Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

ABD’den Türkiye’ye destek açıklamaları: Graham’dan ‘uçuşa yasak bölge’ çağrısı

İdlib’de 33 şehit verilmesinin ardından ABD’den üst üste Türkiye’ye destek açıklamaları geldi. İdlib üzerinde uçuşa yasak bölge kurulması önerildi.

BOLD İdlib’de 33 şehit haberinin gelmesinin ardından Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Büyükelçi Robert O’Brien ile telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Görüşmenin içeriğine ilişkin herhangi bir açıklama yapılmadı.

GRAHAM’DAN UÇUŞA YASAK BÖLGE ÇAĞRISI

ABD Başkanı Donald Trump ve AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yakınlığıyla bilinen ABD’li Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham, İdlib üzerinde uçuşa yasak bölge kurulması önerisinde bulundu.

ABD Başkanı Trump’a hitaben konuşan Graham, “Dünya, eli kolu bağlı oturmuş, İdlib’in Esad, İran ve Ruslar tarafından yok edilişini izliyor” dedi. Graham, Başkan Trump’tan Rusya ve İran destekli Suriye hükümet güçlerinin sivillerin öldürülmesini engellemesini istedi.

Graham, “Uluslararası toplumun binlerce masum erkek, kadın ve çocuğu bu dehşet verici ölümlerden kurtarmak için İdlib’de uçuşa yasak bölge ilan etmesinin zamanı gelmiştir’’ ifadelerini kullandı.

“GEÇMİŞİN VE GELECEĞİN MÜTTEFİKİYİZ”

Yaşanan gelişmeler üzerine ABD’nin NATO nezdindeki Daimi Temsilcisi Büyükelçi Kay Bailey Hutchison, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kimi güvenilir dost olarak görmesi gerektiğine ilişkin bir açıklama yaptı.

“Cumhurbaşkanı Erdoğan umarım bizim geçmişlerinin ve geleceklerinin müttefiki olduğumuzu görecektir” ifadesini kullanan Hutchison, “Rusya’nın ne olduğunu ve şu anda ne yaptığını görüyorlar” şekline konuştu.

ABD NATO Büyükelçisi ayrıca Washington’ın, Türkiye’nin Rusya’dan satın aldığı S-400 füze savunma sistemlerinden vazgeçmesi gerektiği yönündeki çağrılarını da bir kez daha tekrar etti.

Hutchison, “Umarım cumhurbaşkanı geçmişte olduğu kadar gelecekteki müttefiki olduğumuzu ve S-400’lerden vazgeçmesi gerektiğini anlamıştır. Rusya’nın ne olduğunu, şu anda ne yaptığını görüyorlar. Ve eğer Türk askerlerine saldırıyorlarsa, bu saldırı bu iki ülke arasında olan her şeye ağır basar” diye konuştu.

DEMOKRAT SENATÖR’DEN SALDIRIYA KINAMA

Geçen hafta Türkiye’yi ziyaret eden ABD Kongresi üyeleri arasında yer alan Demokrat Partili Florida Senatörü Marco Rubio, saldırıyı kınadı.

Rubio, dün paylaştığı mesajını, ‘’Türkiye Suriye’deki bir hava saldırısında büyük bir kayıp verdi. Bir NATO ortağı Rusya ile silahlı çatışmaların eşiğinde’’ notuyla yeniden paylaştı.

Rubio mesajında, ‘’Türkiye ile Rusya’nın Suriye’de doğrudan bir askeri çatışmaya girme öngörüleri saatler geçtikçe artıyor. Erdoğan doğru tarafa yer alıyor. Putin ve Esat bu korkunç insani felaketten sorumlu’’ ifadelerini kullanmıştı.

ABD DIŞİŞLERİ: SEÇENEKLERİ DEĞERLENDİRİYORUZ

İdlib’de şehit haberlerinin gelmesinin ardından ABD’den Türkiye’ye bir destek açıklaması gelmişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı, İdlib’de Türk askerine yönelik düzenlenen saldırıyı kınayarak, “NATO müttefiki Türkiye’nin yanındayız ve Esad rejimi, Rusya ve İran destekli güçlerini bu alçak saldırılara derhal son vermeye çağırıyoruz.” açıklamasını yaptı.

Açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Bu gelişmeleri teyit etmek ve mevcut durum hakkında daha fazla netlik sağlamak için Türk makamlarıyla temas halindeyiz. NATO müttefiki Türkiye’nin yanındayız ve Esad rejimi, Rusya ve İran destekli güçlerini bu alçak saldırılara derhal son vermeye çağırıyoruz. Başkan (Donald Trump) ve Bakanın (Mike Pompeo) söylediği gibi, bu krizde Türkiye’ye en iyi nasıl destek verebileceğimize dair seçenekler arıyoruz.”

Saray’dan yeni açıklama: Uluslararası toplum, uçuşa yasak bölge oluşturmak için harekete geçmeli

Dünya

ABD’den 10 büyükelçi açıklaması: Kavala açıklaması tutarlı

Kabine toplantısı sonrası konuşan Erdoğan’ın sözlerinin not edildiğini söyleyen ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Price, büyükelçilerin Kavala açıklamasının da Viyana Sözleşmesiyle tutarlı olduğunu belirtti.

BOLD – Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin (AİHM) kararına rağmen hapiste tutulan iş insanı Osman Kavala için açıklama yapan 10 büyükelçi olayı hakkında ABD Dışişleri Bakanlığından açıklama geldi.

Kabine toplantısı sonrası 10 büyükelçi konusuna değinen Erdoğan, “Ülkemize dönük bühtandan geri dönüldü. Viyana Sözleşmesi’nin 41. maddesine vurgu yapan bu büyükelçilerin beyanlarında daha dikkatli olacaklarına inanıyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın açıklamalarını ‘not ettiklerini’ belirten ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Osman Kavala hakkında 18 Ekim’de yapılan açıklamanın Viyana Sözleşmesi’nin 41. maddesiyle tutarlı olduğunu söyledi.

Biden yönetiminin hukukun üstünlüğünü ve insan haklarına saygıyı desteklemeye devam edeceklerini söyleyen Price, “Biden yönetimi ortak önceliklerde Türkiye ile iş birliği arayışında ve bütün NATO müttefikleriyle olduğu gibi, anlaşmazlıkları gidermek için diyalog kurmaya devam edeceğiz. İleriye doğru en iyi yolun ortak çıkarlarda işbirliği olduğuna inanıyoruz” dedi.

Öte yandan ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan Ankara Büyükelçisi David Satterfield’a destek geldi. Bakanlık büyükelçinin görev süresi boyunca Türkiye’de kalacağını açıkladı.

Erdoğan’dan 10 büyükelçi açıklaması: Bühtandan dönülmüştür

Okumaya devam et

Analiz

Erdoğan 10 büyükelçiyi istenmeyen adam ilan etti, şimdi ne olacak?

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Osman Kavala bildirisi yayınlayan 10 ülkenin büyükelçisini istenmeyen adam (persona non grata) ilan etti. Erdoğan’ın bu açıklamasından sonra Almanya, Amerika Birleşik Devletleri, Danimarka, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İsveç, Kanada, Norveç ve Yeni Zelanda Büyükelçililerinin Türkiye’de kalması yasaklanacak mı?

BOLD ANALİZ – Eskişehir’de Millet Bahçesi açılışında konuşan Erdoğan, Osman Kavala açıklamasında 10 Büyükelçi için istenmeyen adam ilan edilmesi talimatını verdiğini duyurdu. Erdoğan, “Ben Dışişleri Bakanıma talimatı verdim, ne yapması gerektiğini söyledim. Bunların bir an önce istenmeyen adam ilan edilmesini halledeceksiniz dedim. Bunlar Türkiye’yi anlayacak, bilecek. Anlamadıkları gün burayı terk edecekler” dedi.

ANLAMADIKLARI GÜN BURAYI TERK EDECEKLER

Konuşurken dili de sürçen “Bu 10 tane Dışişleri Bakanın dışişleri, büyükelçi” diyen Erdoğan, “Yatıyorlar kalkıyorlar Kavala Kavala… Kavala dediğin Soros’un Türkiye şubesi. 10 büyükelçi onun için Dışişleri Bakanlığı’na geliyor. Bu nasıl terbiyesizliktir, siz burayı neresi zannediyorsunuz ya? Burası Türkiye, Türkiye. Burası bir kabile devleti değil, anlı şanlı Türkiye. Burada Dışişleri’ne gelip de talimat veremezsiniz. Ben Dışişleri Bakanıma talimatı verdim, ne yapması gerektiğini söyledim. Bunların bir an önce istenmeyen adam ilan edilmesini halledeceksiniz dedim. Bunlar Türkiye’yi anlayacak, bilecek. Anlamadıkları gün burayı terk edecekler.” tepkisi verdi.

