Bizimle iletişime geçiniz

Ekonomi

Köklü demiryolu şirketleri birleştirildi, satışa hazır!

Kamu şirketlerini kolay pazarlamak için birleştiren AKP hükumeti, şimdi de köklü demiryolu şirketleri olan TÜVASAŞ, TÜLOMSAŞ ve TÜDEMSAŞ’ı tek çatı altında birleştirdi. Duruma tepki gösteren sendika birleştirmenin “nasıl cazip hale getirip, satarız” amacı taşıdığını kaydetti.

BOLD – Cumhurbaşkanı kararı ile Türkiye Raylı Sistem Araçları Sanayii AŞ (TÜRASAŞ) kuruldu. Karar ile TCDD’nin bağlı ortaklıkları olan Türkiye Vagon Sanayi AŞ (TÜVASAŞ), Türkiye Lokomotif ve Motor Sanayi AŞ (TÜLOMSAŞ) ve Türkiye Demiryolu Makinaları Sanayi AŞ (TÜDEMSAŞ) birleştirilerek TÜRASAŞ oluşturuldu.

ULAŞTIRMA BAKANLIĞINA BAĞLANDI

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’na bağlanan TÜRASAŞ’ın merkezi Ankara’da olacak. TÜRASAŞ’ın amacı, faaliyet alanı ve görevleri, organları, sermayesi ana statüsünde belirlenecek. TÜRASAŞ’ın ticaret siciline kaydolması ile birlikte TÜVASAŞ, TÜLOMSAŞ ve TÜDEMSAŞ’ın tüzel kişilikleri sona erecek. Bu şirketlerin tüm hak ve yükümlülükleri, taşınmazları ve personeli TÜRASAŞ’a devrolacak. 3 şirketin genel müdür kadrolarında bulunanların görevleri de sona erecek. TÜRASAŞ’ın kurulmasına ilişkin gerekli işlemler 3 ay içerisinde tamamlanacak.

GEÇMİŞİ OSMANLI DÖNEMİNE KADAR UZANIYOR

Cumhuriyet’ten Mustafa Çakır’ın haberine göre kapatılmalarına karar verilen 3 şirketin tarihleri çok eskilere gidiyordu. TÜVASAŞ’ın ilk tesisleri, demiryollarındaki ithal bakım ve onarımdaki dışa bağımlılığa son vermek için 25 Ekim 1951 tarihinde “Vagon Tamir Atölyesi” adıyla faaliyete geçirilmişti. TÜLOMSAŞ’ın temeli, 1894 yılında Almanlar tarafından Anadolu-Bağdat demiryolu ile ilgili buharlı lokomotif ve vagon tamiri gereksinimini karşılamak üzere Eskişehir’de Anadolu-Osmanlı Kumpanyası adı verilen küçük bir atölye kurulması ile atılmıştı. TÜDEMSAŞ ise buharlı lokomotif ve yük vagonlarının tamirini yapmak amacı ile Sivas Cer Atölyesi adı altında 1939 yılında kurulmuştu.

“KISA SÜREDE PAZARLANACAK” İDDİASI

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası Genel Başkanı Hasan Bektaş, bu işletmelerin yıllardan beri TCDD için üretim yaptıklarına dikkat çekti. Şimdi bunların kapatılarak tek elde birleştirilmesinin “nasıl cazip hale getirip, satarız” amacı taşıdığını belirten Bektaş, “Göreceksiniz, kısa bir süre sonra da birilerine pazarlayacaklar. Başka izahı yok bunun. Şu anda demiryollarına dışarıdan atamalar yapılıyor. Yapılan şey demiryollarında özelleştirmeyi nasıl hızlandırırız? Bunun hesabı yapılıyor” dedi.

