Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İktidarın İdlib politikası ‘şehitler sonrası’ ne olacak?

Türkiye’nin, Suriye rejim güçlerinin İdlib çatışmasızlık bölgesi dışına çekilmesi için verdiği süre bugün doluyor. Peki, Rusya ile diplomatik çabalar mı sürdürülecek yoksa kapsamlı operasyon mu başlatılacak? Ankara’da ‘şimdilik’ ilk şıkkın daha ağır bastığı konuşuluyor.

BOLD – Esad güçlerinin hava saldırısı sonrası yaşanan can kayıpları Türkiye’nin Suriye politikasında ilk etapta bazı değişikliklere yol açtı.

SALDIRI SONRASI 4 ANA BAŞLIKTA ADIM ATILDI

Uluslararası camiada dikkat çeken adımlar 4 ana başlıkta toplandı:

1) Askeri misilleme

2) Rusya ile temas

3) NATO’ya çağrı

4) Mülteci uyarısı

‘BİZ DE ONLARI VURDUK’ ALGISI İÇİN ÇALIŞILDI

Askeri misilleme başlığı altında Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK), konumu bilinen bütün rejim askeri pozisyonlarını kapsayacak kapsamlı saldırı başlattı. 10 Şubat’tan bu yana 2 binden fazla Esad askerinin etkisiz hale getirildiği bilgisi paylaşılarak kamuoyuna moral verildi.

RUSYA İLE KÖPRÜLERİN ATILMAYACAĞI SİNYALİ VAR

AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, Rusya lideri Vladimir Putin ile Kremlin açıklamasına göre Türkiye’nin talebi üzerine görüştü. Ankara’da ki Rus heyeti ile 3’üncü defa bir araya gelindi. Böylece 33 askerin şehadetinden dolaylı yoldan sorumlu tuttuğu Rusya ile köprüleri yıkmayacağını gösterdi.

NATO DESTEK VERDİ AMA AYRINTISI ORTADA YOK

Washington Anlaşması’nın 4’üncü maddesi çerçevesinde NATO fikir alış verişinde bulunmak üzere olağanüstü toplantıya çağrıldı. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, toplantı sonunda, Türkiye’nin yanında olduklarını açıkladı. Fakat somut askeri adım konusunda bilgi vermedi.

YİNE MÜLTECİ KARTINI AÇIP POZİSYON ALMAK İSTEDİ

Nihayet Erdoğan yönetimi dönem dönem yaptığı gibi, mülteci kartı ile Avrupa ülkelerini İdlib konusunda daha somut adım atmaya zorlamak için sınır güvenliğini gevşetme adımı attı.

Esasında bu yol haritası, iktidarın bundan sonraki dönemde izleyeceği politikanın işaretlerini de veriyor. Ankara’da yapılan değerlendirmelerde, diplomasinin ağırlığının artacağı söyleniyor.

ULUSLARARASI CAMİA DAHA FAZLA GERGİNLİK İSTEMİYOR

Tabi uluslararası toplum gerginliğin büyümesinden yana değil. Rusya’ya dönük baskı artılırken Türkiye’nin de yeni bir operasyon ile bölgedeki gerginliğin daha da artmasına yol açmaması isteniyor.

DARBECİ DEDİĞİ BATIDAN YARDIM TALEBİNDE BULUNDU

Erdoğan özellikle 15 Temmuz sonrası Türkiye’ye darbe yapmakla suçladığı Batı dünyasından, İdlib saldırısı akabinde destek istemekten geri durmadı.

HİÇ BİRİ ASKERİ DESTEKTEN YANA DEĞİL

ABD Başkanı Donald Trump, Almanya Başbakanı Angela Merkel, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve İngiltere Başbakanı Boris Johnson Erdoğan’ın destek listesinde yer alan isimler. Ancak bu liderlerin hiçbiri, İdlib’deki şiddetin daha da artmasından yana değil ve Türkiye’nin beklediği türden bir askeri desteğe yanaşmıyor.

ERDOĞAN PUTİN GÖRÜŞMESİNE DAİR UMUT SÖZ KONUSU

Rusya ile ilişkiler ise hangi istikamette seyredecek şimdiden kestirmek zor. Her ne kadar iki ülke de mevcut pozisyonlarından geri adım atmamış olsa da Erdoğan ve Putin arasında gerçekleştirilecek bir görüşmenin sonuç vereceğine ilişkin umutlar korunuyor.

Ruhani’den Erdoğan’a “Rusya’sız Suriye zirvesi” teklifi

Dünya

Dağlık Karabağ’da Azerbaycan ordusu ilerliyor: Tarihi Şuşa kentinden sadece 5 km uzakta

Dağlık Karabağ’daki uluslararası toplum tarafından tanınmayan işgal yönetiminin lideri Arayik Harutyunyan, Azerbaycan güçlerinin önemli ve tarihi bir kent olan Şuşa’dan sadece 5 kilometre uzakta olduklarını açıkladı.

BOLD – Arayik Harutyunyan, şehri ele geçirmek isteyen Azerbaycan ordusunun ilerleyişini sürdürdüğünü belirtti.

