Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

AB yetkilileri Türkiye-Yunanistan sınırına çıkarma yaptı, Türkiye’ye seslendi

Avrupa Birliği’nin (AB) 3 temel kurumu Konsey, Komisyon ve Parlamento’nun tepesindeki 3 isim göçmen akını sonrası Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis eşliğinde Türkiye-Yunanistan sınırını ziyaret etti. Atina’ya destek verirken, Türkiye’ye de uyarılarda bulundular.

BOLD AB Konseyi Başkanı Charles Michel, AB Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen ve Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli, Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile birlikte Türkiye-Yunanistan sınırına adeta çıkarma yaptılar.

Avrupa Birliği’nin yetkili isimleri Yunanistan’a destek ifadelerinde bulunurken Türkiye’ye de mesajlar gönderdiler.

Liderler helikopterle sınırdaki durumu havadan gözlemleme fırsatı buldu. Dayanışma ziyareti kapsamında Yunanistan’ın Türkiye sınırını Yunan Başbakanı Kiryakos Miçotakis ile birlikte turlayan AB yetkilileri, Kestanelik köyünde hep birlikte basın toplantısı düzenlediler.

“BİRLİĞİ SINAMAK İSTEYENLER HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRAYACAK”

Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula von der Leyen, Yunan hükumetinin sınırlarını koruma çabasını desteklediklerini dile getirdi.

Von der Leyen, “Sınırlarımızdaki durum, sadece Yunanistan’ın değil, Avrupa’nın bir bütün olarak yönetmesi gereken bir meseledir. Avrupa’nın birliğini sınamak isteyenler hayal kırıklığına uğrayacaktır. Çizgimizi koruyacağız ve birliğimiz galip gelecek” dedi.

ATİNA’YA 700 MİLYON EURO MALİ YARDIM

Atina’ya talep ettiği operasyonel desteği sağlayacaklarını söyleyen Avrupa Komisyonu Başkanı Leyen, sınırdaki krizle ilgili Yunanistan’a 350 milyon eurosu hemen olmak üzere 700 milyon euro mali yardım sözü verdi.

Leyen Yunanistan’a ayrıca 100 sınır koruma görevlisi, 7 gemi, 2 helikopter, 1 uçak ve 3 özel araç verileceğini duyurdu.

Sınıra çoluk çocuk yığılan kitlelerle ilgili göçmenlerin yalan vaatlerle kandırıldığı değerlendirmesini yapan Von der Leyen, Türkiye’ye atıfla, bir amaca ulaşmak için insanların malzeme olarak kullanılmasını eleştirdi.

Yunanistan sınırında hali hazırda bulunan Frontex AB sınır güvenliği ekibinin hem kara hem de suda hızla güçlendirileceğini aktaran von der Leyen, tüm imkanlarını kullanmaya hazır olduklarını söyledi.

MİCHEL’DEN TÜRKİYE’YE “ANLAŞMAYA UY” ÇAĞRISI

Avrupa’nın sınırlarını korumasının önemine vurgu yapan AB Konseyi Başkanı Charles Michel, Türkiye’ye 2016 yılında AB ile yaptığı sığınmacı geri kabul anlaşmasına saygı gösterme çağrısı yaptı.

Von der Leyen “Yunanistan’ın derdi, Avrupa’nın derdidir”, Michel “Yunan sınırı Avrupa sınırıdır” vurgusu yaptı.

ERDOĞAN’IN TEHDİTLERİ BAŞARISIZLIĞA UĞRADI

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis “Erdoğan’ın tehditleri başarısızlığa uğradı” değerlendirmesini yaptı.

Yunanistan’ın Türkiye sınırındaki göçmen krizinin AB sınırları için asimetrik tehdit oluşturduğunu söyleyen Miçotakis, bu krizin en azından Avrupa’nın sorumluluklarını üstlenmeye başlaması için uyanma alarmı olmasını temenni etti.

AB ve üye ülkelerden Türkiye’ye göçmen tepkisi: Göçmenleri kullanarak şantaj yapma

Dünya

AB, Almanya ve Hollanda’dan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a destek

Almanya ve Hollanda, Erdoğan’ın sert sözlerine karşı Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a destek açıklaması yaptı. Avrupa Birliği ise gelişmeler üzerine bakanlar düzeyinde acil bir toplantı yapılabileceğini ifade etti.

BOLD – Almanya Başbakanı Angela Merkel, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’a yönelik suçlamalarını “iftira” olarak değerlendirdi.

Merkel’in sözcüsü Steffen Seibert, Erdoğan’ın Macron’a yönelik “Bu zatın İslam ile Müslümanlar ile derdi nedir? Macron’un zihinsel olarak tedaviye ihtiyacı var” şeklindeki açıklamasına tepki gösterdi. Hükumet sözcüsü Seibert, “Bu karalayıcı sözler kabul edilemez. Özellikle radikal İslamcı bir fanatiğin Fransız öğretmen Samuel Paty’i öldürmesinin ardından, kesinlikle kabul edilemez” dedi.

