Bizimle iletişime geçiniz

Gündem

Cezaevi yapmak yetmemiş, kiralanmış da

Cezaevi inşaatlarına hız veren hükumet, geçen yıl 20 cezaevi inşaatı, 5 cezaevi projesi ve 3 cezaevi eklenti projesi tamamladı. Bakanlığın cezaevi yaptırmakla yetinmeyip kiraladığı da ortaya çıktı. Türkiye’deki 368 cezaevinden ikisi kiralık.

BOLD – Adalet Bakanlığı 2019 Yılı Faaliyet Raporu’nda bakanlığın gayrimenkul bilgileri yer aldı. Adalet Bakanlığı 2019 Yılı Faaliyet Raporu’na göre, bakanlık 2 ceza ve infaz kurumu, 94 adliye binasına kira ödüyor.

94 ADLİYEYE KİRA ÖDENİYOR

Adalet Bakanlığı 2019 Yılı Faaliyet Raporu’nda bakanlığın gayrimenkul bilgileri yer aldı. Buna göre Türkiye’de 368 ceza ve infaz kurumu var ve bunlardan 2’sine kira ödeniyor. Ayrıca Türkiye’deki 441 adliyeden de 94’ü kiralık. 2019 yılı içinde 20 cezaevi inşaatı, 5 cezaevi projesi ve 3 cezaevi eklenti projesi tamamlandı.

KİRALAR PEŞİN ÖDENMİŞ

ANKA’nın haberine göre, Sayıştay’ın bakanlıkta yaptığı denetimler sonucu belirlediği tespitler de raporda yer aldı. Sayıştay’ın tespitine göre bakanlık peşin ödenen taşınmaz kiralarını “gelecek aylara ait giderler” hesabında takip etmiyor. Ayrıca bakanlık yönetiminde veya kullanımında bulunan taşınmazlardan birçoğunun değerini tespit etmedi ve muhasebe kayıtlarını tutmadı. Ceza ve İnfaz Kurumları ile Tutukevleri İşyurtları Kurumu ve Adli Tıp Kurumu’na olan borçlarının muhasebe kayıtlarını da Sayıştay’a sunmadı.

AİHM VE AYM KARARLARI İÇİN 30 MİLYON LİRA TAZMİNAT ÖDENDİ

Rapora göre Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM) 2019 yılında Türkiye ile ilgili 35 karar verdi ve başvuruların toplamına ödenen tazminat miktarı 1 milyon 239 bin 312 lira oldu. Anayasa Mahkemesi (AYM) ise 2 bin 804 başvuruyu kararlaştırdı ve bunların toplamına 28 milyon 534 bin 955 lira tazminat ödendi.

GEÇEN YIL 395 BİN İŞ DAVASI AÇILDI

Arabuluculukla ilgili bilgiler de raporda yer aldı. Buna göre 2019 yılında ihtiyari arabuluculuk kapsamında yapılan 151 bin 283 arabuluculuk başvurusunun, arabuluculuk son tutanaklarına göre 145 bin 919’u anlaşma ile sonuçlanırken, bin 362’sinde anlaşma sağlanamadı. İş uyuşmazlıklarında dava açılması için arabuluculuk şartı gerildi ve bu şart kapsamında 394 bin 776 uyuşmazlığın, 231 bin 889’u anlaşma ile sonuçlanırken, 162 bin 887’sinde (yüzde 41) anlaşma sağlanamadı. Ticari Dava Şartı Arabuluculuk kapsamında 151 bin 463 başvuru yapıldı ve 79 bin 447’si anlaşma, 62 bin 706’sı da (yüzde 44) anlaşamama ile sonuçlandı.

 

İsmail Saymaz’ın başlattığı tartışmaya bakış: Cemaat okulları başarısız mıydı?

Gündem

Silivri’de 44 mahkumun koronaya yakalandığı koğuştan mektup var! Sistematik ve nitelikli işkenceyle soykırım yapılmaya çalışıldı

Silivri Cezaevinde 44 koğuş arkadaşıyla birlikte koronavirüse yakalanan bir mahkum, gazeteci Bünyamin Güler’e yazdığı mektupta kendilerine reva görülen insanlık dışı tedavi ve yaşam şartları anlattı.

BOLD – Gazeteci Bünyamin Güler, sosyal medya hesabından Silivri Cezaevinde tutuklu bulunan bir mahkumdan kendisine gelen mektubu paylaştı. İsmi paylaşılmayan mahkum, mektupta 51 aydır tutuklu bulunduğu cezaevinde yaşadığı insanlık dışı yaşam şartlarını anlatıyor. 7 mahkum için tasarlanan koğuşlarda yer yokluğundan 35-40 kişi kalmak zorunda kaldıklarını anlatan mahkum mektubunda, “İnsafsızca, hayvandan daha aşağılık bir muameleyle, zalimane zorla sıkıştırılarak, aşırı kalabalık, yaşama/ölüme maruz bırakılarak…” ifadelerini kullandı.

BESLENME SIKINTISI

Beslenme sıkıntısına da değinen mektup sahibi, koğuşlarda 7 kişilik yemekle 40 kişinin doymaya çalıştığını söyledi. Kalabalık koğuşlarda 2 tuvalet ve banyo ile bir mutfağın kullanım sırası yüzünden mahkumlar arasında sinir harbinin yaşadığını belirten mahkum, hijyenik olmayan ortamlar yüzünden cilt hastalıkları başta olmak üzere birçok rahatsızlığın baş gösterdiğini sözlerine ekledi.

