Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İran’da koronavirüs nedeniyle cuma hutbeleri iptal edildi: 4 milletvekili daha hastalandı

Çin’de koronavirüs salgınında yaşamını yitirenlerin sayısı 2 bin 790’a çıktı. Virüsün en çok can aldığı ikinci ülke İran’da cuma hutbeleri iptal edildi.

BOLD – Çin’de yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı 2 bin 790’a çıktı.

Ulusal Sağlık Komisyonu’ndan yapılan yazılı açıklamaya göre son 24 saatte 44 kişi yaşamını yitirirken, 327 yeni Covid-19 vakası tespit edildi.

Yaşanan can kayıplarının 41’i Covid-19’un merkez üssü Hubey eyaletinde gerçekleşirken, başkent Pekin’de 2, Sincan Uygur Özer Bölgesi’nde 1 kişi yaşamını yitirdi.

Bu kapsamda toplam ölü sayısı ikisi Hong Kong Özel İdari Bölgesi’nden olmak üzere 2 bin 790’a yükselirken, virüs bulaşan kişi sayısı da 7 bin 952’sinin durumu ağır olmak üzere 78 bin 824’e çıktı.

Virüs bulaşma durumu şüpheli olan kişilerin sayısı 2 bin 308’e, müşahede altındaki kişilerin sayısı 65 bin 225’e geriledi. Covid-19’dan taburcu edilen kişilerin sayısı da 36 bin 117’ye ulaştı.

Ayrıca virüs bulaşan kişi sayısı Çin ana karası dışında, Hong Kong’da 93’e yükselirken, Makau Özel İdari Bölgesi’nde ise 10 olarak aktarıldı.

İRAN’DA CUMA HUTBELERİ İPTAL EDİLDİ

İran, Çin dışında koronavirüsten can kaybının en fazla olduğu ülke konumunda bulunuyor.

İran’da koronavirüs nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısı 34’e vaka sayısı da 388’e yükseldi.

İran devlet televizyonu, başkent Tahran dahil bazı kentlerde Cuma namazı hutbelerinin koronavirüs salgını nedeniyle iptal edildiğini bildirdi.

4 MİLLETVEKİLİ DAHA HASTALIĞA YAKALANDI

Ülkede cumhurbaşkanı yardımcısı, sağlık bakanı yardımcısının ardından 4 milletvekilinde de virüs tespit edildi. İki milletvekilinde virüs tespit edilmesinin ardından meclisteki 30 milletvekili test yaptırdı. Bu testlerde 4 milletvekilinde virüs tespit edildi.

Virüs ülkede hızla yayılırken Sağlık Bakan Yardımcısı İreç Herirçi, Tahran Milletvekili Mahmud Sadıki, Meclis Ulusal Güvenlik ve Dış Politika Komisyonu Başkanı Mücteba Zünnur ve son olarak Cumhurbaşkanı Kadın ve Aileden Sorumlu Yardımcısı Masume İbtikar’a Covid-19 teşhisi konulmuştu.

İran, Çin vatandaşlarının ülkeye girişini yasakladı.

Yetkililer, kentleri ve mahalleleri karantina altına alma planlarının olmadığını ancak sinemalar, kültürel etkinlikler ve konferanslara getirilen geçici yasakların süresinin bir hafta daha uzatıldığını duyurdu.

NİJERYA’DA İLK VAKA

Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Covid-19), Sahraaltı Afrika’da ilk kez Nijerya’da görüldü.

Nijerya Sağlık Bakanı Dr. Osagie Ehanire, ülkede ilk Covid-19 vakasının 25 Şubat’ta İtalya’nın Milano kentinden Lagos’a gelen bir İtalyan vatandaşında tespit edildiğini belirtti.

Ehanire, İtalyan vatandaşının Lagos’taki Bulaşıcı Hastalık Hastanesi’nde karantina altına alındığını ifade etti. Covid-19, Afrika kıtasında ilk olarak Cezayir ve sonra da Mısır’da görülmüştü.

MOĞOLİSTAN DEVLET BAŞKANI KARANTİNAYA ALINDI

Moğolistan Devlet Başkanı Battulga Khaltmaa ile diğer hükümet görevlilerinin Çin ziyareti sonrası ülkelerine dönmelerinin ardından koronavirüs (Covid-19) şüphesiyle 14 gün karantinaya alındı.

Perşembe günü Moğolistan Dışişleri Bakanı Tsogtbaatar Damdin ve diğer Moğol siyasilerle Pekin’e gelen Khaltmaa, koronavirüs salgının çıktığı dönemden bu yana Çin’e resmi ziyarette bulunan ilk devlet başkanı olmuştu.

