Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

15 milyar dolar borçları bulunan AVM yatırımcılarında döviz paniği

Düzenlenen zirvede bir araya gelen AVM yatırımcıları, sorunlarını masaya yatırdı. Bankalara olan 15 milyar dolarlık kredilerini ödeyememekten yakınan yatırımcılar, sürekli yükselen kur nedeniyle geçen yıl ancak borçlarının faizini ödeyebildiklerini kaydetti.

BOLD – Alışveriş Merkezleri ve Yatırımcıları Derneği (AYD) tarafından düzenlenen XII. AYD Alışveriş Ekonomisi Zirvesi’nde sorunlar masaya yatırıldı. Yatırımcılar, yükselen kur nedeniyle ödeyemedikleri borçlarından yakındı.

15 MİLYAR DOLAR BORÇLARI BULUNUYOR

AVM’lerin fonlaması büyük oranda döviz kredileriyle uzun vadeli olarak yapıldı. Döviz borcu toplam 15 milyar dolar olan sektörün yatırımcıları, bankalara tüm kredi faizi ve geri ödemelerini güncel kur üzerinden dövizle yapıyor. Sürekli yükselen kur da bu borcun ödenmesinde yatırımcıyı zorlamaya devam ediyor. Yatırımcılar, 2018’den bu yana bu borcun ancak faizinin ödenebildiğini kaydetti.

DÖVİZLE KİRALAMANIN YASAKLANMASI YÜKÜ ARTIRDI

Geçen yıl dövizle kiralama yasağı ile rahatlayan perakendecilerin cirolarının arttığını, bunun da tüm sektörü olumlu etkilediğini vurgulayan AYD Başkanı Hüseyin Altaş, “Perakendeci, kur riskini AVM yatırımcısına atmış oldu ama bu riskin bankalarla paylaşılması gerektiğine inanıyoruz” dedi.

Gıda enflasyonu genel enflasyonu 7’ye katladı

Ekonomi

Moody’s: Türkiye ekonomisi küçülecek, sorunlu krediler artacak

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s, korona salgını nedeniyle Türkiye ekonomisinin bu yıl yüzde 5 küçüleceği tahmininde bulundu. 

BOLD – Korona salgını nedeniyle dünya ekonomisi zor bir dönemden geçiyor. Ülkelerin aldıkları ekonomik tedbirleri inceleyen Moody’s, Türkiye ekonomisinin küçüleceğini ve bu durumun kredi geri ödeme kapasitesini daraltıp sorunlu kredilerde artışa yol açacağını belirtti. 

Euronews’in haberine göre, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody’s Türkiye ekonomisinin Koronavirüs salgınının etkisiyle bu yıl yüzde 5 küçüleceği tahmininde bulundu. Daralmanın bankaların kredi profilini olumsuz etkileyeceğini vurgulayan kuruluş, küçülmenin kredi geri ödeme kapasitesini daraltıp sorunlu kredilerde artışa yol açacağını, bunun da bankalar üzerindeki baskıyı artıracağını belirtti. 

Türk bankacılık sistemi ile ilgili raporunda görünümün negatif olduğunu açıklayan Moody’s Türk Lirası’ndaki değer kaybının da sıkışmaya neden olacağını belirtti. Ekonomik zayıflıkların geniş tabanlı olacağı vurgulanan raporda küçük ve orta büyüklükteki işletmeler (KOBİ) ile turizm ve ulaşım sektörlerindeki firmalarla daha fazla çalışan bankaların risklerinin daha yüksek olduğunun altı çizildi. 

Kuruma göre, ekonomi 2021 yılında yüzde 3,5 büyüyerek kısmi olarak toparlanacak. 

Parasını bankada unutanlar 15 Eylül’e kadar paranızı alabilirsiniz

Okumaya devam et

Ekonomi

Parasını bankada unutanlar 15 Eylül’e kadar paranızı alabilirsiniz

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu, daha önce 15 Haziran olarak açıklanan 2019 yılında zaman aşımına uğrayan mevduat için son başvuru tarihini koronavirüs salgını nedeniyle 15 Eylül’e uzattı.

