Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Ceren Özdemir davasında görevliler için ‘soruşturma’ kararı

Ordu Cumhuriyet Başsavcılığı Ceren Özdemir’in katili Özgür Arduç’un, açık cezaevine ayrılması, firarı ve yakalanma sürecindeki ihmali iddialarıyla ilgili soruşturma başlattı.

BOLD – Türkiye’yi sarsan Ceren Özdemir cinayetiyle ilgili Ordu Cumhuriyet Başsavcılığı, katil Özgür Arduç’un, açık cezaevine ayrılması, firarı ve yakalanma sürecindeki ihmali iddialarıyla ilgili soruşturma başlattı.

GÖREV VE HİZMET KUSURU İDDİALARI İNCELENECEK

Özdemir ailesinin suç duyurusu üzerine başlatılan soruşturmada, cezaevi, adliye ve kolluk çalışanlarının görev ve hizmet kusuru olduğu iddiaları araştırılacak.

Katil Arduç’un 6 hücre cezası, 2 etkinlik yasağı, 8 disiplin dosyasına rağmen açık cezaevine alındığı, firar edeceğini cezaevi psikoloğuyla görüşmesinde açıkça ifade ettiği incelenecek.

SUÇ DUYURUSUNU BARO BAŞKANI POYRAZ YAPTI

Başsavcılıkca yürütülen soruşturma Ceren Özdemir’in ailesinin avukatı Ordu Barosu Başkanı Haluk Murat Poyraz’ın yaptığı kapsamlı suç duyurusundaki iddialar üzerinden yürütülüyor.

EN SON KALKANDERE AÇIK CEZAEVİNDEN KAÇTI

Soruşturmada araştırılacak iddialar şöyle:

– Katil Özgür Arduç bir çocuğu öldürmeye teşebbüs suçunun da aralarında bulunduğu kabarık adli sicille cezaevinde hükümlüyken, 8 disiplin suçu işledi. 6 hücre, 2 bazı etkinliklere katılmaktan alıkoyma cezası aldı. Katilin disiplin cezalarından biri de 2013’te hastaneden firara teşebbüsü sebebiyle verildi. Arduç son firarı öncesi de Rize Kalkandere Açık Cezaevi’nden kaçtı.

8 DİSİPLİN DOSYASINA RAĞMEN ‘İYİ HALLİ HÜKÜMLÜ’ SAYILDI

– Katil Arduç’un firarına rağmen ikinci defa açık cezaevine geçirilmesini talebini Ordu E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Disiplin Kurulu Başkanlığı değerlendirdi. 8 disiplin dosyası ve firarına rağmen, 28 Ekim 2019 tarihli kararla ‘iyi halli hükümlü’ olduğuna karar verildi.

SANIĞIN KÖTÜ HALİ GÖRÜLMEDİĞİ GÖRÜŞÜ VERİLDİ

– Ordu E Tipi Kapalı Ceza İnfaz Kurumu Müdürlüğü aynı gün ‘sanığın herhangi bir kötü halinin görülmediği ve dosyasında disiplin cezasının bulunmadığı, iyi halli hükümlü olduğu’ gibi gerekçelerle kalan cezasını açık cezaevinde infazı görüşü verdi. Ordu Cumhuriyet Başsavcılığı bu görüşle açık cezaevine geçirilmesine karar verdi.

İNCELEME VE DEĞERLENDİRME YAPILMADAN RUTİN TATBİK EDİLDİ

– Açık Ceza İnfaz Kurumlarına Ayrılma Yönetmeliği bir firara teşebbüs ve bir de firar eylemi olan hükümlünün yeniden açık cezaevine alınmasını olanak vermiyor. Yönetmeliğe göre hükümlünün bir daha firar etmeyeceğinin değerlendirilmesi gerekiyor. Katille ilgili inceleme ve değerlendirilme yapılmadan, rutin ve şablon işlemler yapıldı.

PSİKOLOGLA GÖRÜŞMESİNDE KAÇACAĞINI SÖYLEMİŞTİ

– Arduç, cinayet davasının duruşmasında açığa geçmeden önce psikologla görüştüğünü, açığa geçince kaçacağını söyledi.

– Katil, etrafı tellerle çevrili, güvenlik kamerası ile kontrol edilen Efirli Açık Cezaevi’nden kaçtı.

30 KASIM’DA KAÇTI 1 ARALIK’TA TUTANAĞA BAĞLANDI

– Mahkemeye yansıyan tutanaklara göre Katil Arduç 30 Kasım 2019 günü saat 22:00 sıralarında firar etti ancak 1 Aralık 2019 günü 00:45’te tutanağa bağlandı.

– Katil Arduç hakkında firarından yaklaşık 16 saat sonra yakalama kararı çıkartıldı.

