Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

AB ve üye ülkelerden Türkiye’ye göçmen tepkisi: Göçmenleri kullanarak şantaj yapma

Avrupa Birliği (AB) yetkilileri ve üye ülkeler, mültecilere sınırları açması nedeniyle Türkiye’ye tepkili. Türkiye, mültecileri siyasi malzeme olarak kullanmakla suçlanıyor.

BOLD Avrupa Birliği Göç Komiseri Margaritis Schinas, sınır kapılarını açan Ankara’ya “Hiç kimse Avrupa Birliği’ne şantaj yapamaz ve gözünü korkutamaz” dedi. Schinas, Birlik üyesi bütün ülkeleri mülteciler ve Türkiye konusunda kararlı bir ortak tavır göstermeye çağırdı. “Hiç kimse Avrupa Birliği’ne şantaj yapamaz ve gözünü korkutamaz” diye konuştu. Schinas, ayrıca AB üyesi ülkelerin içişleri ve adalet bakanlarını pazar günü olağanüstü bir zirve yapmaya da davet etti.

AB’DEN BULGARİSTAN VE YUNANİSTAN’A YARDIM

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, sığınmacıların akın ettiği Yunanistan ve Bulgaristan’a yardım edileceğini duyurdu. Brüksel’de konuşan Leyen, “Önceliğimiz, karşı karşıya kaldığı durumun üstesinden gelmesi için Bulgaristan ve Yunanistan’a ihtiyacı olan bütün desteği vermektir“ diye konuştu. AB Kriz Yönetimi Komiseri Janez Lenarcic’in de önümüzdeki günlerde Gaziantep’e gideceğini ve bölgede incelemelerde bulunduktan sonra İdlib ile Türkiye sınırı arasındaki bölgede sığınmacılara hangi alanlarda insani yardım yapılabileceğine dair değerlendirmede bulunulacağını söyledi.

“TÜRKİYE, MÜLTECİLERİ KOÇBAŞI OLARAK KULLANIYOR”

Yunan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin sınır kapılarını mülteci geçişleri için açması ile ilgili bir açıklama yaptı ve mültecilerin “koçbaşı” olarak kullanıldığını savundu.

Bakanlığın Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Bir ülke, insanları (mültecileri) koçbaşı olarak kullanıyorsa, bu insanları yanlış yönlendirmek için yalan haber üretiyorsa, sistemli olarak komşu ülkelerin egemenliğini ve egemenlik haklarını ihlal ediyorsa, başka ülkelere parmak sallama hakkı olamaz. Ve tabii ki başkalarına uluslararası hukuk ve insan hakları hususlarında ders veremez. Sonuç olarak Türkiye zaten bu iki hususta yıllardır sınıfta kalıyor.”

“İNSANLAR SİYASİ MÜCADELE ARACI OLARAK KULLANILMAMALI”

Hollanda Başbakanı Mark Rutte, Türkiye’nin, ülkesindeki mültecileri Yunanistan sınırına gönderdiğini belirterek Ankara’ya tepki gösterdi. Rutte bunun Avrupa Birliği (AB) ile yapılan anlaşmalara aykırı olduğunu söyledi.

Rutte, Türkiye ile Yunanistan arasındaki insansız bölgede, aralarında çocukların da bulunduğu mültecilerin buz gibi soğukta beklediğini belirterek, “İnsanları asla böyle siyasi bir mücadele aracı olarak kullanmamalısınız” dedi.

Rutte, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 2016 yılında AB ile yaptığı anlaşmaya uyması gerektiğini vurgulayarak, “Şu anda yaptıkları anlaşmalara aykırı. Türkiye sınırını yeniden kapatmalı” diye konuştu.

“MÜLTECİLER SİYASETE MALZEME YAPILMAMALI”

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas da, “Sığınmacıların jeopolitik çıkarlara malzeme yapılmasına izin vermemeliyiz” diye konuştu.

“Her kim ki buna yeltenir ise buna karşı direnişi de hesaba katmalı” diyen Maas, sığınmacıların Suriye ve Türkiye’de insani koşullar altında ihtiyaçlarının karşılanması için Avrupa Birliği’in üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu da kaydetti.

Türkiye’nin yaklaşık 4 milyon mülteci ile büyük bir yükü taşıdığına da işaret eden Maas, mülteci mutabakatını kastederek taşıdığı ağır yüke rağmen Brüksel’in Ankara’ya yükümlülükleri olduğunu da hatırlatması gerektiğini savundu.

BM: Yunanistan’ın iltica başvurularını askıya alması hukuksuz

Dünya

Fransa’dan kafa karıştıran mesaj: Normalleşme adımı mı eleştiri mi?

Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Türkçe kutlama mesajı paylaşan Fransa’nın NATO Daimi Temsilciliği, “Cumhuriyetlerimiz, NATO’nun da paylaştığı, ortak değerler üzerine kurulmuştur. Bu değerler, taahhüdümüzün dayanağı olarak kalmalıdır” dedi.

