Bizimle iletişime geçiniz

Dünya

AB, Türkiye’yle 2016’da imzaladığı mülteci anlaşmasını yenilemek istiyor

Ankara’da temaslarda bulunan AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, Türkiye ve AB ilişkilerinde yeni bir dinamiğe ihtiyacı olduğunu söyledi. Brüksel, Türkiye ile mülteci anlaşmasını yenilemek istiyor.

BOLD – Türkiye’yi ziyaret eden Avrupa Birliği (AB) Dış Politika ve Güvenlik Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, 2016 yılında Türkiye ile imzalanan anlaşmanın arkasında olduklarını ve verdikleri taahhütleri yerine getireceklerini belirtti.

AB, Suriye’deki iç savaştan kaçan mültecilere ev sahipliği yapan Türkiye’ye 2016-2019 yılları için 6 milyar euro taahhüt etmişti.

Bu taahhüdün 4 milyar 700 milyon euroluk bölümünün sözleşmelere bağlandığını ve 3 milyar 200 milyon euronun da ödendiğini hatırlatan Borrell, “Geri kalan bölüm de bu yıl içinde Türkiye’ye ödenecek. Taahhütlerimizin arkasındayız” dedi.

“YENİ BİR DİNAMİĞE İHTİYAÇ VAR”

Ankara’nın AB ile mülteciler konusunda yeni bir anlaşmaya varıp varmayacağı merak konusu. Brüksel’den Ankara’ya mutabakatın yenileneceğine, hatta 9 madde üzerinde değişiklik yapılacağı bilgileri ulaştı.

Borrell, bu bilgilerin kendisine sorulması üzerine “Türkiye-AB ilişkilerinde yeni bir dinamiğe ihtiyaç var” AB’nin Ankara’yla sorunları çözmekten yana tavır aldığını ve bu tavrını olağanüstü AB Dışişleri Konseyi toplantısında da sergileyeceğini söylemekle yetindi.

AB İÇİŞLERİ BAKANLARINDAN ANKARA’YA MESAJ

Sığınmacı krizinin tırmanması üzerine olağanüstü toplantıda bir araya gelen Avrupa Birliği (AB) içişleri bakanları, Türkiye’nin Avrupa’ya gitmek isteyen göçmenleri durdurmayacağını açıklayarak, sınırları açmasını eleştirdi. AB içişleri bakanları Çarşamba günü Brüksel’deki olağanüstü toplantının ardından ortak bir açıklama yaptı.

Bu arada AB içişleri bakanları yaptıkları ortak açıklamada, Türkiye’ye siyasi amaçlarla göçü baskı aracı olarak kullanmama uyarısında bulundu. Açıklamada, AB’nin dış sınırlarındaki durumun kabul edilemez olduğu ifade edildi.

“AB, Türkiye’nin siyasi amaçlarla göçü baskı aracı olarak kullanmasını kesinlikle reddediyor” ifadesi kullanılan açıklamada, “AB’nin dış sınırlarındaki durumun kabul edilemez” olduğu belirtilerek AB’nin “dış sınırlarını etkin bir şekilde korumakta kararlı olduğu” ve “yasa dışı geçişlere göz yumulmayacağı” vurgulandı.

Bu çerçevede AB ve üye ülkelerin, AB ve uluslararası hukuk uyarınca gereken tedbirleri alacağı belirtildi. Ayrıca, “Göçmenlerin kendi hayatlarını tehlikeye atacak şekilde yasa dışı yollardan sınırı aşmaya çalışmaları için teşvik edilmemeleri gerektiğinin” altı çizildi.

AB içişleri bakanları, Türkiye’nin sınırları açtığını duyurmasının ardından sınırına yığılan binlerce göçmen nedeniyle sıkıntı yaşayan Yunanistan’a da dayanışma mesajları verdi.

AB’DEN TÜRKİYE’YE 60 MİLYON EURO YARDIM

Avrupa Birliği Dışişleri Bakanları’nın Brüksel’de Cuma günü yapacakları Türkiye ve Suriye konulu acil toplantıda, İdlib’deki insani durum nedeniyle 60 milyon Euro kaynak ve ek insani yardım teklif edilmesi üzerinde anlaşma sağladığı ifade edildi.

Diplomatik kaynaklara göre, Hırvatistan’ın başkenti Zagreb’de yapılacak AB Dışişleri Bakanları toplantısı için hazırlanan ortak taslakta AB Komisyonu, Suriye’nin kuzeybatısı için 60 milyon Euro insani yardım teklif etme kararı aldı.

Ankara’da AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile dün görüşen Josep Borell, İdlib ve göçmenler için birliğin Türkiye’ye 170 milyon euroluk ek bir yardım paketi sağlamaya hazır olduğunu açıklamıştı.

Borell, AB yardımının 60 milyon eurosunun İdlib’deki insani krizin çözülmesi çalışmaları için ayrılacağını kaydetti.

AB, Türkiye’ye 170 milyon euro ek yardım yapacak

Dünya

ABD’de başkanlık seçiminde kullanılan oy 80 milyonu geçti

ABD’de 3 Kasım’da yapılacak başkanlık seçimine günler kala birçok eyalette başlayan erken oy kullanma sürecinde şu ana kadar 80 milyondan fazla kişi oyunu kullandı. 150 milyondan fazla seçmenin oy kullanacağı düşünülen seçimlerde rekor kırılması bekleniyor. 

