Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

“Yunanistan sınırlarını mühürledi!”

Türkiye’nin sınır kapılarını açması sonrası başlayan mülteci krizi Yunan basınının gündeminden düşmüyor. İktidara yakın gazeteler Türkiye’yi suçlarken, muhalefete yakın basın kuruluşları göçmenlerin mağduriyetine dikkat çekiyor.

BOLD Yunanistan Hükumet Sözcüsü Stelyo Petsas, 1 Mart itibarıyla sınırı geçen mültecilere iltica başvurusu hakkı tanınmayacağını, bunların ülkelerine iade işlemlerinin hızlandırılacağını açıkladı.

TÜRKİYE KENDİSİNİ İNSAN KAÇAKÇISI DURUMUNA DÜŞÜRMEKTEDİR

Stelyo Petsas, “Mültecilerin Türk makamlarınca yönlendirildiği, sınırı geçenlerin ifadelerinden anlaşılmaktadır. Kaldı ki Yunan tarafına fırlatılan fişeklerin Türk güvenlik unsurlarının kullandığı fişekler olduğunu görmekteyiz. Türkiye, AB ile imzaladığı anlaşmayı açıkça ihlal etmekte ve kendisini insan kaçakçısı durumuna düşürmektedir” diye konuştu.

AB BOT, HELİKOPTER, PERSONEL VE MALİ YARDIMLAR GÖNDERECEK

BBC Türkçe’den Stelyo Berberakis’in haberine göre Yunanistan’ın önde gelen gazeteleri de, mültecilerin sınırları zorlaması ve AB’nin bu konuda Yunanistan’a verdiği destekle ilgili haberleri manşetlerinden ve ön sayfalarından duyurdu.

İktidara yakın TA NEA gazetesi ‘Avrupa ordusu sınırlarımızı koruyacak’ manşetli haberinde AB’nin Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis’in çağrılarına kulak verdiğini yazdı. Yunanistan’ın birlik sınırlarının korunması için çok sayıda bot, helikopter, personel ve mali yardımlar gönderileceğini açıklandı.

MERİÇ SINIRINDAN TÜRKİYE’YE TOKAT GİBİ AB TEPKİSİ

Gazete, Avrupa Komisyonu Başkanı Ursula Von der Leyen’in açıklamalarına da geniş yer ayırdı. AB yetkilisinin Türkiye’ye “AB’nin birlik ve beraberliğini sınamaya kalkmayın. Hayal kırıklığına uğrarsınız” mesajı verdiğini yazdı.

İktidar yanlısı sağ eğilimli Eleftheros Typos Gazetesi ise “Yunanistan sınırlarını mühürledi. Meriç sınırından Türkiye’ye tokat gibi AB tepkisi” ifadesini manşete taşıdı.

YUNANİSTAN AVRUPA’NIN KALKANIDIR

Gazete haberinde, “AB Erdoğan’ın tehditlerini en üst düzeyde kınadı. Mitsotakis’in çağrıları, bugüne dek kulaklarını kapatan AB’nin gözünü açtı. Yunanistan şimdi AB’nin dayanışma sözlerinin hayata geçirilmesini bekliyor” görüşüne yer verdi.

Aynı gazete ara başlıklarında Ursula Von der Leyen’in “Yunanistan Avrupanın kalkanıdır” ifadesine de yer verdi. Ayrıca Yunan sınırlarının korunması amacıyla ülkenin polisinden askerine, askerinden çiftçisine kadar tek vücut olmakta kararlı olduğu yorumunda bulundu.

HÜKUMET FAŞİSTLERİN ÖNÜNE GEÇMELİ

Muhalif EF.SYN Gazetesi “AB, Yunanistan’ı insan deposu olarak görmeye devam ediyor” manşetini attı ve buna gerekçe olarak “Meriç’i ziyaret eden AB kurumlarının en üst yetkililerinin, mültecilerin AB ülkeleri arasında paylaşımından hiç söz etmediklerini” gösterdi.

