Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İran, koronavirüsle mücadele kapsamında 54 bin tutukluya ev izni verdi

Çin’den sonra en çok can kaybının yaşandığı İran, koronavirüsle mücadele kapsamında ilginç bir önlem aldı ve cezaevlerindeki 54 bin tutukluya ev izni verdi.

BOLD Koronavirüsün Çin’den sonra en çok can aldığı İran’da ölü sayısı 772’ye çıktı. Tespit edilen vaka sayısı da 2 bin 300’ü aştı. İran Yargı Erki Sözcüsü Gulam Hüseyin İsmaili, ülkede yeni tip koronavirüsün (Covid-19) yayılmasını engellemek amacıyla 54 bin tutukluya ev izni verildiğini açıkladı.

İsmaili, Yargı Erki Başkanı İbrahim Reisi’nin talimatıyla geçen haftadan bu yana 54 bin tutukluya ev izni verildiğini söyledi.

23 MİLLETVEKİLİ VİRÜSE YAKALANDI

İran Meclis Başkan Yardımcısı Abdurrıza Mısri, 23 milletvekilinde koronavirüs tespit edildiğini duyurdu.

Abdurrıza Mısri, “Şu ana kadar 23 milletvekilinin korona testi pozitif çıktı” dedi.

Mısri, Meclisin faaliyetlerini sürdüreceğini ancak milletvekillerinin vatandaşlarla görüşmelerinin geçici olarak iptal edildiğini aktardı.

İRAN, ORDUYU DEVREYE SOKUYOR

İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney, ülkenin silahlı kuvvetlerine, Covid-19 salgınıyla mücadelede sağlık bakanlığına yardımcı olma emri verdi.

İranlı yetkililer, 300 bin asker ve gönüllüyü koronavirüse karşı harekete geçirmeyi planladıklarını söyledi.

ÇİN’DE VAKA SAYISI 80 BİNİ AŞTI

Hastalığın çıkış noktası olan Çin’de 125 yeni vaka tespit edildi ve toplam vaka sayısı 80 bin 151’e ulaştı. Ülkede son bir günde hayatını kaybeden kişi sayısı da 31 olurken Pazartesi günü itibariyle Çin’de corona salgını nedeniyle ölenlerin sayısı 2 bin 943 oldu.

Dünya genelinde virüsten bugüne dek 3 bin 100 kişi öldü. Şu anda Çin dahil 62 ülkede 90 bine yakın vaka bulunuyor.

Portekiz, Fas, İzlanda, Çek Cumhuriyeti, Ukrayna, Endonezya, Ürdün, Ermenistan, Letonya, Senegal ve Andorra ilk vakalarını bildiren ülkeler oldu.

Çin dışındaki 8 bin 800 vakanın yüzde 81’i ise İran, Güney Kore, İtalya ve Japonya’da görüldü.

13 ÇİNLİYE YURT DIŞINDA VİRÜS BULAŞTI

Çin’de koronavirüs vakaları 80 bine ulaşmışken, 13 Çinli yurt dışına yaptıkları seyahatlerde salgına yakalandı.

Bunlardan sekizinin İtalya’nın Lomberdei bölgesini ziyaret ettiği ve salgına burada yakalandığı açıklandı. Dört kişinin İran’dan Çin’e gelen Çinliler olduğu belirtilerken bir kişinin ise İngiltere’den Hong Kong aktarmalı olarak Çin’e gelen bir kişi olduğu açıklandı.

İTALYA’DA ÖLÜ SAYISI 52

Çin dışında virüsten en olumsuz etkilenen ülkelerden biri olan İtalya’daki ölü sayısı dün 34’ten 52’ye çıktı.

İtalya’da 2036 vaka görülürken, çoğu ülkenin kuzeyindeki Lombardiya ve Veneto bölgelerinde.

ABD

ABD’nin Washington eyaletindeki yetkililer ise dört kişinin daha öldüğünü söyledi ve ülkedeki ölü sayısı 6’ya çıktı.

Ülke genelindeki vaka sayısı 91 olarak biliniyor. Amerika’da şu an aralarında New York, California ve Florida eyaletlerinin de bulunduğu 10 eyalette corona virüsü vakasına rastlandı.

GÜNEY KORE

Çin’den sonra en çok vakanın görüldüğü Güney Kore’de vaka sayısı 4812’ye, ölü sayısı da 34’e ulaştı.

