyesinin, “ABD’nin bir daha Suriye iç savaşına karışıp karışmayacağı” sorusuna Esper, “Bu yönde bir tartışmanın olmadığı” yanıtını verdi.

“NE NİYETİMİZ NE DE PLANIMIZ VAR”

Genelkurmay Başkanı Milley de, “Suriye’deki misyonumuz değişmedi. Misyonumuz, Suriye’nin doğusunda IŞİD ile yapılan mücadeledir. Türkiye-Suriye sınırına bir daha asker konuşlandırma konusunda ne niyetimiz ne de planımız var.” diye konuştu.

MILLEY, ASKER ÇEKME KARARINI SAVUNDU

ABD’nin Türkiye’nin harekatı öncesinde bölgeden asker çekme kararını savunan Milley, o zamanda sınır ötesi operasyona hazırlanan 15 bin Türk askerine karşı az sayıda bir Amerikan askerinin orada olduğuna dikkati çekerek, “Askerlerimizi saldırı bölgelerinden çekmek dışında pek seçeneğimiz yoktu. Aksi takdirde, hayatlarını bir hiç uğruna gereksiz yere tehlikeye atmış olurduk” ifadesini kullandı.

ABD, Suriye’nin doğusunda Suriye Demokratik Güçleri’ne destek vermek üzere 600 asker bulunduruyor. Askerler bölgedeki petrol kuyularını da koruyor.

Muhalifler stratejik konumdaki Serakib kasabasını Suriye Ordusu’ndan geri aldı

Dünya

Ruslar, korona ilaçlarının klinik araştırmasına başladı

Yeni tip koronavirüs tedavisi için Rusya’da geliştirilen Meflokin, Hidroksiklorokin ve Kolidavir ilaçlarının karşılaştırmalı klinik araştırmalarının başladığı ilan edildi.

BOLD – Dünya geneli 76 bini aşkın insanın hayatına mal olan koronavirüs (Kovid-19) ile mücadele kapsamında aşı ve ilaç çalışmaları hızla devam ediyor.

FEDERAL BİYOMEDİKAL AJANSI DUYURDU

Söz konusu noktada çalışmalarını yoğunlaştıran ülkelerden Rusya’da ilaçlarla ilgili yeni bir gelişme duyuruldu.

Rusya Federal Biyomedikal Ajansı (FMBA) açıklamasına göre Kovid-19 tedavisi için üretilen Meflokin, Hidroksiklorokin ve Kolidavir ilaçlar üzerinde klinik araştırmalar başlayacak.

HASTALARDAN YAZILI RIZA TALEP EDİLECEK

İ.A. Burnazyan Federal Tıbbi Biyofizik Merkezi’nde yapılacak testler öncesi hastalardan yazılı açık rızaları alınacak.

George Mason Üniversitesi Sistemsel Biyoloji Okulu’ndan Profesör Ancha Baranova, Meflokin ilacının etkinliğinin doğrulandığını ve muadillerine göre daha az toksik olduğunu söylemişti.

ABD’de bir günde 1.343 ölüm

Okumaya devam et

Dünya

ABD’de bir günde 1.343 ölüm

ABD’de bir günde bin 343 kişi yaşamını yitirdi. İngiliz Hükümetinde 5’inci Karantina. Devlet Bakanı Michael Gove da hastalık nedeniyle karantinaya alındı. İspanya’da ölü sayısında hafif yükseliş. İte dünyanın değişik yerlerinden derlenen koronavirüs haberleri.

BOLD – ABD’de koronavirüs nedeniyle Pazartesi günü bin 343 kişi yaşamını yitirdi. Johns Hopkins Üniversitesi, ülkede Pazar günü ölenlerin sayısının ise bin 200 olduğunu duyurdu.

ABD’de böylece şimdiye dek Kovid-19’dan ölenlerin sayısı 11 bine yükselmiş oldu. Üniversite 330 milyon nüfuslu ABD’de virüse yakalananların sayısının ise 370 bine ulaştığını açıkladı. ABD bu rakamla dünya genelinde en fazla salgın vakasının olduğu ülke.

İSPANYA’DA ÖLÜM VAKALARINDA YENİDEN ARTIŞ

İspanya’da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 5 gün sonra ilk kez az da olsa arttı. Dün 743 kişinin daha hayatını kaybetmesiyle toplam can kaybı 13 bin 798’e yükseldi.

Önceki 24 saatte 637 kişi hayatını kaybetmişti.

İspanya, 16 bin 523 kişinin öldüğü İtalya’nın ardından en çok can kaybının yaşandığı ülke.

Ülkedeki vaka sayısı da 140 bin 510’a yükseldi. Bu da İspanya’yı dünyadaki en çok 2. vakaya sahip ülke yapıyor. Dünyada en çok vakanın görüldüğü ülke 368 bin 449 vaka ile ABD.