Aynı gazete “Mültecilerin çıktıkları Yunan adalarındaki faşist grupların onlara terör estirdiklerini ve hükumetin bu faşistlerin önüne geçmesi gerektiğini” yazdı. Ana muhalefetteki radikal sol SYRIZA Partisi lideri Aleksis Çipras’ın açıklamalarına da yer verdi.

KUZEYDE KAPALI KAMPLAR KURULUYOR

Çipras açıklamalarında “AB’nin mültecileri kabul etmek istemediğini ve onların Yunanistan’da depolanmasından yana bir tutum içinde bulunduğu” yolundaki görüşlerini ön plana çıkardı.

İktidara yakın Katmiherini gazetesi “Kuzey Yunanistan’da kapalı kamplar kuruluyor” manşet haberinde, 1 Mart’tan itibaren Yunan sınırlarını aşan mültecilerin Kuzey Yunanistan’da kurulan kapalı kamplarda tutulacaklarını ve ve kayıt altına alınmayacaklarını” yazdı.

ADALARDAKİ HALKI YATIŞTIRMAK GEREKİYOR

Haberde, “Yunan hükumetinin son çıkardığı kararname ile bu tarihten itibaren ülkeye yasa dışı giriş yapanların iltica başvuru hakkından mahrum tutulacağını ve iade işlemlerinin hızlandırılacağı” belirtiliyor.

Aynı haberde, hükumetin resmi gazetede yayımlanan bu kararname ile bir yandan sınırları zorlayan mültecileri caydırmayı, diğer yandan mültecilerin yığılmasına karşı ayaklanan Yunan adalarındaki halkı yatıştırmak olduğu görüşüne yer veriliyor.

MİDİLLİ’YE ÇIKAN 400 SIĞINMACI ASKERİ NAKLİYE GEMİSİYLE TAŞINDI

Gazete son olarak “Yunan adalarına geçişlerin önlemesi amacıyla Yunan sahil güvenlik makamlarının sert önlemler almaya başlandığını ve Midilli adasına çıkan 400 kadar sığınmacıyı Kuzey Yunanistan’daki kapalı kamplara taşıması için adaya askeri bir nakliye gemisinin gönderildiğini” yazdı.

Muhalif Komünist Parti’nin yayın organı Rizospastis, “Yunan hükumeti, Dublin Anlaşması ve Türkiye-AB göçmen sözleşmesini derhal feshetmeli” manşet haberinde partinin önerilerini sıraladı.

SAVAŞLARI ÇIKARTAN NATO VE AB

Gazete haberinde, “Sınırlarımızı aşmaya çalışan mülteciler bizim düşmanımız değildir. Asıl düşman, bu insanları yerlerinden yurtlarından eden ve bölgedeki savaşları çıkartan emperyalistler güçlerdir. Türkiye’nin Suriye’deki işgal operasyonlarına göz yuman NATO ve AB’dir” ifadeleri ön plana çıkarıldı ve “Yunan hükumetinin mültecilere saldıran faşist guruplara dur demesi gerektiğini” yazdı.

AB KURUMLARININ AÇIKLAMALARI ‘BOŞ LAFLAR’

SYRIZA yayın organı Avgi ise “Yunanistan, iltica hakkını öngören milli ve uluslararası hukuk kurallarını ihlal ediyor” ifadesini manşete taşıdı. “Yunan hükumetinin Yunan sınırlarını geçen mültecilerin iltica başvurusu hakkından mahrum edilmesinin insan haklarına da aykırı olduğunu” yazdı.

Gazete ayrıca Meriç’i ziyaret eden AB kurumlarının açıklamalarını “boş laflar” diye niteleyen haberinde, “AB ülkelerinin mültecileri kabul etmeyi reddetmeye devam ettiğini ve mültecilerin Yunanistan’da depolanmasını tercih ettikleri” görüşüne yer verdi.

