Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Göçmen ulaşım piyasası oluştu: Taksi 6 bin, minibüs 250 lira

Erdoğan’ın Avrupa’ya gitmek isteyen sığınmacılara engel olunmayacağını açıklamasının ardından ‘göçmen ulaşım piyasası’ oluştu. İstanbul’dan Edirne’ye minibüs ve otobüslere istenen kişi başı ücret 250 lirayı bulurken taksilerde fiyatlar 6 bine ulaşıyor.

BOLD – İdlib saldırısı akabinde Türkiye, Batı dünyasına karşı mülteci kartını açtı. Sınırlarda engelleme olunmayacağının açıklanmasından sonra Edirne’ye göçmen akını yaşanıyor.

Hareketlenme fırsatçılara da gün doğurdu ve ‘göçmen ulaşım piyasası’ oluştu. Son 3 gündür çeşitli noktalardan minibüs, otobüs hatta taksilerle çok sayıda göçmen Edirne’ye taşındı.

SINIRA ULAŞMAK İSTEYENLERİN ÇOĞU AFGAN VE ÖZBEK

Dünya gazetesinden Selenay Yağcı’nın haberine göre sınır şehrine gitmek için yola çıkanların büyük bir kısmını Afgan ve Özbekler oluşturuyor.

Yolculuğun iki ayrı ilk durağı bulunuyor. Ücretler de buna göre değişiyor. İlk gün Suriyeliler otobüslerle ‘bedava’ taşınırken şimdilerde aralarına Afgan ve Özbeklerin de katıldığı mülteciler ücreti 5 ila 6 bin lirayı bulan taksilerle seyahat ediyor.

OTOBÜS ÜCRETİ 75 LİRA AMA YER YOK

Minibüs ve otobüslere istenen ücret de kişi başı 250 liraya çıkıyor. İstanbul otogarından Edirne’ye otobüs ücretleri yaklaşık 75 lira ama turizm şirketinde yer yok.

Türkiye Otobüsçüler Federasyonu Başkanı Birol Özcan son 3 gündür otogarda da göçmen akını yaşandığını kaydetti. Ancak göçmenlerin birçoğunun çabuk sınıra ulaşmak için Edirne’den gelen 8 kişilik taksileri kullandığını belirtti.

‘GÖÇ İDARESİ YOL İZİN BELGESİNİ EDİRNE YOLCULARINA VERİYOR’

Özcan, “Bu taksilerin 5 ila 6 bin liraya göçmen taşıdığı söyleniyor. Suriyelilerde şehirler arası otobüsleri tercih edenlerin sayısı da oldukça yüksek. Göç İdaresi yol izin belgesini Edirne yolcularına veriyor” diye konuştu.

Avrupa Birliği’nden Türkiye’ye göçmen açıklaması: Kimse AB’ye şantaj yapamaz!

Gündem

Türkiye’de test arttı vaka düştü

Sağlık Bakanlığının açıkladığı 11 Mayıs 2021 koronavirüs verilerine göre Türkiye’de son 24 saatte 226 bin 452 Kovid-19 testi yapıldı. 14 bin 497 kişinin testi pozitif çıktı, 278 kişi hayatını kaybetti.

BOLD – Sağlık Bakanlığının internet sitesinde yer alan Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu’nun güncel verileri paylaşıldı. Buna göre, Türkiye’de toplam vaka sayısı 5 milyon 50 bini aştı. Türkiye’de son 24 saatte 226 bin 452 Kovid-19 testi yapıldı, 14 bin 497 kişinin testi pozitif çıktı, 278 kişi hayatını kaybetti.

Ağır hasta sayısı 2 bin 975 oldu, 22 bin 253 kişinin Kovid-19 tedavisinin/karantinasının sona ermesiyle iyileşen sayısı 4 milyon 766 bin 124’e yükseldi. Son 24 saatte 22 bin 253 kişinin daha sağlığına kavuşmasıyla toplam iyileşen sayısı 4 milyon 766 bin 124’e ulaştı. Dün ise 26 bin 953 kişi sağlığına kavuşmuştu.

Öte yandan hastalardaki zatürre oranı yüzde 4, ağır hasta sayısı da 2 bin 975 oldu.

Türkiye’nin 11 Mayıs 2021 güncel koronavirüs tablosu şöyle:

Okumaya devam et

Gündem

Kovid-19 meslek hastalığı sayılacak mı?

Sağlık çalışanlarının Kovid-19 meslek hastalığı sayılsın talebinde yeni bir gelişme yaşandı. Kovid-19 sebebiyle hayatını kaybeden Dr. Muharrem İdiz’in eşi ve kızına ölüm aylığı bağlandı.

