Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Dünya genelinde koronavirüsten ölenlerin sayısı 3 bini aştı

Dünya genelinde yeni tip koronavirüs (Covid-19) nedeniyle ölenlerin sayısı 30 bini geçti. Vaka sayısı da 90 bine yaklaştı. Virüsün Çin’deki yayılma hızı azalırken diğer ülkelerde hastalığın yayılma ise artışta.

BOLD – Çin’in koronavirüs nedeniyle 42 kişinin daha hayatını kaybettiğini duyurmasıyla, virüs yüzünden dünya genelinde hayatını kaybedenlerin sayısı üç bini aştı.

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) virüsten ölenlerin sayısını 2 bin 980 olarak açıklamıştı. Bugünse Çin’den 42 ölüm haberi daha geldi. Böylece sayı 3 bin 22 oldu.

AŞIRI ÇALIŞMAKTAN DOLAYI ÖLDÜ

Önceki gün Çin’de koronavirüsle mücadele için 33 gündür mesai yapan Çinli doktor “aşırı çalışmaktan dolayı” hayatını kaybetti.

Adının Cong Cinşing (Zhong Jinxing) olduğu belirtilen 32 yaşındaki doktorun Çin’in güneyinde bulunan Hong Kong yakınlarındaki Guangxi Zhuang Özerk Bölgesi’nde 33 gün aralıksız mesai yaptığı ve geçtiğimiz cuma günü yaşamını yitirdiği belirtildi. Bu gelişmeyle birlikte Çin’de koronavirüsle mücadele kapsamında ölen doktor sayısı 8’e ulaştı.

ÇİN DIŞINDA VAKA SAYISI HIZLA YÜKSELİYOR

Dünya genelindeki vaka sayısı ise neredeyse 90 bini geçti. Çin dışındaki vaka sayısındaki artış, şu anda Çin’dekinden daha hızlı.

Ancak Dünya Sağlık Örgütü (WHO) çoğu hastada hafif belirtiler görüldüğünü ve ölüm oranının yüzde 2 ila yüzde 5 gibi göründüğünü açıkladı. Mevsimsel gripte ise ölüm oranları yüzde 0,1. Koronavirüs ailesinin diğer üyeleri SARS ve MERS’teki ölüm oranları ise Covid-19’dan çok daha yüksek.

Çin’deki vaka sayısında görülen artış oranı azalırken, dünyanın geri kalanında keskin şekilde yükseldi.

Çin’den sonra en çok ölümün yaşandığı İran’da ölü sayısı 66’ya yükseldi.Hastalığa yakalananların sayısı 1501’e ulaştı.

AVRUPA’DA DURUM

Avrupa’da durumun en kritik olduğu ülke İtalya. İtalya’daki vaka sayısı 48 saat içinde iki katına çıktı. En az 34 kişi hastalık yüzünden ölürken, 1694 vaka görüldü. Virüs tespit edilen 83 kişininse iyileştiği açıklandı.

İtalyan hükümeti koronavirüs nedeniyle ekonomide yaşanan zararın karşılanması amacıyla 3 milyar 600 milyon euroluk bir yardım paketini hayata geçirmeye hazırlanıyor.

Katolik Kilisesi lideri Papa Francesco’nun da koronavirüse yakalandığı haberleri ise yalanlandı.

36 vakanın görüldüğü İngiltere’de Başbakan Boris Johnson, bugün acil bir toplantı yapacak.

Almanya’da da virüse yakalananların sayısı arttı. 16 eyaletin 10’unda hastalık tespit edildi. Dün akşam saatlerinde Almanya’daki vaka sayısı 130 olarak kayıtlara geçirildi. Berlin’den de ilk virüs haberi geldi.

Almanya’da hafta sonunda yapılması planlanan birçok etkinlik salgın nedeniyle iptal edildi. Berlin’de düzenlenen dünyanın en büyük turizm fuarı ITB iptal edildi. Hamburg’da Salı günü yapılması planlanan Michelin Yıldızı ödül töreni de iptal oldu.

Fransa’daysa 30 yeni koronavirüs vakası görüldü. Ülkede virüsten etkilenenlerin sayısı 130’a yükseldi. Fransa’da şimdiye kadar virüsün görüldüğü 2 kişi hayatını kaybetti. Paris’teki ünlü Louvre Müzesi koronavirüs nedeniyle kapılarını ziyaretçilere kapattı.

ABD’DE İKİNCİ ÖLÜM

Çin dışında en çok vakanın görüldüğü Güney Kore’de ise 476 yeni vaka bildirildi ve hasta sayısı 4212’ye çıktı. Güney Kore’de hastalık nedeniyle ölenlerin sayısı ise 22.

Haftasonu, Katar, Ekvador, Lüksemburg ve İrlanda, virüsün görüldüğü ülkeler arasına katıldı.

Amerika Birleşik Devletleri Washington eyaleti Sağlık Ofisi tarafından yapılan açıklamada, Seattle yakınlarındaki bir bakım evinde 70 yaşlarında Kovid-19 taşıyıcısı bir hastanın hayatını kaybettiği belirtildi.

Cumartesi günü de aynı bölgede 50 yaşlarında bir hastanın ölümü, “ABD’de ilk Covid-19 bağlantılı ölüm” olarak rapor edilmişti. Böylelikle ABD’de koronavirüs nedeniyle yaşanan ölüm sayısı 2’ye yükseldi.