Khaltmaa, yapılan resmi temaslarda Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve Çin Başbakanı Li Kıçiang (Li Keqiang) ile bir araya gelmişti.

Moğolistan devlet ajansı Montsame, Çin ziyaretinde bulunan Moğol yetkililerin önlem amacıyla karantinaya alındığını yazdı.

Koronavirüs İstanbul’da: GATA’da iki hasta için kat boşaltıldı

Dünya

MSB, Suriye harekat bölgelerinde birlik hareketlerini asgari seviyeye indirdi

Milli Savunma Bakanlığı, koronavirüs salgını nedeniyle Suriye’deki harekat bölgelerinde birlik hareketlerini asgari seviyeye indirdi.

BOLD – Mili Savunma Bakanlığı, koronavirüs salgını nedeniyle Suriye’de harekat bölgelerinde zorunlu olmadığı sürece personel ve birlik hareketlerinin asgari seviyeye indirildiğini bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, ‘‘Suriye’de harekat bölgelerinde görevli birliklerde harekat alanlarının giriş çıkışlarının asgari Ordu Komutanının müsaadesi ile yapılmasına yönelik düzenleme yapılmış, böylece zorunlu olmadıkça personel ve birlik hareketleri asgari seviyeye indirilmiştir’’ ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada ‘‘Harekat bölgelerine doktorlar gönderilerek bizzat yerinde yoğun şekilde bilgilendirici ve farkındalık arttırıcı eğitimler icra edilmiştir.

Yurt içine geçecek personelin 14 gün gözetim altında tutulup, müteakiben içeriye girmesine ve sağlık kontrolünün yapılmasına yönelik tedbirler alınmış, Suriye’den yurt içine ikmal için gelen araçların dezenfektasyonu için KBRN Timleri görevlendirilmiştir’’ denildi.

Yunan yolcu gemisi Venizelos’ta korona karantinası: 382 yolcudan 65’i Türk vatandaşı

Okumaya devam et

Dünya

Yunanistan’da ikinci göçmen kampına karantina

Yunanistan, 53 yaşında göçmen bir erkekte koronavirüs çıkmasının ardından ikinci göçmen tesisini de karantina altına aldı.

BOLD – Yunanistan, 53 yaşında Afgan kökenli göçmen bir erkekte koronavirüs çıkmasının ardından ikinci göçmen tesisini de karantina altına aldı.

Yüzlerce göçmen ve sığınmacıyla birlikte Malakasa kampında yaşadığı belirtilen göçmenin temas kurduğu kişilere testler yapıldığını belirtildi.

Sağlık yetkilileri, göçmenin nasıl enfekte olduğunu izlemek için çalışmalara devam ettiklerini belirttiler.

Yunanistan’da Perşembe günü de Ritsona göçmen kampı 20 sığınmacının pozitif çıkmasının ardından karantina altına alınmıştı.

Sağlık Bakanlığı’na göre Atina’nın 40 kilometre kuzey doğusundaki Malakasa kampı iki hafta boyunca karantinada tutulacak, buradaki polis sayısı da arttırılacak.

Bir maçla İtalya’nın Bergamo’su Çin’in Wuhan’ı oldu

Okumaya devam et

Dünya

ABD’de son 24 saatte korkunç bilanço!

ABD’de yeni tip corona virüs salgınında hayatını kaybedenlerin sayısı son 24 saatte 1340 artarak 8 bin 503’e yükseldi.

BOLD-Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınının yeni merkez üssü ABD oldu. Ülke hızla yayılan salgın nedeniyle ölenlerin sayısı son 24 saatte 1340 artarak 8 bin 503’e yükseldi.

Johns Hopkins Üniversitesinin paylaştığı son verilere göre, ülkede virüsün bulaştığı kişi sayısı son 24 saatte 33 bin 712 artışla 312 bin 249’a, ölü sayısı da 1340 artarak 8 bin 503’e çıktı. Böylece “ABD’de 1 günde virüs kaynaklı en yüksek ölüm sayısı” gerçekleşmiş oldu.

Dünya genelinde ABD’yi 130 bin vakayla İspanya ve 124 bin vakayla İtalya takip ediyor.

ABD’deki eyaletler arasında salgının en fazla etkili olduğu yer New York olarak belirtildi. New York eyaletinde dün 103 bin 169 olan vaka sayısı 11 bin 5 artışla 114 bin 174’e çıkarken, New York’u 34 bin 124 vakayla New Jersey, 14 bin 225 vakayla da Michigan takip ediyor.

İngiltere’deki topluluk ve inanç liderleri, koronavirüs nedeniyle ortak dua gerçekleştirdi

Okumaya devam et

Popular