BOLD – Dr. Muharrem İdiz, İzmir’de işyeri hekimi olarak görev yaparken Kovid-19 hastalığına yakalandı. 2 Nisan 2020’de vefat eden İdiz için İzmir Tabip Odası Sosyal Güvenlik Kurumu’na (SGK) başvuru yaptı. İdiz’in ölümünün meslek hastalığı sonucu olduğunun kabul edilmesi talep edildi.

SGK İTİRAZ ETTİ

SGK tarafından yapılan ilk incelemede, Covid-19’un mesleki bulaşıcı hastalıklar listesinde olmadığı gerekçesiyle başvuru reddedildi. Konu Sosyal Sigortalar Yüksek Sağlık Kurulu’na taşındı. SGK tarafından yapılan ikinci değerlendirme sonucunda, ölümün meslek hastalığına bağlı olduğu kararlaştırıldı. İdiz’in eşi ve kızına, meslek hastalığına bağlı ölüm geliri bağlandığı bildirildi.

Kararın diğer ölümler için emsal kabul edilmesi için SGK’nın Kovid-19’u meslek hastalıkları listesine eklemesi gerekiyor.

Okumaya devam et

Gündem

“Yeni tesadüfler patlayabilir”

Gazeteci Murat Yetkin, kripto dolandırıcısı Thodex kurucusu Faruk Fatih Özer’in bakanlarla fotoğrafının çıkması, Sedat Peker’in videolar yayınlaması, Reza Zarrab haberleri ve uluslararası uyuşturucu operasyonlarının aynı döneme denk gelmesinin tesadüf olmadığını söyledi.

BOLD – ‘Sedat Peker fenomeni ve suç dünyasının üç gizli kuralı’ başlıklı bir yazı kaleme alan Yetkin, suç dünyasının yazılı olmayan üç kuralını şöyle sıraladı: “1-Yargının adalet dağıtmadığı dönemlerde suç örgütleri devreye girer, 2-Yargı ve güvenlikten destek bulmayan suç örgütleri yaşayamaz, 3-Siyasi bağlantılar suç örgütlerinin sürdürülebilirliği içim elzemdir.”

PEKER’İN ERDOĞAN İLE FOTOĞRAFI

“Peker örneğinde 2015’te bir düğünde Cumhurbaşkanı Erdoğan ile ayaküstü sohbetinin resminin tam da bu süreçte ortaya çıkması rastlantı değildir. Keza Peker gibi o da -tesadüfen aynı günlerde- kripto para dolandırıcılığı suçlamasıyla kaçak duruma düşen Thodex şirketi kurucusu Faruk Fatih Özer’in, tanıdıkları vasıtasıyla İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’nun yanına girip birlikte fotoğraflar çektirmesini de sayabiliriz.” ifadeleri kullandı.

SEDAT PEKER’İN DERDİ VE ÇAKICI

Peker’in tek derdinin “derin devlet” işlerine yeniden kabulünü sağlamak olduğunu kaydeden Yetkin, “Bu videoların yayınlanmaya başlamasının sadece kriptopara skandalının çıkmasıyla değil, ama İçişleri Bakanlığı’nın suç örgütleri üzerine hazırladığı ve hangi örgütün ne kadar üyeye sahip olup ne işler yaptığına dair dosyasının yayınlandığı günlere denk geldiğinin de farkındayım. O listenin ilk sırasında Çakıcı bulunuyordu.” diye yazdı.

TÜRKİYE BAĞLANTILI UYUŞTURUCU OPERASYONLARI

Yine aynı sıralarda uluslararası çapta Türkiye bağlantılı uyuşturucu operasyonlarının da ortaya çıktığını hatırlatan Yetkin, “Yine aynı günlerde ABD’nin İran’a ambargosunun delinmesi davasında itirafçı tanık olan Reza Zarrab, Türkiye’de yine magazin sayfalarında öne çıkmaya başladı.” bilgisi verdi.

BAŞKA BİLGİ KAYNAKLARI DA PATLAYACAK

Peker, Thodex, Zarrab, uyuşturucu operasyonları meselesini bağlayan Yetkin, önümüzdeki günlere ilişkin ise şu tahminde bulundu: “Operasyonlar uluslararası olduğuna göre, bilgi kaynakları da uluslararasıdır. Yani, bakarsınız Türkiye kaynaklı olmayan başka bilgi kaynakları da patlar bugünlerde. O yüzden iddiaların biraz daha ete kemiğe bürünmesini beklemekte fayda var.”

Okumaya devam et

Popular

0Shares
0