“ERDOĞAN, TERBİYE VE SAYGI SINIRLARINI AŞIYOR”

Almanya Federal Meclis Başkan Yardımcısı Roth da AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Fransız mevkidaşı Macron’la ilgili sözlerine sert tepki gösterdi. Roth, “Erdoğan terbiye ve saygı sınırlarını aşıyor” dedi.

Claduia Roth, Alman Haber Ajansına (DPA) açıklamasında “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Macron’a kişisel hakaretlerle bezeli Avrupa’ya dönük yeni sözlü saldırıları kabul edilemez ve en ağır şekilde kınanmalıdır” dedi. Roth, “Erdoğan bu sözlerle terbiye, saygı ve devlet adamlığına yaraşır sorumluluk sınırlarını aşıyor ve ülkesindeki yanlış politikasına kılıf uydurmak için en aşağılık milliyetçi hınç söylemlerine başvuruyor” dedi.

Hollanda Başbakanı Mark Rutte de ülkesinin ifade özgürlüğü ve İslamcı aşırı uçlar ile mücadelede Macron ile dayanışma içinde olduğunu söyledi.

AB, BAKANLAR DÜZEYİNDE ACİL TOPLANTIYA ÇAĞRILBİLİR

AB Komisyonu Sözcüsü Peter Stano

AB ise Türkiye’den tavır değişikliği beklediğini ve Erdoğan’ın açıklamalarıyla ilgili bakanlar düzeyinde acil bir toplantı düzenlenebileceği uyarısında bulundu.

AB Dış Politika Sözcüsü Peter Stano, Erdoğan’ın açıklamalarının ardından AB bakanlarının erken bir tarihte acil bir toplantıya çağrılması ihtimalini dışlamadıklarını söyledi.

Stano, “Türk tarafından açıklamaları ve eylemlerinde tavır değişikliğine gitmesini bekliyoruz. Eyleme geçmek ve bekleyip ne olacağına görmek konusunda bir çok tartışma olacak.” dedi.

Alman Dışişleri Bakanı: Erdoğan’ın Macron’a saldırıları yeni bir ‘dip nokta’

Okumaya devam et

Dünya

Pakistan’da medreseye saldırıda 7 kişi ölü

Pakistan’ın kuzeyindeki Peşaver kentinde bir medreseye düzenlenen saldırıda en az 7 kişi hayatını kaybetti.

BOLD – Pakistanlı yetkililer, hayatını kaybedenler arasında çeşitli yaş gruplarından çocukların da olduğunu söyledi.

Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan bir yetkili ise iki öğretmenin de yaralandığını belirtti.

Sabah yerel saatle 08:30’da düzenlenen ve onlarca kişinin de yaralandığı saldırıyı üstlenen olmadı.

Saldırıyla ilgili olarak soruşturma başlatıldı.

Olay sırasında sınıfta yaklaşık 60 kişinin olduğu bildiriliyor.

Bir görgü tanığı polise, patlama öncesi bir kişiyi, patlayıcılarla dolu bir çantayla medreseye girerken gördüğünü söyledi.

Afganistan sınırındaki Peşaver kenti, Pakistan’da Taliban’ın isyanı sırasında büyük şiddet olaylarına sahne olmuştu.

Peşaver’de 6 yıl önce silahlı kişilerin bir askeri okula düzenledikleri baskında 150’den fazla kişi ölmüştü.

Rus savaş uçakları İdlib’de Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu güçlerini vurdu: Onlarca ölü

Okumaya devam et

Dünya

Afrin’de terör saldırısı: 2 sivil öldü 10 sivil yaralandı

Suriye’nin kuzeyinde muhaliflerin kontrolündeki Afrin ilçesinde bomba yüklü motosikletle düzenlenen terör saldırısında 2 sivil öldü, 10 sivil yaralandı.

BOLD – Afrin ilçe merkezinde, bir motosiklete yerleştirilen bomba infilak ettirildi. Terör saldırısında ilk belirlemelere göre, 2 sivil hayatını kaybetti, 10 sivil yaralandı.

Yaralananlar tedavi için sağlık merkezlerine sevk edildi.

Güvenlik kaynakları, bombalı eylemlerin YPG/PKK tarafından gerçekleştirildiğini ancak örgütün sivillere zarar verdiği için bunu üstlenmekten kaçındığını belirtti.

Rus savaş uçakları İdlib’de Türkiye destekli Suriye Milli Ordusu güçlerini vurdu: Onlarca ölü

Okumaya devam et

Popular