Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İsrail son bir yılda üçüncü kez genel seçimler için sandık başına gitti

İsrail’de halk, bugün son bir yılda üçüncü kez sandık başına gitti. Kurulduğu 1948’den bu yana koalisyon hükümetleriyle yönetilen İsrail’de geçen yıl biri 9 Nisan, diğeri de 17 Eylül’de olmak üzere iki ayrı seçim yapıldı.

BOLD – İsrail’de geçen yıl biri 9 Nisan, diğeri de 17 Eylül’de olmak üzere iki ayrı seçim yapıldı. İki seçimin ardından da partiler koalisyon pazarlıklarında anlaşamayınca İsrail, son bir yılda üçüncü kez sandık başına gitti.

Son kamuoyu yoklamaları da mücadelenin Likud Partisi lideri Benyamin Netanyahu ile Mavi-Beyaz İttifakı lideri Benny Gantz arasında başa baş geçtiğini gösteriyor.

İsrail’de 6 milyon 394 binden fazla seçmen 1 yılı aşkın süredir devam eden koalisyon krizine çözüm bulmak ve 120 sandalyeli meclise girecek milletvekillerini belirlemek için sandık başına gidiyor.

Yerel saatle sabah 07.00’de başlayan oy verme işlemi 22.00’e kadar devam edecek.

Son yıllardaki en çekişmeli seçimlerden biri olacağı belirtilen seçimde baraj yüzde 3,25 olacak ve katılan 30 partiden yalnızca 8’inin meclise gireceği dile getiriliyor.

70 yaşındaki Netanyahu, en uzun süre görev yapan İsrail Başbakanı olarak tarihe geçti.

60 yaşındaki nakibi Benny Gantz ise, merkez sağcı Mavi-Beyaz İttifakının lideri olarak siyasete girmeden önce Genelkurmay Başkanlığı da yapmış emekli bir general.

NETANYAHU, HAKİM KARŞISINA ÇIKACAK

Netanyahu, iki hafta sonra hakkındaki yolsuzluk iddialarından yargılanmaya başlanacak.

Başbakana, 17 Mart’ta hakkındaki suçlamaların yüzüne okunacağı duruşmada hazır bulunması talimatı verildi.

Netanyahu, geçen Kasım’da üç farklı vakada rüşvet, sahtecilik ve görevi kötüye kullanmakla suçlanıyor. Netanyahu bu suçlamaları şiddetle reddettiğini söylüyor ve “siyasi amaçlı bir cadı avının kurbanı olduğunu” savunuyor.

Karşıtları Netanyahu’ya görevden ayrılması çağrısında bulunuyor. Ancak hüküm giyse bile, temyiz süreci bitene dek Netanyahu’nun görevden ayrılması gerekmiyor.

ORTAK ARAP LİSTESİ BLOĞU

Seçimin kaderini İsrail vatandaşı Filistinli seçmenlerin sandığa gitme oranının belirleyeceği tahmin ediliyor.

İsrail vatandaşı yaklaşık 2 milyon Filistinliyi temsil eden partiler, Ortak Arap Listesi Bloku adı altında seçime tek listeyle giriyor.

Kamuoyu araştırmalarına göre, Ortak Arap Listesi Bloku’nun 17 Eylül’deki seçime oranla oylarını artırarak 14 milletvekili çıkarması bekleniyor.

Bu sonuçla Ortak Arap Listesi Bloku eylüldeki seçimin ardından olduğu gibi İsrail Meclisindeki üçüncü en büyük grup olmaya devam edeceği ifade ediliyor.

Trump’ın Suriye Özel Temsilcisi James Jeffrey Ankara’ya geliyor

Dünya

Kıbrıs’ta liderlerin görüşmesi öncesi İngiltere’den Doğu Akdeniz’de gövde gösterisi

Birleşmiş Milletler (BM), Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) yeni Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ile Güney Kıbrıslı mevkidaşı Nikos Anastasiadis’in 3 Kasım’da tanışma toplantısında bir araya geleceğini bildirdi. Bu arada İngiliz donanması bölgede gövde gösterisi yaptı.

BOLD – Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 18 Ekim’deki seçimleri kazanarak Cumhurbaşkanlığına seçilen Ersin Tatar ile Güney Kıbrıs Rum Kesimi Cumhurbaşkanı Nikos Anastasiadis’in 3 Kasım’da ikili bir görüşme için ilk kez bir araya geleceği açıklandı.

BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel Temsilcisi Elizabeth Spehar’ın ofisinden yapılan açıklamada, iki liderin 3 Kasım tarihinde saat 19’da ilk buluşmalarını gerçekleştirecekleri ve iki tarafın da görüşmeye katılacaklarını teyit ettikleri bildirildi.

