Bizimle iletişime geçiniz

Medya

Şehit haberleri iddiası gündemdeyken ‘Havuzdan’ garip son dakika haberi!

Suriye’nin İdlib kentindeki TSK unsurlarına yönelik saldırı iddiaları gündemdeyken ‘havuz’ medyası, garip bir son dakika haberini okuyucularına duyurdu.

BOLD-Haberde, İdlib’te 10 Şubat’tan bu yana 1709 rejim unsuru etkisiz hale getirildi, 55 tank, 3 helikopter, 19 zırhlı araç, 29 obüs imha edildi. Sosyal medyada bu habere tepki yağdı. Teyide muhtaç iddiaların gündemde olduğu dakikalarda yapılan bu haberi, algı amaçlı olduğu ifade edildi.

İdlib’te TSK’ye yönelik yeni saldırı iddiası! Ankara’da olağanüstü toplantılar!

Medya

Altan’ın avukatından çağrı: Terör örgütüne yardım suçu da kapsama dâhil olmalı

15 Temmuz sonrası yürütülen cemaat soruşturmaları kapsamında tutuklanan Ahmet Altan’ın avukatı Figen Çalıkuşu, ‘İnfaz Yasası’ değişikliğine ‘Terör örgütüne yardım’ suçunun edilmesini talep etti.

BOLD-AKP ve MHP’nin TBMM Adalet Komisyonu’na sunduğu ‘İnfaz Yasası’ değişikliği teklifinde ‘Terör Suçları’ kapsam dışında bırakılması, on binlerce siyasi ve düşünce tutuklularının koronavirüs riski ile karşı karşıya kalacak olmalarına birçok kesimden tepki geldi.

Gazeteci-Yazar Ahmet Altan’ın Avukatı Figen Çalıkuşu, Terörle Mücadele Yasası’nın bütünüyle kapsam dışında bırakılmasına tepki göstererek, “Terör örgütüne üyesi olmamakla birlikte yardım” suçunun, bu dönemin düşünce suçu olduğunu, bu suçun infazında da yarı oranında indirim yapılması, denetimli serbestlik ve koşullu salıverme uygulamalarının geçerli olması gerektiğini vurguladı.

Ahmet Altan’ın, “terör örgütü üyesi olmamakla birlikte örgüte yardım suçu” nedeniyle 10 yıl 6 ay ceza aldığını ifade eden Çalıkuşu, kararla birlikte tahliye olduğunu ancak Türk yargı sisteminde örneği olmayan bir biçimde, itiraz yoluyla yeniden cezaevine konulduğunu hatırlattı.

Çalıkuşu’nun açıklaması şöyle;

“Bu dönemin düşünce suçu maddesi TCK 220/7. maddesi olmuştur. Bu maddeye göre düşünce en ağır şekli ile cezalandırılmaktadır. Örgüte yardım eden hiyerarşik yapıya dahil değildir. Örgüt ile birlikte hareket etmez. Yardım ettiğine dair örgütün bilgisi dahi olmayabilir.

Bu özelliklerine göre TCK 220/7. maddesi düşünce suçu için çok elverişli bir madde olarak kullanılmaya başlanmıştır bu dönemde. Çünkü maddi delile ihtiyaç yok. Ama şimdi Korona var ve Ahmet Altan 71 yaşında. 3 yazı ile 10.5 yıl hapis. Kapsam dışı demek kolaydır ama vicdan ister vebali vardır.

Örgüte yardım eden terör örgütünün üyesi olmadığına göre sıradan infaz rejimine tabi olmalı, cezası 1/2 oranında indirilmeli ve 3 yıllık denetim süresi uygulanmalı. O zaman Ahmet Altan de diğer düşünce suçluları da hükümlü olmasa da yattıkları süreye göre tahliye olurlar. İnfazda eşitlik ve adalet sağlanır.”

Abdullah Gül’den ceza indirimi çağrısı: Düşünce suçlarını ve gazetecileri de kapsamalı

Okumaya devam et

Medya

Gazetecilere tahliye: #VirüsGirmedenGazetecilerÇıksın

Haberin Var Mı İnisiyatifi, tutuklu meslektaşları için sosyal medyada bu kez #VirüsGirmedenGazetecilerÇıksın etiketiyle hashtag çalışması başlattı.