BOLD – Türkiye-Fransa ilişkileri Cumhuriyet tarihinin belki de en gergin günlerini yaşıyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, günlerdir Fransa Cumhurbaşkanı Macron’u hedef alan açıklamalarda bulunuyor. Doğu Akdeniz’in ardından karikatür kriziyle doruğa çıkan gerginliğin sonlanması adına ilk adım Fransa’dan geldi.

Türkiye, bugün Nice kentinde gerçekleşen ve 3 kişinin hayatını kaybettiği terör olayını kınandı. Euronews’in haberine göre, Fransa’nın NATO Daimi Temsilciliği de sosyal medya hesabı üzerinden “Türk müttefikimizin, 29 Ekim Cumhuriyet bayramını kutlarız” şeklinde Türkçe bir mesaj paylaştı. NATO Daimi Temsilciliğinin mesajı şu şekilde: “Türkiye ve Fransa yüzyıllardır müttefik olmuşlardır ve geçmişe dayanan uzun bir ilişkileri vardır. Cumhuriyetlerimiz, NATO’nun da paylaştığı, ortak değerler üzerine kurulmuştur. Bu değerler, taahhüdümüzün dayanağı olarak kalmalıdır.”

Mesaj normalleşme adına atılan ilk adım olarak nitelendirilirken, aynı zamanda Cumhuriyetin değerlerinin korunmasına ilişkin bir çağrı içermesi yüzünden Erdoğan yönetimine eleştiri olarak da algılandı.

Putin: Karadağ görüşmelerinde Türkiye dahil bir çok ülke yer almalı

Okumaya devam et

Dünya

Putin: Karadağ görüşmelerinde Türkiye dahil bir çok ülke yer almalı

Karabağ’da devam eden çatışmalarla ilgili açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Putin: “Dağlık Karabağ için yapılacak görüşmelerde, Türkiye dahil birçok ülke yer almalı” dedi.

BOLD – Dağlık Karabağ’da bir ayı aşkın süredir Azerbaycan ordusu ile Ermenistan arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Taraflar arasındaki ateşkes girişimleri bugüne kadar sonuçsuz kaldı. ABD ve Rusya’nın da girişimlerinden sonuç alınamadı.

Geçtiğimiz günlerde AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile yaptığı görüşmede, Rus liderden Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile görüşmesini istedi. Telefon görüşmesinde, Erdoğan da kendisinin Azerbaycan lideri İlham Aliyev ile konuyu görüşebileceğini aktardı.

Putin yeni ateşkes görüşmeleri için yaptığı son açıklamasında, “Dağlık Karabağ için yapılacak görüşmelerde, Türkiye dahil birçok ülke yer almalı” ifadelerini kullandı.

İngiltere neden yeniden Doğu Akdeniz’de?

 

Okumaya devam et

Dünya

“Türkiye artık sadece bir Yunan veya Fransız sorunu değil AB sorunudur”

Avrupa Parlamentosu’ndaki en büyük grup olan Hristiyan Demokratların (Avrupalı Halkların Partisi – EPP) Alman lideri Manfred Weber Euronews’e verdiği özel röportajda Avrupa Birliği’ne çağrı yaparak Türkiye ile ilgili artık somut yaptırım adımlarının atılmasını istedi.

BOLD – Avrupa’nın ekonomik gücünü göstermesinin zamanı geldiğini ifade eden Weber, özellikle son Fransa-Türkiye gerinliğine ve AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Macron ve Fransa ile ilgili sert retoriğine işaret ederek şunları söyledi:

“Erdoğan’ın bizimle oyun oynadığını hemen anlayabilirsiniz. Bu nedenle gecikmeden şimdi bir adım atılması gerekiyor. Eğer Avrupa’nın güvenirliğini, imajını düşünüyorsak hemen harekete geçmeliyiz. Sözler artık yeterli değil. Ekonomik gücümüzü kullanmanın zamanı geldi. Avrupa Birliği’nin Türkiye için önemi Türkiye’nin bizim için öneminden çok daha fazla”.

“GÜMRÜK BİRLİĞİ’Nİ GÖZDEN GEÇİRMEK ZORUNDAYIZ”

Weber AB’nin Türkiye konusunda artık tek ses olması gerektiğine inanıyor ve Ankara’nın artık sadece bir Rum sorunu, Yunan sorunu veya Fransız sorunu değil bir Avrupa Birliği sorunu olduğunu ileri sürüyor.

Weber sözlerine şöyle devam etti:

“Açık konuşayım; eğer Cumhurbaşkanı Erdoğan şimdi Fransız mallarının Türkiye’ye girişine engel çıkaracaksa o zaman iyi anlamalıdır ki bu mallar Gümrük Birliği’nin bir parçasıdır ve bu antlaşmaya göre bu malların Türk pazarına özgürce girme hakkı vardır. Yani özel olarak ayrıma tutulamazlar. Bu Gümrük Birliği prensibine yönelik böyle bir saldırı olur ve bu nedenle bir sonraki AB Konseyi’nde biz de var olan Gümrük Birliği şartlarını oturup gözden geçirmeliyiz”.

ABD’den Türkiye’ye S-400’ler için ‘yaptırımlar masada’ uyarısı

Okumaya devam et

Popular