Güney Kore, hastalığa karşı savaş ilan edildiğini, hastanelerde koronavirüs vakaları için ayrılan yatak sayısının arttırıldığını ve koruyucu maske sayısının da arttırılması kararı aldı.

AVUSTRALYA

38 vaka görülen Avustralya, hastalık şüphesi bulunan kişilerin seyahatlerinin kısıtlanması için biyo-güvenlik yasası olarak bilinen yasayı yürürlüğe sokacağını açıkladı.

AP, ZİYARETÇİ KABUL ETMEYECEK

Avrupa Komisyonu’nun ardından Avrupa Parlamentosu da önümüzdeki 3 hafta boyunca 6 ila 7 bin kişiyi bir araya getirmesi planlanan toplam 130 etkinliği iptal etti. Bu süreçte dışarıdan gelen ziyaretçiler de parlamentoya kabul edilmeyecek.

Avrupa Parlamentosu Başkanı David Sassoli, “Avrupa Parlamentosu yılda 700 bin ziyaretçi kabul ediyor. Bu ziyaretleri askıya almış bulunuyoruz. Bunun yanı sıra konferanslar ve sergiler dahil toplam 130 etkinliği iptal etme kararı aldık” ifadelerini kullandı.

Avrupa Parlamentosu yılda 700 bin ziyaretçi kabul ediyor.

DSÖ: GÖRÜLMEMİŞ BİR DURUM YAŞANIYOR

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) dünyanın koronavirüs salgınında daha önce görülmemiş bir durum yaşadığını söyledi.

DSÖ Genel Direktörü Dr. Tedros Ghebreyesus’un başlıca tavsiyesi, virüsle mücadelede her yer için geçerli tek bir yöntem olmadığı için, her ülkenin kendi durumuna bakması oldu.

Tedros, koronavirüs vakası bildiren 62 ülkenin 38’indeki vaka sayısının 10 ya da daha az olduğunu söyledi.

Tedros “Sekiz kadar ülke son iki haftadır yeni vaka bildirmedi ve kontrol altına almayı başardılar” dedi.

Papa’nın testleri negatif çıktı

Dünya

Aliyev’den gözdağı: Ermenistan’a diz çöktürdük

Dünyanın gözü Azerbaycan, Ermenistan savaşına çevrilmişken İlham Aliyev’den dikkat çeken açıklamalar geldi. Ulusa sesleniş konuşması yapan Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev “Kurtarılan bütün topraklara döneceğiz. Ermenistan’a diz çöktürdük” dedi.

BOLD – Ermenistan’a ait 1 savaş uçağının daha düşürülmesinin ardından Azerbaycan Savunma Bakanlığı bir açıklama yapmış, Ermeni Özel Kuvvetleri’nin geri çekildiğini duyurmuştu. Son açıklama Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den geldi. Aliyev “Ermenistan’a diz çöktürdük” ifadesini kullandı.

ALİYEV: ERMENİSTAN’A DİZ ÇÖKTÜRDÜK

Ulusa seslenen Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev, “Ermenistan ordusunu öz topraklarımızdan kovacağız. Ben halkıma verdiğim sözlere sadığım. Kurtarılan bütün topraklara döneceğiz. Ermenistan’a diz çöktürdük” dedi.

”Ermenistan ordusunu öz topraklarımızdan kovacağız.” diyen Aliyev, Ermenistan’ın sivilleri hedef alarak Gence’ye saldırdığını vurguladı. “30 yıl toprağınızda oturup bize meydan okumaya çalıştılar. Ermenistan tarihi binalarımıza, camilerimize zarar verdi. Ermeniler cami yıkabilir, ama biz o camileri kalbimizde yaşatacağız.” ifadelerini kullandı.

Azerbaycan’ın birliğini bozamayacaklarını belirten Aliyev kararlılık mesajı verdi ve ”Benim cumhurbaşkanı olarak en büyük görevim toprakları kurtarmaktır. Bizim yumruğumuz, bizim birliğimizdir. Yenilmez denilen Ermeni ordusu savaş meydanından kaçıyor. Ermenistan’a diz çöktürdük.” şeklinde konuştu.

Okumaya devam et

Dünya

Bloomberg: Biden kazanırsa en büyük kaybı Erdoğan yaşayabilir!

