Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

“Erdoğan müttefiki Putin tarafından küçük düşürüldü”

İngiliz Times gazetesi, Suriye ordusunun İdlib’deki ilerleyişine ilişkin haberinde, Türkiye’nin “Rusya’ya güven politikasının” başarısız olduğu yorumunu yaptı. Gazete “Erdoğan, İdlib’de müttefiki Putin tarafından küçük düşürüldü” başlığını attı.

BOLD – İngiliz Times gazetesi, Türkiye için rejimin İdlib’de ilerlemesinin, Esad’ın Suriye’nin kuzeybatısındaki birliklerini dizginleme konusunda Rusya’ya güvenmesinin açıkça başarısız bir politika olduğunu gösterdiğini belirtti.

AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Suriye ordusunun M5 karayolunun ötesine geçmesi durumunda Türk Silahlı Kuvvetleri’ni bölgeye göndermekle tehdit ettiğini belirten gazete, ancak M5 karayolunun da bu ay Esad birliklerine geçtiğini hatırlattı.

“ERDOĞAN’IN HESAPLARI BAŞARISIZ OLDU”

Erdoğan’ın 2015 sonlarında Rusya ile ittifak arayışı büyük bir jeopolitik dönüşüm olduğunu belirten gazete, tarih boyunca birbirlerine düşman olan Rusya ile Türkiye’nin kendilerini Suriye savaşının iki farklı tarafında bulduğunu yazdı.

Times, “Önce M5 karayolu, sonra da Kafranbel’in kaybıyla, Erdoğan’ın hesapları da başarısız oldu. Geçen hafta Türkiye’nin kendi ordusuyla müdahalede bulunacağı tehdidi ise oynadığı son karttı.”

“PUTİN, ERDOĞAN NE DÜŞÜNDÜĞÜNÜ UMURSAMIYOR”

Times, ABD merkezli Dış Politika Araştırma Enstitüsü’nden Türkiye uzmanı Aaron Stein’ın Suriye’deki durumla ilgili olrak, “Putin, İdlib’de Türkiye’nin desteklediği Suriyeli muhalifleri yenilgiye uğratma amacında ve Erdoğan’nın ne düşündüğünü de önemsemiyor gibi görünüyor.” sözlerini aktardı.

Putin 5 Mart’ta Erdoğan ile görüşmek istemedi: “Farklı iş planları mevcut”

Dünya

Trump’ın İncil’le pozuna Piskopos’tan tepki: Başkan İncil’i kullandı

Trump’ın Beyaz Saray önündeki protestolar sürerken elinde tuttuğu İncil ile St. Johns Kilisesi’ne yürümesine ve İncil ile poz vermesine Piskopos Mariann Edgar Budde, ‘çileden çıktım’ sözleriyle tepki gösterdi. Budde, “Başkan İncil’i kullandı” dedi.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump’ın Beyaz Saray önündeki protestolar sürerken elinde tuttuğu İncil ile St. Johns Kilisesi’ne yürüdü ve kilisenin önünde İncil ile poz verdi.

“BAŞKAN İNCİL’İ KULLANDI”

Kamuoyunda da tartışmalara yol açan hareketi kınayan Piskopos Mariann Edgar Budde, CNN’e yaptığı açıklamada, “Açık olayım; Başkan İncil’i kullandı. Yahudi-Hıristiyan geleneğinin en kutsal metni, ayrıca benim piskoposluğumun kiliselerinden birini, iznim olmadan İsa’nın öğretilerine ve kiliselerimizin temelini oluşturan her şeye karşıt bir mesaj için zemin olarak kullandı” şeklinde konuştu.

Piskopos Mariann Edgar Budde ayrıca Trump’ın St. Johns Kilisesi’ne gitmek için yürüyeceği yoldaki göstericilerin polisin sert müdahalesi ile dağıtılmasına da çok öfkelendiğini söyleyerek, ‘çileden çıktım’ ifadesini kullandı.

“KİLİSEDE DUA ETMEDİ”

Trump, Beyaz Saray’ın bahçesinde protestolara ilişkin açıklamalarda bulunduktan sonra yerleşkeden çıkarak Beyaz Saray’ın yakınındaki, geçtiğimiz gün protestolarda kundaklanmaya çalışılan St. Johns Kilisesi’ne elinde tuttuğu İncil ile yürüdü.

Kilisenin önünde kısa bir süre duran ve içeri girmeyen Trump, geniş güvenlik önlemleri altında Beyaz Saray’a döndü.

Piskopos Budde, Trump’ın kilisede dua etmediğine de dikkati çekti.

