Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

Yunan güvenlik güçlerinin açtığı ateşte 1 göçmen öldü, 218 göçmen gözaltına alındı

Edirne Valiliği, Yunanistan polis ve sınır birlikleri tarafından açılan ateş sonucu 1 göçmenin hayatını kaybettiğini açıkladı. Sınırı aşarak Yunanistan’a giren 218 göçmen ise güvenlik güçleri tarafından gözaltına alındı.

BOLD – Edirne Valiliği, Yunanistan polis ve sınır birliklerince ses, sis, gaz bombaları, plastik mermi ve gerçek mermiler kullanılarak açılan ateş sonucu 1 göçmenin öldüğünü, 5’inin yaralandığını bildirdi.

Ankara’nın Avrupa’ya gitmek isteyen göçmenlere engel olmayacağı açıklamasının ardından binlerce kişi Yunanistan sınırına akın etti.

Yunan sınır ve polis birlikleri, ses, sis ve gaz bombaları ile plastik mermi kullanarak sınırı geçmek isteyenlere müdahale etti. Bazı göçmenler Yunan polisinin gerçek mermi de kullandığını iddia etti.

Yunan hükumeti ise bu durumun ulusal güvenlik sorunu olduğunu ifade ederek Yunanistan Başbakanı 1 ay boyunca sığınma başvurusu alınmayacağını açıkladı. Ankara ise göçmenlere şiddet uyguladığı gerekçesi ile Yunanistan’ı eleştiriyor.

Yunanistan şu ana kadar Avrupa’ya giriş yapmaya çalışan 26 bin 532 göçmeni engellediğini açıkladı. Bölgeye ziyaret gerçekleştiren Avrupa Birliği yetkilileri ise Atina’ya 700 milyon Euro aktaracağını belirtti.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Charles Michel’in bugün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir araya gelmesi bekleniyor.

SINIRI GEÇEN 218 GÖÇMEN GÖZALTINA ALINDI

Bu arada Yunan güvenlik güçleri Türkiye’den Yunanistan’a giriş yapan 218 sığınmacıyı gözaltına aldı.

Yunan To Ethnos gazetesi hükumet çevrelerine dayandırarak yaptığı haberde, Yunan güvenlik güçlerinin cumartesi günü Türkiye’den yasa dışı yollardan Yunanistan’a giriş yapan 218 sığınmacıyı gözaltına aldığını duyurdu.

Gazeteye göre 26 bin 500 kişinin yasa dışı yollardan Yunanistan’a geçmesi ise engellendi. Yunanistan, Türkiye’nin sınır kapılarını göçmenlere açacağı açıklaması sonrasında Meriç nehri boyunca polis ve jandarma sayısını artırma kararı almıştı.

1 AY BOYUNCA İLTİCA BAŞVURUSU ALMAYACAK

Türkiye-Yunanistan sınırında bu gelişmeler yaşanırken, Yunan hükumeti son gelişmeler sonrasında aldığı, bir ay boyunca yeni iltica başvurusu kabul etmeme kararını hayata geçirdi.

Midilli adasına bugün Yunan donanmasına ait bir savaş gemisinin gönderilmesi bekleniyor. Söz konusu geminin 1 Mart’ta Midilli’ye gelen 400 sığınmacıyı alacağı belirtildi. 400 göçmenin ilk aşamada gemide kalması öngörülüyor. Daha sonraki dönemde ise ana karadaki kapalı bir kampa gönderilmeleri, bu kamptan da geldikleri ülkelere yollanmaları planlanıyor.

1500 GÖÇMEN ADALARA ULAŞTI

29 Şubat’ta Türkiye’nin sınır kapılarını açması sonrasında Türkiye’den 900’den fazla göçmen Midilli, Sakız, Samos ve diğer adalara gitti. Atina’daki Göçmen Bakanlığı yaptığı açıklamada, Pazartesi günü 600 göçmenin daha adalara ulaştığını açıkladı. Aşırı rüzgar nedeniyle salıyı çarşambaya bağlayan gece Midilli’ye hiçbir göçmenin gelmediği belirtiliyor.

Yunan adalarında Midilli’deki göçmenlerin gemilerle ana karaya götürüleceği şeklindeki söylentilerin yayılması üzerine Mytilini kentindeki göçmenler limana akın etti. Polis göçmenleri durdurmaya çalıştı. Yunan yetkililerin verdiği bilgiye göre Midilli’de 20 binden fazla göçmen ve sığınmacı bulunuyor.

