Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

İsrail 3’üncü seçimde de hükumet krizini çözemedi!

İsrail, pazartesi günü bir kez daha sandık başına gitti. Son bir yılda yapılan 3. seçimden de ülkedeki hükumet krizini çözecek bir sonuç çıkmadı.

BOLD – İsrail’de yapılan erken genel seçimlerde açılan sandık oranı yüzde 99’a ulaşırken, kesin olmayan sonuçlara göre Binyamin Netanyahu liderliğindeki sağ koalisyon, hükümeti kuracak sandalye sayısına yine ulaşamadı.

Eğer hükümet kurmak için anlaşma sağlanamazsa, İsrailli seçmenler son bir yılda dördüncü kez sandık başına gidebilir.

Merkez Seçim Komisyonu oyların şu ana kadar yüzde 99’unu sayarken Netanyahu’nun partisi Likud, 120 milletvekilinden oluşan Meclis’te 35 sandalye kazandı.

İSRAİL, DÖRDÜNCÜ SEÇİME GİDEBİLİR

İsrail’de 17 Eylül 2019’da yapılan erken seçimde 33 milletvekili çıkararak yarışı önde tamamlayan eski İsrail Genelkurmay Başkanı Benny Gantz’ın liderliğindeki Mavi-Beyaz İttifakı bu seçimde oy kaybetti.

Şu ana kadar açıklanan sonuçlara göre, ikinci sırada yer alan Mavi-Beyaz İttifakı 32 milletvekilinde kaldı.
Sağ blok koalisyonu kuracak sayıya ulaşamadı

Ülkede geçen yıl biri 9 Nisan diğeri de 17 Eylül’de olmak üzere yapılan iki erken seçimde de Netanyahu’nun partisinin başını çektiği sağ blok koalisyon hükümetini kurmak için gerekli 61 milletvekiline ulaşamamıştı.

Bu nedenle koalisyon görüşmeleri başarısız olmuş ve ülkede son bir yıl içinde üçüncü kez erken seçime gidilmişti.

Sağ bloktaki Ultra-Ortodoks Yahudileri temsil eden partilerden Şas 10, Birleşik Tevrat ise 7 milletvekili çıkardı.

Savunma Bakanı Naftali Bennett’in liderliğindeki Yamina (Sağ) İttifakı ise Meclis’e 6 milletvekili gönderdi.

Bu sonuçlara göre, sağ blok koalisyon hükümetini kurmak için gerekli 61 milletvekili sayısına ulaşamayarak 59’da kaldı.

ARAPLAR, MECLİSTE 3. BÜYÜK GRUP OLDU

İsrail vatandaşı Filistinlileri temsil eden partiler seçime Ortak Arap Listesi Bloku adı altında tek listeyle katıldı.

Ortak Arap Listesi Bloku beklenildiği gibi seçimde oylarını artırarak bir önceki seçimde 13 olan milletvekili sayısını 15’e çıkardı.

Bu sonuçla Ortak Arap Listesi Bloku, İsrail Meclisi’ndeki en büyük üçüncü grup oldu.

ABD’de Demokratlar arasındaki adaylık yarışında Biden az farkla öne geçti

 

Dünya

Savaş çağrısı yapan Paşinyan’a Rusya’dan şok cevap

27 Eylül’de başlayan Azerbaycan-Ermenistan arasındaki çatışmalar devam ederken Ermenistan, Rusya’nın açıklamasıyla şok yaşadı. Ermenistan Başbakanı Paşinyan sivil halkı savaşa çağırırken Kremlin Sözcülüğü “tek yol diyalog” açıklaması yaptı.

BOLD – Azerbaycan-Ermenistan arasındaki çatışmalarda Rusya arabulucu görevi üstlendi. Ermenistan’ın destek beklediği Rusya iseErmenistan’ı adeta şok etti.

Savaştan yana tavır takınan Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımla Karabağ probleminin diplomatik yollarla çözülemeyeceğini duyurmuş ve ülkesindeki sivilleri savaşmaya çağırmıştı. Ermenistan Başbakanı açıklamasında “Karabağ ihtilafına kesin çözüm için tüm Ermenistan halkının savaşmaktan başka çaresi yok. Ermenistan çapında tüm yerel yönetimlere cepheye gönderilmek üzere gönüllü birlikler oluşturmaya başlamaları talimatı verdim” ifadelerini kullandı. dedi.

Paşinyan bu açıklamasıyla diplomasi masasını adeta devirirken, Kremlin Sözcülüğü’nden tam tersi bir açıklama geldi. Rusya’nın açıklamasında Dağlık Karabağ’daki çatışmaların ve Azerbaycan – Ermenistan arasındaki sorunun tek çözüm yolunun diplomatik yollardan ve diyalogla sağlanabileceği tekrarlandı. Bu açıklamanın iki ülkenin dışişleri bakanlarının ABD Dışişleri Bakanı Pompeo’yla yapacağı görüşme öncesi gelmesi dikkat çekti.