BOLD – Tutuklu gazetecilere dikkat çekmek ve serbest bırakılmalarını sağlamak için yakın zaman önce kurulan Haberin Var Mı İnisiyatifi, koronavirüs (Kovid-19) salgınının cezaevleri üzerinde oluşturduğu tehdide dikkat çekmek için bu kez #VirüsGirmedenGazetecilerÇıksın etiketiyle sosyal medya kampanyası başlattı.

Kampanya kapsamında “Meclis Göreve, Gazetecilere Tahliye!” başlıklı bir metin hazırlanan videoyla birlikte paylaşıldı.

Kampanya metninde şu ifadeler yer aldı:

“Kovid-19 salgını Türkiye’de hız kesmeden can almaya devam ediyor. Hükümet bir takım tedbirler açıklarken düşüncesini söylemekten öte eylemde bulunmamış onlarca gazeteci ve siyasetçiyi cezaevlerinde kaderlerine terk ediyor. Türkiye’deki 359 hapishanede doluluk oranı yüzde 127. Son verilere göre hapishanelerde 100’den fazlası gazeteci olmak üzere 257 bin hükümlü, 43 bin tutuklu var.

Vakit daralıyor. Birleşmiş Milletler İnsan Hakları Konseyi, Uluslararası Af Örgütü, Avrupa Birliği parlamenterleri, Uluslararası Pen ve diğerleri Türkiye’ye çağrılarını yineliyor: Cezaevlerini çok geç olmadan boşaltın!

Ama dün yapılan açıklamayla görüldü ki bu çağrılar ciddiye alınmıyor. Bir kez daha yineliyoruz:

Kovid-19 bir ateş gibi tüm cezaevlerini sarmadan yeni infaz düzenlemesinin kapsamı genişletilsin. Haberlerinden, demeçlerinden ve görüşlerinden dolayı “terörist” muamelesi gören gazeteciler, öğrenciler ve siyasetçiler de infaz düzenlemesine dahil edilsin.

Cezaevlerinde düşünce suçlusu kalmasın!”

Koronavirüs tedavisi gören Profesör Taşcıoğlu hayatını kaybetti

Okumaya devam et

Medya

Müge Anlı dün şiddeti savundu bugün doktorlardan özür diledi

Müge Anlı, dünkü canlı yayında sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti savunan açıklamaları tepki çekince, “Baş ağrımı değil vatandaşları düşünüyordum” diyerek kendini savundu.

BOLD – Müge Anlı’nın dünkü yayınında sağlık çalışanlarına yönelik şiddeti savunan konuşması tepki toplamıştı. Virüs bulaşabilir endişesiyle arabasında iğne olmak istediğini ancak bu talebinin sağlık çalışanları tarafından kabul edilmediğini söyleyen Müge Anlı “Sonra diyorlar ki doktorlara iyi davranın. Anlatamıyorsun derdini. En son dedim ki inşallah sen de bir gün böyle bir migren ağrısı çekersin ve aynı tavırla karşılaşırsın. Gör bak nasıl oluyor” demişti.

SOSYAL MEDYADA KAMPANYA

Sosyal medya kullanıcıları ve sağlıkçılar ise bu sözlerin ardından sosyal medyada kampanya başlattı. İçinde bulunan zorlu dönemde sağlık çalışanlarına karşı kin ve nefret oluşturmakla suçlanan Anlı’ya eleştiriler yöneltildi. Binlerce sosyal medya kullanıcısının “#MügeAnlıözürdile” etiketiyle tepkisini dile getirdi.

ÖZÜR DİLEDİ

A Haber’a bağlanan Müge Anlı hayatları pahasına mücadele veren sağlık çalışanlarına minnettar olduğunu belirterek ”Sağlık çalışanlarına yönelik şiddete her zaman karşı çıktım. Şiddeti önleme konusunda programlarımda sürekli mesajlar verdim” dedi. Başından geçenleri bir kez daha canlı yayında anlatan ve sorununun sadece ilgili hastaneyle alakalı olduğunu savunan ünlü sunucu, ”Benim derdim kendi baş ağrım değil ki. Vatandaşların yaşayabilecekleri mağduriyetler. Yayın sırasında aynı sorunları yaşayan vatandaşlardan yüzlerce mesaj aldık. Beni hedef haline getirmek isteyenleri Allah’a havale ediyorum” diye konuştu. Anlı ayrıca, ”Konuyu tam anlatamadığım için doktorlardan özür diliyorum” dedi.

İstanbul Tabip Odası: Açıklanan sayılar gerçek değil

 

Okumaya devam et

Popular