Harutyunyan kentin tarihi katedrali dışında kaydettiği video mesajında tüm Ermenilere, şehri savunmaları çağrısı yaptı.

Ermenice adı Şuşi olan Dağlık-Karabağ’ın merkezindeki Şuşa, hem Azeriler hem de Ermeniler için tarihi öneme sahip.

Stratejik açıdan da önemli bir noktada bulunan Şuşa, Dağlık Karabağ’ın en büyük kenti Hankendi’yi Ermenistan’a bağlayan yol üzerinde bulunuyor.

Şuşa’nın ele geçirilmesi halinde, Azerbaycan ordusu Dağlık Karabağ’da 27 Eylül’de çatışmaların başlamasından bu yana en önemli zaferini elde etmiş olacak.

Putin: Karadağ görüşmelerinde Türkiye dahil bir çok ülke yer almalı

Okumaya devam et

Dünya

Yunan Savunma Bakanı: Türkiye’ye S-400 satışının amacı NATO’yu bölmek

Yunanistan Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos, Türkiye’ye Rus S-400 füze savunma sistemi satışının amacının NATO’yu içeriden bölmek olduğunu öne sürdü.

BOLD – Amerikan Alman Marshall Fonu adlı düşünce kuruluşunun sanal olarak düzenlediği etkinlikte konuşan Yunan Savunma Bakanı Panagiotopoulos, Ankara’nın Rusya’dan S-400 alımının, “kasıtlı veya kasıtsız olarak, NATO’nun uyumunu içeriden baltalamanın” bir unsuru olduğuna ilişkin ortada yeterli kanıtın bulunduğunu savundu.

Panagiotopoulos, Rus S-400 sisteminin Türkiye’de “dekoratif maksatlarla bulunmadığını, NATO’yu içeriden zayıflatma amacını taşıdığını” belirtti.

Yunan Savunma Bakanı, Türkiye’nin S-400 sistemini aktif hale getirmesinin yakın olduğunu da iddia ederken, böyle bir adımın “Türkiye tarafından çok saldırgan bir eylemin yeni bir örneğini daha oluşturacağını” söyledi.

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Rene Clarke Cooper da dün Türkiye’yi Rus S-400 füze savunma sistemini aktif hale getirme yönünde başka adım atmaması yönünde uyarmıştı. Clarke Cooper, Ankara’yı Moskova’ya daha yakınlaştırma riskini yaratsa bile böyle bir adımın sonuçlarının olacağı uyarısında bulunmuştu.

ABD’den Türkiye’ye S-400’ler için ‘yaptırımlar masada’ uyarısı

Okumaya devam et

Dünya

AB’den Türkiye’ye bir kez daha Doğu Akdeniz uyarısı

Avrupa Birliği (AB) liderleri Türkiye’yi Doğu Akdeniz’deki faaliyetleri nedeniyle bir kez daha uyardı. AB Konseyi Başkanı Michel, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’deki “tek taraflı eylemlerini” kınadıklarını söyledi.

BOLD – Avrupa Birliği (AB) üyesi ülkelerin devlet ve hükümet başkanları, Doğu Akdeniz’deki sondaj ve arama faaliyetleri nedeniyle Türkiye’yi bir kez daha eleştirdi.

AB Konseyi Başkanı Charles Michel, perşembe günü liderlerin video konferans aracılığıyla yaptığı zirve sonrasındaki açıklamasında “Doğu Akdeniz’de son zamanlardaki tek taraflı eylemleri kınıyoruz, provokasyonlar ve söylemler kesinlikle kabul edilemez” sözleriyle Türkiye’yi uyardı.

AB’nin Ekim ayındaki zirvede Doğu Akdeniz’de “Saygı gösterilmesi konusundaki kararlılığımızı dile getirdik” diyen Michel, AB’nin Türkiye’ye “olumlu gündem”in yanı sıra “daha az olumlu olan iki yol” gösterdiğini hatırlattı.

AB Konseyi Başkanı, Türkiye ile “olumlu gündem” ile çalışmayı istediklerini, ancak Türkiye’nin henüz bu yolu seçmediğini kaydetti.

Michel, Türkiye konusunun Aralık ayındaki zirvede ele alınacağını vurgulayarak, Türkiye’ye yaptırımların gündeme gelebileceğine işaret etti.

AB liderleri Ekim ayı başındaki zirvede, Türkiye’nin Doğu Akdeniz’de doğal gaz arama faaliyetlerinde ısrar etmesi halinde ekonomik önlemleri de içeren yaptırımlar uygulanabileceği konusunda uyarıda bulunmuştu. Ancak Ankara’nın “iyi niyetli görüşmelere devam etmesi ve tek taraflı eylemlerden kaçınması halinde AB ile daha yakın işbirliği ve daha iyi ticari ilişkiler kurabileceği mesajını vermişti.

Ekim ayındaki zirvede, Türkiye’ye yönelik nihai kararın Aralık ayındaki zirvede alınması kararlaştırılmıştı.

“Türkiye artık sadece bir Yunan veya Fransız sorunu değil AB sorunudur”

Okumaya devam et

Popular