Bizimle iletişime geçiniz

Politika

AKP Sözcüsü Ömer Çelik: Suriye rejim güçleri, Türkiye için düşman unsurudur!

Suriye’nin İdlib kentindeki rejim güçlerinin saldırısında 29 askerin şehit olması üzerine AKP Sözcüsü Ömer Çelik, “Suriye rejim güçleri, Türkiye için düşman unsurudur!” açıklamasında bulundu.

BOLD-AKP Sözcüsü Ömer Çelik, İdlib’den gelen şehit haberlerinin ardından yaptığı yazılı açıklamada, “Katil rejim ve onu cesaretlendirenler bu kalleşliğin hesabını en ağır şekilde vereceklerdir. Türkiye, Suriye’de yürüttüğü haklı mücadelesini uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarını kullanarak hedeflerine ulaşana kadar sürdürmekte kararlıdır. Milletimizin başı sağ olsun” ifadelerini kullandı.

Ayrıca yaptığı açıklama da Ömer Çelik, “Ömer Çelik, “Rejim bu saldırıdan sonra, kara ve hava unsurları olarak düşman olmuştur. Rejim unsuru, artık Türkiye için düşman unsurudur.” dedi. Çelik, sınırların mültecilere açıldığı yönündeki haberlere ise “Mülteci politikamız aynıdır ama ortada bir durum var, artık mültecileri tutabilecek durumda değiliz.” cevabı verdi.

AP Türkiye Raportörü’nden Rusya göndermesi: AB, yeni güçlü dostlarınızdan çok daha güvenli

Politika

İnfaz paketi bugün görüşülecek; paketin genişlemesi gündemde

AKP ve MHP’nin ortak hazırladığı infaz yasası teklifi, TBMM Adalet Komisyonu’nda bugün görüşülecek. Teklife “üye olmamakla birlikte terör örgütüne yardım” suçunun da düzenleme kapsamına alınacağı belirtiliyor.

BOLD – İnfaz yasa teklifi TBMM Adalet Komisyonu’nda bugün ele alınacak. Düşünce ve siyasi suçların kapsam dışı bırakıldığı infaz yasasında değişiklik öngören yasa teklifinin kapsamının genişlemesi eğilimi var.

Sözcü’nün haberine göre hukukçular, “Cumhurbaşkanına hakaret” suçunun infaz düzenlemesi kapsamında olduğunu belirtti. Ancak, sadece bu suçtan mahkum edilip cezaevinde olan yok. Birden fazla suç işleyen ve bu suçlar arasında cumhurbaşkanına hakaret de olanlar var. Bu kişilerin diğer suçları infaz indirimine giriyorsa tahliye edilecekler. “Cumhurbaşkanına hakaret” suçuna 1 yıldan 4 yıla kadar hapis öngörülüyor. Bu suçtan mahkumiyet kararı verilen sanık sayısı, son 4 yıllık dönemde 5683’e yükseldi.

“Terör örgütüne üye olmamakla birlikte örgüte yardım” suçunun da teröre karışmamış kişiler açısından  fikir ve ifade özgürlüğü çerçevesinde kapsama alınması tartışılıyor. Hiçbir terör örgütü ile bağlantısı olmadığı halde özellikle gazeteciler ve sanatçılar hakkında yazdıkları yazı/haber ya da attıkları sosyal medya mesajları nedeniyle bu maddeden işlem yapıldı.

TERÖR BAŞKA İFADE BAŞKA

Fikrini ifade edenler hakkındaki bu durumun, “Örgüt üyesi olmamakla birlikte örgüte yardım” kapsamında değil, düşünceyi açıklama ve ifade hürriyeti olarak ele alınması değerlendiriliyor.

Abdullah Gül’den ceza indirimi çağrısı: Düşünce suçlarını ve gazetecileri de kapsamalı

Okumaya devam et

Politika

CHP’li Engin Altay: Düşünce suçlusu içeride kalsın, gaspçılar çıksın olmaz

CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, AKP ve MHP’nin infaz teklifiyle ilgili konuştu. Düşünce suçlarının kapsam dışı bırakılmasına tepki gösteren Altay, “Düşüncesini ifade edenler içeride kalsın, gaspçılar çıksın olmaz” dedi.

BOLD – Sözcü’ye konuşan Altay, partisinin infaz değişikliğiyle ilgili görüşünü açıkladı. Altay, “Askerimize, polisimize kurşun sıkan, bombalayan hiç kimsenin affedilmesini doğru bulmayız. Kadına ve çocuğa cinsel tacizde bulunan, kadına şiddet uygulayan ve uyuşturucu baronları da affedilemez” ifadelerini kullandı.

Düşünce suçlularının cezaevinde kalmasını kabul etmeyeceklerini söyleyen Altay, Ama gasp, darp, dolandırıcılar salıverilip, konuşan, düşüncesini söyleyen, yazan, tweet atan, haber yazan içeride kalmaya devam ederse olmaz. Düşüncesini ifade edenler içeride kalsın, gaspçılar çıksın olmaz” dedi.

‘Biz bize yeteriz’ yardım kampanyasında toplanan para miktarı açıklandı

Okumaya devam et

Politika

‘Biz bize yeteriz’ yardım kampanyasında toplanan para miktarı açıklandı

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Milli Dayanışma Kampanyası kapsamında şimdiye kadar 846 milyon 606 bin 155 lira bağış toplandığını açıkladı.

BOLD-Yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile mücadele kapsamında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın IBAN numarası vererek ‘Biz bize yeteriz’ bağış kampanyasını başlatmıştı.

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başlattığı kampanyada toplanan para miktarını açıkladı. Kampanya kapsamında şimdiye kadar yurttaştan 846 milyon 606 bin 155 lira bağış toplandığı belirtildi. Bağış kampanyası için atılan SMS ise 2 milyon 118 bin 107 olarak açıklandı.

İletişim Başkanlığından yapılan açıklamada, “Milli Dayanışma Kampanyası, milletimizin tam desteğiyle devam ediyor. Türkiye’nin korona virüsle mücadelesinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere şu ana kadar 846.606.155 bağış yapılmıştır. Detaylar için http://bizbizeyeteriz.gov.tr” denildi.

Abdullah Gül’den ceza indirimi çağrısı: Düşünce suçlarını ve gazetecileri de kapsamalı

Okumaya devam et

Popular