BOLD – Koronavirüs salgını süreci ve alınan önlemler nedeniyle, 2019 yılı itibarıyla zaman aşımına uğrayan mevduat için son başvuru tarihi 15 Haziran’dan 15 Eylül’e uzatıldı.

30 EYLÜL’DE TMSF’YE DEVREDİLECEK

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu (BDDK) kararına göre, bu kapsamda mevduat, emanet ve alacağı bulunan hak sahibi veya mirasçılar, 15 Eylül’e kadar başvuru yapabilecekler. Karar uyarınca, hak sahibi ve mirasçıları tarafından aranmayan 2019 yılına ilişkin tutarlar, faiz ve kâr paylarıyla birlikte 30 Eylül’e kadar Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu’na devredilecek.

Demirören: Devran döndüğünde bizi yok ederler

Okumaya devam et

Ekonomi

Sağlık Bakanlığından Afrika’ya 17 milyon lira yardım

Türkiye, bu yılın ilk dört ayında Afrika ülkeleri Nijerya, Somali, Sudan’daki hastane projelerine 17 milyon TL harcadı. Türkiye ayrıca Bangladeş’te 3 milyon liraya sahra hastanesi yaptı.

BOLD – Sağlık Bakanlığı 2020’nin ilk 4 ayında; Nijerya, Somali, Sudan ve Bangladeş’teki hastane projelerine toplamda 20 milyon 868 bin TL harcadı. 20 milyonun 3 milyonuyla Bangladeş’e sahra hastanesi yapıldı. AKP’nin 2003 yılında başlattığı Sağlıkta Dönüşüm Projesi için ise 4 ayda toplam 19 milyon 982 bin TL harcama yapıldı.

ŞEHİR HASTANELERİ İÇİN 2.5 MİLYAR KİRA ÖDENDİ

Cumhuriyet’ten Sena Yaşar’ın haberine göre Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü, Sağlık Bakanlığı’nın 2020’nin ilk 4 ayındaki bütçe giderlerini açıkladı. Bütçe harcamalarında şehir hastanelerine 4 ayda 2.5 milyar TL kira bedeli ödendi. Sudan Nyala Türk Hastanesi Projesi’ne 4 milyon 583 bin 570 TL, Mogadişu-Somali-Türkiye Eğitim ve Araştırma Hastanesi Projesi’ne 9 milyon 435 bin 264 TL, Nijer-Türkiye Dostluk Hastanesi Projesi’ne 3 milyon 147 bin 879 TL, Bangladeş Sahra Hastanesi’ne 3 milyon 702 bin 271 TL ödendi.

YEŞİLAY’A 148 MİLYON LİRALIK YARDIM

Yeşilay’a 148 milyon 548 bin 420 TL’lik yardım yapıldı. Sağlık Hizmetleri Temel Yasası’nın maddesine göre “Türkiye’de tedavi talebinde bulunan ve bu talepleri Dışişleri Bakanlığı ile Sağlık Bakanlığı tarafından uygun görülen yılda en fazla 400 yabancı hastanın tedavisi” için 1 milyon 479 bin 959 TL harcandı.

SAĞLIKTA DÖNÜŞÜM İÇİN 20 MİLYON HARCANDI

AKP hükumeti tarafından 2003 yılında başlatılan “Sağlıkta Dönüşüm Projesi” kapsamında, proje için 17 milyon 138 bin 584 TL, proje hizmetleri için ise 2 milyon 844 bin 167 TL olmak üzere toplamda 20 milyon liraya yakın harcama yapıldı. Türkiye Sağlık Enstitüsü Başkanlığı’na 12 milyon 732 bin TL’lik ödeme yapıldı. Cumhurbaşkanı yetkisince onaylanan sağlık alanındaki ikili anlaşmalar gereğince yapılan tedavilere ise toplamda 3 milyon 439 bin 990 TL harcandı.

Demirören: Devran döndüğünde bizi yok ederler

Okumaya devam et

Popular