Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Birleşmiş Milletler’den Suriye’de savaşan taraflara “savaş suçu” uyarısı

Birleşmiş Milletler’e bağlı İnsan Hakları Konseyi yeni raporunda, geçen yılın ikinci yarısı boyunca Suriye’de çatışan tarafların neredeyse tamamının savaş suçu işlediğini tespit ettiklerini kaydetti.

BOLD Birleşmiş Milletler (BM) İnsan Hakları Konseyi tarafından hazırlanan raporda, Suriye’de savaş suçu işlendiğine dair kanıtlar bulunduğu ifade edildi.

Denetçiler, savaş suçu işleyen tarafların Rusya güçleri, Suriye hükumet askerleri, El Kaide’nin Suriye kolu ve Türkiye destekli muhalif savaşçılar olduğunu ortaya koyan bulguları paylaştı.

BM Suriye Araştırma Komisyonu, Suriye’de 2011’de savaşın başlamasından bu yana yapılan insan hakları ihlallerini takip ederek raporluyor. Komisyon bulgularını 19’uncu olağan raporunda yayınladı. Rapor, 11 Temmuz 2019 – 10 Ocak 2020 arasındaki dönemi kapsıyor.

TÜRKİYE’YE UYARI

BM komisyonunun raporunda, Barış Pınarı olarak adlandırılan harekâta destek veren Suriye Milli Ordusu’nun Kürtlere yönelik ağır ihlallerinden Türkiye’nin de cezai olarak sorumlu sayılabileceği ifade edildi.

Rapor, Suriye’nin kuzeyinde yerlerinden edilen Kürt ailelerin ve diğer sivillerin ifadelerine dayanıyor. Raporda, Ankara tarafından desteklenen Suriyeli milisler infazlarda bulunmak, sivillerine evlerine el koymak ve yağmalamakla suçlanıyor.

HEVRİN HALEF’İN ÖLDÜRÜLMESİ

Raporda ayrıca, 12 Ekim’de şoförü ile birlikte öldürülen Kürt politikacı Hevrin Halef’in Kamışlı yakınlarında öldürülmesine de yer veriliyor. Rapora göre, Suriye Milli Ordusu’nun 123’üncü tugayı mensupları tarafından saçlarından tutularak otomobilinden dışarı çıkarılan Halef yaralandıktan sonra öldürülüyor.

Komisyon, Türk birliklerinin komutası ve kontrolü altında silahlı grupların söz konusu eylemi gerçekleştirmiş olması halinde, ilgili komutanın cezai olarak sorumluluk taşıyacağı konusunda uyarıda bulundu. Bunun yanı sıra böyle bir suçu önlemek üzere gereken tedbirleri almayanların da sorumlu olacağı ifade edildi.

11 KİŞİNİN ÖLDÜĞÜ HAVA SALDIRISI

Komisyonun raporunda, siviller ve gazetecilerin bulunduğu bir konvoya aynı gün düzenlenen ve 11 kişinin ölümüne ve 74 kişinin yaralanmasına yol açan hava saldırısına da yer verildi.

Raporun 52 ve 53. paragraflarında bu saldırının Türkiye tarafından soruşturulması isteniyor. Ankara saldırıda sorumluluğu reddederken Suriye İnsan Hakları Gözlemevi saldırının bir Türk jeti tarafından gerçekleştirildiğini ileri sürüyor.

SURİYE VE RUSYA SAVAŞ SUÇU İŞLEDİ

Komisyon son raporunda Beşar Esad rejimi ve Rusya’nın da Suriye’nin kuzeybatısında savaş suçu işlediğini iddia etti. Komisyon Başkanı Paulo Sergio Pinheiro, rejim güçleri ile Rusya’nın şiddeti sonucu İdlib’de aralarında çocukların da bulunduğu sivillerin öldüğünü vurguladı. Bölgede bulunan El Kaide bağlantılı savaşçıların da sivillere uluslararası hukukun öngördüğü korumayı sağlamadığını belirten Pinheiro, bölgede insani bir felaket yaşandığına dikkat çekti.

Pinheiro, komisyonun Rusya’ya ait hava araçlarının Temmuz ayında kalabalık bir pazar yerine ve göçmen sığınağına yapılan en az iki hava saldırısına karıştıklarına inanmak için makul zeminin mevcut olduğunu dile getirdi.

Komisyondan yapılan açıklamada “Her iki olayda da Rus hava güçleri saldırılarını askeri bir hedefi gözetmeden yaptı. Bu da sivil bölgelere hedef gözetmeksizin saldırı düzenlenmesi şeklindeki savaş suçuna giriyor” ifadeleri kullanıldı.

