Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

1 Mart’tan sonra Yunanistan’a geçen 500 göçmen ‘Rodos’ta tutulacak

Yunan donanmasına ait “Rodos” isimli ulaştırma gemisi, Türkiye’den Midilli Ada’sına 1 Mart’tan sonra deniz yoluyla gelen yaklaşık 500 göçmenin konaklaması için kullanılacak.

BOLD – Yunan ordusuna ait askeri araçları taşımak için kullanılan gemiye sadece çocuklu aileler kabul edilecek.

Türkiye’den deniz yoluyla gelip, 1 Mart tarihinden bu yana Mytilene limanında sabahlayan göçmenlerin, ön kayıtlarının yapılmasının ardından gemiye kabulüne dün akşam saatlerinde başlandı.

Geminin bu göçmenleri başka bir yere mi götüreceği yoksa limanda otel veya konaklama merkezi olarak mı kullanacağı konusu ise netlik kazanmış değil.

Ailelerin gemiye kabulünün ardından bekar göçmenler ise adadaki diğer kamplara gönderilecek.

ADALARA ULAŞAN GÖÇMEN SAYISI DÜŞTÜ

Yunan askeri kaynakları, geminin 400 kişi alma kapasitesi olduğunu, sivil toplum örgütlerinin de desteğiyle göçmenlere battaniye, uyku tulumu ve yatak tedarik etmek için çalışıldığını söyledi.

Türkiye’nin göçmenlerin engellemeyeceğini açıklamasının ardından 2 bine yakın sığınmacının Ege’deki Yunan adalarına geldiği ve buradaki göçmen nüfusunun 40 bine çıktığı tahmin ediliyor.

Yunan donanmasına göre, sahil koruma gemilerinin yoğun bir şekilde devriye gezmesi ve kötü hava koşulları sonucu son iki günde adalara gelen sığınmacı sayısı çok düştü.

Midilli’de sığınmacılara karşı çıkan yerel hak ile güvenlik güçleri arasında sıkı sık arbede yaşanırken, göçmen karşıtlarının saldırılarına hedef oldukları gerekçesiyle sivil toplum kuruluşları da son iki gündün adayı terk etmeye başladı.

Yunanistan 1 Mart’tan itibaren gelen göçmenleri ülkelerine geri gönderecek

Dünya

Fransız donanması Oruç Reis ve Barbaros gemilerini yakından takip ediyor

Fransız donanmasından bir firkateynin, Doğu Akdeniz’de Türkiye’nin Oruç Reis ve Barbaros araştırma gemilerini yakın takibe aldığı ortaya çıktı.

BOLD – Fransız Haber Ajansı AFP, radarlar ve diğer ileri teknoloji izleme cihazlarıyla donatılmış “La Fayette” isimli firkateynin, 170 mürettebatıyla birlikte, Türk araştırma ve savaş gemilerini Doğu Akdeniz’de Suriye açıklarında ve adaları kapsayan bir alan içinde üç aydır yakından izlediğini duyurdu.

İtalya, Yunanistan ve Rum Kesimi ile yapılan ortak tatbikata da katılan bu Fransız zırhlısının, Avrupa Birliği’nin (AB) Ankara’ya karşı ortak bir tutum içinde olduğu mesajını da vermek istediği bildirildi.

Uydu ve gelişmiş radarlarla Doğu Akdeniz’deki gelişmeleri anı anına merkezi Toulon kentinde bulunan Fransız donanmasına iletiyor.

La Fayette’nin radarına Türk gemileri dışında Limasol açıklarındaki İngiliz savaş gemisi ve Suriye açıklarındaki Rus savaş gemilerinin de takıldığı, Fransız firkateynin Türk donanmasıyla da sık sık karşılaştığı ifade edildi

Haberde, geminin komutanın bu bilgilerin Türkiye’nin de üyesi olduğu NATO ile daha az paylaştığı yönündeki yorumuna da yer verildi.

AB’den Türkiye’ye bir kez daha Doğu Akdeniz uyarısı

Okumaya devam et

Dünya

Hollande’dan sağduyulu açıklama: “Müslümanlarla teröristleri bir tutmayalım”

Fransa’nın Nice kentinde dün düzenlenen ve 3 kişinin hayatını kaybettiği bıçaklı saldırıyla ilgili bir kişi gözaltına alındı. Fransa’nın eski Cumhurbaşkanı Hollande ise yaptığı açıklamada “Müslümanlarla teröristleri bir tutmayalım” dedi.