ABD seçimler için gün sayıyor. 3 Kasım’da yapılacak seçimleri kimin kazanacağı dünyada merak konusu. Peki kimin kazanması Erdoğan’ın işine yarar? Bloomberg’te yayınlanan bir analize göre, Trump’ın kaybetmesi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı da kötü etkileyecek.

BOLD – ABD’de yapılacak 3 Kasım’daki seçimle yeni başkan seçilecek. Ancak ABD’nin ülkeler için konumu, hem diğer ülkeler hem de birçok devlet başkanı için seçimi kritik bir hale getiriyor. Peki kim kazanırsa Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yarar?

ABD SEÇİMLERİ ERDOĞAN’I NASIL ETKİLER?

ABD’li medya kuruluşu Bloomberg’te yer alan geniş kapsamlı bir analiz çalışmasında Trump’ın seçimleri kaybetmesi halinde dünya liderlerinin bu karardan nasıl etkileneceği incelendi. Sitede, Marc Champion imzasıyla yayınlanan analizde, “Trump’ın yenilmesi bazı diğer liderlerin de kaybetmesi anlamına gelir” başlığı kullanıldı.

Champion, “Eğer Donald Trump, Kasım ayında yapılan seçimlerin ardından Beyaz Saray’dan ayrılırsa, tek kaybeden o olmayacaktır. Birçok hükümet modern zamanlarındaki en kaotik ve en alışılmadık ABD başkanlığının sona ermesini kutlayabilir fakat diğerlerinin bu kutlamalara katılmamak için geçerli nedenleri olacak. Türkiye, Kuzey Kore ve İsrail gibi ülkelerin liderlerinin Trump ile ilişkisi tamamen pozitif. Trump’ın görevden ayrılması onların hemen sorunlarla karşılaşmasına sebebiyet verecektir” yorumunu yaptı.

CHAMPİON: EN ÇOK KAYBA UĞRAYAN ERDOĞAN OLABİLİR

Trump ile yakın ilişkiye sahip ülkelerin liderleri için ayrı başlıklar açan Champion, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan için de iki paragraf yorum yazdı. Champion, “Eğer siyasi destek konusunda Trump’a Suudi Arabistan Veliaht Prensi Selman’dan daha çok dayanan biri varsa o da Türkiye Cumhurbaşkanı’dır” ifadesini kullandı.

Sözcü’nün haberleştirdiği analizde “Trump, NATO müttefiki olmasına rağmen Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alması sonrasında Türkiye ile Kongre’nin yaptırım hamlesi arasında fiilen durdu. İki ismin kişisel bağları sebebiyle Erdoğan, Trump’ın ABD askerleri Suriye’den çekmesini sağladı. Trump bu kararı Pentagon’a ya da Suriye’de IŞİD’le mücadele eden Birleşik Krallık ya da Fransa gibi müttefiklerine sormadı” yorumu yapıldı.

Champion, “Yaptırımlar uygulanmaya hazırken ve Biden da daha önce Türkiye’deki muhalif partilere destek çağrısı yapmışken, Trump’ın gidişinden en çok kayba uğrayan isim Erdoğan olabilir” dedi.

Okumaya devam et

Dünya

Yunanistan’dan Türkiye’ye karşı “Gümrük Birliği’ni durdurun” çağrısı

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, Avrupa Komisyonu’nun Genişleme Başkanı Oliver Varhelyi’ye mektup yazdı. Türkiye’yle olan Gümrük Birliği anlaşmasını sonlandırılmasını istedi.

BOLD – Doğu Akdeniz’de Ankara ile Atina arasındaki gerilimi sürerken Yunanistan yönetimi, Avrupa Komisyonu’na AB ile Türkiye arasındaki Gümrük Birliği anlaşmasını askıya alması için çağrıda bulundu.

Atina-Makedonya Haber Ajansı’nın (AMNA) diplomatik kaynaklardan aktardığına göre, mektubunda Türkiye’nin öngörülmeyen tarifeler ve mevzuat önlemleri uygulayarak Gümrük Birliği kurallarını tek taraflı olarak ihlal etmeyi sürdürdüğünü öne süren Dendias, Türkiye’ye karşı önlem alınması konusunu derhal gözden geçirme çağrısı yaptı.

Yunan bakan, Ankara’nın devam eden hukuk ihlallerinin onaylanmadığı mesajının verilmesi için Gümrük Birliği anlaşmasının tamamen durdurulmasının gözden geçirilmesini talep etti.

Okumaya devam et

Popular