BOLD – ABD’de başkanlık seçimi için erken oylama bilgilerini derleyen internet sitesi “ABD Seçimler Projesi”ne göre, posta ve sandık başında oy kullanma yoluyla şimdiye kadar 80 milyon 416 bin 541 kişi oy kullandı. Şimdiye kadar kullanılan erken oyların 2016 başkanlık seçiminde kullanılan toplam oyların yüzde 58,3’üne denk geldiği belirtildi.

EN ÇOK OY KULLANAN EYALET TEKSAS

Posta yoluyla kullanılan oyların sayısı 52 milyonu geçti, 28 milyondan fazla kişi de oylarını seçim merkezlerinde kullanmayı tercih etti. Teksas 8 milyon 525 bin, California 8 milyon 478 bin ve Florida 7 milyon 385 binden fazla oyla ülkede erken oylamanın en fazla yapıldığı eyaletler olarak öne çıkarken, posta yoluyla oylama için ülke genelinde seçmenlerin 91 milyondan fazla oy pusulası talep ettiği bildirildi.

SEÇİMLERDE OY KULLANMA REKORU BEKLENİYOR

İnternet sitesinin yöneticisi Florida Üniversitesinden seçim uzmanı Profesör Michael McDonald, daha önce yaptığı açıklamada, yeni tip koronavirüs salgını nedeniyle birçok eyalette posta yoluyla veya sandık başında erken oylamaya izin verilmesinin, bu seçimlerde oy kullananların sayısının rekor düzeyde yükselmesinde ana etken olduğunu ifade etmişti. McDonald, erken oylama oranlarına bakarak seçimlerde 150 milyon oy kullanılabileceği tahmininde bulunmuş, bunun da seçmenlerin yüzde 65’ine tekabül edeceğine ve 1908’den bu yana yapılan seçimlerdeki en yüksek katılımın beklendiğine dikkati çekmişti.

Silivri’de 44 mahkumun koronaya yakalandığı koğuştan mektup var! Sistematik ve nitelikli işkenceyle soykırım yapılmaya çalışıldı

Okumaya devam et

Dünya

Fransa’dan kafa karıştıran mesaj: Normalleşme adımı mı eleştiri mi?

Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Türkçe kutlama mesajı paylaşan Fransa’nın NATO Daimi Temsilciliği, “Cumhuriyetlerimiz, NATO’nun da paylaştığı, ortak değerler üzerine kurulmuştur. Bu değerler, taahhüdümüzün dayanağı olarak kalmalıdır” dedi.

BOLD – Türkiye-Fransa ilişkileri Cumhuriyet tarihinin belki de en gergin günlerini yaşıyor. AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, günlerdir Fransa Cumhurbaşkanı Macron’u hedef alan açıklamalarda bulunuyor. Doğu Akdeniz’in ardından karikatür kriziyle doruğa çıkan gerginliğin sonlanması adına ilk adım Fransa’dan geldi.

Türkiye, bugün Nice kentinde gerçekleşen ve 3 kişinin hayatını kaybettiği terör olayını kınandı. Euronews’in haberine göre, Fransa’nın NATO Daimi Temsilciliği de sosyal medya hesabı üzerinden “Türk müttefikimizin, 29 Ekim Cumhuriyet bayramını kutlarız” şeklinde Türkçe bir mesaj paylaştı. NATO Daimi Temsilciliğinin mesajı şu şekilde: “Türkiye ve Fransa yüzyıllardır müttefik olmuşlardır ve geçmişe dayanan uzun bir ilişkileri vardır. Cumhuriyetlerimiz, NATO’nun da paylaştığı, ortak değerler üzerine kurulmuştur. Bu değerler, taahhüdümüzün dayanağı olarak kalmalıdır.”

Mesaj normalleşme adına atılan ilk adım olarak nitelendirilirken, aynı zamanda Cumhuriyetin değerlerinin korunmasına ilişkin bir çağrı içermesi yüzünden Erdoğan yönetimine eleştiri olarak da algılandı.

Putin: Karadağ görüşmelerinde Türkiye dahil bir çok ülke yer almalı

Okumaya devam et

Dünya

Putin: Karadağ görüşmelerinde Türkiye dahil bir çok ülke yer almalı

Karabağ’da devam eden çatışmalarla ilgili açıklama yapan Rusya Devlet Başkanı Putin: “Dağlık Karabağ için yapılacak görüşmelerde, Türkiye dahil birçok ülke yer almalı” dedi.

BOLD – Dağlık Karabağ’da bir ayı aşkın süredir Azerbaycan ordusu ile Ermenistan arasındaki çatışmalar devam ediyor.

Taraflar arasındaki ateşkes girişimleri bugüne kadar sonuçsuz kaldı. ABD ve Rusya’nın da girişimlerinden sonuç alınamadı.

Geçtiğimiz günlerde AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan, Putin ile yaptığı görüşmede, Rus liderden Ermenistan Başbakanı Paşinyan ile görüşmesini istedi. Telefon görüşmesinde, Erdoğan da kendisinin Azerbaycan lideri İlham Aliyev ile konuyu görüşebileceğini aktardı.

Putin yeni ateşkes görüşmeleri için yaptığı son açıklamasında, “Dağlık Karabağ için yapılacak görüşmelerde, Türkiye dahil birçok ülke yer almalı” ifadelerini kullandı.

İngiltere neden yeniden Doğu Akdeniz’de?

 

Okumaya devam et

Popular