Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

AKP’den satılık Hazine arazileri

18 yılda 62.1 milyar dolarlık kamu malını satış veya devirlerle elden çıkaran AKP Hükumeti, son olarak birçok ildeki Hazineye ait taşınmazları 20 milyon liraya sattı.

BOLD – Geçen yıl ihalesi yapılan 20.1 milyon liralık özelleştirme işlemleri onaylandı. Ayrıca Sivas’ta bulunan iki hidroelektrik santralının özelleştirilmesine karar verildi. Hidroelektrik santralları için son teklif 13 Nisan’da verilebilecek.

62.1 MİLYAR DOLARLIK KAMU MALI SATILDI

AKP iktidarı, 18 yılda 62.1 milyar dolarlık kamu malını satış veya devirlerle elden çıkardı. Son olarak Resmi Gazete’de yayımlanan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı tebliğiyle, ihaleleri geçen yıl gerçekleştirilen birçok ildeki özelleştirmelere onay verildi.

9 BİN METREKARELİK ARAZİ 2.3 MİLYONA SATILDI

Hazine’ye ait İstanbul Büyükçekmece’deki 8 bin 892 metrekarelik taşınmaz 2.3 milyon liraya en yüksek teklifi veren Yapı Bims İnşaat’a satıldı. İstanbul Kartal’daki 400 metrekarelik Hazine taşınmazını 611 bin liraya Kaya İşletmeleri İnşaat aldı. İzmir Torbalı’daki 6 bin 196 metrekarelik Hazine taşınmazı üzerindeki bina 4.5 milyon liraya Çatkaya Gayrimenkul’e satıldı.

AFYON, TOKAT VE AĞRI’DA DA ARAZİ SATILDI

Yine Afyonkarahisar’daki 12 bin 304 metrekarelik taşınmaz 4.1 milyon liraya Ali İhsan Fidan Orman Ürünleri tarafından alınırken, Tokat Turhal’daki 4 bin 257 metrekarelik taşınmaz 1.2 milyon liraya Siyah Eğitim İnşaat’a verildi. Turhal’daki 2 bin 510 metrekarelik taşınmaz 750 bin liraya Oto Anpar Otomotiv’e, Ağrı merkezdeki 1712 metrekarelik taşınmaz 1.2 milyon lira bedelle Sen-Pa İnşaat İthalat’a satıldı.

ANKARA’DAKİ ARAZİ 831 BİN LİRAYA SATILDI

Ankara Yenimahalle’deki 3 bin 824 metrekarelik taşınmaz 831 bin liraya Süleyman Eser tarafından satın alındı. Ağrı’daki 1565 metrekarelik taşınmazı da, 640 bin liraya Bayram Gıda İnşaat Pazarlama aldı. Aynı şirket Ağrı’daki 1588 metrekare büyüklüğündeki taşınmazı da 599 bin 750 liraya aldı. Ağrı’daki 2 bin 785 metrekarelik taşınmaz da 929 bin liraya Ömer Okucu’ya satıldı. Amasya Suluova’daki 676 metrekarelik arazinin hisselerinin bir bölümü 28 bin liraya Mehmet Kavak tarafından alındı. Afyonkarahisar’daki 9 bin 290 metrekare büyüklüğündeki taşınmaz 2.3 milyon liraya Ali İhsan Fidan Orman Ürünleri’ne satıldı.

İKİ SANTRALA ÖZELLEŞTİRME KARARI

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre Sivas’ta Ahiköy’deki iki hidroelektrik santralı ile bu santrallar tarafından kullanılan taşınmazlar “işletme hakkının verilmesi” yöntemiyle özelleştirilecek. İhalede son teklif verme tarihi 13 Nisan. Hükümet sadece olağanüstü durumlarda başvurulması gereken “acele kamulaştırmalara” da devam ediyor. Sadece önceki gün çoğunluğu rüzgâr enerji santrallarının yapımı amacıyla 5 acele kamulaştırma kararı daha alındı.

KHK TV’ye erişim yasağı getirildi

 

Ekonomi

İnternetten market alışverileri yüzde 44 arttı

Salgın nedeniyle kartla alışverişin arttığı sektörlerin başında market ve kozmetik harcamaları geldi. Koronavirüs nedeniyle eve hapsolan vatandaşlar, geçen ay internetten 1.7 milyar liralık market alışverişi yaptı.

BOLD – Koronavirüs, kredi kartı kullanımına da etkiledi. Vatandaş internet üzerinden alışverişe yönelirken, bu da bazı sektörlerdeki harcamaları katladı. İnternetten en çok alışveriş yapılan sektörler market-gıda ve sağlık-kozmetik sektörleri oldu.

239 MİLYON KARTLI İŞLEM YAPILDI

Bankalararası Kart Merkezi (BKM), mart ayına ilişkin kartlı ödeme verilerini açıkladı. Buna göre mart sonu itibarıyla toplam kart adedi yıllık yüzde 9 artarak 239 milyona ulaştı. Aynı dönemde, kartlı ödeme tutarı önceki yıla kıyasla yüzde 9 artış gösterdi ve toplam 85,5 milyar liraya ulaştı. Nakit çekim tutarı ise yüzde 8 ile bir önceki aya göre daha sınırlı artarak 81,6 milyar lira oldu.

MARKET HARCAMALARI YÜZDE 44 ARTTI

Mart ayında kartlı ödeme tutarının geçen yıla göre en fazla arttığı üç sektör market-gıda, elektronik eşya ve sağlık-kozmetik oldu. Geçen yılın aynı dönemine göre market-gıda sektöründe yüzde 44, elektronik eşya ve sağlık-kozmetikte ise yüzde 16 artış gerçekleşti. Yaşanan salgınla beraber alınan tedbirlerin de etkisiyle hava yolları ve konaklama sektörlerinde yüzde 42, seyahat acentelerinde ise yüzde 33 oranında daralma gözlemlendi.