FRANSA’DA SINIRLAMALAR GENİŞLETİLDİ

Fransa’da koronavirüsün daha fazla insana bulaşmasını engellemek için getirilen kısıtlamaların kapsamı genişletildi.

Ülkede bazı şehirler gündüz saatlerinde dışarıda egzersiz yapılmasını yasakladı.

Başkent Paris’te polis, yarından itibaren saat 10:00 ve 19:00 arasında dışarıda egzersiz yapılmasının yasaklanacağını duyurdu. Açık havada spor, saat 19.00’dan 10.00’a kadar yapılabilecek.

Fransa’da uygulanan kurallarda, koşu için dışarı çıkılmasına izin veriliyor, ancak doktorlar gündüz saatlerinde çok sayıda kişinin dışarı çıkması ve sosyal mesafe kurallarına uymamasından şikayetçi.

HALKA MASKE DAĞITILACAK

Fransa’da bazı şehirler koronavirüsle mücadele kapsamında, halka maske dağıtma kararı aldı.

Nice Belediye Başkanı Christian Estrosi, tüm kent sakinlerinin 10 gün içinde tekrar kullanılabilen maske alacağını söyledi. Estrosi, haftasonu sosyal izolasyon kurallarında “kabul edilemez bir gevşeme” gözlemlendiğini belirtti.

Cannes ve Mandelieu-la-Napoule kentlerinde de maske dağıtılacağı duyurusu yapıldı.

İŞSİZLER TARLALARDA GÖNÜLLÜ ÇALIŞACAK

Fransa’da koronavirüs nedeniyle sezonluk yabancı tarım işçileri gelemeyince hükümetin çağrısı üzerine 200 binden fazla işsiz Fransız gönüllü olarak hasat toplamak için başvurdu.

Tarım Bakanı Didier Guillaume, hükümetin çağrısının karşılık bulması nedeniyle Fransa’nın kendi kaynaklarıyla mevsimlik işçi sıkıntısını aşacağını söyledi.

Fransa’ya hasat zamanı özellikle çilek, kuşkonmaz ve domates toplamak üzere İspanya, Portekiz, Fas ve Polonya gibi ülkelerden yaklaşık 200 bin mevsimlik işçi geliyordu. Mevsimlik işçiler hasat sonrası ülkelerine dönüyordu.

İNGİLTERE’DE 758 HASTA HAYATINI KAYBETTİ

İngiltere Ulusal Sağlık Servisi’nden (NHS) yapılan açıklamaya göre son 24 saatte hastanede tedavi gören 758 Kovid-19 hastası daha hayatını kaybetti.

Bununla birlikte hastanede hayatını kaybeden koronavirüs hastalarının sayısı 5 bin 655’e yükseldi.

ABD’deki Johns Hopkins Üniversitesi’nin verilerine göre ülkedeki vaka sayısı da 52 bin 290.

İNGİLTERE HÜKUMETİNDE 5. KARANTİNA

İngiltere’de kabine faaliyetlerinin koordinasyonundan sorumlu bakan Michael Gove, aile bireylerinden birinin koronavirüs belirtileri göstermesi üzerine, kendisini tecrit ettiği açıklandı.

Gove, Twitter’da yaptığı paylaşımda da kendisinde herhangi bir belirti görülmediğini ve evinden normal bir şekilde çalışmaya devam edeceğini vurguladı.

Böylece danışmanlar da dahil, İngiliz Hükumetinde karantinaya girenlerin toplam sayısı 5 oldu.

LONDRA’DA 10 GÜNDE 4 BİN YATAKLI HASTANE

Londra’nın en büyük fuar merkezi 10 günde 4 bin yataklı korona uzmanlık hastanesine dönüştürüldü. Yüz bin metrekare alanıyla ExCel London, AbuDabi Emirliği’nin ‘Ulusal Fuarlar İşletmesi’ olarak 2000 yılından beri Thames nehrinin eski rıhtımlar bölgesinde hizmet veriyordu.

Normal takvimde bu hafta evlilik fuarı düzenlenmesi planlanan fuar alanında, gelinlikler, düğün konseptleri yerine bugün, 4 bin hastane yatağı ve solunum cihazı yerleştirildi.

İşe 500 hasta kapasitesiyle başlayacak uzman korona hastanesinin sağlık görevlisi ve gönüllülerden oluşan 16 bin çalışanı olacak.

Dev hastaneye, hemşirelikte gösterdiği fedakarlıklar ve enfeksiyon, bulaşıcı hastalıklar gibi konularda çalışmalarıyla, meslek tarihinde iz bırakan Florarence Nightingale’in adı verildi.