AB yetkilileri Türkiye-Yunanistan sınırına çıkarma yaptı, Türkiye’ye seslendi

Dünya

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern pandemiyle mücadeleye destek için maaşını indirdi

Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern, Kovid-19’un ekonomik etkileri yüzünden kendi ve bakanların maaşlarından 6 ay boyunca yüzde 20 kesinti yapılacağını açıkladı.

BOLD – Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern Kovid-19’un ekonomik etkileri üzerine bir basın açıklaması yaptı. Ardern, bir çok vatandaşının süreçte işini kaybederek devlet desteğine muhtaç kaldığını söyledi.

Bir dizi önlemler açıklayan Ardern: “Ben, bakanlar ve kamu hizmet müdürleri, önümüzdeki 6 ay boyunca maaşımızı yüzde 20’sinin kesilmesine karar verdik” dedi.

Ardern hükumet olarak, pandemiyle ön cephede mücadele eden sağlık çalışanlarının maaşlarında kesintiye gitme teklifinde bulunmayacaklarını açıkladı.

Geçen hafta AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın maaşına 3 asgari ücret tutarında zam yapıldı.

Yusuf İslam, Yeni Zelanda Başbakanı Jacinda Ardern için “O benim kahramanım” diye seslendi

Okumaya devam et

Dünya

Almanya’da polis şiddetine Türk Dışişleri’nden tepki

Almanya’da Türk iş insanı Yüksel Aker’in polis şiddetine maruz kaldığı iddiaları üzerine Türkiye Dışişleri Bakanlığı devreye girdi. Bakanlık sorumluların bulunmasını istedi.

BOLD – Almanya’nın Köln kentinde hafriyat şirketi işleten 29 yaşındaki Türk vatandaşı Yüksel Aker’in iş yerinde polisler tarafından darp edildiği iddiaları üzerine açıklama yapan Türkiye Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, konunun takipçisi olduklarını söyledi.

Bu ve benzeri olayların sorumlularının adalet önünde hesap vermelerini beklediklerini kaydeden Aksoy, “Alman makamlarının şiddet uygulayan polis mensupları hakkında gerekli adımları ivedilikle atmalarını ve Almanya’da son dönemde özellikle göçmenlere ve Müslümanlara yönelik artış kaydeden polis şiddeti vakaları karşısında daha duyarlı davranmalarını bekliyoruz” ifadelerini kullandı.

Yüksel Aker, Alman medyasına yaptığı açıklamada, 21 Ekim’de meydana gelen olayda polislerin kendisine nedensiz yere saldırdığını ileri sürdü. Yüksel Aker’e bir hafta iş göremez raporu verildi.

Köln Emniyet Müdürlüğü, Aker’in polislerle ilgili iddialarının soruşturulduğunu belirtirken, Aker hakkında da polis memurlarına tehlikeli şekilde yaralamak üzere saldırıda bulunmak ve direnmek suçlamalarıyla soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Yüksel Aker hakkında açılan soruşturma ile ilgili olarak, “Polislere kesinlikle direnmedim. Sadece yüzüme darbe almamak için başımı korudum” diye konuştu.

AB, Almanya ve Hollanda’dan Fransa Cumhurbaşkanı Macron’a destek

Okumaya devam et

Dünya

Ermenistan Başbakanı Paşinyan’ın eşi askeri eğitim alıp cepheye gideceğini açıkladı

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan askeri eğitim alıp birkaç gün içinde cepheye gideceğini açıkladı. Paşinyan’ın oğlu Aşot da bu ayın başından beri cephede bulunuyor.

BOLD – Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan’ın eşi Anna Hakobyan, askeri eğitim alacağını duyurdu. 42 yaşındaki Hakobyan, Facebok sayfasında birkaç gün içinde “Ermenistan’ın sınırlarını korumak için cepheye gideceğini” açıkladı.

Hakobyan “Ben dahil 13 kadın askeri eğitime başlıyoruz. Birkaç gün içinde sınırlarımızı korumaya yardıma gideceğiz. Ne vatanımızı ne de onurumuzu düşmana teslim edeceğiz” dedi. Paşinyan’ın 22 yaşındaki oğlu Aşot Paşinyan’ın da bu ayın başından beri cephede olduğu açıklanmıştı.

Nikol Paşinyan, Azerbaycan ile ülkesi arasında beşinci haftasına giren savaşta tüm Ermenilere orduya katılma çağrısında bulunmuştu. Paşinyan, acı tavizler vermeye hazır olmalarına karşın, Dağlık Karabağ’dan ödün vermeyeceklerini söylemişti.

Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan ve eşi Anna Hakobyan

Yunan Dışişleri Bakanı: Türkiye cihatçıların seyahat acentasına dönüştü

Okumaya devam et

Popular