Paşinyan savaş açıklamaları yaparken, Ermenistan Dışişleri Bakanı Zograb Mnatsakanyan ve Azerbaycan Dışişleri Bakanı Ceyhun Bayramov, temaslarda bulunmak üzere Moskova’ya gitti. Bakanlar Sergei Lavrov’la ayrı ayrı görüşmeler gerçekleştirdi.

İki bakanın cuma günü de ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ile görüşmesi bekleniyor. Görüşmede diplomatik çözüm ve ateşkes seçenekleri tekrar değerlendirilecek.

 

Okumaya devam et

Dünya

Öldürülen Azerbaycan askerleri haberinde Serdar Ortaç fotoğrafı

Ermenistan Kamu Radyosu, son bir hafta içinde verdiği iki haberde “Azerbaycan için savaşmaya hazırım” açıklaması yapan popçu Serdar Ortaç’ın askerlik fotoğraflarını kullandı. İki haber de sitenin en çok okunanları oldu.

BOLD – Erivan Radyosu olarak bilinen Ermenistan Kamu Radyosu, Karabağ’da Azerbaycan ile devam eden çatışmalarla ilgili haberleri aktarırken Serdar Ortaç’ın askerlik fotoğrafını kullandı.

Radyonun tr.armradio.am adresli Türkçe sitesinde ‘Günlere göre öldürülen Azerbaycan askerlerinin sayısı’ başlıklı bir haber yayımlandı. 27 Eylül-15 Ekim tarihleri arasında 5 bin 839 Azerbaycan askerinin öldürüldüğü kaydedilen haberde fotoğraf olarak popçu Serdar Ortaç ile oyuncu Kaan Girgin‘in birlikte çektirdiği fotoğraf yer aldı.

Kullanılan fotoğraf 2000 yılında Sivas 5’inci Piyade Er Eğitim Tugay Komutanlığı’nda çekilen bir kare… Fotoğrafta 178’inci Piyade Er Eğitim Alayı’nda bedelli askerlik yapan Serdar Ortaç ile Kaan Girgin yer alıyor.

Sitedeki 21 Ekim tarihli “Güneyde zorlu çarpışmalar devam ediyor” başlıklı haberde de Serdar Ortaç’ın fotoğrafı kullanıldı. Her iki haberde sitede en fazla tıklanan haber oldu.

Serdar Ortaç, gerekirse Azerbaycan için askere gidebileceğini belirterek, “Askerin varsa askerinle savaşırsın, sivillerin üzerine füze atmazsın. Ermeni halkına bir sözüm yok ama başlarındaki adam ruh hastası” ifadelerini kullanmıştı.

Okumaya devam et

Dünya

FBI: Rusya ve İran seçimlere müdahale etmeye çalışıyor

3 Kasım’da sandığa gidecek ABD’de, Federal Soruşturma Bürosu’ndan  (FBI) flaş bir iddia geldi. FBI komuoyuyla Rusya ve İran’ın ABD seçimlerine müdahale etmeye çalıştığı istihbaratını paylaştı.

BOLD – Seçimler için gün sayan ABD’de FBI’ın iddiası konuşuluyor. ABD Federal Soruşturma Bürosu ile Ulusal İstihbarat Direktörlüğü (DNI), Beyaz Saray’da düzenlediği basın toplantısında Rusya ve İran’ın ABD’de 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimlerine müdahale etmeye çalıştığını iddia etti.

ABD İSTİHBARATINDAN RUSYA VE İRAN’A SUÇLAMA

DNI Direktörü John Ratcliffe, Washington DC’deki toplantıda “İki yabancı aktör olan İran ve Rusya’nın, seçimlerimizle ilgili kamuoyunu etkilemek için bazı adımlar attıklarını tespit ettik” ifadesini kullandı. Konunun üzerinde çalıştıklarını belirten Ratcliffe, “Seçimlerimize dış müdahaleyi asla hoş görmeyeceğiz” dedi.

İran ve Rusya’nın bazı seçmenlerin bilgilerini ele geçirdiğini tespit ettiklerini ileri süren DNI direktörü, “İran’ın Başkan Donald Trump’a zarar vermeyi ve seçmenlerin gözünü korkutmayı amaçlayan e-mailler attığını gördük” diye konuştu. İran ve Rusya’nın, seçmen bilgilerini kötü niyetli kullanabileceğini söyleyen Ratcliffe, “Bu veriler, yabancı aktörler tarafından kayıtlı seçmenlere, kafa karışıklığına, kaosa ve Amerikan demokrasisine güven eksikliğine yol açacak yanlış bilgiler yayılması için kullanılabilir” uyarısında bulundu.

Diğer yandan FBI Direktörü Chris Wray ise “Oylarınızın sayıma dahil edildiğinden emin olabilirsiniz” diyerek kamuoyunun endişesini gidermeye çalıştı.

Okumaya devam et

Popular