Milletin Meclisinde “haysiyetsiz, onursuz, şerefsiz, alçak, hain” kavgası

Dünya

Alman Dışişleri Bakanı: Erdoğan’ın Macron’a saldırıları yeni bir ‘dip nokta’

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron hakkındaki sözlerinden ötürü, yeni bir ‘dip nokta’ ifadesiyle  AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı kınadı.

BOLD – Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Berlin’de Erdoğan-Macron gerginliğine ilişkin açıklamalarda bulundu. Maas, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Macron’a yönelik saldırılarını yeni bir ‘dip nokta’ olarak nitelendirdi.

Almanya’nın radikal İslamcılarla mücadelede Fransa ile dayanışma içinde olduğunu ifade eden Maas, Fransa’nın Ankara Büyükelçisini istişarelerde bulunmak üzere geri çağırmasını da büyük bir anlayışla karşıladığını söyledi.

Maas, radikal terörle mücadelenin ırkçılık ve İslamofobi ile aynı kefeye konulmaması gerektiğini belirterek, bunu yapan herkesin sorumsuz olduğunu ve toplumu bölmek isteyenlerin amacına hizmet ettiğini ifade etti. Maas, “Biz bunu kabul etmeyeceğiz” dedi.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, pazar günü partisinin Malatya 7.Olağan İl Kongresi’ndeki konuşmasında Fransa Cumhurbaşkanı Emmauel Macron hakkında, “Şu an Fransa’nın başındaki zat şaşırmış yatıp kalkıp Erdoğan’la uğraşıyor. Sen önce kendine bak. Bu bir vaka. Hakikatten kontrolden geçmesi lazım” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, cumartesi günkü konuşmasında da, “Bu Macron denilen zatın Müslümanlarla derdi nedir? Macron’un zihinsel noktada bir tedaviye ihtiyacı var. İnanç özgürlüğünden anlamayan ve kendi ülkesinde yaşayan milyonlarca farklı inanç mensubu insanlara bu şekilde davranan bir devlet başkanına başka ne denilebilir. Öncelikle bir akli noktada kontrol” ifadelerini kullandı. Açıklamalar üzerine Fransa Ankara Büyükelçisini istişarelerde bulunmak üzere geri çağırdı.

Guardian: Tartışmayı sürdürmek Erdoğan’ın da Macron’un da işine geliyor

Okumaya devam et

Dünya

Avrupa Birliği, Frontex ve Yunanistan’dan ‘geri itmelerle’ ilgili soruşturma istedi

Avrupa Birliği (AB), AB Sınır ve Sahil Güvenlik Ajansının (Frontex) Yunanistan’ın mültecileri açık denize geri itmesine destek verdiğine yönelik haberler üzerine hem Yunanistan’dan hem de Frontex’den soruşturma başlatmasını istedi.

BOLD – Avrupa Komisyonunun Frontex ile temas halinde olduğu, Frontex’in de Yunanistan makamlarıyla görüştüğü ve Yunanistan’ın iç tahkikat başlattığı bildirildi.

AB Komisyonu sözcülerinden Adalbert Jahnz, günlük basın toplantısında, “Bu konuyu çok ciddiye alıyoruz. AB Komisyonu, geri itmeler ve temel haklarla iltica hakkının korunmasına yönelik AB hukukuna aykırı davranışlarla ilgili haberler hakkında derin endişe duymaktadır” ifadesini kullandı.

Komisyonun Frontex ile temas halinde olduğunu aktaran Jahnz, Frontex’in de Yunanistan makamlarıyla görüştüğünü ve Yunanistan’ın iç tahkikat başlattığını söyledi.

Jahnz, “Biz hem Yunanistan makamlarından hem de Frontex’ten bu tür haberleri derinlemesine soruşturmasını ve AB yasalarına tam olarak uyulmasını bekliyoruz.” dedi.