ARDUÇ’UN EŞKALİ KAMUOYU VE MEDYA İLE PAYLAŞILMADI

– Kolluk birimleri Katil Arduç hakkında arama yakalama faaliyetlerinde bulunurken, sanığın eşkâli kamuoyu ve medya ile paylaşılmadı.

Soylu bir mültecinin daha öldürüldüğünü böyle duyurdu: “Biz yapsak Avrupa ayaktaydı”

Gündem

İzmir depreminde hayatını kaybedenlerin sayısı 39’a yükseldi

İzmir’in Seferihisar ilçesi açıklarında meydana gelen 6,9 büyüklüğündeki depremde can kaybı artıyor. Depremde ölenlerin sayısı 39’a, yaralananların sayısı da 885’e yükseldi. 9 binada arama kurtarma çalışmaları ise devam ediyor.

BOLD – İzmir’in Seferihisar açıklarında 6.9 büyüklüğündeki depremde İzmir’de bazı binalar yıkıldı, çok sayıda binada da hasar oluştu. Depremde ölen ve yaralananların sayısı ise saatler ilerledikçe artıyor.

AFAD’dan yapılan yazılı açıklamaya göre, depremde 1’i boğulma sonucu, 39 kişi hayatını kaybederken, 885 kişi de yaralandı. Açıklamada İzmir’de halen 9 binada arama kurtarma çalışmalarının sürdüğü kaydedildi. Açıklamada deprem sonrasında büyüklüğü 4’ün üzerinde 40 artçı olmak üzere, toplam 658 artçı sarsıntı yaşandığına dikkat çekildi.

 

Depremin vurduğu İzmir’de 811 bin kaçak yapı İmar Barışı’yla affedildi

Okumaya devam et

Gündem

Koronavirüste ağır hasta sayısı 2 bin 75’e yükseldi

Koronavirüste vaka ve ağır hastaların sayısı artmaya devam ediyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın paylaştığı güncel verilere göre koronalı 2 bin 213 yeni hasta tespit edilirken, ağır hasta sayısı da iki bini geçerek 2 bin 75’e ulaştı.

BOLD – Sağlık Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan “Türkiye Günlük Koronavirüs Tablosu”nun güncel verilerini, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da Twitter hesabından paylaştı. Koca, Türkiye’de koronavirüs nedeniyle bugün 75 kişinin daha yaşamını yitirdiğini, 2 bin 213 yeni hastanın tespit edildiği bilgisini verdi.

AĞIR HASTA SAYISI 2 BİN 75’E ÇIKTI

Koronavirüs nedeniyle 10 bin 252 kişi yaşamını yitirirken, koronavirüs hasta sayısı 375 bin 364’e yükseldi. Bugün iyileşen sayısı bin 506 oldu. Tabloya göre, toplam test sayısı 14 milyon bin 814, toplam ağır hasta sayısı 2 bin 75, toplam iyileşen hasta sayısı 323 bin 971, bugünkü test sayısı 124 bin 109 olarak kayıtlara geçti.

BAKAN KOCA’DAN “TEMASI AZALTIN” ÇAĞRISI

Bakan Koca, “Bugün tespit edilen 2 bin 213 yeni hastamız var. Ağır hasta sayımız bir günde yaklaşık yüzde 5 arttı. Bu durum salgınla mücadele konusunda hassasiyetimizi artırmamız gerektiğine işaret ediyor. Teması üçte birine indirmek zorundayız. Mücadeleye güç verin” açıklamasını yaptı.

Türkiye’nin 31 Ekim 2020 güncel koronavirüs tablosu şöyle:

 

Erdoğan, depremde sorumluluğu üstlenmedi: Vesayetçi zihniyet ihmal etti

Okumaya devam et

Gündem

Depremin vurduğu İzmir’de eğitime ara verildi

Meydana gelen deprem sonrasında İzmir il genelinde okullar gelecek hafta eğitim öğretime ara verecek. Eğitime ara verildiğini Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk sosyal medya hesabından duyurdu.

BOLD – İzmir’de 6.9’luk depremin ardından arama kurtarma çalışmaları sürerken, artçı sarsıntılar devam ediyor. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, İzmir genelinde eğitime bir hafta ara verildiğini duyurdu.

Bakan Selçuk, açıklamasında “Yaraları hep birlikte saracağız İzmir. İl genelinde eğitime bir hafta süreyle ara verme kararı aldık. Eğitim ailesi olarak öğrencilerimiz, öğretmenlerimiz, yöneticilerimiz ve velilerimizle birbirimize çok daha sıkı kenetlenerek güçlükleri birlikte aşacağız” dedi.

 

Erdoğan, depremde sorumluluğu üstlenmedi: Vesayetçi zihniyet ihmal etti

Okumaya devam et

Popular