Raporda Esad yanlısı savaşçıların, kalabalık göçmen kamplarında misket bombası kullandığı iddiasına da yer verildi ve El Kaide bağlantılı Tahrir El Şam grubunun bu silahla en az bir eylem gerçekleştirdiği bildirildi.

BM: Yunanistan’ın iltica başvurularını askıya alması hukuksuz

Dünya

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern pandemiyle mücadeleye destek için maaşını indirdi

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Kovid-19’un ekonomik etkileri yüzünden kendi ve bakanların maaşlarından 6 ay boyunca yüzde 20 kesinti yapılacağını açıkladı.

BOLD – Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern Kovid-19’un ekonomik etkileri üzerine bir basın açıklaması yaptı. Ardern, bir çok vatandaşının süreçte işini kaybederek devlet desteğine muhtaç kaldığını söyledi.

Bir dizi önlemler açıklayan Ardern: “Ben, bakanlar ve kamu hizmet müdürleri, önümüzdeki 6 ay boyunca maaşımızı yüzde 20’sinin kesilmesine karar verdik” dedi.

Ardern hükumet olarak, pandemiyle ön cephede mücadele eden sağlık çalışanlarının maaşlarında kesintiye gitme teklifinde bulunmayacaklarını açıkladı.

Geçen hafta AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın maaşına 3 asgari ücret tutarında zam yapıldı.

Yusuf İslam, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern için “O benim kahramanım” diye seslendi

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da polis şiddetine Türk Dışişleri’nden tepki

Almanya’da Türk iş insanı Yüksel Aker’in polis şiddetine maruz kaldığı iddiaları üzerine Türkiye Dışişleri Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık sorumluların bulunmasını istedi.

BOLD – Almanya’nın Köln kentinde hafriyat şirketi işleten 29 yaşındaki Türk vatandaşı Yüksel Aker’in iş yerinde polisler tarafından darp edildiği iddiaları üzerine açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, konunun takipçisi olduklarını söyledi.

Bu ve benzeri olayların sorumlularının adalet önünde hesap vermelerini beklediklerini kaydeden Aksoy, “Alman makamlarının şiddet uygulayan polis mensupları hakkında gerekli adımları ivedilikle atmalarını ve Almanya’da son dönemde özellikle göçmenlere ve Müslümanlara yönelik artış kaydeden polis şiddeti vakaları karşısında daha duyarlı davranmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yüksel Aker, Alman medyasına yaptığı açıklamada, 21 Ekim’de meydana gelen olayda polislerin kendisine nedensiz yere saldırdığını ileri sürdü. Yüksel Aker’e bir hafta iş göremez raporu verildi.

Köln Emniyet Müdürlüğü, Aker’in polislerle ilgili iddialarının soruşturulduğunu belirtirken, Aker hakkında da polis memurlarına tehlikeli şekilde yaralamak üzere saldırıda bulunmak ve direnmek suçlamalarıyla soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Yüksel Aker hakkında açılan soruşturma ile ilgili olarak, “Polislere kesinlikle direnmedim. Sadece yüzüme darbe almamak için başımı korudum” diye konuştu.

AB, Almanya ve Hollanda’dan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a destek

Okumaya devam et

Dünya

Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın eşi askeri eğitim alıp cepheye gideceğini açıkladı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan askeri eğitim alıp birkaç gün içinde cepheye gideceğini açıkladı. Paşinyan’ın oğlu Aşot da bu ayın başından beri cephede bulunuyor.

BOLD – Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan, askeri eğitim alacağını duyurdu. 42 yaşındaki Hakobyan, Facebok sayfasında birkaç gün içinde “Ermenistan’ın sınırlarını korumak için cepheye gideceğini” açıkladı.

Hakobyan “Ben dahil 13 kadın askeri eğitime başlıyoruz. Birkaç gün içinde sınırlarımızı korumaya yardıma gideceğiz. Ne vatanımızı ne de onurumuzu düşmana teslim edeceğiz” dedi. Paşinyan’ın 22 yaşındaki oğlu Aşot Paşinyan’ın da bu ayın başından beri cephede olduğu açıklanmıştı.

Nikol Paşinyan, Azerbaycan ile ülkesi arasında beşinci haftasına giren savaşta tüm Ermenilere orduya katılma çağrısında bulunmuştu. Paşinyan, acı tavizler vermeye hazır olmalarına karşın, Dağlık Karabağ’dan ödün vermeyeceklerini söylemişti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve eşi Anna Hakobyan

Yunan Dışişleri Bakanı: Türkiye cihatçıların seyahat acentasına dönüştü

Okumaya devam et

Popular