İncil ile poz veren Trump, Kuran ile miting yapan Erdoğan’ı hatırlattı: “Şahsım’ın ABD şubesi”

Okumaya devam et

Dünya

Trump halka karşı ağır silahlı ordu birliklerini görevlendirdi

Washington’da iki günlük sokağa çıkma yasağı ilan edilirken Trump, protestoculara karşı Ulusal Muhafız Birliklerini görevlendirdi.

BOLD – ABD Başkanı Donald Trump, George Floyd’un öldürülmesinin ardından düzenlenen protestolarla ilgili Beyaz Saray’da açıklamalarda bulundu. Trump, kent ve eyalet yöneticilerine, Ulusal Muhafızları konuşlandırmaları için çağrıda bulundu. Ulusal Muhafız birlikleri, acil durumlarda müdahaleye çağrılmak üzere kent ve eyaletlerde hazır bulunan askerlerden oluşuyor.

ABD Başkanı, kent ve eyalet yönetimlerinin protestolar karşısında “gerekli” adımları atmayı reddetmeleri hâlinde orduyu görevlendireceğini ve “sorunu onlar adına hızlıca çözeceğini” belirtti.

SOKAĞA ÇIKMA YASAĞI

George Floyd’un polis tarafından öldürülmesinin ardından düzenlenen protestolarda birinci hafta dolarken ülkedeki büyük kentlerin bazılarında, akşam saatlerinden itibaren sokağa çıkma yasağı uygulanıyor.

Televizyonlara yansıyan görüntülerde, New York City ve Los Angeles kentlerinde alışveriş merkezi ve mağazaların yağmalandığı görüldü.

New York Belediye Başkanı Bill de Blasio, olayların tırmanması nedeniyle sokağa çıkma yasağının Salı günü saat 23.00’dan 20.00’a çekildiğini açıkladı.

Washington’da da iki gün sokağa çıkma yasağı ilan edildi.

TRUMP’TAN CEZA TEHDİDİ

Trump, “Bu terörü organize edenlerin şunun farkında olmasını istiyorum: Ağır cezalarla karşılaşacaksınız” diye ekledi.

Trump’ın konuşma yaptığı Beyaz Saray’ın önünde de dört gündür eylemler devam ediyor. Konuşmasında başkent Washington D.C.’deki protestolara da değinen Trump, “İsyanı, yağmayı, vandalizmi, saldırıları ve mülkiyetlerin yakıp yıkılmasını durdurmak için binlerce ağır silahlı asker, askeri personel ve güvenlik görevlisini gönderiyoruz” dedi.

Floyd’un ölümüyle ilgili resmi otopsi raporu da yayımlandı. Raporda Floyd’un ölümü “cinayet” olarak tanımlandı. Floyd’un boğulduğunu belirten otopsi raporu, 46 yaşındaki ABD vatandaşının, polisin uyguladığı baskı nedeniyle ani kalp durması sonucu öldüğünü ortaya koydu.

Okumaya devam et

Dünya

George Floyd’un otopsi raporu: Ölüm sebebi boğulma!

ABD’de polis şiddeti sonucu ölen George Floyd’un ölüm nedenini araştıran bağımsız bir heyet, raporunu açıkladı. Heyet, Floyd’un ölüm sebebinin boğulma olduğunu vurguladı.  

BOLD – ABD’nin Minneapolis kentinde bir polis tarafından öldürülen George Floyd’un otopsisini yapan Adli Tıp Kurumunun “kalp hastalığı, yüksek tansiyon gibi sağlık problemleri” ve “potansiyel sarhoş edici maddelerin” Floyd’un ölümüne neden olduğu yönündeki raporu ABD basınında yer almıştı. Bunun üzerine Floyd’un ailesi bağımsız bir otopsi yapılması için başvuruda yapmıştı. 

George Floyd’un bağımsız bir heyet tarafından yapılan otopsisinde ölüm nedeni boğulma olarak belirlendi. BBC Türkçe’nin haberine göre, adli patoloji uzmanı Doktor Michael Baden, devam eden bir kalp sorununun Floyd’un ölümünde etkili olmadığı sonucuna varıldığını açıkladı. 

NE OLMUŞTU? 

ABD’nin Minnesota eyaletinde gözaltına alınan George Floyd, boğazına diziyle bastıran bir polis tarafından boğularak öldürülmüştü. Yine siyah bir ABD vatandaşının polis şiddeti sonucu öldürülmesinin ardından birçok kentte gösteriler düzenlendi. Başkent Washington’ın da aralarında olduğu çok sayıda kentte sokağa çıkma yasağı ilan edildi. 

Enes Kanter ırkçılığa karşı formasıyla protestolara katıldı

Okumaya devam et

Popular