VATANDAŞ MARKET ALIŞVERİŞİNİ İNTERNETTEN YAPTI

Mart ayında her 5 lira kartlı ödemenin 1 lirası internetten yapılırken, 3 milyon kart ilk kez internetten ödemelerde kullanıldı. İnternetten kartlı ödeme tutarı, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 19 artarak 16,5 milyar liraya ulaştı. İnternetten kartlı ödeme tutarında en fazla artış görülen sektörlerin başında ise market-gıda geldi. Market-gıda sektöründe internetten yapılan ödemeler geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık 2,5 katına çıktı ve 1,7 milyar lira oldu.

Şakran Cezaevinde bir doktor daha pozitif çıktı

Okumaya devam et

Ekonomi

Vergi elemanının yanlış hesapladığı Cengiz Holding’in borcunu Maliye Bakanlığı düzeltti!

425 milyon liralık vergi borcu silinen yandaş Cengiz Holding açıklama yaptı. Firma, vergi elemanının yanlış hesap yaptığını, yanlışlığı Maliye Bakanlığının düzelttiğini öne sürdü.

BOLD – Cengiz Holding, grup şirketlerinden Cengiz İnş. San. ve Tic. A.Ş’nin vergi borcunun haksız olarak silindiği yönündeki açıklamalara cevap verdi. Cengiz Holding, vergi elemanının yaptığı yanlış hesabın Maliye Bakanlığı tarafından düzelttiğini öne sürdü.

YANLIŞLIK BİR OTEL SATIŞINDAN KAYNAKLANDI İDDİASI

Yapılan açıklamada yanlışlığın Cengiz İnş. San. ve Tic. A.Ş’nin mülkiyetinde bulunan Antalya’daki bir otelin satışından kaynaklandığı belirtilerek, “O dönemde yürürlükte bulunan 5520 sayılı Kurumlar Vergisi Kanunu’nun ‘5. maddesinin 1. fıkrasının e’ bendinde, kurumların en az iki tam yıl süreyle aktiflerinde yer alan taşınmazları satışından doğan kazançların yüzde 75’lik kısmı kurumlar vergisinden müstesna tutulmuştur. Konuyu denetleyen vergi inceleme elemanı bu kanun ve bu maddeyi görmezden gelerek açıkça kanuna aykırı rapor düzenlemiştir. İtirazımız üzerine de Maliye Bakanlığı Merkezi Uzlaşma Komisyonu konuyu inceleyerek, vergi denetmeninin raporunun hatalı olduğunu tespit etmiştir” denildi.

“GÜÇLÜ DESTEK VERDİK, HEDEF OLDUK” SAVUNMASI

Ortada hukuken kesinleşmiş ne bir vergi, ne de bir vergi borcu bulunmadığı belirtilen açıklamada, “Cengiz İnş. San. ve Tic. A.Ş’nin bir kuruşluk vergi borcu da bulunmamaktadır. Cumhurbaşkanımızın önderliğinde başlatılan Covid19 salgını ile mücadelede ‘Biz Bize yeteriz Türkiyem’ kampanyasına Cengiz Şirketler Gurubu olarak verdiğimiz güçlü destek nedeniyle, birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bu zamanda, bu konuyu gündeme getirenlerin amaçlarını kamuoyunun yüksek takdirine bırakıyoruz” denildi.

CHP’Lİ KARABAT: BORÇ 2.41 MİLYON LİRAYA DENK GELİYOR

CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat dün yaptığı açıklamada “Daha önce 425 milyon liralık vergi borcu silindiği belirtilen şirket, “Biz Bize Yeteriz” kampanyasına 24 milyon bağışta bulundu. 2006-2009 arasında 1,6 lira olan dolar kurundan 303,1 milyon dolarlık borcu bulunan Cengiz Holding’in bu borcu bugün 2 milyar 41 milyon liraya denk geliyor. “Biz Bize Yeteriz” kampanyasından toplanılan para ise bu borcun ancak yarası” demişti.

Şakran Cezaevinde bir doktor daha koronavirüs pozitif çıktı

Okumaya devam et

Ekonomi

Benzine dün 15 kuruş zam bugün 5 kuruş indirim

Petrol fiyatlarındaki küresel dalgalanma Türkiye’deki akaryakıt piyasasını doğrudan etkiliyor. Benzine gelen dünkü 15 kuruşluk zam sonrası bu gece itibarıyla 5 kuruşluk indirim bekleniyor.

BOLD – Dünya koronavirüs (Kovid-19) salgınıyla mücadele ederken petrol fiyatlarındaki dalgalanma akaryakıt piyasalarında kısa süreli değişimlere yol açıyor.

Türkiye de bundan payına düşeni alıyor. Sektör kaynaklarından alınan bilgiye göre benzinin litre fiyatına, dün gelen 15 kuruşluk zamdan sonra bu gece yarısından geçerli 5 kuruşluk indirim bekleniyor.

İSTANBUL’DA 5,32 ANKARA VE İZMİR’DE ORTALAMA 5,42 LİRA

Halihazırda benzinin litre fiyatı İstanbul’da 5,32, Ankara ve İzmir’de ortalama 5,42 lira.

Dünya genelinde petrol talebi koronavirüs sebebiyle kabaca yüzde 30 (günde yaklaşık 30 milyon varil) düşerken Suudi Arabistan ve Rusya piyasaya petrol sağlamaya devam etti.

TMO’dan ekmeklik buğday için uluslararası ihale

Okumaya devam et

Popular