Boş bir kapalı alanı, sadece 10 günde bu hale getirmede İngiliz Kraliyet Ordusu, istihkam ve sıhhiye birlikleri de görev aldı.

ALMANYA’DA 3 BİN 800 YENİ VAKA

Robert Koch Enstitüsü Başkanı Lothar Wieler, Almanya’daki koronavirüs vaka sayısının 3 bin 800 daha artarak, yaklaşık 100 bin kişiye ulaştığını bildirdi. Virüse yakalanan 33 bin kişinin ise yeniden sağlığına kavuştuğunu duyuran Wieler, bunun sevindirici bir rakam olduğunu ancak ölüm vakalarının azalarak da olsa devam edeceğini ifade etti.

Almanya’da, koronavirüs salgınının yayılmasının önüne geçebilmek için ülke genelindeki laboratuvarlarda yaklaşık bir milyon 250 bin koronavirüs testinin yapıldığı bildirildi. Almanya ABD’den sonra en fazla koronavirüs testi yapan ülke.

İRAN’DA SON 24 SAATTE 133 ÖLÜM

İran’da son 24 saatte 133 kişinin daha koronavirüs salgını nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı. Ülke genelinde açıklanan resmi verilere göre ölü sayısı 3 bin 872’ye ulaştı. Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre ülke genelinde tespit edilen vaka sayısı da 2 bin 89’luk artışla 62 bin 589’a çıktı. İran’da 3 bin 987 kişinin hastanelerde yoğun bakımda tedavisinin sürdüğü belirtildi.

YOKSUL ÜLKELERİN BORÇLARI ERTELENSİN ÇAĞRISI

100’den fazla uluslararası kuruluş bir araya gelerek, koronavirüs salgını nedeniyle, yoksul ülkelerin borç ödemelerinin bu yıllık ertelenmesi için çağrıda bulundu.

Aralarında dünya genelinde büyük yardım faaliyetlerinde bulunan Oxfam ve ActionAid’in de bulunduğu kuruluşlar dünya liderlerine ve büyük bankalara gönderdikleri mektupta bir dizi borç erteleme adımı çağrısında bulundu.

Kuruluşların erteleme talep ettiği borçlar 25 milyar doları buluyor. Eurodad verilerine göre dünyanın en yoksul 69 ülkesinin bu yıl başka ülkelere ve çok uluslu kuruluşlara ödemesi gereken 19.5 milyar dolar, özel kuruluşlara ödemesi gerekense 6 milyar dolar borç bulunuyor.

Uluslararası Para Fonu (IMF) 50 milyar dolarlık acil yardım fonu oluştururken, Dünya Bankası da kırılgan durumdaki ülkeler için 14 milyar dolarlık ihtiyaç paketi onayladığını duyurmuştu.

Avrupa Konseyi’nde en kalabalık hapishaneler ve en fazla yaşlı mahkum Türkiye’de

 

Okumaya devam et

Dünya

Ukrayna’da belediye başkanı karantinaya uymayanları uyarmak için yüzlerce mezar kazdırdı

Ukrayna’da bir belediye başkanı, koronavirüs salgınına karşı izolasyon kararına uymayan kent sakinlerini uyarmak için yüzlerce mezar kazdırdı, kefen hazırlattı.

BOLD – Dnipro Belediye Başkanı Boris Filatov sosyal medyadan yayınladığı bir konuşmasında, “Hala anlamayanlar için en kötüsüne hazırlanıyoruz” diyerek olası ihtiyaca karşı yüzlerce mezar kazdırdığını açıkladı.

Belediye sözcüsü Loulia Vitvitska, toplam 615 mezarın kazıldığını ve 2 bine yakın su geçirmeyen kefen hazırlandığını bildirdi.

Belediye Başkanı Filatov, ülkenin daha önceleri de toplu ölümler yaşadığını ve buna karşı önlemlerin alındığını söyledi.

Basında sadece mezarlara dikkat çekilmesini eleştiren belediye başkanı, bunun yanında maske, hastane yatağı ve tıbbı malzemelerin de hazırlandığını vurguladı.

Yaklaşık bir milyon nüfuslu sanayi şehrinde Kovid-19 kaynaklı bir ölüm açıklanmadı.

Ukrayna’da toplam vaka sayısı bin 462’yi bulurken, 45 kişi Covid-19’dan hayatını kaybetti. Fakat, uzmanlar 2014’ten bu yana süren Ukrayna krizi ve iç savaş ortamı nedeniyle gerçek verilerin açıklanmadığını düşünüyor.

Almanya’da aşırı sağ kaynaklı şiddet suçları azalırken siyasi suçlar artıyor

Okumaya devam et

Popular