Almanya’nın Der Spiegel dergisinin araştırmasında, Yunan sınır muhafızlarının mültecileri açık denize geri ittikleri ve Frontex’in de yasa dışı operasyonlarda yer aldığı ifade edilmişti.

Frontex tarafından kullanılan bir uçağın mültecileri durdurduğu, uçaktaki kamera görüntülerinin Varşova’daki Frontex genel merkezine canlı olarak aktarıldığı ancak Frontex’in söz konusu bölgeye mültecilerin kurtarılması için yardım göndermediği belirtilmişti.

Spiegel’in ve başka medya kuruluşlarının zorla geri göndermelerin birçoğunu tam olarak belgelemiş olmasına rağmen Yunan hükümeti, mültecilerin Türkiye’ye zorla geri gönderildiğini reddediyor.

Türkiye demokrasi statüsünü 2014’te kaybetti: Son 10 yılda dibe vurdu

Okumaya devam et

Dünya

Türkiye demokrasi statüsünü 2014’te kaybetti: Son 10 yılda dibe vurdu

İsveç Gothenburg Üniversitesi V-Dem Enstitüsü, Türkiye’nin 2014 yılında demokrasi statüsünü kaybettiğini ve son 10 yılda demokrasi alanında dibe vurduğunu belirtti. Enstitünün hazırladığı demokrasi listesinde Türkiye, 179 ülke arasında 153. sırada yer alarak dünyada demokrasinin en kötü olduğu yüzde 20’lik kısımda yer aldı.

BOLD – İsveç Gothenburg Üniversitesi V-Dem Enstitüsü (Varieties of Democracy), 2020 yılı raporunda Türkiye’deki demokrasinin durumu ile ilgili ağır ifadeler kullandı.

Dünyada otokratlaşmanın Brezilya, Hindistan, ABD ve Türkiye gibi büyük nüfus ve ekonomiye sahip ülkeleri etkilediğini belirten V-Dem Enstitüsü, 85 milyon nüfusa sahip NATO üyesi Türkiye’nin “daha sert diktatörlüğe” kayışının büyük bir endişe kaynağı olduğu kaydedildi.

Türkiye, enstitü tarafından “otoriter seçim devleti” olarak tanımlandı.

TÜRKİYE, 179 ÜLKE ARASINDA 153. OLDU

Enstitü tarafından hazırlanan ve 179 ülkenin yer aldığı demokrasi listesinde Türkiye 153’ncü sırada yer aldı.

Somali, Çad, Belarus, Vietnam, Cibuti, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Etiyopya, Zimbabve ve Gine gibi ülkeler dahi demokrasi listesinde Türkiye’nin üstünde yer aldı.

TÜRKİYE, LİSTENİN EN DİBİNDEKİ YÜZDE 20’LİK KISIMDA YER ALDI

Raporda Türkiye için şu ifadeler kullanıldı: “Türkiye, demokrasi statüsünü 2014 yılında kaybetti ve dünyada demokrasinin en kötü olduğu ülkelerin yer aldığı listenin en dibindeki yüzde 20’lik kısımda yer aldı.”

Raporda, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ülkesini “daha sert diktatörlüğe” doğru sürüklediği belirtildi.

OTOKRATLAŞMANIN EN FAZLA OLDUĞU ÜLKELER MACARİSTAN VE TÜRKİYE

Raporda, son 10 yılda otokratlaşmanın en fazla olduğu ülkeler Macaristan, Türkiye, Polonya, Sırbistan, Brezilya ve Hindistan olarak kaydedildi.

Türkiye’de basın özgürlüğü ve özgürlükler konusundaki kötüleşmenin 2009 öncesinde başladığı ve kademeli otokratlaşma sürecinin sonunda Türkiye’nin demokrasi statüsünü kaybederek 2014 yılında “otoriter seçim devleti” statüsüne düştüğü kaydedildi.

Sattığı motorun SİHA’larda kullanıldığını öğrenen Bombardier Türkiye’ye teslimatı durdurdu

Okumaya devam et

Popular