Singapur Sağlık Bakanlığı: Türkiye’den gelen bir yolcuda Koronavirüs tespit edildi

Ekonomi

Bir zamanların zam şampiyonu soğanın fiyatı yerlerde

Bir zamanların zam şampiyonu olan ve uğruna depoların basıldığı soğanın fiyatı, haziran ayında bir lira sınırını kadar geriledi. Haziran ayı itibariyle toptancı hallerinde soğanın kilo fiyatı bir lira 9 kuruş oldu.

BOLD – Türkiye Halcileri Federasyonu, sebze ve meyvelerin haziran ayı fiyat karnesini çıkardı. Birçok üründe fiyatların düştüğü görülen çalışmaya göre, soğanın fiyatı, haziran ayında bir lira sınırını kadar geriledi.

PATATESİN DE FİYATI DÜŞTÜ

Hürriyet’ten Hacer Boyacıoğlu’nun haberine göre yeni yıla 1.72 lira ile başlayan soğan, nisanda 2.44’e kadar yükselmişti. Bir dönemin zam şampiyonu olan soğan haziran ayında 1 liraya kadar geriledi. Ocak ayı kilogram fiyatı 1 lira 66 kuruş, nisan ayı fiyatı 3 lira 3 kuruş olan patates, haziran ayında ise 1 lira 88 kuruştan satıldı. Patatesin ortalama kilo fiyatı da 2 lira 20 kuruş seviyesinde oldu. Ocak ayı itibariyle 1 lira 4 kuruş olan havucun haziran ayı fiyatı 1 lira 70 kuruş oldu. Yıllık ortalamada ise havucun ortalama fiyatı 1 lira 48 kuruş oldu.

SALATALIĞIN FİYATI 79 KURUŞA KADAR GERİLEDİ

Salatalık ise bir liranın altına indi. Şubatta 4 lira 81 kuruştan satılan salatalığın fiyatı haziranda 79 kuruş oldu. Ocakta 3 lira 53 kuruştan satılan domates ise, haziran itibariyle 1 lira 70 kuruştan hallerde satışa sunuldu. Benzer bir düşüş patlıcanda da görüldü. Şubatta 5 lira 20 kuruş olan patlıcanın fiyatı 1 lira 56 kuruşa indi. Patlıcanın 6 aylık ortalama fiyatı da 3 lira 25 kuruş oldu.

Babasına çocuğun sen gelmeden ölüyor mu diyeceğim?

Okumaya devam et

Ekonomi

Aynı bölgeye 3. termik santral bölge sakinlerini ayaklandırdı

Termik santral kurulması sonucu kanser vakalarının patladığı Adana Yumurtalık’ta aynı bölgeye 3. termik santral yapılmak isteniyor. Sağlıklarından endişe eden bölge sakinleri durumu mahkemeye taşıdı.

BOLD – Adana Yumurtalık’ta aynı bölgeye 3. termik santral yapılmak isteniyor. Önlisans verilen Sanko Yumurtalık Termik Santralı’na karşı bölge sakinleri ve sivil toplum kuruluşları dava açtı.

BİTİŞİK NİZAM İZİN VERİLMİŞ

Cumhuriyet’ten Hazal Ocak’ın haberine göre davanın bilirkişi keşfine katılan Doğu Akdeniz Çevre Dernekleri gönüllü Avukatı İsmail Hakkı Atal, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) bitişik nizam termik santrallara izin verdiğini belirterek “EPDK termik santral lisanslarını verirken haritaya da mı bakmıyor?” diye tepki gösterdi.

KISA ARALIKLARLA 3 TERMİK SANTRAL OLACAK

Bölgede önlisans verilen Sanko Termik Santralı’nın 500 metre kuzeyinde 2003’ten beri çalışan Sugözü termik santralı olduğunu belirten İsmail Hakkı Atal, “Onun 1800 metre güneyinde de EMBA Termik Santral inşaatı devam ediyor. Termik santralların bacasından çıkan koronavirüs taşıyıcısı ve kanser yapıcı partikül maddelerin 200 km gidebildiği ispatlandı. Termik dumanıyla gelen koronavirus üniforma, parti, banka hesabı ayırt etmez. Herkesi öldürür” dedi.