BOLD – Nice’de Notre-Dame Kilisesinde gerçekleşen saldırıya ilişkin 47 yaşındaki bir kişinin saldırganla temasta olduğu gerekçesiyle gözaltına alındığı belirtildi.

Nice’deki Notre Dame Kilisesi’nde dün sabah saatlerinde düzenlenen bıçaklı saldırıda 3 kişi yaşamını yitirmiş, çok sayıda kişi de yaralanmıştı.

Nice-Matin gazetesinde yer alan haberde, gözaltına alınan 47 yaşındaki şüphelinin, zanlı Brahim Aouissaoui ile saldırıdan bir gün önce bağlantı kurduğundan kuşkulanıldığı belirtildi.

Terörizmle mücadelen sorumlu Başsavcı Jean-François Ricard, terör zanlısı Brahim Aouissaoui’nin kimliğinin saldırıdan kısa süre sonra basın tarafından açıklanmasına tepki gösterdi.

Ricard, zanlının adının çok erken açıklanmasının olayla ilgili yürütülen soruşturmayı zora soktuğunu belirterek, bu durumun muhtemel işbirlikçilerin yakalanmasını ve olayın arka planının aydınlatılmasını engelleyebileceğini kaydetti.

“TERÖRİSTLER İLE MÜLÜMANLAR KARIŞTIRILMAMALI”

Son günlerde terör saldırıları ile sarsılan Fransa’da eski Cumhurbaşkanı François Hollande, teröristler ile Müslümanların karıştırılmaması gerektiğini belirtti.

Hollande, LCI televizyonunda katıldığı programda yaptığı açıklamada, Nice’deki kiliseyi hedef alan, ortaokul öğretmeni Samuel Paty’yi öldüren teröristlerin dinler arası savaş çıkarmayı amaçladığını söyledi.

“Bu teröristleri Müslümanlardan ayırt etmeliyiz.” ifadesini kullanan Hollande, bu şekilde bir hatanın kendilerini istenmeyen bir çatışmanın içine çekeceği uyarısı yaptı.

Sosyalist Parti üyesi Hollande, 2012-2017 arasında cumhurbaşkanlığı görevini yürütmüştü.

Nice’teki saldırganın Avrupa’ya Tunus’tan göçmen teknesiyle geldiği açıklandı

Okumaya devam et

Dünya

Yeni Zelanda’da halk referandumda ötanazinin yasallaştırılmasına destek verdi

Yeni Zelanda’da 17 Ekim’de genel seçimle birlikte yapılan referandumun resmi olmayan sonuçlarına göre halk büyük bir çoğunlukla ötanazinin yasallaştırılmasına destek verdi. Ancak halk esrar kullanımına ise “hayır” dedi.

BOLD – İlk sonuçlara göre oy kullananların yüzde 65’i, ölümcül hastaların hayatlarına yasal yollardan tıbbi destekle son verilebilmesine “Evet” dedi.

Referandumun kesin sonuçları ise önümüzdeki hafta açıklanacak.

Bağlayıcı halk oylaması sonrası Yeni Zelanda’da, geçen yıl büyük tartışmalar sonrası parlamentodan geçen “Yaşamın Sonu Tercihi Yasası”, Kasım 2021’de yürürlüğe girecek.

Yasa, altı aydan az ömrü kaldığı sanılanlara, en az iki doktorun onayı koşuluyla, ömürlerine son verilmesini talep etme hakkı veriyor.

Yeni Zelanda vatandaşları için geçerli olacak yasadan ölümcül hastalıkları olan, altı ay ömrü kalan ve “dayanılmaz” acıları olan insanların yararlanacağı öngörülüyor.

Eğlence amaçlı esrar kullanımını yasallaştıracak öneriye ise 53,1 hayır oyu ile karşı çıkan Yeni Zelandalılar, 46,1 kabul oyu alan tasarının yasallaşmasına onay vermedi.

İleri yaşta olmak, akıl hastası veya herhangi bir engele sahip olmak ise yasadan yararlanmak için yeterli görülmüyor.

ÖTENAZİYİ YASALLAŞTIRAN ÜLKELER

Daha önce ötanaziyi yasallaştıran ülkeler ise Belçika, Kanada, Kolombiya, Lüksemburg ve Hollanda’ydı.

ABD’nin bazı eyaletleriyle Avustralya’nın Victoria eyaletinde de aynı yönde karar alınmıştı.

Yeni Zelanda Başbakanı Ardern pandemiyle mücadeleye destek için maaşını indirdi

Okumaya devam et

Popular