PERSONA NON GRATA NEDİR?

Devletle arası ilişkilerde persona non grata bir ülkeye girmesi veya o ülkede kalması ülkenin yerel hükûmeti tarafından yasaklanan yabancı bir kişi anlamına geliyor. Kendisine verilen siyasi dokunulmazlık hakkı sayesinde tutuklama ve herhangi bir kovuşturmadan korunan yabancı bir diplomata herhangi bir ülkenin uygulayabileceği en ciddi kınama biçimi olarak kabul ediliyor. Reuters da gelişmeyi dünyaya son dakika olarak duyurdu. Erdoğan’ın 10 büyükelçiyi persona non grata ilan ettiğini yazdı.

DİPLOMATİK KRİZ KAPIDA, DOLAR 10 TL OLACAK

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun Erdoğan’ın talimatını yerine getirmesi sonrası büyük bir diplomatik kriz yaşanacak. Dünyanın en önemli 10 ülkesinin büyükelçisi Türkiye’den ayrılmak zorunda kalacak. Zaten yükselen dolar ve Euro’nun 10 liraya ulaşmasından endişe ediliyor.

Osman Kavala’nın tutukluluğuna son verilmesini isteyen büyükelçiler Dışişleri’ne çağrıldı

 

Okumaya devam et

Dünya

Gazeteciler tutsak meslektaşları için Frankfurt’ta yürüdü

Dünyanın en önemli uluslararası kitap fuarı olan Frankfurt Kitap Fuarı, hafta sonu kapılarını halka açtı. Sürgün Gazeteciler ise Frankfurt Kitap Fuarı’nın halka açık ilk gününde Türkiye’de cezaevinde bulunan meslektaşların için yürüdü.

BOLD – Uluslararası Gazeteciler Birliği (İnternational Journalists) Frankfurt’ta önemli bir etkinliğe imza attı. Yaptığı haberler ve yazdıkları köşe yazıları sebebiyle Türkiye’de cezaevinde bulunan gazeteciler için sessiz yürüyüş yapıldı.

TÜRKİYE BİLDİRİSİ OKUNDU

Türkiye’de tutuklu bulunan gazeteciler için İngilizce ve Almanca bildiri okundu. Türkiye’de kimin yaptığı belli olmayan darbe girişimi sebebiyle birçok insan gibi gazetecilerin de cezaevlerine atıldığı belirtildi.  Türkiye’de 300 bine yakın kitabın imha edildiğine vurgu yapılarak, yazarların cezaevine atıldığı vurgulandı.

CEZAEVİNDE VEFAT EDEN GAZETECİLER İÇİN BROŞÜR

Ardından tutukla gazetecilerin fotoğraflarının basılı olduğu tişörtleri giyen sürgün gazeteciler Frankfurt Kitap Fuarı’nda broşür dağıttı. Broşürlerde Türkiye’de halen tutuklu bulunan gazetecilerin yanı sıra cezaevinde hayatını kaybeden medya mensuplarıyla ilgili bilgeler yer aldı.

DÜNYANIN DİKKATİNİ TUTSAK GAZETECİLERE ÇEKME GİRİŞİMİ

Uluslararası Gazeteciler Birliği Başkanı Enes Engin Sağ, Türkiye ve diğer totoliter ülkelerde hak ihlaline uğrayan gazetecilerin sesini duyurmaya çalıştıklarını söyledi. Sağ, “Türkiye’de yıllarca gazetecilik yaptık. Artık Türkiye’de mesleğimizi icra edemediğimiz için Avrupa’ya gelmek zorunda kaldık. Ama Türkiye’de birçok arkadaşımız cezaevinde. Onların problemlerini özgür ortamda dile getiriyoruz. Dünyanın dikkatini Türkiye’deki tutsak gazetecilere çekmeye çalışıyoruz” diye konuştu.

Okumaya devam et

Popular

Shares