KANSER VAKASINDA PATLAMA YAŞANDI

Yumurtalık ilçe ve köylerinde 2009’da teşhis edilen kanser vakasının 5 iken 2014’te 60’a çıktığını belirten Atal, “Bu arada nüfusun da 18 binlerden 17 binlere düştüğü belirlenmiştir. Dünya Sağlık Örgütü Kanser Araştırma Birimi’nin 2013 yılında hazırladığı raporda dış ortam hava kirliliğinin akciğer kanserine yol açtığı, mesane kanseri riski artışı ile de pozitif ilişkisi olduğu belirtilmiştir. EPDK derhal çalışan tüm termik santralları kapatmalı, proje halindekileri de iptal etmelidir” dedi.

Babasına çocuğun sen gelmeden ölüyor mu diyeceğim?

Okumaya devam et

Ekonomi

Salgında 17 günde işten çıkarma rekoru kırıldı

Nisan ayının 17’sinde koronavirüs salgını nedeniyle “işten çıkarmaları yasaklamasına” rağmen, aynı ayın ilk 17 gününde işten çıkarmalar zirve yaptı. 17 günde 379 bin kişi işten çıkarılırken, en fazla işten çıkarma 113 binle Antalya’da meydana geldi.

BOLD – Dünyayı kasıp kavuran yeni tip koronavirüs bir darbe de geçim sıkıntısı yaşayan işçilere vurdu. Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı’nın (TEPAV), Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) ve Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Nisan 2020 verilerinin değerlendirildiği İstihdam İzleme Bülteni’yle, koronavirüs salgınının korkunç bilançosunu gözler önüne serdi.

17 GÜNDE SİGORTALI ÇALIŞAN SAYISI 379 BİN KİŞİ AZALDI

TEPAV’ın değerlendirdiği bilgilere göre, söz konusu koronavirüs sürecinde hükumetin Nisan ayının 17’sinde salgın nedeniyle “işten çıkarmaları yasaklamasına” rağmen, 4/a sigortalı çalışan sayısı Nisan 2020’de Nisan 2019’a göre 379 bin azalırken, işsizlik sigortasına başvuranların sayısının 167 bin arttığı ortaya çıktı. Nisan 2020’de Nisan 2019’a göre sigortalı ücretli çalışan sayısı en fazla azalan sektör, 150 bin azalışla bina inşaatı sektörü oldu. Bu sektörü, 130 bin azalışla bina ve çevre düzenleme faaliyetleri, 117 bin azalışla konaklama, 50 bin azalışla bina dışı yapıların inşaatı ve 48 bin azalışla yiyecek ve içecek hizmeti faaliyetleri sektörleri takip etti.

ANTALYA’DA REKOR İŞTEN ÇIKARMA YAŞANDI

Sigortalı ücretli çalışan sayısı son bir yılda en fazla azalan il 113 bin azalışla Antalya oldu. Antalya’yı, 52 bin azalışla İstanbul, 39 bin azalışla Ankara, 36 bin azalışla Muğla ve 22 bin azalışla İzmir takip etti. İşsizlik ödeneği bekleyenlerin sayısı son bir yılda 47 bin artışla en fazla İstanbul’da arttı. İstanbul’u, 13 bin artışla Antalya, 12 bin artışla Ankara, 10 bin artışla İzmir ve 5 bin artışla Gaziantep takip etti. Nisan 2020’de Nisan 2019’a göre işsizlik ödeneği alanların sayısında en fazla Bursa’da azalış oldu. Bursa’yı; İstanbul, İzmir, Tekirdağ ve Adana takip etti.

Babasına çocuğun sen gelmeden ölüyor mu diyeceğim?

Okumaya devam et

Popular