Gayriresmi görüşmenin Kıbrıs Özel Temsilcisinin Yeşil Hat olarak da adlandırılan ara bölgedeki resmi konutunda gerçekleşeceği kaydedildi.

Güney Kıbrıs lideri Nikos Anastasiadis, Kuzey Kıbrıs’taki seçimler sonrasında Tatar’a tebrik mesajı göndererek en kısa süre içinde bir tanışma toplantısında bir araya gelmeyi arzu ettiğini belirtmişti.

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in Ada’nın yeniden birleşmesi hedefiyle müzakerelere yeniden başlanması çağrısına da atıfta bulunan Anastasiadis, Tatar’ı bu girişimi desteklemeye çağırmıştı.

Ada’da taraflar arasında İsviçre’de yürütülen son görüşmeler 2017 yılında başarısızlığa uğrayarak sonlandırılmıştı.

KKKTC’de seçim öncesi Tatar’ın Yeşil Hat’ta yer alan ve 46 yıldır kapalı olan Maraş bölgesini sivil kullanıma açması taraflar arasındaki gerginliği tırmandırmıştı.

İNGİLTERE’DEN DOĞU AKDENİZ’DE GÜÇ GÖSTERİSİ

Bu arada İngiltere, Kıbrıs’ta şimdiye kadar giriştiği en kapsamlı deniz tatbikatıyla Doğu Akdeniz’de güç gösterisi yaptı.

İngiltere’nin amfibi hücum gemisi HMS Albion ve üç savaş gemisiyle katıldığı tatbikatta Güney Kıbrıs Sahil Güvenlik tekneleri ve helikopterleri ile Fransız Jean Bart fırkateyni de yer aldı.

Tatbikat, İngiltere’nin bölgede şimdiye kadar gerçekleştirdiği en büyük askeri girişim olarak kayıtlara geçti.

Kıbrıs, 1960’ta İngiltere’den bağımsızlığını kazanmıştı. Türkiye ve Yunanistan ile birlikte Kıbrıs’ta garantör devletlerden biri olan İngiltere’nin Ada’da iki askeri üssü bulunuyor.

İngiliz donanmasının Güney Kıbrıs ve Fransa ile ortak tatbikatının bölgede Türkiye ile gerilimin tırmandığı döneme denk gelmesi dikkat çekti.

Limasol açıklarındaki tatbikatın ana bölümünde Güney Kıbrıs özel kuvvetleri ve İngiliz donanma güçleri, senaryoya göre kaçırılmış bir gemiye helikopterlerden indirme yaptı. İndirme işlemine Sahil Güvenlik’e bağlı sürat tekneleri, gemi etrafında yaptıkları manevralarla eşlik etti.

400 mürettebatı bulunan 20 bin 400 ton ağırlığındaki HMS-Albion amfibi hücum gemisi, askerlerin hızlı bir şekilde karaya çıkarılmasını sağlayan özelliklere sahip. HMS Albion, Kraliyet Donanması’nın 1915’te Birinci Dünya Savaşı sırasında Çanakkale Boğazı’na yönelik saldırıda kullandığı zırhlıyla aynı adı taşıyor.

Ankara Anlaşmasının süresi doluyor: Türk vatandaşlarının vize başvurusu 31 Aralık’ta sona erecek

Okumaya devam et

Dünya

ABD Kongresi’nden Çin hakkında Uygur Soykırımı yasa tasarısı

ABD’de bir grup Cumhuriyetçi ve Demokrat senatör, Çin’in Şincan Özerk Bölgesi’nde Uygur halkına ve azınlıktaki diğer Müslüman gruplara yönelik insan hakları ihlallerini ‘soykırım’ olarak tanıyan bir karar tasarısı hazırladı.

BOLD – Tasarıyı Cumhuriyetçi Idaho Senatörü Jim Risch, Cumhuriyetçi Teksas Senatörü John Cornyn ve Demokrat New Jersey Senatörü Robert Menendez kaleme aldı.

Tasarıya destek veren diğer isimler arasında Cumhuriyetçi Florida Senatörü Marco Rubio, Demokrat Maryland Senatörü Ben Cardin ve Demokrat Oregon Senatörü Jeff Merkley var.

Karar tasarısı hakkında görüşlerini belirten senatörlerden Jim Risch, Çin hükümetinin zorla kısırlaştırma, kürtaj ve diğer uygulamalarının ‘‘dehşet verici’’ olduğunu söyledi.