ÇEKYA’DA İLK VAKA GÖRÜLDÜ

çekya’da ilk yeni tip koronavirüs vakaları tespit edildi.

Sağlık Bakanı Adam Vojtech, 3 kişide Covid-19 vakası tespit edildiğini açıkladı.

Karayip ülkesi Dominik Cumhuriyeti’nde de İtalya vatandaşı bir kişide Covid-19 tespit edildiği açıklandı.

Sağlık Bakanı Rafael Sanchez Cardenas, ülkeye 22 Şubat’ta giriş yapan 62 yaşındaki bir İtalyanda Covid-19 tespit edildiğini duyurdu.

ERMENİSTAN’DA İLK COVİD-19 VAKASI

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan, İran’dan gelen bir yolcuda yeni tip koronavirüs (Covid-19) tespit edildiğini ve bunun ülkede ilk vaka olduğunu duyurdu.

Paşinyan, Facebook üzerinden yaptığı açıklamada, bir süre önce Tahran’dan gelen 29 yaşındaki Ermenistan vatandaşında Covid-19 tespit edildiğini belirtti.

Yunanistan bir aylığına yeni mülteci alımını durdurdu

Dünya

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern pandemiyle mücadeleye destek için maaşını indirdi

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Kovid-19’un ekonomik etkileri yüzünden kendi ve bakanların maaşlarından 6 ay boyunca yüzde 20 kesinti yapılacağını açıkladı.

BOLD – Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern Kovid-19’un ekonomik etkileri üzerine bir basın açıklaması yaptı. Ardern, bir çok vatandaşının süreçte işini kaybederek devlet desteğine muhtaç kaldığını söyledi.

Bir dizi önlemler açıklayan Ardern: “Ben, bakanlar ve kamu hizmet müdürleri, önümüzdeki 6 ay boyunca maaşımızı yüzde 20’sinin kesilmesine karar verdik” dedi.

Ardern hükumet olarak, pandemiyle ön cephede mücadele eden sağlık çalışanlarının maaşlarında kesintiye gitme teklifinde bulunmayacaklarını açıkladı.

Geçen hafta AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın maaşına 3 asgari ücret tutarında zam yapıldı.

Yusuf İslam, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern için “O benim kahramanım” diye seslendi

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da polis şiddetine Türk Dışişleri’nden tepki

Almanya’da Türk iş insanı Yüksel Aker’in polis şiddetine maruz kaldığı iddiaları üzerine Türkiye Dışişleri Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık sorumluların bulunmasını istedi.

BOLD – Almanya’nın Köln kentinde hafriyat şirketi işleten 29 yaşındaki Türk vatandaşı Yüksel Aker’in iş yerinde polisler tarafından darp edildiği iddiaları üzerine açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, konunun takipçisi olduklarını söyledi.

Bu ve benzeri olayların sorumlularının adalet önünde hesap vermelerini beklediklerini kaydeden Aksoy, “Alman makamlarının şiddet uygulayan polis mensupları hakkında gerekli adımları ivedilikle atmalarını ve Almanya’da son dönemde özellikle göçmenlere ve Müslümanlara yönelik artış kaydeden polis şiddeti vakaları karşısında daha duyarlı davranmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yüksel Aker, Alman medyasına yaptığı açıklamada, 21 Ekim’de meydana gelen olayda polislerin kendisine nedensiz yere saldırdığını ileri sürdü. Yüksel Aker’e bir hafta iş göremez raporu verildi.

Köln Emniyet Müdürlüğü, Aker’in polislerle ilgili iddialarının soruşturulduğunu belirtirken, Aker hakkında da polis memurlarına tehlikeli şekilde yaralamak üzere saldırıda bulunmak ve direnmek suçlamalarıyla soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Yüksel Aker hakkında açılan soruşturma ile ilgili olarak, “Polislere kesinlikle direnmedim. Sadece yüzüme darbe almamak için başımı korudum” diye konuştu.

AB, Almanya ve Hollanda’dan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a destek

Okumaya devam et

Dünya

Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın eşi askeri eğitim alıp cepheye gideceğini açıkladı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan askeri eğitim alıp birkaç gün içinde cepheye gideceğini açıkladı. Paşinyan’ın oğlu Aşot da bu ayın başından beri cephede bulunuyor.

BOLD – Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan, askeri eğitim alacağını duyurdu. 42 yaşındaki Hakobyan, Facebok sayfasında birkaç gün içinde “Ermenistan’ın sınırlarını korumak için cepheye gideceğini” açıkladı.

Hakobyan “Ben dahil 13 kadın askeri eğitime başlıyoruz. Birkaç gün içinde sınırlarımızı korumaya yardıma gideceğiz. Ne vatanımızı ne de onurumuzu düşmana teslim edeceğiz” dedi. Paşinyan’ın 22 yaşındaki oğlu Aşot Paşinyan’ın da bu ayın başından beri cephede olduğu açıklanmıştı.

Nikol Paşinyan, Azerbaycan ile ülkesi arasında beşinci haftasına giren savaşta tüm Ermenilere orduya katılma çağrısında bulunmuştu. Paşinyan, acı tavizler vermeye hazır olmalarına karşın, Dağlık Karabağ’dan ödün vermeyeceklerini söylemişti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve eşi Anna Hakobyan

Yunan Dışişleri Bakanı: Türkiye cihatçıların seyahat acentasına dönüştü

Okumaya devam et

Popular