ULUSAL VE ULUSLARARASI SÖZLEŞMELERE GÖRE SUÇTUR

Mahkumların, aşırı kalabalıktan kaynaklı gürültü ve uğultular yüzünden uyku sorunun yaşadığı, sık sık mahkum arasında buna bağlı gerginlik yaşandığı, yıpratıcı, intihara sürükleyici, acil olmadan hiç bir tedavinin yapılmadığı bir durum içinde bulunduğunu belirten mektup sahibi, “Tüm bu şartlara bağlı halen tutuklu bulundurulma ulusal ve uluslararası sözleşmeler kapsamında hem suçtur hem de hayati tehlike yaşatmaktadır” ifadelerini kullandı.

TOPLU TIBBİ DENEY

Koronavirüs salgınından sonra tedbir bahanesiyle aileleriyle görüşmeleri engellenen, spor ve çeşitli diğer aktiviteleri askıya alınan mahkumlar için hayatın daha da çekilmez hal aldığını yazan mahkum, cezaevinde 44 koğuş arkadaşıyla birlikte yakalandığı koronavirüsü tedavi için cezaevi yönetiminin uygun gördüğü yöntemi şöyle anlattı: “Doktor onaysız, reçetesiz, kutusuz, tabletsiz, ambalajsız tamamı açılmış olarak plastik torbada verilen, isimsiz 12 adet hap ile gayri resmi kimyasalla tedavi (!) Toplu tıbbi deney, toplu ölüm, sistematik ve nitelikli işkenceyle öldürmeye soykırım yapmaya çalışmıştır.

CEZAEVLERİNDE NELER OLUYOR

Gazeteci Güler mektubu şu not ile takipçileriyle paylaştı: ” Silivri Cezaevi’nden mektup var! Sadece 2 dakikanızı ayırıp okumanızı istiyorum…Cezaevlerinde neler yaşanıyor?”

Sütünü lavaboya sağan tutuklu anne: Doğum yaparken komutan ‘kapıyı açın’ dedi

Okumaya devam et

Gündem

Anıtkabir’deki Erdoğan sevgisinden ince detay: “Seni seviyoruz reis” diyenler listeyle içeri alınıyor

FOX TV, 29 Ekim törenleri için Anıtkabir’e gider AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan’a “Seni seviyoruz reis” diye bağıran kişinin nasıl içeri alındığını açıkladı.

BOLD – AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve devlet erkanı Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla Anıtkabir’e bir ziyaret gerçekleştirdi. Törende mozole önünde saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasının ardından, heyet Misak-ı Milli Kulesi’ne doğru hareket etti. Heyetin merdivenlerden indiği sırada bir grup Erdoğan’ı alkışlarken bir kişi ise “Seni seviyoruz reis” diye bağırdı.

FOX Haber Anıtkabir’de slogan atan isimlerin içeriye daha önceden belirlenmiş bir listeyle içeriye alındıklarını görüntüledi. Listeleri kontrol eden kişiler de Erdoğan’ın korumaları. Görüntülerde korumalar içeriye girmek isteyen fakat ismi listede olamayan vatandaşlara durumu izah etmeye çalışıyor.

Anıtkabir kapısında çekilen görüntülerde slogan atanların listeye göre belirli sayıda içeriye alınması tepki çekti.

Son olarak 30 Ağustos Zafer Bayramı dolayısıyla Anıtkabir’de düzenlenen resmi törende AKP Ankara İl Başkanlığına üye bir grup “Recep Tayyip Erdoğan” sloganı attı. Hemen her resmi bayramda benzer olayların yaşanması bir çok kesimin tepkisini çekiyor.

A Haber muhabiri Levent Eke Emniyet’te daire başkanı oldu

 

Okumaya devam et

Gündem

Yalova’da filyasyon ekibine sopalı saldırı: Hastanelik oldular

Yalova’da koronavirüslü vaka takibi yapan filyasyon ekibi, yol tartışması yaşadığı 2 kişinin sopalı saldırısına uğradı. Ekibin şoförü aldığı darbeler sonrası hastanelik oldu.

BOLD – Yalova Seyrantepe Mahallesinde koronavirüslü vaka takibi yapan filyasyon ekibi yol verme tartışması yüzünden darp edildi. Mahalle sakini Ali E. ve Şahin T. ile tartışma yaşayan ekip, daha sonra yoluna devam etti. Motosikletle filyasyon ekibini takip eden ikili yolunu kestikleri sağlıkçıları araçtan indirdi.

Görevli doktor Murat Duman ve şoför Nergiz Doğan’la sopayla saldıran Ali E. ve Şahin T. şoför Doğan’ı kafasından yaraladı. Nergiz Doğan olay yerine gelen ambulansla Yalova Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Jandarma şahısları yakalayarak gözaltına aldı. Şüphelilerin jandarmadaki işlemlerinin ardından adliyeye sevki bekleniyor.

Sağlık Bakanlığı: Bugün koronavirüsten 72 kişi daha hayatını kaybetti

 

Okumaya devam et

Popular