Risch, ‘‘Uygurlar’ı ve diğer Müslüman azınlıkları hedef alan bu uygulamalar soykırım anlamına gelmektedir, ben de bu uygulamaları bu şekilde tanımlayan bu tasarıya her iki partiden de meslektaşlarımla birlikte imza atmaktan gurur duyuyorum’’ diye konuştu.

UYGURLARA YÖNELİK İNSAN HAKLARI İHLALLERİ

Çin Komünist Partisi’nin 2017’den bu yana çoğu Uygur, 1 milyon 800 bin kadar Müslüman’ı kamplarda gözaltına aldığı belirtiliyor.

Gözaltındaki Uygurlar’ın işkence gördüğü, dini inançlarını ve kültürel uygulamalarını terk etmeye zorlandıkları, zorunlu olarak çalıştırıldıkları, tecavüze uğradıkları, rızaları olmadan kısırlaştırıldıkları ve organlarının alındığı iddia ediliyor.

Çin’in Uygurlar’a yönelik nüfus kontrol kampanyası nedeniyle Şincan’daki Uygur azınlığın doğum oranı 2017’den 2018’e yüzde 24 oranında düştü. Hotan ve Kaşgar bölgelerinde bu oran 2015’ten 20018’e yüzde 60’tan fazla azaldı.

2007 ile 2019 arasında 80 bin kadar Uygur’un zorla Şincan dışındaki fabrikalarda çalışmaya gönderildiği belirtiliyor. Bu durum Çin’in zorla çalıştırma uygulamasının küresel tedarik zinciri içinde yer bulduğu endişelerine de yol açıyor.

ABD’de Yüksek Mahkeme’ye atanan yargıç Barrett yemin ederek göreve başladı

Okumaya devam et

Dünya

Alman devleti kendi imamlarını gelecek baharda yetiştirmeye başlıyor

Almanya’da Almanca imam eğitimi verecek İslam Koleji kuruldu. Mezun olanlar camilerde Almanca vaaz verecek ve namaz kıldıracak. Almanya’nın en büyük Müslüman çatı örgütü DİTİB ise kolejin destekçileri arasında yer almıyor.

BOLD – Almanya’da Müslüman çatı kuruluşlarından bağımsız olarak Almanca imam eğitimi verilecek Almanya İslam Koleji (IKD) gelecek yıl Nisan ayında eğitim faaliyetlerine başlıyor.

Federal İçişleri Bakanlığı ve Aşağı Saksonya Eyaleti Bilim Bakanlığı tarafından desteklenen IKD, Almanya’da görev yapacak başta imam olmak üzere İslam din görevlileri yetiştirecek.

Eğitime ilk aşamada 30 öğrenci ile başlanacak ve iki yıl sürecek eğitimde imam adaylarına tilavet, tefsir, fıkıh gibi derslerin yanı sıra siyasal, sosyal ve toplumsal bilgiler de verilecek. Koleje ilahiyat okumuş ve mezun olmuş öğrenciler kabul edilecek. Ayrıca halen imamlık yapanlara yönelik meslek içi geliştirme programları da gerçekleştirilecek.

IKD için Federal İçişleri Bakanlığı bütçesinden yıllık 1 milyon euro ayrılacak.

MÜSLÜMAN ÇATI KURULUŞLARI DESTEK VERMİYOR

Almanya’daki büyük Müslüman çatı kuruluşları IKD’nin destekçileri arasında yer almıyor. IKD’nin destekçileri arasında Müslümanlar Merkez Konseyi, Boşnak İslam Toplumu derneği ve Faslılar Merkez Konseyi bulunuyor.

Almanya’daki en büyük Müslüman çatı örgütü Diyanet İşleri Türk İslam Birliği (DİTİB) derneği de IKD destekçileri arasında yer almadı.

Almanya’da imam yetiştirmek üzere yıl başında eğitim çalışmaları başlatan DİTİB, Türk hükümetinin direktifleri doğrultusunda faaliyet göstermekle eleştiriliyor. Milli Görüş ve diğer cemaatler de son yıllarda Almanca bilen ve Almanya’da yetişmiş kişilerden imam yetiştirme programları başlattı.

Alman dernekler yasasına tabi olan DİTİB’in genel başkanlığına bugüne kadar Türkiye’nin atadığı Din Hizmetleri Müşavirleri seçildi. DİTİB bünyesindeki yaklaşık 900 caminin çoğunda Türkiye’den atanan imamlar görev yapıyor.

Almanya’da yetişmiş ve Almanca bilen yeterli sayıda imam yetiştirilmesinin ardından Berlin’in Türkiye’den Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı imamların gelmesini engelleyeceği belirtiliyor.

Almanya’da polis şiddetine Türk Dışişleri’nden tepki

Okumaya devam et

Popular